• تاریخ انشار: 16 دسامبر 2017
  • سرویس: فرهنگی
  • کد خبر: 15872
  • 954 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حسینی مزاری: جامعه روحانیت باید سازمانی و تشکیلاتی عمل کند/تقدیر و تشکر جامعه روحانیت انصارالمهدی از زحمات سی ساله مرکز تبیان

دبیرکل حزب اسلامی تبیان با جمعی از روحانیون و شخصیت های دینی جامعه روحانیت انصارالمهدی در تهران دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار، جامعه روحانیت انصارالمهدی، با اهدای لوح تقدیری، از خدمات و زحمات سی ساله مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، سپاس گزاری کردند.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) از تهران، در […]

دبیرکل حزب اسلامی تبیان با جمعی از روحانیون و شخصیت های دینی جامعه روحانیت انصارالمهدی در تهران دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار، جامعه روحانیت انصارالمهدی، با اهدای لوح تقدیری، از خدمات و زحمات سی ساله مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، سپاس گزاری کردند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) از تهران، در این دیدار که روز چهارشنبه گذشته(۲۲ قوس) در تهران برگزار شد، حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری، در سخنانی با اشاره به ضرورت کارهای سازمانی و تشکیلاتی در میان جامعه روحانیت گفت: “متأسفانه در داخل افغانستان تا هنوز ما از جامعه روحانیت یک حرکت سازمان یافته و تشکیلاتی را شاهد نیستیم و خوشحال هستیم که شما مجموعه انصارالمهدی را تشکیل دادید، ولی امیداورم فقط یک نام نباشد و در قالب این نام، یک حرکت تشکیلاتی و سازمان یافته راه بیافتد “.

 

وی با بیان این که ایشان و مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان از سال ۱۳۸۹ به صورت ویژه در رابطه با روحانیت کار کرده و یک بخش تشکیلاتی در این زمینه ایجاد کرده اند، گفت: “وقتی وارد بحث روحانیت شدیم، دیدم که مشکل زیاد است و بی نظمی و بی توجهی به نظم، دقت و خیلی از مسائل دیگر، مشکلاتی متعددی را ایجاد کرده است. از سوی دیگر، وقتی جامعه افغانستان را بررسی کردیم، به این نتیجه رسیدیم که روحانیت مهمترین جایگاه را در جامعه دارد و بهترین فرصت ها هم در اختیار این قشر است” .

 

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان خاطرنشان کرد که دفتر نمایندگی این مرکز در کابل، ۲۷۰ مسجد را تحت پوشش تشکیلاتی قرار داده؛ همه مساجد پرونده دارند و عضو هستند. به صورت مرتب با علمای این مساجد جلساتی برگزار می شود و وضعیت و عملکردشان مورد بررسی قرار می گیرد.

 

وی تأکید کرد که اگر ما بخواهیم در افغانستان یک تحول عمیق و بنیادی در عرصه های مختلف ایجاد کنیم، این کار فقط از دست جامعه روحانیت ساخته است . اگر بخواهیم انقلاب مجدد فکری فرهنگی ایجاد کنیم، فقط از سوی روحاینت امکان پذیر است و هیچ کس دیگری نمی تواند چنین کاری انجام بدهد، اما متأسفانه روحانیت از این فرصت استفاده نکرده است.

 

حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری خاطرنشان کرد که جامعه روحانیت در افغانستان از جایگاه بالای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی برخودار نیست، در حالی که در ایران اگر دولت پای خود را کج بگذارد، حوزه علمیه قم یک بیانیه می دهد و تن دولت به لرزه می افتد، اما در افغانستان صدها اتفاق می افتد و هیچ خبری از جامعه روحانیت نیست.

وی خطاب به روحانیون افغانستانی که در جمهوری اسلامی ایران زندگی می کنند، گفت: “شما شخصیت های روحانی که این جا هستید، باید نسبت به اوضاع داخلی افغانستان آگاهی داشته باشید و با نگاه نقادانه و آسیب شناسانه کار کنید؛ مهم نیست که شما افغانستان نرفتید، انتقاد ما این نیست که چرا به افغانستان نرفتید، بلکه اگر همین جا هم بخواهید کار کنید، تأثیرگذار است.

nf00154877-1

البته به گفته دبیرکل حزب اسلامی تبیان، خیلی بازتاب جدی از جامعه روحانیت افغانستانی در ایران دیده نمی شود؛ در حوزه علمیه قم چقدر روحانی های برجسته و بزرگ افغانستانی وجود دارند، در مشهد چه تعداد آیت الله و حجت الاسلام ها حضور دارند، دلیل مهمی که روحانیت ما از کارکرد فوق العاده مهم بازمانده، این است که روحانیت تشکیلاتی عمل نمی کند. امروز دنیا دست کسانی است که سازمانی کار می کنند و کار سازمانی و تشکیلاتی یک سنت الهی است.

 

وی ادامه داد: جامعه روحانیت افغانستان اولا تشکیلاتی عمل نمی کند و بعد نیز بر اساس معیارهای دینی و سیاسی عمل نمی نماید.

 

حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری در مورد چگونگی عملکرد جامعه روحانیت افغانستانی در ایران با مهاجرین و نیازهایی که برای کار در این بخش وجود دارد، گفت: “اگر در سطح ایران تشکیلاتی عمل شود، باور کنید بسیار می توان از ظرفیت سه میلیون مهاجر استفاده کرد. امروز در بین مهاجرین فاجعه وجود دارد؛ به عنوان مثال وضعیت خانواده ها و جوانان از نظر اخلاقی اصلا خوب نیست. ما با جوانان و خانواده ها ارتباط داریم. از نظر فکری، فرهنگی و شعور سیاسی مهاجر ما در سطح خیلی پایینی قرار دارد. اگر در چنین سطح پایینی قرار نمی داشتند، بسیار می توانستیم از ظرفیت مهاجرین استفاده کنیم، اما حالا نمی شود”.

 

وی خاطرنشان کرد که در رابطه با بحث مهاجرین، شاید مواضعی که مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در عرصه های مختلف داشته، هیچ کسی نداشته است.

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان با اشاره به این که وظایف روحانیت در شرایط کنونی خیلی سنگین است و روجانیت باید از فرصت های موجود در راستای ایجاد یک ساختار اثرگذار در جامعه تلاش کند، خطاب به جامعه روحانیت انصارالمهدی گفت: “جامعه روحانیت انصار المهدی را باید به عنوان یک جامعه روحانیت در سطح کل افغانستان توسعه بدهید. جامعه روحانیت محدود و ولایتی به درد نمی خورد. اگر امکانش هست از صد تا دو هزار روحانی جمع شوند، انتخابات برگزار کنند، هیأت امنا تعیین شود و رییس آن انتخاب گردد. این جامعه روحانیت را مبنا قرار دهید و آهسته آهسته کار کنید تا در صدر جریان ها قرار بگیرد و به بقیه سازمان ها و احزاب نگاه و برخوردی یکسان داشته باشد”.

nf00154877-2

وی به عنوان یک مثال از برخورد فعال جامعه روحانیت به جامعه روحانیت ایران اشاره کرد که یک تشکیلات قوی دارد که در برابر مباحث مشکلات اخلاقی و همچنین مباحث انحرافی سیاسی ایستاد می شود، بیانیه می دهد و موضع گیری می کند. حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری تصریح کرد: “ما در افغانستان یک همچنین نهادی قوی در سطح کل جامعه روحانیت شیعه نیاز داریم”.

 

ناطقی: روحانیت نباید منتظر دعوت باشد، باید به سراغ جامعه رفت!

 

در ادامه این دیدار، حجت الاسلام والمسلمین علی ناطقی، مسئول جامعه روحانیت انصارالمهدی به چگونگی شکل گیری این جامعه روحانیت اشاره کرد و گفت: “این جامعه یک هیأت رییسه دارد و برنامه هایی را تحت آیین نامه ای که دارد، دنبال می کند. کارهایی که تا به حال انجام شده، دیدار با مراجع تقلید در قم بوده و در دیدار با دوستان در وزارت کشور و اداره اتباع از جایگاه طلاب افغانستانی دفاع شده و از ما خواسته شد که بیشترین همکاری را داشته باشیم. دغدغه ای که حضرت عالی نسبت به مسائل انحرافی بعضی جوان ها و خانواده ها مطرح کردید را حس می کنیم. با بعضی از ائمه جمعه استان تهران و شهرستان ها ملاقات داشتیم. از خانواده های شهدا سرکشی می کنیم. در حد توان تماس هایی با سایر حوزه های علمیه و همچنین با نمایندگی جامعه المصطفی در تهران صورت گرفته است”.

 

وی به عنوان مثال در مورد وضعیت ناهنجار اخلاقی در میان مهاجرین گفت: “این وضعیت بیداد می کند، متاسفانه بسیاری از دوستان این گلایه را دارند که فقط ما باید منتظر دعوت باشیم؛ مراسم ختم قرآنی باشد، مراسم عقدی باشد و یا یک مشکلی پیش بیاید؛ ما نباید منتظر دعوت باشیم، باید به سراغ این جامعه برویم و این کار را در پیش داریم”.

 

حجت الاسلام و المسلمین محمد ناطقی در ادامه با توجه به اهمیت کار رسانه در دنیای کنونی، از حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری، رییس مرکز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان و مجموعه رسانه ای وابسته به این تشکیلات به خصوص خبرگزاری صدای افغان(آوا) تقاضا کرد تا جایگاهی در خصوص اطلاع رسانی فعالیت جامعه روحانیت ایجاد شود.

 

در پاسخ به این درخواست، حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری ابتدا به بیان جایگاه نهادها و صفحات رسانه های تشکیلات به خصوص خبرگزاری صدای افغان(آوا) پرداخت و در ادامه گفت: “اگر می خواهید موفق باشید و این خط و جهت شما تا قیام حضرت مهدی(عج) ادامه داشته باشد، مواضع صریح و شفاف داشته در مواقع لازم در راستای بیان حق و باطل از هیچ اقدامی دریغ صورت نگیرد. وی گفت باید جاذبه و دافعه امام علی(ع) راداشته باشید. سازمان ها و احزابی که به خصوص در افغانستان از موفقیتی برخوردار نیستند، برای این است که موضع شفاف ندارند، اگر شما موضع شفاف داشته باشید، می توانید در سطح رهبری جامعه تأثیرگذار باشید”.

 

حسینی مزاری همچنان به مولفه های یک کارسازمانی اشاره کرد و مسولین جامعه روحانیت انصارالمهدی(عج) را دعوت به عمل مطابق اصول و اساسات سازمان یافتگی کرد.

nf00154877-3