• تاریخ انشار: ۱۷ اسد ۱۳۹۹
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 30217
  • 177 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حسینی مزاری: جنایت طالبان در هفدهم اسد سال ۷۷ در مزار، روی جانیان تاریخ را سفید کرد

n00216283-b

  رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با فرا رسیدن هفدهم اسد، یک بار دیگر کشتار خونین طالبان در شهر مزار شریف را محکوم کرد و گفت که این عمل طالبان روی جانیان تاریخ را سفید کرده است.   خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ کابل: سید عیسی حسینی مزاری روز جمعه ۱۷ اسد همزمان با سالروز […]

 

رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با فرا رسیدن هفدهم اسد، یک بار دیگر کشتار خونین طالبان در شهر مزار شریف را محکوم کرد و گفت که این عمل طالبان روی جانیان تاریخ را سفید کرده است.

 

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ کابل: سید عیسی حسینی مزاری روز جمعه ۱۷ اسد همزمان با سالروز سقوط شهر مزار شریف در سال ۱۳۷۷ و کشتار غیرنظامیان توسط طالبان خصوصا کشتار دیپلمات های ایرانی و خبرنگار ایرنا، گفت که افغانستان هر روزه، روزهای بسیار خونینی را سپری و همواره مردم را با مصایب بزرگی مواجه کرده است، اما هفدهم اسد سال ۱۳۷۷ شمسی، آنچنان کشته‌های پرشماری در خود دید که شاید بسیاری از جانیان تاریخ چنین جنایتی را در افغانستان مرتکب نشده باشند.

 

رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با یادآوری آن روزها افزود که گروه طالبان با ورود در شهر مزارشریف و حومه، دمار از روزگار مردم درآورد و هزاران زن و مرد و پیر و جوان و حتی کودکان را به رگبار بستند و به شهادت رساندند و جنایات زیادی را در مزارشریف و دیگر ولایت‌ها مرتکب شدند.

 

وی می‌گوید: در مورد جنایات طالبان در تمام افغانستان به ویژه در ولایت بلخ و اطراف آن هر چه بنویسید کم است. علاوه بر مردم عادی، بهترین نیروهای جهادی و حامیان محلی آنان بی رحمانه سلاخی شدند. یکی از محله هایی که در شهر مزارشریف پایگاه جهاد و شهادت به نظر می رسید، محله قزل‌آباد بود. مردم و جوانان این محله در طول جهاد یا مجاهد در صحنه نبرد بودند و یا در پشت جبهه حامی سرسخت مجاهدان، اما این محله در اولین ساعات سقوط مزار شریف در ۱۷ اسد سال ۱۳۷۷ مورد حمله طالبان قرار می گیرد و ده ها نفر زن و مرد به شهادت رسانده می شوند.

 

آقای حسینی مزاری می گوید که در آن روز چند شخصیت جهادی به شهادت رسیدند که برادران فقیری و عبدالمجید فقیری از جمله آنان بودند.

 

او نوشته که خانواده آقای فقیری و سایر اقوام و بستگانش هم از نظر جانی و هم مالی سر سپرده عرصه جهاد بوده و جانفشانی‌های زیادی کردند. عبدالکبیر طاهری، فرزند کوچک این خانواده نیز در سال ۱۳۷۳ شمسی همراه با شهید مصباح توسط عناصر کوردل تروریستی به شهادت رسید.

 

طالبان “مهمان‎کُش”

رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان به حمله جنگجویان گروه طالبان به کنسولگری ایران در شهر مزار شریف نیز اشاره کرده و طالبان را “مهمان‌کش” خوانده است.

 

آقای حسینی مزاری افزود: در میان فاجعه بزرگ انسانی که در روز ۱۷ اسد ۱۳۷۷ شمسی توسط گروه طالبان صورت گرفت، حادثه تلخ دیگری به وقوع پیوست که به شهادت رساندن دیپلمات‌ها و یک خبرنگار خبرگزاری ایرنا بود. عملی که موجب انزجار و نفرت از طالبان شد.

 

او خاطرنشان کرده، جنگجویان طالبان بدون توجه به مصونیت دیپلماتیک این شهدا و نیز به رغم فرهنگ متعالی افغانستانی‌ها مبنی بر اینکه مهمانان خود را از جان بیشتر دوست دارند و در پذیرایی و محافظت از آنان از هیچ چیز کم نمی گذارند؛ دیوانه‌وار به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران یورش برده و ۹ نفر دیپلمات و یک نفر خبرنگار ایرانی را مظلومانه به شهادت رساندند. کاری که عرق تاریخی خجلت بر جبین افغانستان و شهروندانش گذاشت.

 

آقای مزاری، کشته شدن دیپلمات‌ها و یک خبرنگار خبرگزاری ایرنا در افغانستان به رهبر انقلاب، ریاست جمهوری، رئیس قوه قضاییه، کابینه دولت، مجلس نمایندگان، جامعه رسانه‌ای و خانواده شهدای جمهوری اسلامی ایران بار دیگر تسلیت گفت.

 

رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با بیان این جنایات گروه طالبان، نوشته است که چطور مجاهدان دیروز و زمامداران امروز از خون این شهدا و جنایات بی شمار طالبان به راحتی گذشتند و تن به صلح آمریکایی می دهند؟

 

آقای حسینی مزاری هر چند به برگزاری لویه جرگه اشاره‌ای نکرده است، اما امروز (۱۷ اسد) بیش از ۳۵۰۰ تن از نقاط مختلف کشور در خیمه لویه جرگه جمع شده‌اند تا در مورد آزادی زندانیان خطرناک طالبان و گفتگوهای صلح، به دولت مشوره بدهند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>