• تاریخ انشار: 24 مارس 2019
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 24456
  • 544 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حسینی مزاری: مشکلات امروز افغانستان از قدرت دشمنان نیست، از انفعال خودمان است/ اعضای مرکز تبیان به وظایف اسلامی و انسانی خود عمل می‌کنند

نشست “بصیرت‌افزایی در پرتو آموزه‌های ولایت” با حضور جمعی از مسئولین، کادرها و اعضای فعال مرکز تبیان و تعدادی مهمانان ویژه، و به مناسبت گرامی‌داشت از سالروز ولادت حضرت امیرالمومنین علی (علیه‌السلام) و روز پدر، جهت بررسی کارکرد سال ۹۷ و چشم‌انداز سال ۹۸ مرکز تبیان در دفتر این تشکیلات در مشهد مقدس برگزار شد. […]

نشست “بصیرت‌افزایی در پرتو آموزه‌های ولایت” با حضور جمعی از مسئولین، کادرها و اعضای فعال مرکز تبیان و تعدادی مهمانان ویژه، و به مناسبت گرامی‌داشت از سالروز ولادت حضرت امیرالمومنین علی (علیه‌السلام) و روز پدر، جهت بررسی کارکرد سال ۹۷ و چشم‌انداز سال ۹۸ مرکز تبیان در دفتر این تشکیلات در مشهد مقدس برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ حجت‌‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری در ابتدای سخنان خود در این نشست با اشاره به اهمیت بحث بصیرت، بیان کرد: اگر قرار باشد حکومت خدا بر زمین تحقق پیدا کند، باید بصیرت به عنوان یک امتیاز و شاخصه در وجود افرادی که وظیفه‌ی برپایی چنین حکومتی را دارند وجود داشته باشد، چرا که بدون بصیرت امکان انجام این وظیفه‌ی مهم الهی وجود نخواهد داشت.

 

وی، بصیرترین انسان‌ها را پیامبران الهی و امامان معصوم عنوان کرده و افزود: کسانی که علاقه دارند در مسیر پیامبران الهی حرکت کنند و در راه ائمه معصومین (علیهم السلام) سربازی نمایند و برای تحقق اهداف آن بزرگواران عمل کنند نیز باید بصیرت داشته باشند. در معنا و مفهوم بصیرت نیز باید گفت که بصیرت در لغت به معنای عقیده قلبی، شناخت، یقین، زیرکی و عبرت آمده است و اما در اصطلاح عبارت است از قوه‌ای در قلب شخص، که به نور قدسی منوّر بوده، به وسیله آن حقایق اشیا و امور را درک می‏‌کند؛ همان‏گونه که شخص به وسیله چشم، صُوَر و ظواهر اشیا را می‏بیند. اگر این قدرت و ویژگی در قلب انسان وجود نداشته نباشد، وی قادر نخواهد بود که به عنوان سرباز دین و پیرو ائمه معصومین به ایفای وظیفه بپردازد.

 

وجود عنصر بصیرت؛ عامل اصلی حرکت‌های دینی در طول تاریخ

موصوف ادامه داد: با نگاه به تاریخ به این نکته پی خواهیم برد که تمام حرکت‌های دینی که برای تحقق حاکمیت الهی بر زمین حرکت کردند و در برابر ظلم و جور و استبداد ایستاده و گاهی به پیروزی نیز رسیدند، به دست کسانی رقم خورده است که عنصر بصیرت در قلب و نهاد آنها وجود داشته است. در واقعه‌ی عاشورا، کسانی که بصیر بودند در راه امام حسین (ع) قرار گرفتند و کسانی که بصیر نبودند نتوانستند در کنار آن امام قرار بگیرند.

 

فعالان عرصه‌ی مبارزه در راه حق، در کسب بصیرت تلاش کنند

حسینی مزاری با بیان اینکه فتنه در اشکال مختلف آن در همه‌ ی دوران‌ها وجود داشته است، گفت: فتنه باعث می‌شود تا لایه‌ای از باطل روی حق بنشیند و همچنین بر روی باطل لایه‌ای از حق بنشیند، لذا انسانی که بصیر نباشد قطعا نمی‌تواند تشخیص بدهد حق و باطل کدام است. چه بسا انسان بی‌بصیرتی که با ادعای حمایت از حق، در کنار باطل قرار گرفته و در برابر حق می‌ایستد و نسبت به آن ظلم می‌کند. بنابراین عنصر بصیرت از عناصر اصلی یک حرکت مبارزاتی الهی است. هرچند نعمت بصیرت یک ودیعه‌ی الهی است، اما باید در وجود افراد نهادینه شود که این مهم نیز به تلاش و کوشش نیاز دارد. کسانی که بخواهند قدرت تمییز حق را از باطل داشته باشند و در طول زندگی‌شان در کنار حق باشند و در برابر باطل بایستند باید همواره در راه کسب بصیرت تلاش کنند.

 

تقوای الهی مهمترین عامل کسب بصیرت است

رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان، از تقوای الهی، اجتناب از گناهان و پرداختن به معروف‌ها به عنوان عامل مهم ایجاد بصیرت در وجود انسان نام برده و مهمترین و اصلی‌ترین عامل کسب بصیرت را تقوای الهی دانست و تصریح کرد: اگر ما در زندگی خود تقوا داشته باشیم خداوند این قدرت را در خدمت ما قرار می‌دهد تا بتوانیم حق را از باطل تشخیص دهیم. همچنین این جرأت و شهامت را نیز به ما می‌دهد که در کنار حق بإیستیم؛ چه بسا خیلی از انسان‌ها در خیلی از مقاطع حق و باطل را تشخیص می‌دهند اما جرأت ایستادن در کنار حق و مخالفت با باطل را ندارند.

 

وی در تکمیل مطلب فوق بیان داشت: نمی‌توان ادعا کرد که همه‌ی مسلمانان در سراسر جهان، قدرت تشخیص حق از باطل را ندارند و نمی‌توانند بفهمند که جریان حق در کجا و جریان باطل در کجا قرار گرفته و امروز چه نوع مبارزه‌ای میان جبهه‌ی حق و باطل در جریان است. اما حقیقت این است که بسیاری از افراد با وجود تشخیص جبهه‌ی حق از باطل، جرأت نمی‌کنند تا در کنار حق قرارگرفته و در برابر باطل قیام کنند. مصیبت بزرگ کشورمان این است که بسیاری از مردم و خواص ما می‌دانند که امروز در افغانستان چه اتفاقاتی در حال وقوع است، حق کدام است و باطل کی است اما بی توجه به حمایت از حق و مقابله با باطل، ساکت‌ نشسته اند، زمانی که چنین وضعیتی در جامعه‌مان برقرار باشد این‌گونه می‌شود که روزانه صدها نفر بی‌گناه در گوشه و کنار وطن کشته و یا شهید می‌شوند و وضعیت عمومی روز به روز وخیمتر می شود.

 

nf00181979-1

 

مشکلات امروز افغانستان از قدرت دشمنان نیست، از انفعال خودمان است

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری ضمن تاکید بر این نکته که مشکلات امروز ما از قدرت دشمنان ما نیست، اظهار داشت: نباید اینگونه تصور شود که امروز آمریکا قدرتمند است و در هر گوشه‌ی دنیا هر غلطی که خواست می‌کند، نخیر اینطور نیست. مشکل از ناحیه‌ی ما می‌باشد که ادعا می‌کنیم ولایی هستیم اما در عمل، یا بصیرت نداریم و یا جرأت و شهامت ایستادن در کنار حق را نداریم. آمریکایی‌ها هزاران کیلومتر راه می‌آیند در کشور ما خودشان را به زحمت می‌اندازند، تعداد زیادی کشته می‌دهند و در راستای رسیدن به هدف خودشان تلاش می‌کنند؛ اما ما که در افغانستان زندگی می‌کنیم و این کشور و منابع زیرزمینی آن متعلق به خود ما می‌باشد، اینگونه منفعل هستیم.

 

وی در پاسخ به این پرسش که باید چه کاری انجام دهیم که در دنیا سرفراز باشیم و زندگی مادی و معنوی خوبی داشته باشیم، گفت: اینجاست که استفاده و درس گرفتن از آموزه‌های ولایت ضرورت پیدا می‌کند. هر چند در افغانستان شخصیت‌ها و جریان‌هایی وجود دارند که ولایت‌مدار حقیقی باشند، اما آنگونه که بایستی حضور جدی داشته باشند و کار اثرگذار انجام بدهند،‌ چنین نیست.

 

مرکز تبیان بیش از ۳۰ سال سابقه‌ی حرکت در مسیر ولایت دارد

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری ادامه داد: یکی از تشکلاتی که در طول بیش از ۳۰ سال سعی کرده تا در عرصه حضور جدی داشته باشد و تلاشش این بوده تا در مسیر ولایت حرکت کند مرکز تبیان و مسئولین، کادرها و اعضای آن می‌باشد.

 

وی، به تبلیغات گسترده علیه مرکز تبیان در دوره‌ی قبل از ۷ جدی سال ۹۶ اشاره کرده و گفت: ماه ها قبل از حادثه تروریستی ۷ جدی سال ۹۶حرکت و تبلیغات شدیدی روی دست گرفته شده بود و تقریبا از هر ولایت علیه مرکزتبیان صفحه‌ فیسبوک ساخته شد تا اینکه حادثه ۷ جدی صورت گرفت. حادثه‌ای که در آن بیش از ۵۰ نفر از همکاران ما شهید شدند.

 

رئیس مرکز تبیان با بیان اینکه شرایط افغانستان به گونه‌ای است که اگر کسی در آن فضا ادعای ولایت‌مداری بکند و بر اساس اصول، اخلاق و ویژگی‌های آن کار بکند، شرایط فعالیت برای چنین شخصی بسیار مشکل خواهد شد، به ذکر خاطره‌ای پرداخت: “یکی از دوستان اینجا آمده بود و در مورد زمان و شرایط صدر اسلام با زمان و شرایط حالا بحثی را مطرح کرد. اینکه ابوذر سه شبانه‌ روز گرسنه بوده و در عین حال ماموران خلیفه می‌آیند که از ایشان بیعت بگیرند. ابوذر ناراحت می‌شود و به دو مطلب اشاره می‌کند، یکی اینکه می‌گوید من علی‌فروش نیستم که علی را به شما بفروشم و دیگر اینکه اگر علی‌فروش هم باشم، آیا قدر و قیمت علی همین مقدار درهم و دیناری است که شما آورده‌اید؟ این حادثه در همان ایامی اتفاق افتاده بود که ابوذر و خانواده‌اش سه شبانه ‌روز گرسنه بودند، اما با وصف این گرسنگی، ابوذر درهم و دینار خلیفه را پس زد و حاضر نشد که دست بیعت به خلیفه بدهد.

 

مشکلات امروز جهان اسلام نسبت به مشکلات صدر اسلام به مراتب شدیدتر است

حسینی مزاری ادامه داد: من همانجا به آن شخص گفتم امروز ابوذرهای زیادی در داخل افغانستان حضور دارند که سه شبانه‌روز و یک هفته که بماند، بلکه ماه‌ها بدون پول و امکانات و داشتن کمترین ظرفیت‌های زندگی در عرصه حضور دارند و مبارزه می‌کنند. دوران ما واقعا بسیار خطیر‌تر از زمان صدر اسلام است. مشکلاتی که در زمان ما وجود دارد به مراتب بیشتر از مشکلات صدر اسلام است. ولی همکاران و دوستان ما با این شرایط زندگی می‌کنند.

 

وی به عنوان نمونه به شهید داکتر غلامرضا ژیان اشاره کرده و گفت: من تا زمانی که این آقا زنده بود از شرایط شخصی زندگیش اطلاعی نداشتم چون اصلا حاضر نمی‌شد که این فضا را فراهم کند که رفقا و همکارانش از وضعیت اقتصادی ایشان آگاهی پیدا بکنند. ما بعد از شهادتش وقتی به منزلش رفتیم و از فرزندان، همسر و اقوامش اطلاع گرفتیم دیدیم این آقا با وصف اینکه خودش داکتر دندان بود و درآمد زیادی داشت اما درآمد خودش را برای فقرا هزینه می‌کرد و خودش در یک وضعیت بسیار بد اقتصادی روزگار می‌گذراند. این اشخاص، انسان‌هایی ولایی بودند و چنین شخصیت‌هایی باز هم در عرصه حضور دارند و کار می‌کنند.

 

nf00181979-2

 

بعد از حادثه ۷ جدی ۹۶، هجمه‌های گسترده‌ای علیه مرکز تبیان صورت گرفت

رئیس مرکز تبیان، با بیان اینکه سال ۹۷ سال بسیار پر مخاطره‌تری برای این مرکز بوده است، گفت: مرکز تبیان یک حادثه هولناکی را در سال ۹۶ سپری کرد. بیش از ۵۰ نفر شهید و بیش از ۹۰ نفر زخمی در راه تثبیت ولایت‌مداری در افغانستان تقدیم راه خدا کرد. اما بعد از این حادثه، فضای بسیار هولناکی علیه تشکیلات ما ایجاد شد. دشمن از زمین و هوا علیه ما دست به کار شد و اقدامات خیلی جدی را روی دست گرفت و تهدیدهای مختلفی را از جوانب گوناگون عنوان کرده و در راستای ترساندن همکاران ما اقدامات مختلفی را روی دست گرفت، اما همکاران ما نه تنها یک گام از تعقیب اهداف خود پا پس نکشیدند بلکه جدی‌تر حرکت کردند.

 

وی ادامه داد: ما در کابل هر هفته یک گفتمان داشتیم. دشمن در ۷ جدی ۹۶ این گفتمان را مورد هجمه قرار داد و این خسارت را روی دست ما گذاشت. اما بعد از آن حادثه همکاران ما در کابل به جای ترس و عقب‌نشینی، ۳ تا گفتمان خانم‌ها، دانشجویان و علما را به صورت جداگانه دایر کردند. همکاران ما در عرصه‌ی آموزشی بیشترین خدمات را در  افغانستان انجام دادند. برگزاری گفتمان‌ها، برگزاری کلاس‌های مختلف، نشست‌های گوناگون و برگزاری مراسم‌های بسیار پرشکوه و پرحجم و پر نفوذ، حضور مسئولین در سایر محافل و اجتماعات و همچنین برگزاری تظاهرات و امثال آن از جمله فعالیت‌های همکاران ما در شهرمزارشریف  می‌باشد.

 

فعالیت‌های مرکز تبیان بعد از حادثه ۷ جدی ۹۶، قدرتمندتر و وسیع‌تر شد

حسینی مزاری با اشاره به فعالیت‌ دفاتر مرکز تبیان در ولایات دیگر نیز بیان کرد: دفتر هرات فعالیت خیلی خوبی را هم در داخل خود شهر هرات و هم در ولسوالی‌های این ولایت دارد. کار کردن در هرات که به نوعی خاستگاه وهابیت است بسیار مشکل و سخت است اما با آن هم، همکاران ما فعالیت‌های خیلی خوبی را در عرصه‌های مختلف روی دست دارند. همکاران ما در بامیان، غزنی و دایکندی فعال شدند. دفتر قم به صورت خیلی فعال و جدی در ماه جوزا در این شهر تاسیس شد. قم یکی از مراکز خیلی مهم می‌باشد و فعلا همکاران ما در ام‌القراء جهان اسلام با جدیت فعال هستند و حضور جدی دارند.

 

وی ادامه داد: همچنین همکاران ما در دفتر مشهد مقدس فعالیت‌های خیلی خوبی دارند. مهم‌ترین کاری که از ناحیه‌ی این دفتر صورت گرفت، بحث پیگیری تداوی زخمی‌ها بود که تقریبا ۹ ماه این تداوی طول کشید و اکثر همکاران ما در مشهد درگیر تداوی مجروحان بودند که الحمدالله بخش زیادی از آنها با موفقیت درمان شدند و افغانستان برگشتند. تنها کسی که تداوی وی ادامه دارد آقای سید محسن سجادی است که از خیر و کرم جناب آقای دانش معاون دوم ریاست جمهوری بینایی یک چشم خود را از دست داد و بینایی چشم دیگرش حدود ۷۰ درصد برگشته است که در تلاش هستیم که ان شاءالله بینایی چشم دیگرش هم برگردد. دفتر مشهد در سایر برنامه‌ها نظیر برگزاری مجالس، محافل و برگزاری دوره‌های آموزشی برای کادرها نیز فعال بوده است.

 

اعضای مرکز تبیان به وظایف اسلامی و انسانی خودشان عمل می‌کنند

رئیس مرکز تبیان تصریح کرد: بعد از حادثه ۷ جدی نه تنها کوچکترین ضعف و سستی در سطح این مرکز ایجاد نشد، بلکه مسئولین تشکیلات و مسئولین مجموعه در عرصه‌های مختلف، کار فعال و جدی را روی دست گرفتند و با تمام قوت و قدرت به پیش می‌روند. این در حالی است که تشکیلات ما با مشکلات مختلف امنیتی و تبلیغاتی از ناحیه دشمن و مشکلات مالی مواجه بوده و می‌باشد. با وصف همه‌ی این مشکلات همکاران ما در صحنه خوش درخشیدند و بر اساس وظایف اسلامی و انسانی خودشان عمل کردند.

 

وی همچنین در بخش کار رسانه‌ای، به خبرگزاری صدای افغان (آوا) به عنوان رسانه‌ای بین‌المللی و تاثیرگذار اشاره کرد و گفت: خبرگزاری صدای افغان(آوا) در عرصه‌های مختلف داخلی و خارجی فعالیت می‌کند و بیش از ۱۲۷ کشور از مواد خام و اخبار تولیدی آن استفاده می‌کنند. آوا به سه زبان فارسی، پشتو و انگلیسی فعالیت دارد که قصد داریم در سال پیش رو زبان عربی این خبرگزاری نیز راه‌ اندازی شود.

 

مرکز تبیان در راستای طرح، پیگیری و حل مشکلات مهاجرین به صورت گسترده در حال فعالیت است

حسینی مزاری خاطرنشان ساخت: تشکیلات مرکز تبیان بخصوص در جمهوری اسلامی ایران تنها تشکیلاتی است که در مورد طرح مشکلات مهاجرین و پیگیری و تلاش در راستای حل مشکلات آنها به صورت گسترده در حال فعالیت است. هرچند جمهوری اسلامی خدمات زیادی برای مهاجرین ما ارائه می‌کند و زحمات زیادی را متحمل می‌شود اما با آن هم خودش مشکلات و گرفتاری‌های زیادی دارد. باید مجموعه‌ها، عناصر و افرادی باشند که در راستای مطرح کردن گرفتاری‌های مهاجرین کار کنند و مسئولین ایرانی را متوجه نواقص و ضعف‌های کار نمایند تا اینکه موانعی که در مسیر زندگی مهاجرین است برطرف شود.

 

وی تصریح کرد: اگر ما در این زمینه کار نکنیم و مسئولین و مجموعه‌های دیگر نیز فعالیت نکنند طبیعی است که مشکلات مهاجرین روز به روز افزایش پیدا کند و بر معضلات آنها افزوده شود. مرکز تبیان در سال ۹۷ اقدامات خیلی جدی انجام داد که می‌توان از طریق گوگل و رصدهای رسانه‌ای به آنها پی برد که چه کارهایی انجام داده‌ و چه مشکلاتی را مطرح کرده‌است. این مرکز در سال پیش رو نیز برنامه‌هایی را در نظر دارد و سعی می‌کند تا در راستای بهبود وضعیت زندگی مهاجرین کار‌هایی را انجام بدهد.

 

رئیس مرکز تبیان در پایان، ضمن قدردانی از تلاش‌ همه‌ی کسانی که در راستای فعال ساختن، توسعه و گسترش این مرکز زحمت کشیده‌اند، اظهار امیدواری کرد که خداوند متعال زحمات همه‌ی همکاران را مورد قبول خود قرار دهد و همه‌ی اعضا را به عنوان سربازان راه پیامبران الهی و امامان معصوم در افغانستان بپذیرد و آخر عمر دوستان را شهادت نصیب بفرماید.

 

شایان ذکر است که در پایان این مراسم، از پدر شهید غلامرضا ژیان به نمایندگی از همه‌ی پدرانی که در راستای مبارزات اسلامی در افغانستان فعالیت داشته و دارند، تجلیل و قدردانی به عمل آمد.

nf00181979-3