• تاریخ انشار: ۲۰ دلو ۱۳۹۷
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 23421
  • 473 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حضرت زهرا (س) همچون ستاره‌ی ثریاست که رسیدن دست ما به ساحت قدسی او غیر ممکن است

به مناسبت ایام شهادت حضرت فاطمه (س)؛ گفتمان علمی‌ پژوهشی با موضوع “بررسی شخصیت حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها از دیدگاه علمای اهل سنت” از سوی خبرگزاری آوا با حضور آیت‌الله حسینی قزوینی مدیر موسسه تحقیقاتی ولی‌عصر (عج) به عنوان کارشناس و جمعی از اهالی حوزه و دانشگاه در شهر مقدس قم برگزار شد.   به گزارش […]

به مناسبت ایام شهادت حضرت فاطمه (س)؛ گفتمان علمی‌ پژوهشی با موضوع “بررسی شخصیت حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها از دیدگاه علمای اهل سنت” از سوی خبرگزاری آوا با حضور آیت‌الله حسینی قزوینی مدیر موسسه تحقیقاتی ولی‌عصر (عج) به عنوان کارشناس و جمعی از اهالی حوزه و دانشگاه در شهر مقدس قم برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ آیت‌الله حسینی قزوینی در ابتدای سخنان خود، با اشاره به حدیث ” فَاطِمَهُ بَضْعَهٌ مِنِّی ‏فَمَنْ آذَاهَا فَقَدْ آذَانِی” بزرگترین فضیلت برای حضرت فاطمه زهرا (س) را این مسئله دانست که آن حضرت، پاره‌ی وجود پیامبر (ص) می‌باشند.

 

این عالم دینی افزود: حدیث فوق در منابع فریقین از جمله در صحیح بخاری و صحیح مسلم آمده است.

 

آیت‌الله قزوینی ادامه داد: آلوسی که از اندیشمندان پرآوازه اهل سنت می‌باشد در تفسیر روح‌المعانی گفته است که من آنچه عقیده دارم این است که فاطمه (س) از تمام زنان گذشته و آینده افضل است چرا که پاره‌ی وجود پیامبر است؛ حتی ما اگر قائل به نبوت حضرت مریم (س) باشیم، حضرت فاطمه (س) از آنجا که پاره‌ی وجود روح عالم هستی و سید جمیع موجودات و کائنات است قابل مقایسه با هیچ کسی نیست.

 

ایشان خاطرنشان کرد: البته نکته‌ای که آلوسی ذکر نکرده است این است که حضرت زهرا (س) افضل و برتر از تمام انبیای الهی حتی پیامبران اولوا‌لعزم می‌باشد؛ چرا که اگر پیامبر (ص) افضل از جمیع موجودات باشد، پاره‌ی وجود آن حضرت نیز افضل خواهد بود.

 

مدیر موسسه تحقیقاتی ولی عصر عج تصریح کرد: حضرت فاطمه زهرا (س) مثل ستاره‌ی ثریا است که رسیدن دست ما به ساحت قدسی او غیر ممکن است.

 

این عالم دینی گفت: در صحیح بخاری در توصیف حضرت زهرا (س) آمده است که “فاطمه سیدهالنساء اهل الجنه”. همچنین حاکم نیشابوری در کتابش آورده است که “فاطمه سیده نساء العالمین”. نیشابوری ادامه می‌دهد که وقتی فاطمه (س) خدمت پیامبر (ص) می‌رسید، پیامبر به ایشان خوش‌آمد می‌گفت و به احترامش تمام قد می‌ایستاد و دست زهرا (س) را می‌گرفت و می‌بوسید و در جایگاه خودش می‌نشاند.

 

 

 

آیت‌الله حسینی قزوینی با اشاره به جناب ترمذی از علمای اهل سنت بیان کرد: ترمذی در روایتی آورده است که از عایشه سوال می‌کنند که محبوب‌ترین انسان‌ها نزد پیامبر چه کسی بود؟ وی جواد ‌می‌دهد که فاطمه (س). پرسیدند از میان مردان چه کسی؟ عایشه می‌گوید: همسر فاطمه (س). حاکم نیشابوری صحت روایت فوق را تایید کرده است.

 

این عالم دینی با ذکر این نکته که حضرت فاطمه زهرا (س)، ملاک حقانیت و خط‌کش حق از باطل است افزود: حدیث “فاطمه بضعه منی من اغضبها اغضبنی” بعد از رحلت پیامبر (ص)، بسیاری از مردم را از حیرت نجات داد و به حقیقت امور آگاه کرد.

 

ایشان افزود: این که حضرت زهرا (س) به علی (ع) سفارش کرد که آن حضرت را شبانه دفن کنند، خواست تا غضب و ناراحتی خود را با مخفی بودن قبر برای همگان و حتی آیندگان مطرح کند تا برایشان طرح سوال شود و زمینه‌ی آگاهی آنان فراهم شود.

 

آیت‌الله قزوینی با تاکید بر اهمیت عزاداری برای حضرت فاطمه (س) بیان کرد: حضرت زهرا (س) ملاک و معیار حقانیت حضرت علی (ع) و ملاک تشخیص حق از باطل است. لذا باید فاطمیه جدی گرفته شود؛ چرا که خیلی از افراد دز طول این سال‌ها سعی کردند به بهانه‌ی وحدت اسلامی،‌ عزاداری ایام فاطمیه را تخریب کنند.

 

این عالم دینی در ادامه به ذکر خاطره‌ای پرداخت: “یکی از اعضای بیت مقام معظم رهبری (امام خامنه‌ای) تعریف می‌کرد که معظم له چندین جا گفته‌اند که من روزیِ یک سال خود را از فاطمیه می‌گیرم.”

 

آیت‌الله قزوینی افزود: امام صادق فرموده‌‌اند که گرچه عاشورا برای ما سخت است، ولی روزی که مادرمان بین در و دیوار قرار گرفتند برای ما از عاشورا نیز دردناک‌تر می‌باشد.

 

مدیر موسسه تحقیقاتی ولی عصر (عج) در پایان تصریح کرد: جریان حمله به بیت حضرت زهرا (س) مقدمه‌ای برای تیرباران پیکر امام حسن (ع)، حادثه‌ی عاشورا و اسارت حضرت زینب (س) گردید.

 

گفتنی است که سلسله‌گفتمان‌های علمی پژوهشی جستجوی راه تعالی به صورت هفته‌وار هر پنجشنبه رأس ساعت ۹:۳۰ صبح در محل دفتر خبرگزاری آوا در شهر قم، خیابان توحید، نبش توحید ۹، مجتمع سبحان، طبقه‌ پنجم برگزار می‌گردد.