• تاریخ انشار: ۲۴ سنبله ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 27463
  • 684 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حسینی مزاری: اگر خط حسینی با همکاری علمای شیعه و سنی پیگیری شود عظمت اسلام بیش از امروز خواهد بود

  مراسم باشکوه سوگواری ظهر عاشورای حسینی با حضور علما، شخصیت‌های مختلف اهل تشیع و اهل تسنن و اقشار مختلف مهاجرین افغانستانی به میزبانی حفیظ‌الله سلطانی در مسجد ابوالفضلی مشهد مقدس برگزار شد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ مولوی سید مسعود مجددی، حاج عبدالله آرزو، جابر انصار سرکنسول افغانستان در مشهد مقدس، داکتر […]

 

مراسم باشکوه سوگواری ظهر عاشورای حسینی با حضور علما، شخصیت‌های مختلف اهل تشیع و اهل تسنن و اقشار مختلف مهاجرین افغانستانی به میزبانی حفیظ‌الله سلطانی در مسجد ابوالفضلی مشهد مقدس برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ مولوی سید مسعود مجددی، حاج عبدالله آرزو، جابر انصار سرکنسول افغانستان در مشهد مقدس، داکتر عثمان سالاری مشاور کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی کشور و حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان، از سخنرانان مراسم فوق بودند. در این مطلب، متن سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری را در این مراسم مطالعه می‌کنید.

 

*  حضرت امام حسین (ع) در روز عاشورا دو کار بسیار بزرگ انجام داد؛ کار اول ایشان نجات اسلام از سقوط و نابودی و کار دوم‌شان هم به نمایش گذاشتن تمام ابعاد اسلام و ترسیم راه نجات تمام جهانیان است.

 

*  در جبهه‌ی باطل نیز یزید و یزیدیان تلاش بسیار جدی روی دست گرفتند تا آن‌گونه که می‌خواهند اسلام را نابود کنند و انسانیت را به مسلخ بکشانند، آنهم با استفاده از یک بستر نابسامان اجتماعی که متشکل از جهل مردم و سکوت خواص و انفعال و دورویه صحبت کردن و یا مزدوری و وابستگی برخی از خواص به دستگاه حکومت.

 

*  امام حسین (ع) حق بسیار بزرگی بر عهده همه‌ی ما دارد. این حق نه شیعه می‌شناسد و نه سنی. امام حسین برای نجات اصل اسلام کار کرد، اهل تشیع و اهل سنت در اصلِ اسلام که مشکلی ندارند، برخی اختلافات فرعی در بین شیعه و سنی وجود دارد که نمی‌تواند به عنوان یک عامل عمدۀ اختلاف باشد، بنابراین اگر خط حسینی با همکاری علمای اهل تشیع و تسنن و تمامی فرق اسلامی پیگیری شود قطعا قدرت، اقتدار و عظمت اسلام بیش از امروز خواهد بود.

 

* امروز دشمنان ما سعی می‌کنند که از همه‌ی تاکتیک‌های یزید علیه اسلام و مسلمانان استفاده کنند، اما مشاهده می‌کنیم که جریا‌ن‌ها، تشکّلات، سازمان‌ها و نهضت‌هایی که به خط امام حسین (ع) تأسی کرده‌اند، تاکنون در راستای انجام تکالیف‌شان پیروز بوده‌اند؛ حالا چه آن جریان‌ها، شیعی باشند و چه جریان‌های اهل‌سنت.

 

*  این نهضت‌ها چه حماس و جهاد اسلامیِ سنی، چه جریان حزب‌الله لبنان شیعی یا زیدی‌ها در یمن یا نهضت برادران ما در عراق و سوریه و یا جریان دوران جهاد در افغانستان باشد، همگی جریاناتی از شیعه و سنی هستند که به خط امام حسین (ع) تأسی کردند و پیروز شدند. هرچند ممکن است در مقاطعی با شکست هم مواجه شده و قربانی‌هایی هم داده باشند اما اسلام امروز بر پایه‌ی همین نهضت‌ها در منطقه و دنیا استوار است و حرفی برای گرفتن دارد و خاری در چشم و استخوانی در گلوی استکبار است.

 

*  به همین سبب است که استکبار و غربی‌ها دستپاچه شدند. جنگی که در منطقه آغاز شد با هدف کوبیدن این خط و جریان‌ها بود. آمریکا به بهانه‌ی فرو ریختن برج‌های دوقلو وارد افغانستان شد و گمان کرد که با حضورش در افغانستان کار را تمام می‌کند، آن‌طرف نیز وارد عراق شد و سپس با همراهی کشورهای دیگر غربی و برخی مرتجعین منطقه‌ای در سوریه مشکل ایجاد کردند و حالا هم در یمن حمام خون به راه انداخته‌اند.

 

*  امروز آمریکا در جای‌جای کشورهای اسلامی در حال مشکل‌آفرینی است. استکبار گمان می‌کرد که با این حرکات و تلاش‌های خود به پیروزی می‌رسد، غافل از اینکه خط حسینی خطی نیست که به عقب برگردد، جریان‌های حسینی جریان‌هایی نیستند که به عقب بازگردند، این جریان‌ها چه شیعه و چه سنی در کنار هم آهسته‌آهسته زمینه‌های ظهور را فراهم خواهند کرد.

 

*  برادران عزیز من! متوجه باشید که آمریکای امروز آمریکای ده سال قبل نیست. آمریکای امروز آمریکای پنج سال قبل هم نیست بلکه یک آمریکای ذلیل‌شده، با خفت مواجه‌شده و  با ذلت مواجه‌شده در سطح دنیای اسلام است. جنگ امروز جنگی نیست که از سر ضعف مسلمانان باشد. جنگی که امروز از طرف استکبار علیه ما در افغانستان و منطقه شروع شده، جنگی از سر قدرتِ مسلمانان و خط حسینی و از سر ضعف و دست‌پاچگیِ استکبار و خط یزیدی است.

 

*  استکبار گمان کرده که اگر حرکتی نکند نابود می‌شود، غافل از اینکه نابودی آنها ناگزیر و قطعی است. شما از صحبت‌ها و از سخنرانی‌های حضرت امام خامنه‌ای (حفظه‌الله تعالی) و از پیش‌بینی‌های ایشان متوجه می‌شوید که نابودی استکبار و اسرائیل نزدیک بوده و اقتدار و عظمت مسلمانان روز‌به‌ روز در حال افزایش خواهد بود.

 

*  افغانستان یکی از کشورهای اسلامی است که با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند. اما باید متوجه بود که اگر در افغانستان مشکل وجود دارد، به دلیل ضعف درونی خود ماست و نه از ناحیه قدرت آمریکا. آمریکا هیجده سال قبل به بهانه‌ی مبارزه با تروریزم و تأمین امنیت وارد افغانستان شد؛ اما شما دیدید که در کشور ما چه چیزی را به ارمغان آورده است، آمریکایی‌ها غیر از قتل، غیر از غارت، غیر از کشتار و تخریبِ زیرساخت‌های کشور چیز دیگری به ارمغان نیاورده‌اند. البته نه تنها آمریکا بلکه تمام غربی‌ها چنین حرکتی را در پیش گرفته‌اند.

 

*  مسلماً مردم ما در برابر این همه توطئه آرام نخواهند نشست. حرف آخر من اینکه برادران عزیز! شیعه‌هایی که در اینجا حضور دارید و از شخصیت‌های برجسته هستید، برادران اهل سنت که در اینجا حضور دارید، اگر تاکنون سستی داشتید این سستی‌ها را کنار بگذارید. ما امروز بایستی، از خط حسین (ع) پیروی کنیم. خط حسین خط خدا و قرآن و پیامبر و اهل‌بیت عصمت و طهارت است. این خط مورد احترام شیعه و سنی است و اگر ما این خط را دنبال کنیم قطعا موفق خواهیم شد.

 

*  ما به دنبال این نیستیم که سنی‌ها بیایند شیعه شوند و یا شیعه‌ها بروند سنی شوند، خیر! هر کدام در مسیر خود اما هماهنگ حرکت کنیم. اولویت دشمنی ما امروز آمریکا، انگلیس، فرانسه و اسرائیل غاصب است. ما باید این اولویت‌ها را در نظر بگیریم و در راستای تأسیس یک نظام قدرتمند در افغانستان و تأمین صلح، ثبات و امنیت تلاش اثرگذار انجام دهیم.

 

n00191400-r-b-029 nf00191569-1

 

 

متن کامل سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در این مراسم:

 

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین، ثم الصلاه والسلام علی سیدنا محمد و آله الطاهرین المعصومین. رب اشرح لی صدری و یسرلی امری واحلل عقده من لسانی یفقهوا قولی یا کریم. اما بعد قال الامام الحسین (ع) ” وَالَّذی نَفْسی بِیدِهِ لا ینْتَفِعُ عَبْدٌ بِعِلْمِهِ الَّا بِمَعْرِفَهِ حَقِّنا ”

 

ابتدا تقدیر و تشکر می‌کنم از بانیان این مجلس، در رأس آن جناب آقای حفیظ الله سلطانی که کارهای بسیار شایسته و ارزشمندی را هر سال روی دست می‌گیرند و  مثل چنین برنامه‌ی با اهمیتی را برگزار می‌کنند.

 

امروز روز عاشوراست.در چنین روزی حضرت امام حسین (ع) دو کار بسیار بزرگ را انجام داد؛ کار اول ایشان نجات اسلام از سقوط و نابودی و کار دوم ‌شان هم به نمایش گذاشتن تمام ابعاد اسلام و ترسیم راه نجات تمام جهانیان است.

 

در جبهه‌ی باطل نیز یزید و یزیدیان تلاش بسیار جدی روی دست گرفتند تا آن‌گونه که می‌خواهند اسلام را نابود کنند و انسانیت را به مسلخ بکشانند، آنهم با استفاده از یک بستر نابسامان اجتماعی که متشکل از جهل مردم و سکوت خواص و انفعال و دورویه صحبت کردن و یا مزدوری و وابستگی برخی از خواص به دستگاه حکومت. اگر خواصِ آنروز در کنار امام حسین (ع) قرار می‌گرفتند، قطعا آن حضرت در هدفی که در پیش داشت -یعنی اقامه امر به معروف و نهی از منکر- به پیروزی می‌رسید و حکومت اسلامی تشکیل می‌داد و ما امروز چنین مشکلاتی که در کشورهای اسلامی و دنیای بشریت داریم نمی‌داشتیم.

 

به هر حال با توجه به فداکاری عظیم امام حسین (ع)، آن امام حق بسیار بزرگی بر عهده همه‌ی ما دارد که نه شیعه می‌شناسد و نه سنی. امام حسین برای نجات اصل اسلام کار کرد، اهل تشیع و اهل سنت در اصلِ اسلام که مشکلی ندارند، برخی اختلافات فرعی در بین شیعه و سنی وجود دارد که نمی‌تواند به عنوان یک عامل عمدۀ اختلاف باشد، بنابراین اگر خط حسینی با همکاری علمای اهل تشیع و تسنن و تمامی فرق اسلامی پیگیری شود قطعا قدرت، اقتدار و عظمت اسلام بیش از امروز خواهد بود.

 

امروز دشمنان ما سعی می‌کنند که از همه‌ی تاکتیک‌های یزید علیه اسلام و مسلمانان استفاده کنند، اما مشاهده می‌کنیم که جریا‌ن‌ها، تشکّلات، سازمان‌ها و نهضت‌هایی که به خط امام حسین (ع) تأسی کرده‌اند، تاکنون در راستای انجام تکالیف‌شان پیروز بوده‌اند؛ حالا چه آن جریان‌ها، شیعی باشند و چه جریان‌های اهل‌سنت.

 

اولین جریان و نهضتی که با تأسی به خط امام حسین (ع) و فرهنگ حسینی به پیروزی رسید و اصولاً باعث احیای اسلام و احیای خط حسینی شد، انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی (ره) و تداوم این روند توسط حضرت امام خامنه‌ای (حفظه‌الله) و سایر انقلابی‌ها و مجاهدان مسلمان در ایران بود.

 

سپس این جریان و این خط در منطقه گسترش پیدا کرد و حتی در سطح دنیا تأثیرگذاری بسیار جدی گذاشت؛ به گونه‌ای که شاهد آن بودیم که مردم مستقر در اروپا و کل غرب و آمریکا و استرالیا دسته‌دسته به مراکز اسلامی مراجعه می‌کردند و به دین اسلام می‌پیوستند.

 

این نهضت‌ها چه حماس و جهاد اسلامیِ سنی، چه جریان حزب‌الله لبنان شیعی یا زیدی‌ها در یمن یا نهضت برادران ما در عراق و سوریه و یا جریان دوران جهاد در افغانستان باشد، همگی جریاناتی از شیعه و سنی هستند که به خط امام حسین (ع) تأسی کردند و پیروز شدند. هرچند ممکن است در مقاطعی با شکست هم مواجه شده و قربانی‌هایی هم داده باشند اما اسلام امروز بر پایه‌ی همین نهضت‌ها در منطقه و دنیا استوار است و حرفی برای گرفتن دارد و خاری در چشم و استخوانی در گلوی استکبار است.

 

به همین سبب است که استکبار و غربی‌ها دستپاچه شدند. جنگی که در منطقه آغاز شد با هدف کوبیدن این خط و جریان‌ها بود.آمریکا به بهانه‌ی فرو ریختن برج‌های دوقلو وارد افغانستان شد و گمان کرد که با حضورش در افغانستان کار را تمام می‌کند، آن‌طرف نیز وارد عراق شد و سپس با همراهی کشورهای دیگر غربی و برخی مرتجعین منطقه‌ای در سوریه مشکل ایجاد کردند و حالا هم در یمن حمام خون به راه انداخته‌اند.

 

امروز آمریکا در جای‌جای کشورهای اسلامی در حال مشکل‌آفرینی است. استکبار گمان می‌کرد که با این حرکات و تلاش‌های خود به پیروزی می‌رسد، غافل از اینکه خط حسینی خطی نیست که به عقب برگردد، جریان‌های حسینی جریان‌هایی نیستند که به عقب بازگردند، این جریان‌ها چه شیعه و چه سنی در کنار هم آهسته‌آهسته زمینه‌های ظهور را فراهم خواهند کرد.

 

برادران عزیز من!متوجه باشید که آمریکای امروز آمریکای ده سال قبل نیست. آمریکای امروز آمریکای پنج سال قبل هم نیست، بلکه یک آمریکای ذلیل‌شده، با خفت مواجه‌شده و  با ذلت مواجه‌شده در سطح دنیای اسلام است. جنگ امروز جنگی نیست که از سر ضعف مسلمانان باشد. جنگی که امروز از طرف استکبار علیه ما در افغانستان و منطقه شروع شده، جنگی از سر قدرتِ مسلمانان و خط حسینی و از سر ضعف و دست‌ پاچگیِ استکبار و خط یزیدی است.

 

استکبار گمان کرده که اگر حرکتی نکند نابود می‌شود، غافل از اینکه نابودی آنها ناگزیر و قطعی است. شما از صحبت‌ها و از سخنرانی‌های حضرت امام خامنه‌ای (حفظه‌الله تعالی) و از پیش‌بینی‌های ایشان متوجه می‌شوید که نابودی استکبار و اسرائیل نزدیک بوده و اقتدار و عظمت مسلمانان روز‌به‌ روز در حال افزایش خواهد بود.

 

افغانستان یکی از کشورهای اسلامی است که با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند. اما باید متوجه بود که اگر در افغانستان مشکل وجود دارد، به دلیل ضعف درونی خود ماست و نه از ناحیه قدرت آمریکا. آمریکا هیجده سال قبل به بهانه‌ی مبارزه با تروریزم و تأمین امنیت وارد افغانستان شد؛ اما شما دیدید که در کشور ما چه چیزی را به ارمغان آورده است، آمریکایی‌ها غیر از قتل، غیر از غارت، غیر از کشتار و تخریبِ زیرساخت‌های کشور چیز دیگری به ارمغان نیاورده‌اند. البته نه تنها آمریکا بلکه تمام غربی‌ها چنین حرکتی را در پیش گرفته‌اند.

 

اما چرا آمریکایی‌ها هنوز در افغانستان جولان می‌دهند؟ به دلیل وجود همان شرایطی است که در سال ۶۱ هجری در سطح مردم جامعه وجود داشت، یعنی ضعف پایین فرهنگ مردم و سکوت و دورویه‌گویی، اجیری و مزدوری برخی از خواص توسط نیروهای غربی.

 

n00191400-r-b-029

 

مردم ما مردمی مسلمان، انقلابی، جهادی و پیرو امام حسین‌ اند. ایام محرم در ولایات مختلف افغانستان، به مراتب نسبت به ایران که مرکز تشیع است نمود بیشتری دارد. تمام خیابان‌ها و خانه‌ها سیاه‌پوش است و با وصف این‌ همه انتحارات، انفجارات و مشکلاتی که دشمن برای مردم افغانستان آفریده اما باز هم شیعه و سنی در کنار هم از عاشورا تجلیل می‌کنند. روز تاسوعا نمازی با امامت یک شخصیت روحانی همراه با اهل سنت و شیعه در هرات اقامه شد و امروز هم در شهر مزار در محیط منتسب به حضرت علی (ع) صدها هزار نفر حضور به هم رساندند. اما متأسفانه مشکل افغانستان مشکل خواص است واِلّا امروز ظرفیت حرکت قدرتمندانه علیه اشغالگران در افغانستان بیش از هر زمان دیگری است.

 

دوستان فکر نکنند که آمریکا در افغانستان به نفع ما عمل می‌کند. آمریکا امروز درصدد مطرح‌ نمودن صلح است، اما نه به خاطر منفعت افغانستان، بلکه به خاطر منافع خودشان. امروز آمریکایی‌ها مضطر، دستپاچه و مضطربند و تلاش دارند که شرایطی به وجود بیاورند تا زمینه‌های ماندن خودشان را در افغانستان فراهم نموده و حضور درازمدت داشته باشند و مطابق با طرح‌های از قبل ریخته‌شده در رابطه با ایران، روسیه، چین و هند و حتی خودِ پاکستان مسایلی را دنبال کنند و نسبت به آنها اشراف داشته باشند.

 

صلح آمریکایی یک صلح فریبنده برای بَرده‌ ساختن مردم افغانستان است و اگر ترامپ دو سه روز پیش بحث مذاکرات را متوقف می‌کند، فریب نخورید به خاطر این نیست که علیه طالبان بخواهد عمل بکند، به خاطر این نیست که بخواهد طالبان را با شکست مواجه کند، نخیر! آمریکایی‌ها طرح‌های دیگری دارند. آنان در حال ترسیم وضعیت جدیدی در منطقه هستند و البته من مطمئنم که به این هدف‌شان نخواهند رسید؛ بخاطر اینکه امروز مردم افغانستان، کشورهای همسایه، منطقه و دنیا به دنبال این نیستند که آمریکا با طرح‌ها و برنامه‌های خودش در افغانستان موفق شود.پیروزی در نهایت مال مردم افغانستان است، موفقیت در نهایت متعلق به کسانی است که با رهبری روحانیت معظم و انقلابی در سرتاسر افغانستان حرکت کنند و برنامه‌های فرهنگی و فکری داشته باشند.

 

مسلماً مردم ما در برابر این همه توطئه آرام نخواهند نشست. حرف آخر من اینکه برادران عزیز! شیعه‌هایی که در اینجا حضور دارید و از شخصیت‌های برجسته هستید، برادران اهل سنتی که در اینجا حضور دارید، اگر تاکنون سستی داشتید این سستی‌ها را کنار بگذارید. ما امروز بایستی، از خط حسین (ع) پیروی کنیم.خط حسین خط خدا و قرآن و پیامبر و اهل‌بیت عصمت و طهارت است. این خط مورد احترام شیعه و سنی است و اگر ما این خط را دنبال کنیم قطعا موفق خواهیم شد.

 

منتها باید به یک نکته توجه داشته باشیم که خط حسین (ع) را از زبان کسانی بشنویم که پیروان واقعی امام حسین (ع) هستند و شعارهای راستین حسینی سر می‌دهند و هدایت‌شان هدایت حسینی است. امروز در رأس خط حسینی و جریانی که در راستای حمایت از مستضعفین و سازمان‌دهی و رهبری جوامع اسلامی در سطح شیعه و سنی دلسوزانه عمل می‌کنند حضرت امام خامنه ای و خط ولایت فقیه است. این مسئله ربطی به بحث شیعه و سنی و ربطی به بحث سایر مذاهب ندارد. هر کسی که در برابر استکبار مبارزه کند -چه شیعه باشد و چه سنی- در خط امام حسین (ع) قرار می‌گیرند.

 

اگر ما خط حسینی را از شیعیان لندن‌نشین و از شخصیت‌های به‌ظاهر عالِمی که در آنجا دارای رسانه‌ هستند گوش دهیم قطعا به انحراف خواهیم رفت. متاسفانه امروز یک خط دیگر به نام خط حسینی از طرف آمریکایی‌ها و غربی‌ها و با دست‌اندرکاری شخصیت‌های شیعه ‌نما (بعضی‌شان سید هم هستند) سعی دارند خط حسین را به انحراف بکشانند. خطی را به نام خط حسین معرفی کنند که حسین یعنی قمه‌زدن، بر سر و سینه زدن، گریه کردن و دست روی دست گذاشتن، کار نکردن و منتظر نشستن تا خود امام زمان (عج) بیاید کارها را درست کند، یعنی لعن و نفرین فرستادن به صحابه کرام؛ در حالی که رهبر ما، پیشوای ما، امام ما و نائب امام زمان ما به صراحت می‌گوید که بی‌احترامی به نمادهای اهل سنت حرام است. اما این حضرات از طریق تلویزیون‌ها و از طریق رسانه‌هایی که کشورهای غربی در اختیار آنها قرار داده‌اند، شب و روز علیه شخصیت‌های اهل سنت حرف می‌زنند، شب و روز در رابطه با زنان پیامبر اسلام هتاکی و بی‌احترامی می‌کنند.

 

برادران اهل سنت من! بدانید که چنین شیعه‌نماهایی از ما نیستند و ما از چنین جریان‌هایی که در برابر برادران اهل سنت ما بإیستند بیزاریم، ما علیه این‌ها هستیم و علیه اینها حرف می‌زنیم. البته تعداد این افراد آنقدر کم است که تاکنون نتوانسته‌اند در سطح جامعه‌ی شیعی ما آنچنان تحولی ایجاد کنند که شیعیان را در برابر اهل سنت قرار بدهند.

 

امروز شیعیان حامی اصلی مقاومت فلسطین که یک جریان اهل سنت است، می‌باشند. ما هر سال به همراه صدها و هزاران شیعه و روحانی دیگر در افغانستان و در محیطی مانند کابل برای حمایت از حماس و سازمان جهاد اسلامی تظاهرات روز قدس برپا می‌کنیم. این مسئله نشان‌دهنده‌ی این نکته است که جریانات تفرقه‌انداز نتوانسته‌اند کاری انجام دهند.اما در هر صورت ما باید هوشیار باشیم، برادران اهل سنت ما نیز بایستی علیه آن دسته از تلویزیون‌ها، رسانه‌ها و شخصیت‌هایی که تلاش دارند علیه مقدسات شیعه کار کنند برنامه داشته باشند، قیام بکنند و حرف بزنند.

 

امروز شخصیت‌های شیعه و سنی باید از لفافه بیرون بیایند، از راحت‌طلبی فاصله بگیرند و در صحنه حضور پیدا کنند. اگر ما این کار را نکنیم، در حقیقت قدرِ تلاش‌ و زحمات امام حسین(ع) را نفهمیده و ندانسته‌ایم، در این صورت برگزاری این جلسات و امثال این جلسات و صدها و هزاران جلسه‌ی شعاریِ دیگر به درد دین و مذهب و مکتب ما نخواهد خورد.

 

در پایان یک بار دیگر از همه‌ی شما بخصوص جناب آقای سلطانی بسیار تشکر می‌کنم و امیدوار هستم که شیعیان و سنی‌های ما از جناب آقای سلطانی الگو بگیرند و جلسات مشترک این چنینی برگزار کنند و در رابطه با تبیین موضوعاتِ روز کار و بحث صورت دهند و زمینه‌ی هماهنگی شیعه و سنی را فراهم سازند.

 

ما به دنبال این نیستیم که سنی‌ها بیایند شیعه شوند و یا شیعه‌ها بروند سنی شوند، خیر! هر کدام در مسیر خود اما هماهنگ حرکت کنیم. اولویت دشمنی ما امروز آمریکا، انگلیس، فرانسه و اسرائیل غاصب است.ما باید این اولویت‌ها را در نظر بگیریم و در راستای تأسیس یک نظام قدرت‌مند در افغانستان و تأمین صلح، ثبات و امنیت تلاش اثرگذار انجام دهیم.

 

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

 

n00191400-r-b-041