• تاریخ انشار: ۲۲ حمل ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 2276
  • 1,428 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حضرت زهرا(س) الگویی کامل برای تمام ابعاد زندگی ما می باشد

n00109693-b

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد هاشمی؛ رئیس نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات طی سخنانی به مناسبت گرامیداشت سالروز ولادت دخت نبی مکرم اسلام، حضرت فاطمه الزهرا(س) گفت که با توجه به آموزه های دین اسلام، در حرکتهای ارزشی می بینیم که تفاوتی بین زن و مرد وجود ندارد. وی افزود:جاییکه […]

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد هاشمی؛ رئیس نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات طی سخنانی به مناسبت گرامیداشت سالروز ولادت دخت نبی مکرم اسلام، حضرت فاطمه الزهرا(س) گفت که با توجه به آموزه های دین اسلام، در حرکتهای ارزشی می بینیم که تفاوتی بین زن و مرد وجود ندارد.

وی افزود:جاییکه قرآن از مسئولیت های عمومی سخن می گوید می بینیم که تنها از مرد سخن به میان نیامده است، بلکه از مرد و زن صحبت می کند. به عنوان نمونه سوره ی احزاب آیه ۳۶ و در جاهایی که صحبت از پاداش عمل نیک است نیز خداوند از مرد و زن سخن گفته است.

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی گفت که از این آیات این استفاده می شود که مرد قبل از آنکه مرد باشد و زن قبل از آنکه زن باشد باید توجه داشته باشیم که هر دو انسان هستند و این انسان از جانب خداوند دارای شرافت و کرامت انسانی است.

وی افزود: نکته دیگر از آموزه های مهم قرآنی این است که می فرماید خلق نکردیم جن و انس را جز برای عبادت.

این عالم دینی گفت که نکته ی دیگر این است که عبادت در پیشگاه خداوند جایگاه رفیع و ارزشمندی دارد به اندازه ای که به عنوان یکی از مهمترین اهداف خلقت بیان شده و زن و مرد موظفند تا عبادت پروردگار را بجای آوریم.

وی گفت که انسان نیاز به الگوهای عملی دارد و خیلی مهم است که این الگوهای عملی به لحاظ جنسیت تنها برای مردان نیستند و یکی از این الگوهای در تمام ابعاد زندگی برای هر زن و مردم مسلمان، زندگانی حضرت زهرا(س)است،مخصوصا در بعد عبادی اگر زوایای زندگی عبادی آنحضرت را مورد توجه قرار دهیم درس های بزرگی خواهیم گرفت.

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی افزود که روایتی است در بحارالانوار ج ۴۳ ص ۶۱ که امام حسن (ع) می فرمایند مادرم فاطمه آنقدر به عبادت می ایستادن که پاهای مبارکشان در محراب عبادت متورم می گردید، این عبادات خالصانه و زاهدانه آنچنان ادامه پیدا کرد که ایشان به زهرا ملقب شدند.

 

وی گفت: نکته ی مهم دیگر در خصوص عبادات و الگوی ارزنده و زیبای ما این است که با توجه به یک چنین عباداتی حضرت هیچگاه از مردم، جامعه و امتان پدر بزرگوارشان غافل نشده اند، در روایت آمده است که حضرت در نیمه شب مشغول نماز شب بودند و امام مجتبی می فرمایند که متوجه شدم که مادرم مرتب در نماز شبش مومنین و مومنات را دعا می کنند، حضرت مجتبی سوال می کنند که چرا اول برای خودتان دعا نمی کنید و در جواب آن حضرت می فرمایند که همسایه ها بر ما مقدم هستند.

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی گفت که اگر جامعه ی ما این الگو را در مسیر تحولات گم نمی کردند، امروز ما در جامعه برخی مشکلات را نمی داشتیم.

رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات افزود: چندتا از جوانان پرسیده اند که امام خمینی یک شخصیت ایرانی است و چرا ما در افغانستان باید از ایشان تجلیل به عمل آوریم؟، در پاسخ به این پرسش باید گفت که درست است که امام خمینی به لحاظ هویتی یک شخصیت ایرانی است اما این نکته را نباید فراموش کنیم که وی یک مجتهد و فقیه اعلم و جامع الشرایط است.

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی افزود: اگر زندگی پربار این مرد بزرگ را مورد مطالعه قرار دهیم می بینیم که وی بر اوج قلل مرتفع علمی در رشته های مختلف علوم قرار دارد. امام خمینی احیا کننده حیات سیاسی و اجتماعی اسلام در قرن معاصر است، او بود که مسلمانان را آگاهی بخشید و بیدار کرد و  به جهانیان ثابت کرد که دین اسلام مانند ادیان تحریف شده ی دیگر نیست و با آنان تفاوت بنیادی دارد.

این عالم دینی گفت که دین اسلام برای تمام شئون زندگی انسان ها اعم از سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و علمی برنامه های صحیح و مدون دارد، امام خمینی قولا و عملا این حقیقت را برای دنیای امروز به اثبات رساندن و از آنجایی که علم منحصر به جغرافیا نیست، عالم هم منحصر به یک کشور نیست.

وی گفت: همانطور که سیدجمال الدین افغانی را ایران از خود می داند، مصر از خود می داند، ما هم امام خمینی را از خود می دانیم.امام خمینی نه تنها متعلق است به مسلمین بلکه متعلق است به تمام انسان های آزاد اندیش در سراسر دنیا.

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی همچین در پاره ای از صحبت هایش گفت که مرکز تبیان مرتب و مکرر از زمانی که واقعه ی دلخراش ربوده شدن ۳۱ تن از هموطنان عزیز ما اتفاق افتاده است ضمن محکوم نمودن این واقعه ی ننگین، بارها از حکومت وحدت ملی خواسته است که برای آزاد سازی آنان به طور جدی اهتمام بورزند و خانواده ها و ملت ما را از این پریشانی نجات ببخشند که اگر حکومت در این خصوص سکوت کند یا سهل انگاری صورت گیرد، این واقعه در آینده پیامدهای بسیار تلخ و ناگواری خواهد داشت و در ابعاد وسیعتر دامنگیر جامعه و ملت خواهد شد و آن وقت است که برای حکومت مشکلات جدی را به بار خواهد آورد.

وی افزود که بازهم به نمایندگی از تمام مراکز تبیان و مربوطات و تمام جامعه و ملت به طور جدی از دولت محترم وحدت ملی می خواهیم تا تدابیر لازم را اتخاذ نماید و برای آزاد سازی آنان به طور اساسی اهتمام بورزند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>