• تاریخ انشار: 15 اکتبر 2018
  • سرویس: حوزه و دانشگاه
  • کد خبر: 22437
  • 669 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حسینی مزاری: علما و دانشجویان نقش‌ اصلاح‌گری شان را در کارهای سازمانی ایفا کنند

رئیس مرکز فعالیت‌‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در دیدار با جمعی از علما، دانشجویان و فعالان فرهنگی جامعه مهاجر شهر قم، بر لزوم ورود آنها به عرصه‌ی کار سازمانی تاکید کرده و خواستار حضور فعال علما و دانشجویان در سازمان‌ها و تشکل‌ها و ایفای نقش اصلاح‌گری و هدایت‌گری آنها در سازمان‌هایی شد که وارد آن می‌شوند. […]

رئیس مرکز فعالیت‌‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در دیدار با جمعی از علما، دانشجویان و فعالان فرهنگی جامعه مهاجر شهر قم، بر لزوم ورود آنها به عرصه‌ی کار سازمانی تاکید کرده و خواستار حضور فعال علما و دانشجویان در سازمان‌ها و تشکل‌ها و ایفای نقش اصلاح‌گری و هدایت‌گری آنها در سازمان‌هایی شد که وارد آن می‌شوند.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری با بیان اینکه مدیریت کلان یک جامعه بدون کار تشکیلاتی در آن جامعه ممکن نیست، مشکل اساسی احزاب کنونی افغانستان را تحزب و دگم‌اندیشی دانسته و تنها راه اثرگذاری مطلوب احزاب در افغانستان را ارتقای فرهنگ حزب داری و فعالیت‌های سازمانی دانست.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، حجت‌الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری با تعدادی از علما،‌ دانشجویان و فعالان فرهنگی جامعه مهاجر، در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مقدس قم دیدار و گفتگو کرد.

 

در ابتدا، تعدادی از حاضرین در رابطه با دغدغه‌های فکری و مشکلات و موانع موجود در مسیر فعالیت‌های خود صحبت کرده و از رئیس مرکز تبیان خواستار راهنمایی و همکاری در جهت تحقق ایده‌ها و دغدغه‌هایشان شدند.

 

به تشکیلات همسو با ملاک‌های فکری خود وارد شوید و سپس در صدد رفع ایرادات آن برآئید!

رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با بیان اینکه بر خلاف نظر بسیاری از دیگران، خواستار ورود علما و دانشجویان به تشکیلات و کارهای سازمانی است تصریح کرد: “مدیریت کلان یک جامعه و حرکت در مسیر دستیابی به آرمان‌های بلند، بدون کار تشکیلاتی عملا غیر ممکن است. البته فرهنگ فعلی حاکم بر احزاب و تشکلات در افغانستان، فرهنگی متعالی نبوده و تحزب و دگم‌اندیشی از اساسی ترین مشکلات موجود در سطح احزاب می‌باشد اما باید فرهنگ حزب‌داری و کارهای سازمانی با ورود علما و دانشجویان دغدغه‌مند به این عرصه ترقی پیدا کرده و بالا برود تا شاهد اثرگذاری مطلوب احزاب در سطح افغانستان باشیم”

 

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری با ذکر اهمیت تشکیل اتاق‌های فکر توسط نخبگان بیان داشت: مجموعه‌ای از فرهیختگان و نخبگان باید با تشکیل اتاق فکر، سیاست‌سازی و سیاست‌گذاری کنند و تولیدات فکری خود را به طور مرتب در اختیار مجموعه‌ای از احزاب و سازمان‌های اسلامی قرار بدهند تا مسیر حرکت این سازمان‌ها مشخص شده و به ایرادات و اشتباهات خود پی ببرند.

 

مرکز تبیان منحصر و متعلق به جمعی خاص یا طیف خاصی نیست!

رییس مرکز فعالیت‌های فرهنگی‌اجتماعی تبیان،‌ این مرکز را متعلق به یک قوم یا ولایت خاصی ندانسته و تصریح کرد: “همکاران ما در مرکز تبیان حداقل از ۱۷ ولایت افغانستان بوده و از اقوام، رنگ‌ها و نژادهای مختلف حضور دارند و در این مرکز سعی بر این است که مدیریت و هدایت کلیت جامعه‌ی شیعه مد نظر باشد. هیچ‌گاه در خط فکری و رسانه‌ای مرکز تبیان مشاهده نگردیده است که علیه حزب یا شخصیت خاصی موضع گرفته باشد. البته افرادی که علیه خطوط قرمز اصلی تشیع موضع گرفته باشند، به تبع آن علیه چنین افرادی موضع گرفته شده است؛ اما این مرکز به صورت عموم علیه هیچ حزب یا شخصیتی سخن نگفته و موضع نگرفته است.”

nf00172585-1

دفاع از حقوق مهاجرین،‌ دفاع از ولایت فقیه است

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری با تاکید بر اینکه مرکز تبیان بیشترین تلاش‌ها را در راستای مبارزه با معضلات و مشکلات مهاجرین داشته است گفت: هیچ قید و قیودی نمی‌تواند مانع طرح مشکلات مختلف روحانیون، دانشگاهیان، دانش‌آموزان، کسبه‌ها و کارگران مهاجر توسط ما شود.

 

به باور آقای حسینی مزاری، آن عده از مسئولان ایرانی که ممکن است با مهاجرین برخورد مناسبی نداشته باشند از سه گروه خارج نیستند: یا نفوذی‌های دشمنان انقلاب اسلامی هستند که می‌خواهند مهاجرین را از این نظام طرد کنند، یا عناصری به شدت ملی‌گرا و ناسیونالیست هستند و یا هم عده‌ای با سطح فرهنگی پایین هستند که نمی‌توانند منافع خود را به درستی درک کنند. در حالی که مسئولین انقلابی که دارای تفکر اسلامی و نهضتی هستند دغدغه‌ی مسایل جهان اسلام و مسلمانان را دارند و نسبت به افغانستان نیز دید خیلی مثبتی دارند.

 

وی ادامه داد: با وصف این مسایل، مرکز تبیان به صورت جدی تلاش دارد تا پیرو ولات فقیه باشد و بحث حمایت از نظام جمهوری اسلامی را وظیفه‌ی دینی و اسلامی خود می‌داند و از نظر این مرکز، دفاع از حقوق مهاجرین در راستای دفاع از ولایت فقیه است.

nf00172585-2

با حضور فعال در فضای مجازی، فرصت را از فعالیت دشمنان در این فضا بگیرید!

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری با بیان این مطلب که شکایت کردن از اوضاع نابسامان فضای مجازی نباید عامل انفعال ما در این فضای شود تصریح کرد: “ما باید از فرصت‌های موجود در عرصه‌ی فضای مجازی نهایت استفاده را ببریم. ما باید با حضور فعال در این فضا، فرصت را از دشمنان اسلام و افغانستان بگیریم. دشمنان از آخرین ابتذالات فرهنگی خود در فضای مجازی رونمایی می‌کنند، چرا ما از بیان مطالب ناب مذهبی خود اجتناب کنیم؟ دشمنان به صورت آشکارا و کاملا عریان علیه دین و مکتب در حال فعالیت‌ هستند اما متاسفانه در بین ما خودسانسوری وجود دارد.”