• تاریخ انشار: 1 ژانویه 2020
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 28565
  • 385 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حضرت زینب(س)؛ مظهر اقتدار یک زن مسلمان در تاریخ بشریت است

حضرت زینب(س)؛ مظهر اقتدار یک زن مسلمان در تاریخ بشریت است و با ایفای نقش برازنده در حادثه کربلا نشان داد که یک زن با حفظ تمام مقررات اسلام می تواند فراتر از خانواده، حتی یک جامعه را هدایت و رهبری کند. خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ کابل: از سالروز ولادت با سعادت پیام آور نهضت […]

حضرت زینب(س)؛ مظهر اقتدار یک زن مسلمان در تاریخ بشریت است و با ایفای نقش برازنده در حادثه کربلا نشان داد که یک زن با حفظ تمام مقررات اسلام می تواند فراتر از خانواده، حتی یک جامعه را هدایت و رهبری کند.

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ کابل: از سالروز ولادت با سعادت پیام آور نهضت عاشورا، عقیله بنی هاشم، حضرت زینب کبری(س) از سوی خبرگزاری صدای افغان در کابل تجلیل شد.

حجت الاسلام و المسلمین “محمد امین زاهدی” رییس دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان که در این محفل صحبت می کرد، حضرت زینب(س) را مظهر اقتدار یک زن مسلمان در تاریخ بشریت خواند.

آقای زاهدی در ادامه سخنان خود به یک مثلث مقایسه ای به ارتباط مقام زن نیز اشاره کرد و گفت: زنان قبل از ظهور اسلام که در اجتماع پر از جهل و بی سوادی و بدور از اخلاق انسانی زندگی می کردند، از تمام حقوق اجتماعی، سیاسی و اقتصادی خود محروم بودند و به عنوان اشیای بی ارزش مورد معامله قرار می گرفتند.

nf00199394-1

به گفته او، حضرت پیامبر(ص) آمد تا با تعلیمات آسمانی، اساس اجتماع که خانواده می باشد را اصلاح و به سوی پویایی سوق داده و تربیت فرزندان را اصل و قاعده ساختار یک اجتماع سالم قرار بدهد.

وی اشاره کرد: حضرت پیامبر گرامی اسلام(ص) با ارج گذاشتن به مقام زن، در حقیقت کانون خانواده را که تا آن زمان به لجنزار تبدیل شده بود گرم کرد و به والدین و فرزند هویت بخشید.

این عالم دین اظهار داشت: رسول گرامی اسلام(ص) برای اینکه مقام واقعی زن را به جایش برگرداند و به جامعه مرد سالاری آن روز خاتمه دهد، عملاً دخترش فاطمه زهرا(س) و همسر عزیزش حضرت خدیجه را مورد احترام و تکریم قرار میداد و حتی گاهی دستهای دخترش را می بوسید.

زاهدی ادامه داد: پس از آنکه پیامبر(ص) تهداب زندگی انسانی و تمدن بشری را گذاشت و زن را رکن مهم خانواده و اجتماع معرفی کرد، زندگی به صورت عادی و عاری از خشونت ادامه یافت و طی ۲۳ سال زنان بزرگی در دامن اسلام تربیت شد و قدم به عرصه های سیاسی و اجتماعی گذاشت که از آن جمله می توان حضرت فاطمه زهرا(س) یگانه سرباز ولایت و امامت و همچنین دختر بزرگ علی(ع) حضرت زینب(س) و صدها زن دیگر را نام برد.

این عالم دینی همچنان ابراز داشت: زنانی که در زمان پیامبر و بعد از آن در دامن اسلام تربیت شدند هر کدام با حفظ حجاب و عفت پا به پای مردان در عرصه های مختلف سیاسی و اجتماعی قدم گذاشتند و افتخارات آفریدند، برخلاف دیدگاه امروز غربی که حجاب را مانع و سد راه فعالیت زنان میدانند.

به باور زاهدی، جامعه غرب نه تنها امروز به زنان احترام قایل نیستند بلکه در حق آنان ظلم و اهانتی را روا میدارند که حتی در زمان جاهلیت وجود نداشت.

وی تصریح کرد: امروز در اکثر جوامع غربی زن به یک جسم خاص مورد استفاده تبدیل شده است و کرامت و شخصیت را از آنان گرفته است و فقط ملعبه دست هوسبازان قرار داده است، بگونه ای که در هر زمان و هر وقت و هرکس به اشکال مختلف مورد بهره وری و استفاده جنسی قرار دهند.

این درحالی است که به گفته زاهدی می بینیم که حضرت زینب(س) که نمونه ای از زنان در اسلام است به عنوان یک زن مسوول با حفظ مقررات شریعت و دین، قدم به عرصه سیاسی و اجتماعی گذاشت و به زنان عالم نشان داد که یک زن با حفظ تمام مقررات اسلام نیز می تواند فراتر از خانواده حتی یک جامعه را مدیریت و رهبری کند.

سخنران محفل در ادامه علاوه کردند که حضرت زینب(س) پس از حادثه کربلا، بیشتر جوهره انسانیت، عزت و عظمت یک زن را به نمایش گذاشت و به همین دلیل امروز دنیای بشریت در مقابل این عظمت و روح بلند سر تعظیم فرود می آورند.

او در پایان یکبار دیگر تاکید کرد که از نظر اسلام، در طول تاریخ بشریت، تمام موفقیت های یک مرد، حتی پیامبران الهی، مرهون زنان مدیر و مدبر بوده است و این در حقیقت زنان هستند که تاریخ ساز هستند و اسطوره ها را تحویل جامعه می دهند.

درهمین حال “خانم آرمان” رییس شرکت خواهران علی زاده نیز حضرت زینب(س) را الگوی زندگی همه بشریت بویژه زنان خواند و گفت: حضرت زینب(س) درس آزادگی و شجاعت، صبر و استقامت، عفت و پاکدامنی را برای انسانهای عالم آموخت.

به گفته او، حضرت زینب(س) در واقعه کربلا با اینکه سختی و مشقت سفر را میدانست، اما برادرش امام حسین(ع) را رها نکرد تا ثابت کند که یک زن هم می تواند در هر شرایطی در اصلاح جامعه نقش داشته باشد.

او از زنان مسلمان خواست که اگر می خواهند زندگی با عزت داشته باشند باید قدم در مسیر و رد پای حضرت زینب(س) بگذارند.

به گفته خانم آرمان یکی از ویژگی های مهم حضرت زینب(س) خود گذری در راه دین و دفاع از مقام ولایت و سربازی در راه امام زمانش بود، این بی بی نه تنها خود که بلکه دو فرزند نازنینش را نیز در راه خدا در سرزمین کربلا قربانی کرد، وقتی خبر شهادت فرزندانش را آوردند، گفت خدایا راضی هستم به آنچه رضای توست.

این محفل با قرائت قرآن کریم آغاز و با شعر و مقاله ها و سروده ها به میمنت ولادت با سعادت حضرت زینب(س) پایان یافت.