• تاریخ انشار: ۱ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 20457
  • 488 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حسینی مزاری: دستگیری مسئولین مرکز موعود، اقدامی ضد امنیت ملی است؛ آب به آسیاب دشمن نریزیم

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام سید عیسی حسینی مزاری؛ رییس خبرگزاری آوا و رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان طی بیانیه ای به دستگیری مسئولین مرکز آموزشی موعود که چندی پیش قربانی حملات تروریستی شدند واکنش نشان داد و این اقدام را ریختن آب در آسیاب دشمن تفسیر کرد.   متن […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام سید عیسی حسینی مزاری؛ رییس خبرگزاری آوا و رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان طی بیانیه ای به دستگیری مسئولین مرکز آموزشی موعود که چندی پیش قربانی حملات تروریستی شدند واکنش نشان داد و این اقدام را ریختن آب در آسیاب دشمن تفسیر کرد.

 

متن کامل بیاینه به شرح زیر است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

انتحار در کلاس آموزشی مرکز مهدی موعود(عج) یکی از دلخراش ترین حوادث تروریستی در سال جاری بود که طی آن ده ها دانش آموز شهید و زخمی شدند و ساختمان این مرکز به ویرانه ای تبدیل گردید.

 

انتظار این بود که جامعه به ویژه مراکز امنیتی به کمک این نهاد شتافته، ضمن دلجویی و غم شریکی با مسئولین آن و بازماندگان شهدا، با تلاش برای پیدا کردن سرنخ حادثه، به جبران کوتاهی در تامین امنیت مردم اقدام کرده، بینی خمیری ی برای خود درست می کردند و مرهمی بر دلهای سوخته مسئولین این نهاد آموزشی و بازماندگان شهدا می گذاشتند. اما با دریغ و افسوس آگاهی حاصل کردم که امنیت ملی به فراخوان برخی مسئولین مرکز آموزشی موعود پرداخته و به بهانه ثبت اظهارات آنها زمینه به بند کشیدن شان را فراهم آورده است.

 

تحقیق از گاردهای این مرکز آموزشی جای حرفی نه تنها ندارد بلکه قابل تحسین نیز است اما بازداشت مسئولین این مرکز چه پیامی دارد جز اینکه زمینه ترس و دلهره را برای سایر مراکز آموزشی و فرهنگی فراهم کند و این ذهنیت را به وجود بیاورد که بخشی را داعش می کشد و بخشی دیگر را امنیت ملی دستگیر و بازداشت می نماید تا بدین ترتیب بقیه فعالان عرصه آموزش و فرهنگ وادار به تعطیلی حرکت آگاهی دهی و بیدارگری و عقب نشینی از فراهم کردن زمینه های تعالی بخش فکری و کمک به تامین ثبات و بازسازی و نوسازی کشور گردند؟!.

 

آیا دست اندرکاران امنیت ملی احساس نمی کنند که این حرکت شان آب به آسیاب دشمن و کمک به گسترش این شایعه و تبلیغات سوء است که همواره گفته و باز می گویند که ستونی از نفوذی های دشمن در میان نهادها و شخصیتهای دولتی سعی می کنند گروه های تروریستی را همراهی و همکاری کنند و در بسیاری عرصه ها، هم عرض با آنها در برابر حاکمیت و مردم افغانستان عمل می کنند؟

 

دستگیری مسئولین یک نهاد آسیب دیده و قربانی شده زمانی سوال برانگیز نخواهد بود که با ایجاد حادثه کمتر از مرکز موعود، وزیر داخله استعفا کند، ریاست امنیت ملی کنار برود و نیز مسئولین امنیتی حوزه مربوطه به سرعت بازداشت شده و به سزای اعمال کوتاهی و غفلت وظیفوی خود برسند.

 

چنانچه در دیگر کشورهایی که به جان و مال و ناموس مردم بها قائل اند این روند تحقق پیدا می کند اما در افغانستان طی ۱۸ سال صدها مورد مانند حادثه دلخراش مرکز موعود اتفاق افتاده، استعفای وزیر را که بگذارید و کنار رفتن رییس امنیت ملی را که صرف نظر کنید و نسبت به دستگیری مسئولین امنیتی حوزه مربوطه هم حرفی نزنید بلکه حتی یک عذر خواهی ساده از مردم تاکنون صورت نگرفته است.

 

آیا سوال برانگیز نیست که امنیت ملی ای که نمیخواهد یا نمی تواند در برابر تروریستها مقابله ی درست و جدی نموده و قبل ازینکه حادثه ای اتفاق بیفتد امنیت مردم و مراکز دولتی و ملکی را برقرار کند اما اقدام به دستگیری افرادی می کند که نه تنها کوچکترین بدخواهی نسبت به دولت و ملت ندارند بلکه با برپاکردن مراکز مهم آموزشی اقدام به سهم گیری در عرصه بالا بردن فرهنگ عمومی مردم و کمک به تامین صلح و ثبات و بازسازی و نوسازی کشور می کنند؟!

 

اگر قرار بر دستگیری آسیب دیدگان و قربانیان حوادث تروریستی است پس چرا مهمتر از همه، والی ولایت غزنی دستگیر نگردید؟! چرا فرماندهان و مسئولین سایر مراکز دولتی که مورد حمله تروریستی قرار گرفته اند دستگیر نگردیدند و نه تنها این اقدام صورت نگرفت بلکه مورد عتاب اندک نیز قرار نگرفتند؟!

 

به هرحال دستگیری مسئولین مرکز آموزشی موعود با هردلیل و بهانه ای، غیر منطقی و ضد امنیت داخلی کشور است و از  رئیس و سایر دست اندرکاران ارشد امنیت ملی کشور، جدا خواسته می شود در فراهم کردن آزادی این عزیزان اقدام کرده، خانواده های آنان را از نگرانی بیرون کنند و از سایر شخصیتها، حوزات علمیه، احزاب، سازمان ها و نهادهای آموزشی و فرهنگی و عموم مردم میخواهم به هوش باشند و ضمن همکاری در راستای آزادی مسئولین مرکز آموزشی موعود و کمک به بازسازی ساختمان آن و پیگیری امور درمان زخمی ها و رسیدگی به خانواده های شهدا، نگذارند در آینده، روند آسیب رسانی جدی از سوی داعش و دیگر گروه های تروریستی، از یک طرف و امنیت ملی و سایر نهادهای دولتی از طرف دیگر به یک امر عادی تبدیل گردیده، بدین ترتیب عرصه زندگی و فعالیت فرزندان راستین این آب و خاک تنگ و تنگتر گردد.

والسلام

سیدعیسی حسینی مزاری

اول سنبله/شهریور سال ۱۳۹۷