• تاریخ انشار: ۲۷ ثور ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 25542
  • 547 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حضرت خدیجه(س)؛ الگوی تمام نمای سالم و ساده زیستی برای زنان عالم

کارشناسان درهرات می گویند؛ گرچه حضرت خدیجه (س) مال و ثروت فراوانی بدست آورده بود، اما زندگی شخصی ایشان بسیار ساده و دور از تجملات، فخر فروشی و چشم و هم چشمی ها بود.   به گزارش خبرگزاری آوا، گفتمان دانشجویی به مناسبت سالروز رحلت اولین بانوی اسلام حضرت خدیجه (س) تحت عنوان “اقتصاد مقاومتی […]

کارشناسان درهرات می گویند؛ گرچه حضرت خدیجه (س) مال و ثروت فراوانی بدست آورده بود، اما زندگی شخصی ایشان بسیار ساده و دور از تجملات، فخر فروشی و چشم و هم چشمی ها بود.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، گفتمان دانشجویی به مناسبت سالروز رحلت اولین بانوی اسلام حضرت خدیجه (س) تحت عنوان “اقتصاد مقاومتی و پایدار با الگو گیری از حضرت خدیجه کبری (س)” با حضور کارشناسان از حوزه و دانشگاه در دفتر نمایندگی خبرگزاری صدای افغان (آوا) در هرات برگزار شد.

 

لیلا مهدیار، پژوهشگر و دانش آموخته حوزه علمیه در این گفتمان گفت: حضرت خدیجه کبری (س) زمانی که وارد دنیای سیاست و تجارت شد، از آنجایی که پیرو ادیان ابراهیمی بود، و همچنان با در نظرداشت شرایط و اقتضائات زمان، مستقیماً وارد داد و ستد نشد بلکه ازطریق دیگران این کار را انجام می داد و خودشان به صورت غیر مستقیم مدیریت آن را به عهده داشت.

 

وی با یاد آوری از ثروت عظیم و اموال حضرت خدیجه تأکید کرد: گرچه حضرت خدیجه مال فراوان بدست آورده بود اما زندگی شخصی ایشان بسیار ساده و دور از تجملات، فخر فروشی و چشم و هم چشمی ها بود.

این پژوهشگر و فعال فرهنگی در هرات بعد از بررسی ویژگی های زندگی حضرت خدیجه کبری (س) و شرایط جامعه آن زمان، تأکید کرد که زنان امروز می توانند از آن حضرت الگو گرفته و زندگی سالم و به دور از تجملات و اسراف داشته باشند.

وی ادامه داد: همچنان در جهت ثروت اندوزی و متمول بودن در زندگی شخصی نیز آن حضرت مناسب ترین الگو می باشد.

او با اشاره به اینکه کسب ثروت و سرمایه حلال زیاد در دین اسلام منع نشده است، بیان کرد که اسلام نمی خواهد انسان بدهکار باشد بلکه دوست دارد طلبکار باشد از همین رو دادن قرض مستحب و گرفتن قرض را مکروه شمرده است.

به گفته این طلبه حوزه علمیه، اگر یک زن نمونه و الگو را در اسلام مدنظر بگیریم ویژگی هایی چون همسر داری، مادری و خانه داری خوب اولین ویژگی های آن می باشد، این زن در صورتی که شرایط، حضور وی بصورت مستقیم در جامعه فراهم نباشد می تواند به طور غیر مستقیم به جامعه کمک بکند.

 

به باور وی یک بانو با تربیت یک فرزند خوب و تقدیم آن به جامعه می تواند از هر نوع عمل که آن فرزند در راستای اقتصاد، فرهنگ و اجتماع انجام می دهد، اجر و مزد داشته باشد.

 

مهدیار تصریح کرد که بانوان می توانند در ابعاد اقتصادی نظر و ایده بدهند و در موارد جزئی بانوان می توانند به مراتب از مردان بهتر ایده و نظر بدهند چون خداوند زنان را نسبت به مردان جزئی بین آفریده اند.

 

از سویی دیگر، مرضیه حسنی در این گفتمان گفت: باید توجه داشت که حضرت خدیجه (س) یک بانوی بسیار ثروتمند بود و در آن زمان که طیف بانوان ارزش و جایگاهی در جامعه نداشت، آن حضرت از تاجران موفق دیار مکه به شمار می رفتند.

 

بانو حسنی افزود: حضرت خدیجه (س)، یکی از تاجرانی بود که در آن عصر در عرصۀ اشتغال زایی جوانان کار می نمود و در استخدام کارمند معیار های اخلاقی و رفتاری، صداقت و امانت داری را در نظر می گرفت.

 

این فعال فرهنگی همچنان تأکید کرد که زندگی این بانوی بزرگ برای زنان بهترین الگو می باشد. البته این الگو منحصر به زنان نیست، بلکه مردان نیز می توانند از روش و سیرۀ آن حضرت خصوصا در بعد اقتصادی بهترین سرمشق را بگیرند.

 

خانم حسنی ادامه داد: یک خانواده باید طوری مدیریت شود که دخل و خرج آن با هم متناسب باشد و مصارف شان با عواید شان همخوانی داشته باشد، زمانی که مصارف از عواید زیاد تر شود احتمالا آن خانواده زیر بار فقر اقتصادی قرار می گیرند.

 

به گفته مسوول موسسه فرهنگی آموزشی تکوین در هرات، زنان هم می توانند در تجارت فعال باشند و مانند مردان مال حلال کسب کنند، و از این لحاظ فرقی بین زن و مرد نیست و هردو می توانند از راه حلال کسب مال و ثروت کنند.

 

وی در اخیر خاطر نشان ساخت: متأسفانه در جامعه ما باور غلطی وجود دارد که اگر یک بانو در جامعه حضور داشته باشد نمی تواند یک مادر خوب باشد، ولی این باور اشتباه است چون مادر بودن توانایی فطری است که برای زنان از طرف خداوند (ج) اعطاء شده، و در کنار آن می توانند مانند مردان فعالیت های اجتماعی نیز داشته باشند.