• تاریخ انشار: ۴ جوزا ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 25676
  • 580 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حسینی مزاری خواستار تجلیل باشکوه‌ تر از سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) و حضور جدی‌تر در روز جهانی قدس شد

رییس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با توجه به حساسیت و خطراتی که در منطقه و دنیا علیه اسلام و تشیع وجود دارد و همچنین ‌ حرکت مردم ایران در راستای حمایت از مردم افغانستان و مهاجرین، خواستار تجلیل باشکوه ‌تر از سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) و همچنین حضور باشکوه در روز جهانی […]

رییس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با توجه به حساسیت و خطراتی که در منطقه و دنیا علیه اسلام و تشیع وجود دارد و همچنین ‌ حرکت مردم ایران در راستای حمایت از مردم افغانستان و مهاجرین، خواستار تجلیل باشکوه ‌تر از سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) و همچنین حضور باشکوه در روز جهانی قدس شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت‌الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری که روز سه ‌شنبه(۳۱ ثور)، همزمان با میلاد امام حسن مجتبی(ع)، در جمع عده ای از اعضای تشیکلات مرکز تبیان و برخی مهمانان، در شهر مشهد مقدس سخن می‌گفت، با توجه به اهمیت بیش از پیش تجلیل از سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) و شرکت در راهپیمایی روز جهانی قدس، تأکید نمود که مرکزتبیان امسال جدی تر است تا مراسم تجلیل از امام خمینی(ره) و شرکت در راهپیمایی روز قدس، باشکوه‌ تر برگزار شود.

 

وی در ادامه با ذکر چهار جهت و دلیل محکم، تجلیل از امام خمینی(ره) و همچنین برگزاری روز قدس را دارای اهمیت حیاتی خواند و گفت که گرامیداشت از این دو مناسبت، دستور دین و در راستای اهداف منطقه‌ای، بین‌المللی و امنیتی ماست.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در بیان جهت اول خاطرنشان کرد: بزرگداشت از پیامبران الهی و امامان معصوم(ع) از جمله شعائرالله است؛ و تجلیل از علمایی که ورثه ‌الانبیاء و همچنین جانشینان ائمه معصومین(ع) هستند نیز از جمله شعائرالله محسوب می‌شود و اهتمام در این عرصه برای ما ثواب دارد. بنابراین ما بر اساس دستورات دین موظف هستیم از شخصیت‌هایی مثل حضرت امام خمینی(ره) تجلیل کنیم و این تجلیل هم باید باشکوه، جدی و اثرگذار و دارای پیام‌های گوناگون و متعدد باشد.

 

همچنان به گفته وی، برگزاری روز جهانی قدس هم منشاء قرآنی دارد. وی با اشاره به این آیه قرآن کریم که می‌فرماید: وَإِنِ اسْتَنصَرُوکُمْ فِی الدِّینِ فَعَلَیْکُمُ النَّصْرُ، تصریح نمود: ” ما موظف هستیم که براساس دستور قرآن کریم و امامان معصوم(علیهم السلام) به داد ملت مظلوم فلسطین برسیم و علیه رژیم ظالم اسرائیل فریاد مبارزه سردهیم و برگزاری روز جهانی قدس به نوعی کمک رساندن به مردم مظلوم فلسطین است و قریاد مبارزه سردادن علیه ظالم.

 

رییس مرکز تبیان در راستای هدف منطقه‌ای گرامی‌داشت از سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) و روز جهانی قدس، با اشاره به سخنان اخیر عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران در مورد مهاجرین و حمایت شخصیت‌های حقیقی و حقوقی جمهوری اسلامی ایران از مهاجرین، تصریح نمود: “با توجه به این روند، ما هم می‌خواهیم در مواقع و مقاطعی نشان بدهیم که مردمی قدرشناس و نمک ‌شناس هستیم. شما در طول جهاد، در دوران مقاومت و در ۱۸ سال اخیر نیز در کنار دولت و مردم ما بودید، چهار دهه پذیرای میلیون‌ها مهاجر بوده و ما هم در غم و شادی شما شریک بوده و هستیم. ما فارغ از این‌ که امام خمینی”ره” یک شخصیت جهانی و نائب حضرت امام زمان(عج) بود، از شخصیت ایشان که برخاسته از ایران و در منظر عامه به عنوان یک ایرانی شناخته می‌شود، تجلیل می‌کنیم. از سوی دیگر، ما به دستور امام خمینی”ره” از روز قدس هم تجلیل می‌کنیم، ما آماده هستیم از این شخصیت و مطابق دستورش، در روز قدس حضور پیدا نماییم”.

 

وی جهت سوم این تجلیل را هدف بین‌المللی خواند و تأکید نمود: “ما می‌خواهیم ‌‌ در سطح دنیا نشان بدهیم که درد سنی، درد شیعه است، و درد شیعه هم درد سنی. امروز در فلسطین به طور قاطع اهل سنت در حال مبارزه اند؛ زنان و کودکان و پیران و جوانان اهل سنت در سرزمین غزه مورد ظلم و ستم اسرائیل اند، این مردم با شهامت در برابر رژیم اسرائیل مبارزه می‌کنند و ماهایی که شیعه و وارد عرصه هستیم، به دستور یک مرجع عالی خود، به حمایت از مردم سنی شعار می‌دهیم و حرکت می‌کنیم و این کار، شرایط هماهنگی و همسویی و زمینه‌های وحدت بین شیعه و سنی را نیز فراهم می‌نماید و نقشه‌ها و توطئه‌های دشمنان در رابطه با اختلافات شیعه و سنی را نقش بر آب می‌کند.

 

وی در مورد بعد بین‌المللی تجلیل از شخصیتی مثل امام خمینی(ره) نیز خاطرنشان کرد که با این تجلیل، دنیا متوجه می‌شود که شخصیت‌هایی مثل ایشان از پایگاه وسیع مردمی برخودار اند، سربازان گسترده‌ای در سطح ملل و کشورهای گوناگون دارند و امروز افغانی‌ها هم تحت دستور و زعامت این شخص بزرگ، در صحنه هستند.

 

رییس مرکز تبیان دلیل یا جهت چهارم تجلیل از امام خمینی(ره) و شرکت در راهپیمایی روز جهانی قدس را هدف امنیتی خواند.

 

به گفته وی، “ما اگر علاقه داریم امنیت در افغانستان برقرار و ناامنی رفع شود، باید به دنبال ریشه‌های ناامنی باشیم و ریشه‌های این ناامنی هم بیرون از خانه ما است و در افغانستان نیست و یکی از ریشه‌های عمده ناامنی در کشورهای اسلامی، رژیم منحط و پلید اسرائیل است و در این میان، اگر کار دیگری نمی‌توانیم، حداقل در صحنه حضور پیدا کنیم و با شعارهای گرم و داغ خود این پیام را به جهان برسانیم که امروز رژیم منحط اسرائیل، نه فقط علیه مردم فلسطین ظلم می‌کند، بلکه به دنبال ایجاد ناامنی در تمام کشورهای اسلامی از جمله افغانستان است.

 

وی تأکید نمود که امروز رد پای نیروها، جاسوس‌ها و شخصیت‌های اسرائیلی در افغانستان بیش از هر زمان دیگر آشکار است؛ این نیروها امروز از نظر رسانه‌ای خیلی در صحنه حضور پیدا کرده و در رابطه با نزدیکی مردم افغانستان و اسرائیل کار می‌کنند. به عنوان نمونه؛ جمعه آخر رمضان که جمعه مبارزه با اسرائیل و حمایت از مردم فلسطین است را به عنوان جمعه نزدیکی مردم افغانستان با اسرائیل و جمعه نزدیکی اسلام و یهودیت اعلام کردند و در این راستا حرکت‌های رسانه ‌ای دارند.

 

با توجه به آنچه بیان شد، رییس مرکز تبیان از همه مسلمانان و شیعیان به خصوص مردم افغانستان و مهاجرین خواست که به صورت گسترده و بر اساس مواضع دینی و دستور دین و اهداف منطقه‌ای، جهانی و امنیتی، نهایت تلاش خود را بکنند که گسترده‌ تر از سال‌های قبل، در راستای گرامی‌داشت از شخصیت امام خمینی(ره) و شرکت در راهپیمایی روز جهانی قدس در صحنه باشیم.

 

وی خطاب به مهاجرین مشهد مقدس گفت: “وعده دیدار ما، روز جمعه آخر رمضان(۱۰ جوزا)، ساعت ۹ صبح دم حسینه هراتی‌ها”.

 

متن کامل سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، در جمع تعدادی از  اعضای تشیکلات مرکز تبیان و برخی مهمانان، به شرح زیر است:

 

بسم‌الله الرحمن الرحیم

وَإِنِ اسْتَنصَرُوکُمْ فِی الدِّینِ فَعَلَیْکُمُ النَّصْرُ

بنده ابتدا سالروز میلاد حضرت امام حسن مجتبی(ع) را به محضر یکایک شما تبریک و تهنیت می‌گویم.

اگرچه این جلسه محدود است، اما کیفی است و به خاطر تجلیل از این روز میلاد و همچنین صحبت و مشورت پیرامون برگزاری مراسم تجلیل از حضرت امام خمینی(ره) و برگزاری روز جهانی قدس برگزار شده است.

 

اهمیت تجلیل از امام خمینی(ره) و برگزاری روز قدس از چند جهت؛

من فارغ از عرض مقدمه و حواشی، صحبت را از این‌جا شروع می‌کنم که تجلیل از امام خمینی(ره) و همچنین برگزاری روز قدس از چند جهت برای ما اهمیت حیاتی دارد؛

 

دلیل اول بزرگداشت سالروز ارتحال امام خمینی(ره) و برگزاری تظاهرات روز جهانی قدس؛ دستور دین

جهت اول دستور دین است، بزرگداشت از پیامبران الهی و امامان معصوم(ع) از جمله شعائرالله است؛ چه مناسبات شهادت ها، میلادها و بزرگداشت شخصیت این‌ها. اگر توجه و تمرکز روی تجلیل از این شخصیت‌ها شعائرالله باشد، پس تجلیل از علمایی که ورثه‌الانبیاء و همچنین جانشینان ائمه معصومین(ع) هستند نیز از جمله شعائرالله محسوب می‌شود و اهتمام در این عرصه برای ما ثواب دارد. بنابراین ما بر اساس دستورات دین موظف هستیم از شخصیت‌هایی مثل حضرت امام خمینی(ره) تجلیل کنیم و این تجلیل هم باید تجلیل باشکوه، جدی و اثرگذار و دارای پیام‌های گوناگون و متعدد باشد.

همچنان برگزاری روز جهانی قدس هم منشاء قرآنی دارد. در صدر صحبتم آیه وَإِنِ اسْتَنصَرُوکُمْ فِی الدِّینِ فَعَلَیْکُمُ النَّصْرُ را قرائت کردم؛ کسانی که در راه دین نیاز به کمک داشته باشند، بقیه مسلمان‌ها هم موظف به کمک هستند.

امروز برگزاری روز جهانی قدس به نوعی کمک رساندن به مردم مظلوم فلسطین است، بر اساس روایتی از پیامبر اسلام(ص) که می‌فرماید “مَن اَصبَحَ وَ لَم یَهتَمَّ بِاُمورِ المُسلِمینَ فَلَیسَ بِمُسلِم؛ کسی که صبح کند و اهمیتی به کارهای مسلمانان ندهد، او از آنان نیست و کسی که صدای مردی بشنود که فریاد کمک خواهی از مسلمانان را سر دهد و پاسخش را ندهد، مسلمان نیست”، پس ما موظف هستیم که به داد ملت مظلوم فلسطین برسیم. همچنان برگزاری روز جهانی قدس مبارزه با ظالم، یاری رساندن به مظلوم و مبارزه و مقابله با ظالم است.

بر اساس آیات قرآن کریم موظف هستیم که در برابر کفار شدید باشیم، موضع جدی داشته باشیم، در برابر ظالم بایستیم؛ کونا لِلظّالِمِ خَصماً وَ لِلمَظلومِ‌ عَونا؛ ما به عنوان مردم مسلمان و براساس دستور قرآن کریم و هدایات امامان معصوم(علیهم السلام)، بایستی در برابر ظالم بایستیم و از مظلوم حمایت کنیم و امروز گمان نکنم مظلوم تر از مردم فلسطین و ظالم ‌تر از رژیم اسرائیل، رژیم دیگری و سفاک ‌تر از اسرائیل و اشغالگرتر از این رژیم، رژیم دیگری در دنیا پیدا ‌شود. بنابر این، برگزاری روز جهانی قدس، خود، به نوعی حد اقل کمک رسانی به ملت مظلوم فلسطین است و افشای چهره کریه، ظالم، جنایت کار و سفاک اسرائیل و حرکت بزرگ مدنی در راستای تحت فشار قراردادن زمامامداران خون آشام آن است.

از این رو بر اساس دستور دین ما موظف هستیم هم از شخصیتی مثل امام خمینی(ره) تجلیل کنیم و هم در برگزاری روز جهانی قدس اهتمام داشته باشیم، زیرا هم کمک به مظلوم و هم مقابله با ظالم است.

 

دلیل دوم؛ رسیدن به هدف منطقه‌ای

جهت دوم هدف منطقه‌ای است. ما و شما می‌دانیم که جمهوری اسلامی ایران از ابتدای جهاد در کنار مردم ما بوده است؛ در زمان مقاومت ضد طالب در کنار مجاهدین ما بوده و در طول ۱۸ سال اخیر نیز در کنار مردم و دولت ما قرار داشته و کمک‌ های بی‌شائبه ‌ای را انجام داده است.

طی نزدیک به ۴ دهه است که جمهوری اسلامی ایران از میلیون‌ها مهاجر پذیرایی می‌کند. همچنان حمایت اخیر مردم ایران از مهاجرین افغانستانی را شاهد بودید. شما حتما در جریان هستید که آقای عراقچی موضعی در رابطه با مهاجرین گرفت. شاید عمق مطلبش آن‌چه که بیان داشت، نبود، بلکه بیشتر می خواست از اروپایی‌ها امتیاز بگیرد، اما دیدید که شخصیت‌های حقیقی و حقوقی جمهوری اسلامی ایران، از گوشه و کنار و از اقشار مختلف، نهادهای گوناگون، سیاسی، فرهنگی و رسانه‌ای این کشور به طور گسترده موضع هجمومی گرفتند و صحبت‌های آقای عراقچی را نقد کردند و از مهاجرین و مردم افغانستان حمایت جدی نمودند.

با توجه به این روند، ما هم می‌خواهیم در مواقع و مقاطعی نشان بدهیم که مردمی قدرشناس و نمک ‌شناس هستیم.  پس ما هم در غم و شادی ایرانی ها شریک بوده و هستیم، هر موضوعی که در ایران پیش بیاید، ما در کنار مردم ایران هستیم، حالا مثلا مناسبت ارتحال حضرت امام خمینی(ره) است. ما فارغ از این‌ که امام خمینی”ره” یک شخصیت جهانی و نائب حضرت امام زمان(عج) بود، از شخصیت امام خمینی”ره” که یک شخصیت برخاسته از ایران و در منظرعامه به عنوان یک ایرانی شناخته می‌شود، تجلیل می‌کنیم. از سوی دیگر، ما به دستور امام خمینی از روز قدس هم تجلیل می‌کنیم؛ ما کاری به اسرائیل و فلسطین نداریم، چون امام خمینی ایرانی یک چنین حرفی زده است، ما آماده هستیم از این شخصیت و مطابق دستورش، در روز قدس در صحنه حضور پیدا نماییم.

از طرفی از این سوژه می‌توانیم در راستای نزدیکی دو ملت ایران و افغانستان، همسویی دو کشور و نزدیک کردن مواضع دو دولت بهره ببریم. ما مناسبت خیلی خوبی داریم و در چنین شرایطی می ‌توانیم به عنوان سفیران و نمایندگان جامعه افغانستان، حامیان نظام و دولت افغانستان، در صحنه نشان بدهیم که به دنبال نزدیکی ایران و افغانستان هستیم. به همین خاطر هم است که از شخصیت امام خمینی تجلیل می‌کنیم؛ چون در سالروز ارتحال حضرت امام خمینی(ره) مردم ایران سوگوار هستند و ما هم می‌خواهیم سوگوار باشیم، مردم ایران از این شخصیت تجلیل می‌کنند، ما هم می‌خواهیم تجلیل کنیم، مردم ایران به دستور امام خمینی وارد صحنه می‌شوند، ما هم می‌خواهیم وارد صحنه شویم. این هدف منطقه‌ای است که جهت مهمی برای ما می‌باشد و ما به عنوان مهاجرین فهیم و فرهیخته، بایستی از این فرصت بهره‌ برداری کنیم. ما اگر نمی‌توانیم در همه اوقات کاری کنیم، حداقل می‌توانیم در مقاطع خاصی به صورت جدی وارد صحنه و عرصه شویم و به دنیا نشان بدهیم که ایران و افغانستان در یک مسیر حرکت می‌کنند و هیچ وقت از هم جدا نیستند.

 

دلیل سوم؛ رسیدن به هدف بین‌المللی است

ما می‌خواهیم ‌‌ در سطح دنیا نشان بدهیم که درد سنی، درد شیعه است، و درد شیعه هم درد سنی. امروز در فلسطین به طور قاطع اهل سنت در حال مبارزه هستند؛ زنان و کودکان و پیر و جوان اهل سنت در سرزمین غزه مورد ظلم و ستم اسرائیل اند، این مردم با شهامت در برابر رژیم اسرائیل مبارزه می‌کنند و ماهایی که شیعه و وارد عرصه هستیم، به دستور یک مرجع عالی خود، در روز جهانی قدس، به حمایت از مردم سنی شعار می‌دهیم، حرکت می‌کنیم و هر کاری هم از دستمان بربیاید، در راستای حمایت از مردم فلسطین و مقابله با اسرائیل کوتاهی نمی‌کنیم. این روند کار ما، شرایط هماهنگی و همسویی بین شیعه و سنی را نیز فراهم می‌کند، زمینه‌های وحدت بین شیعه و سنی را مهیا می‌نماید و نقشه‌ها و توطئه‌های دشمنان در رابطه با اختلافات شیعه و سنی را نقش بر آب می‌کند. شما متوجه هستید که دشمن هر شب و روز و از زمین و هوا از طرق سخت و نرم و سرد و گرم در راستای جدایی بین شیعه و سنی و در برابر هم قرار دادن این‌ها کار می‌کند. نمونه‌های این تقابل و تضاد در مناطق مختلف و کشورهای گوناگون قابل مشاهده است؛ در عراق قابل مشاهده بود، و حالا هم است، در سوریه، در عرصه افغانستان نیز این‌ها دارند این کار را انجام می‌هند.

بنابراین حضور ما در صحنه، نمایان‌گر این مطلب در سطح بین‌المللی است که وقتی از شخصیتی مثل امام خمینی(ره) تجلیل می‌کنیم، دنیا متوجه می‌شود که شخصیت‌هایی مثل ایشان از پایگاه وسیع مردمی برخودار اند، سربازان گسترده‌ای در سطح ملل و کشورهای گوناگون دارند و امروز افغانستانی‌ها هم تحت دستور و زعامت این شخص بزرگ، در صحنه هستند. این حضور، ابهت جامعه و شخصیت‌های ما را بالا می‌برد، و از آن طرف هم بحث هماهنگی و همدلی بین همه مسلمین اعم از شیعه و سنی است.

این هدف سوم است که ما را وا می‌دارد تا از شخصیتی مثل امام خمینی(ع) و از روز قدس که به دستور ایشان تاسیس شده، تجلیل کنیم و در راستای برگزاری این روز از تمام امکانات و ظرفیت‌های خود استفاده نماییم.

 

دلیل چهارم؛ هدف امنیتی

ما اگر علاقه داریم امنیت در افغانستان برقرار و ناامنی رفع شود، باید به دنبال ریشه‌های ناامنی باشیم و ریشه‌های نا امنی هم بیرون از خانه ماست، در درون افغانستان نیست. یکی از ریشه‌های عمده ناامنی در کشورهای اسلامی، رژیم منحط و پلید اسرائیل است. ما اگر می‌خواهیم امنیت در افغانستان برقرار شود، باید فراتر از خانه و سرزمین خود در برابر عوامل ناامنی عمل بکنیم. در این میان اگر کار دیگری نمی‌توانیم، حداقل در صحنه حضور پیدا کنیم و با شعارهای گرم و داغ خود این پیام را برسانیم که امروز رژیم منحط اسرائیل، نه فقط علیه مردم فلسطین ظلم می‌کند و نه فقط سرزمین فلسطین را اشغال کرده، بلکه به دنبال ایجاد ناامنی در تمام کشورهای اسلامی از جمله افغانستان و در صدد  دست‌اندازی به منافع تمام کشورهای اسلامی به خصوص افغانستان است.

امروز رد پای نیروها، جاسوس‌ها و شخصیت‌های اسرائیلی در افغانستان بیش از هر زمان دیگر آشکار است، این نیروها امروز از نظر رسانه‌ ای نیز در صحنه حضور پیدا کردند و در رابطه با نزدیکی مردم افغانستان و اسرائیل کار می‌کنند. به عنوان نمونه جمعه آخر رمضان که جمعه مبارزه با اسرائیل و حمایت از مردم فلسطین است، آن‌ها آن را به عنوان جمعه نزدیکی مردم افغانستان با اسرایئل و جمعه نزدیکی اسلام و یهودیت اعلام کردند و در این راستا حرکت‌های رسانه‌ای دارند.

 

بنابراین است که ما از نظر منافع امنیتی خود، مجبور هستیم علیه رژیم اشغالگر اسرائیل در راهپیمایی روز قدس حضور پیدا کنیم و به صورت جدی نشان بدهیم که ما متوجه توطئه‌های این رژیم و پیامدهای منفی حضور عناصر، شبکه‌ها و حلقات مرتبط با این رژیم در منطقه، به خصوص در افغانستان هستیم؛ ازین رو برای تأمین امنیت افغانستان نیاز داریم با رژیم اشغالگر قدس مبارزه کنیم، در برابر توطئه‌های این رژیم حساس باشیم و این رژیم را در خانه خود منکوب کنیم، نگذاریم که اسرائیل جنگ را به خانه ما بکشاند. روی این اساس است که ما باید سعی کنیم رژیم اشغال‌گر قدس را در منطقه خودش محاصره کنیم؛ اگرچه این رژیم از گذشته تا حالا، خیلی محدود و محصور شده و امروز دست و پنجه‌های آهنین سازمان حماس، سازمان جهاد اسلامی و سایر سازمان‌های مبارز فلسطینی، بیخ گلوی سردمداران صهیونیزم جهانی قرار دارد و آن فکر از بحر تا نهر و تسلط بین‌المللی بر کشورهای اسلامی را از مغز و فکر آن‌ها پرانده و آن‌ها را مشغول کرده که چگونه خود را در برابر نیروهای مقاومت حفظ کنند. اما به هر حال، این رژیم، رژیم منحطی است و فکر و تلاش جهانی دارد؛ به خصوص در سطح دنیای اسلام و کشورهای اسلامی به ویژه افغانستان طرح و برنامه دارد. ما ها هم به عنوان نیروهای نخبه و فرهیخته افغانستان بایستی در این زمینه هوشیار و حساس باشیم.

 

تجلیل باشکوه و حضور چشمگیر

این‌جاست که عزیزان می‌رسیم به اصل هدف که بایستی از سالروز ارتحال حضرت امام خمینی(ره) تجلیل باشکوه شود و در برگزاری روز قدس نهایت تلاش و زحمت را متقبل شویم. همه ما باید با تمام توان و قوا؛ هم معنوی و هم مادی در برگزاری مراسم سالگرد ارتحال امام و تجلیل از این شخصیت بزرگ تلاش  کنیم و هم در رابطه با روز قدس با شکوه تمام وارد عرصه شویم. همه شما عزیزانی که این‌جا حضور دارید، با خویشاوندان و اقوام، دوستان، آشنایان، با همه و هر ساز و کاری که دارید، باید وارد صحنه شوید و در روز جهانی قدس، انشالله ساعت ۹ صبح در پیش حسینیه هراتی‌ها حضور پیدا کنید که یکجا و یک‌دست همراه با برادران  و خواهران ایرانی در راهپیمایی سهم داشته باشیم.

 

مهمتر از پرداختن به شب‌های قدر

بنابراین اهمیت پرداختن به بحث ارتحال امام و روز قدس از چند جهت برای ما مهم است؛ هم ثواب معنوی و هم منافع مادی در عرصه منطقه و بین الملل دارد و حتی به اعتقاد من، مهمتر از پرداختن نظری  به شب‌های قدر است، چرا؟ ما در شب‌های قدر مجالس دعا و سوگواری برگزار می‌کنیم، برای چه؟ برای این‌ که از خدا می‌خواهیم به ما توفیق طاعت و عبادت بدهد، توفیق رسیدن به اقتدار و عظمت مادی و معنوی عنایت کند، خب راه عملی‌اش چیست؟ یکی از راه‌های عملی، پرداختن به بزرگان دینی و گام گذاشتن در مسیر اوامر و هدایات شخصیت‌های الهی مثل حضرت امام خمینی(ره) و تحت امر خلف صالح ایشان، حضرت امام خامنه‌ای، یا مثلا پرداختن به بحث روز قدس است. این‌ها کار عملی در راستای منویات شب قدر است و در حقیقت، رسیدن به اهداف شب قدر واقعی و عملی، پرداختن به این امور است.

اگر عزیزان واقعا تلاش دارند که شب‌های قدر را تجلیل بکنند و بزرگداشت به عمل بیاورند که من معتقد هستم در این عرصه بایستی همگان با شکوه تمام وارد شویم، پرداختن به روز قدس نیز خیلی مهم است، اگر ما به این روز نپردازیم، به شخصیت‌هایی مثل حضرت امام خمینی(ره) بی‌توجه باشیم، ارتحال یا سالروز میلاد ایشان را مورد توجه قرار ندهیم و یا به کمک مردم مظلوم فلسطین نشتابیم و در برابر رژیم اشغالگر قدس موضع نگیریم، شما یقین بدانید که برگزاری دعا، نیایش، روضه و به سر و صورت زدن در شب‌های قدر، هیچ دردی را دوا نمی‌کند. اگر ما تنها به عبادت و دعا مشغول باشیم، تنها زیارت عاشورا بخوانیم، مناسبت‌های مختلف را تجلیل و پول‌های گزاف هم خرج نماییم، اما از دل قرآن خواندن، دعا کردن و روضه خواندن خروجی عملی بیرون نشود، ما عملا در صحنه نباشیم، و در وجود ما تحول به وجود نیاید تا ما را در مسیر خواست پیامبران الهی، ائمه معصومین(ع) و شخصیت‌های بزرگی مثل امام خمینی، امام خامنه‌ای و سایر شخصیت‌ها ‌هدایت نکند، مطمئن باشید که نه قرآن خواندن ما به درد می‌خورد، نه نماز خواندن، نه دعا، روضه، گریه کردن و پول خرج کردن و مصرف کردن، حج رفتن و کربلا رفتن و… هیچ یکی از این اعمال به هیچ وجه به درد نمی‌خورد؛ در صورتی که در ادامه این اعمال، عملکرد مثبت در صحنه تبارز نکند و ما عملا در صحنه نباشیم.

 

شرایط ویژه امسال؛ مرکز تبیان به دنبال حضور موثرتر، جدی‌تر و باشکوه‌تر

بنابراین مرکز تبیان مثل هر سال در راستای تجلیل از سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) برنامه دارد، اما امسال با توجه به این حوادث و حرکت مردم ایران در راستای حمایت از مردم افغانستان و مهاجرین و همچنین با توجه به حساسیت و خطراتی که در منطقه و دنیا علیه اسلام و تشیع وجود دارد، ما مؤثرتر و جدی‌تر هستیم که تجلیل از امام خمینی(ره) باشکوه‌تر برگزار شود.

لذا مرکز تبیان روز پنج‌شنبه(۹ جوزا) از ساعت ۵ عصر برنامه‌ای گرفته که افطار خدمت عزیزان خواهیم بود.