• تاریخ انشار: ۱۱ دلو ۱۳۹۷
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 23297
  • 595 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حضرت زهرا (س) معیار حب و بغض الهی است/ درستی معیارهای انتخابی آن بانو باعث عزت ایشان شد

امروز (پنج‌شنبه ۱۱ دلو) به مناسبت ایام شهادت حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها،‌ مراسم عزاداری از سوی مرکز فعالیت‌های فرهنگی‌اجتماعی تبیان در شهر مقدس قم برگزار گردید.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سیدذکی موسوی که به عنوان سخنران در این مراسم صحبت می‌کرد، حضرت زهرا (س) را فردی معمولی ندانست و گفت: […]

امروز (پنج‌شنبه ۱۱ دلو) به مناسبت ایام شهادت حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها،‌ مراسم عزاداری از سوی مرکز فعالیت‌های فرهنگی‌اجتماعی تبیان در شهر مقدس قم برگزار گردید.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سیدذکی موسوی که به عنوان سخنران در این مراسم صحبت می‌کرد، حضرت زهرا (س) را فردی معمولی ندانست و گفت: از توان ما خارج است تا به توضیح ویژگی‌های شخصیتی حضرت فاطمه (س) بپردازیم؛ لذا چاره‌ای نداریم جز اینکه به آیات و روایاتی که در مورد آن حضرت وجود دارد متوسل شویم.

 

وی در تکمیل مطلب فوق اظهار داشت: سوره‌ی مبارکه‌ی کوثر در شأن حضرت زهرا (س) نازل شده است. همچنین پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند که فاطمه محبوب‌ترین و عزیزترین مردم نزد من است. او کسی است که باطن سوره‌ی نور و قدر در شأن ایشان نازل شده است.

 

موصوف ادامه داد: حضرت مهدی (عج) فرموده‌اند که مادرم حضرت زهرا (س) الگوی من است. امام حسن عسکری (ع) نیز فرموده‌اند که ما حجت خدا بر شما و حضرت زهرا (س) حجت خدا بر ماست.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی با طرح این سوال که چه چیزی باعث شده تا حضرت فاطمه (ع) تا این اندازه نزد خداوند و ائمه علیهم‌السلام عزیز شوند،‌ گفت: قطعا رابطه‌ی نسبی با پیامبر (ص) و رابطه‌ی سببی به واسطه‌ی ازدواج با امام علی (ع) عامل عزیز شدن آن بانوی مطهره نبوده است. چرا که ما فرزند حضرت نوح (ع) را داریم که خداوند به پیامبرش می‌فرماید که او از اهل تو نیست. یا همسر حضرت لوط که همراه با قوم این پیامبر به هلاکت رسید.

 

وی ادامه داد: بدون شک حضرت زهرا (س) یک ویژگی‌های خاصی داشته است که پیامبر (ص) در مورد ایشان فرموده است که هر کسی فاطمه را اذیت کند مرا اذیت کرده و هر کسی مرا اذیت کند خداوند را اذیت نموده است. طبق این روایت،‌ حضرت زهرا (س)،‌ معیار و ملاک حب و بغض الهی می‌باشد.

 

به گفته‌ی این کارشناس علوم دینی، مهمترین چیزی که باعث شد تا حضرت فاطمه (س) اینگونه عزیز شود، عمل کردن به فرامین و دستورات الهی بود؛ از جمله عمل به حدیث قدسی که خداوند خطاب به حضرت موسی (ع) ایراد کرده است. وی ادامه داد: معیار انتخاب‌های حضرت زهرا (س) درست بود و عملکرد ایشان نیز بر اساس انتخاب‌هایش بود؛ لذا نتیجه‌ی عمل‌ ایشان نیز عالی بود.

 

وی با بیان اینکه همه‌ی انسان‌ها در طول زندگی‌شان همواره در حال انتخاب هستند،‌ بیان کرد: انتخاب،‌ مسئله‌ای است که میان همگان مشترک است ولی معیار انتخاب‌ها فرق می‌کند. یک نفر معیار انتخاب‌هایش دنیوی و مادی است. دیگری معیار انتخاب‌هایش اخروی و معنوی است.

 

دکتر موسوی گفت: اولین معیار انتخاب حضرت زهرا (س)، عمل به این فراز از حدیث قدسی بود که خداوند فرموده است: من راحتی را در بهشت قرار دادم ولی مردم در دنیا به دنبال آن می‌گردند،‌ در حالی که دنیا اصلا جای آسایش و راحتی نیست. البته دین نمی‌گوید که دنبال راحتی و آسایش نباشید بلکه می‌گوید آن را در جایی دنبال کنید که استمرار داشته باشد.

 

وی‌ ادامه داد: دومین معیاری که حضرت زهرا (س) به آن توجه داشت،‌ عمل به این فرمایش خداوند به حضرت موسی (ع) است که می‌فرماید کسی که می‌خواهد نزد مردم عزیز شود باید تواضع داشته باشد. حضرت فاطمه (س) با اینکه دختر پیامبر و یگانه رهبر جامعه‌ی اسلامی بود ولی در برخوردش با مردم با نهایت تواضع و فروتنی رفتار می‌کرد.

 

موصوف خاطرنشان کرد: متاسفانه ما تلاش می‌کنیم تا با تکبر به عزت برسیم،‌ در حالی که باید همچون درختی که هر چه پربارتر باشد خمیده‌تر است ما نیز باید هر چه علم‌مان زیاد شود متواضع‌تر شویم.

 

حجت‌الاسلام موسوی معیار سوم آن حضرت را نماز شب خواندن دانست. خداوند فرموده است که اگر می‌خواهی به عزت برسی من عزت را در نماز شب خواندن نهاده‌ام. وی ادامه داد: اما ما متاسفانه اگر بخواهیم به عزت برسیم به ثروتمندان، متنفذین و وکلای مجلس متوسل می‌شویم و خداوند را فراموش می‌کنیم.

 

وی در این رابطه به دو مثال تاریخی اشاره کرد: “عمر و عاص،‌ مشاور و طراح اصلی برنامه‌های معاویه بود و یک عمر به دنبال او دوید ولی در نهایت به صورتی ذلیلانه از دنیا رفت. اما امام خمینی (ره) رابطه‌اش را با خداوند متعال تنظیم کرد و با توکل به او، یک‌تنه در برابر طاغوت زمان و استعمار قدعلم کرد و ما دیدیم که در زمان رحلت امام خمینی (ره) پیر و جوان اندوهگین بوده و گریه می‌کردند.”

 

این آگاه امور دینی در توضیح چهارمین معیار انتخاب حضرت زهرا (س) گفت: آن حضرت،‌ ثروتمندی را در قناعت می‌دید. همانطور که خداوند در حدیث قدسی می‌فرماید که من ثروت را در قناعت نهاده‌ام اما مردم برای اینکه ثروتمند شوند به دنبال مال و اموال می‌روند. وی افزود: قناعت که بیاید اقتدار و عزت می‌آید؛ قناعت که برود ذلت نفس می‌آید. حضرت فاطمه (س) به این حدیث عمل کرد و به عزت رسید.

 

دکتر موسوی ادامه داد: مورد دیگری که حضرت زهرا (س)، به رعایت آن پایبند بود توجه به لقمه‌ی حلال بود که طبق فرمایش خداوند متعالی باعث استجابت دعای انسان می‌شود.

 

این کارشناس علوم دینی در پایان سخنان خود تاکید کرد: ما به عنوان دوست‌داران اهل بیت علیهم‌السلام باید به تأسی از آن بزرگواران معیار انتخاب‌هایمان به گونه‌ای باشد که ما را در راه رسیدن به مقصد الهی کمک کند.