• تاریخ انشار: ۲۹ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 9478
  • 1,130 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حضرت زهرا (س) در شرایط سخت و دشوار نگاه ابزاری نسبت به زن را تغییر داد

حضرت زهرا(س) با وجود اینکه در شرایط سخت و دشوار زندگی می کرد سعی داشت که با رفتار، کردار و عملکرد انسانی خود، نگاه ابزاری نسبت به زن را تغییر دهد.   به گزارش خبرگزاری آوا، رقیه پیام، عضو بانوان مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان در همایش تحلیلی تحت عنوان “کوثر رسول آسمانی، الگوی بانوان افغانستانی” […]

حضرت زهرا(س) با وجود اینکه در شرایط سخت و دشوار زندگی می کرد سعی داشت که با رفتار، کردار و عملکرد انسانی خود، نگاه ابزاری نسبت به زن را تغییر دهد.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، رقیه پیام، عضو بانوان مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان در همایش تحلیلی تحت عنوان “کوثر رسول آسمانی، الگوی بانوان افغانستانی” و گرامیداشت ولادت بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت اما خمینی(ره) که در لیسه عالی عترت غرب کابل برگزار شده بود گفت: حضرت زهرا(س) در کانون نبوت و سیاست اسلامی بزرگ شده و جایگاه شامخ زن را از نگاه آفرینش معرفی کردند پس شایسته است که روز ولادت وی روز زن نام گذاری شود.

 

وی افزود: برای زنان افتخار است که روز ولادت حضرت زهرا(س) روز زن در افغانستان نام گذاری شود، نه هشت مارچ چون هشت مارچ هیچ ربطی به زنان مسلمان ندارد.

 

عضو بانوان مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان گفت: امام خمینی(ره) می فرمایند«زنان نقش حساسی در بنای جامعه اسلامی دارند اسلام مقام زن را تا حدی ارتقاء می دهد که او بتواند مقام انسانی خود را در جامعه بازیابد و از حد شی بودن بیرون آید».

 

خانم پیام ادامه داد: زن در اسلام از ارزش و جایگاه برابر با مردان برخوردار است و یگانه معیار برتری انسان همان تقوای انسانهاست.

 

عضو بانوان مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با اشاره به سخن امام خمینی(ره) تصریح کرد: زن حق ندارد خود را در یک جامعه اسلامی از مقامی پایین تر از آنچه هست تنزل دهد و مرد هم حق ندارد که چنین اندیشه ای نسبت به زن داشته باشد.

 

زنان باید مانند مردان در امر به معروف ونهی از منکر جامعه سهیم باشند

 

وی ابراز داشت: امام به این عقیده بود که اسلام با هر چیزی که انسان را از انسانیت خود دور کند و او را به حد حیوانیت برساند مانند شرابخواری مخالف است و با آن مبارزه می کند.

 

پیام خاطرنشان ساخت: اسلام زن را به بودن در اجتماع دعوت می کند و از او می خواهد مثل مردان در امر به معروف و نهی از منکر سهم داشته و در اصلاح جامعه تلاش نمایند.

 

این فعال فرهنگی یاد آور شد: زنان باید با حفظ شأن و جایگاه خویش در سیاست، اقتصاد و کارهای اجتماعی نیز دین خودش را ادا نمایند اما حضورشان باید براساس انسانیت باشد نه زنانگی.

 

حضرت زهرا (س) در شرایط سخت و دشوار نگاه ابزاری نسبت به زن را تغییر داد

 

وی اظهار داشت: اسلام زن را در اجتماع بدون ایجاد و جاذبه ها و در معرض نمایش گذاشتن زیبایی های شان می خواهد چرا که زن باید با تکیه  و استعداد خوش کار کند نه براساس جاذبه هایی که جسم او با برهنه شدن می تواند به وجود آورد.

 

پیام ادامه داد: حضرت زهرا(س) در شرایطی به دنیا آمد که دیدگاه ها نسبت به زن تنها شهوانی و جنسی بود و ارزش بالاتر از آنرا نداشتند.

 

عضو بانوان مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان گفت: حضرت زهرا(س) با وجود اینکه در شرایط سخت و دشوار زندگی می کرد سعی داشت که با رفتار، کردار و عملکرد انسانی خود، نگاه ابزاری نسبت به زن را تغییر دهد.

 

غرب همواره برای برهنه کردن زنان تلاش می کند

 

وی ابراز داشت: تلاش خستگی ناپذیر حضرت فاطمه(س) برای زنده کردن هویت زنان به خصوص حفظ حجاب و عفت اسلامی سبب شد که پیروانش شبانه روز در این زمینه تلاش کنند و این درحالی است که از آن طرف غرب هر روز برای برهنه کردن بیشتر زنان در تلاش است.

 

پیام یاد آور شد: برای آگاه کردن زنان از ارزش و جایگاهی که اسلام برای این قشر قایل شده باید با استفاده از الگوهای مناسب دین که در قرآن تعیین شده باشیوه مناسب تربیتی، الگو گیری کرد.

 

وی گفت: قرآن کریم رسول گرامی اسلام را الگوی شایسته و اسوه حسنه برای مومنان معرفی کرده که در این الگوگیری فرق میان زن و مرد وجود نداشته اما به دلیل خلق و خو و مسئولیتهای خاص لازم است زنان از جنس خود نیز الگوپذیری داشته باشند تا از لحاظ روشن شدن مصادیق اسوه پذیری به راه و رسم و سیره اخلاقی و خانوادگی اقتدار کنند.

 

شایان ذکر است: این همایش با حضور علما، روحانیون، فرهنگیان، اساتید، دانش آموزان مکاتب و هم اندیشان و اقشار مختلف مردم از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد و سخنرانان پیرامون شخصیت بی بدیل حضرت زهرا(س) از منظر قرآن و روایات صحبت کرده و مسلمانان را در الگو گیری از این بانوی مکرمه در عرصه های مختلف زندگی ترغیب و تشویق کردند.