• تاریخ انشار: ۲۰ قوس ۱۴۰۰
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 31394
  • 67 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حضرت زینب(س) الگوی جاویدان زنان مسلمان است

مسئول امور بانوان مرکز تبیان در هرات در رابطه با ابعاد مختلف شخصیتی حضرت زینب سلام الله علیها گفت که وضعیت سیاسی و مذهبی دوران زندگانی حضرت زینب کبری(س) و نوع مواجهه این بانوی ارجمند با رخدادهای گوناگون سبب می‌شود تا امروزه بتوان از ابعاد مختلف شخصیت ایشان به عنوان الگوی جاویدان زنان مسلمان یاد کرد.

خبرگزاری صدای افغان(آوا)- هرات: در گفتمان دانشجویی این هفته از سوی خبرگزاری صدای افغان که در سالن همایش های این خبرگزاری در هرات برگزار گردید کارشناس این گفتمان در رابطه با ابعاد مختلف شخصیت بزرگ بانوی اسلام حضرت زینب سلام الله علیها سخن گفت.

بانو لیلا مهدیار؛ مسئول امور بانوان دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات و کارشناس این نشست، طی سخنانی گفت: حضرت زینب سلام الله علیها بانویی است که پرچم نهضت اسلامی را بدون هیچ تزلزل و هراسی به دوش کشید و به عنوان زنی آگاه و مسئول بر دشمن تاخت و مسئولیت تاریخی خویش را به بهترین نحو ممکن انجام داد که در طی قرنها به عنوان الگویی کامل معرفی میشود. او از زبان پدرش علی (ع) سخن می گوید و تربیت یافته مکتب مادرش زهرای بتول سلام الله علیها می باشد.

وی در ادامه افزود که ایشان بیش از هر چیز «تکلیف‌محوری» را به زن مسلمان می‌آموزد. مطابق شواهد، وی برای دفاع از ولی‌ خدا بارها و بارها جان خویش را در معرض خطر قرار داده است، حضور ایشان همراه امام حسین(ع) در حالی که برخی دیگر از خویشاوندان امام، ترجیح به حضور در شهر و دیار خود نموده‌اند، از جمله نشانه‌های این امر است.

بانو مهدیار همچنان علاوه نمود که ویژگی برجسته‌ی حضرت زینب در عرصه‌ی انقلابی‌ گری را باید «قدرت بصیرت» ایشان دانست.

وی همچنان تصریح نمود که خطبه‌های آن حضرت در کوفه و شام آینه‌ی تمام‌نمای این ویژگی است. تحلیلی که ایشان از فضای موجود و بر مبنای دو مسیر حق و باطل و نصرت نهایی حق می‌دهد گویای شناختی است که حضرتش از واقعیت‌های سیاسی و مذهبی روز دارد.

مسوول امور بانوان مرکز تبیان در هرات خاطر نشان ساخت که «استقامت در راه حق» دیگر ویژگی بارز انقلابی آن حضرت است.

وی در ادامه افزود: بخش برجسته دیگر در شخصیت اجتماعی حضرت زینب(س)، روحیه‌ی انقلابی این بانوی ارجمند است؛ موضوعی که می‌توان به ابعاد آن در مرور رویدادهای پس از عاشورا دست یافت.

این پژوهشگر جوان همچنان علاوه کرد که پرداختن به نقش اجتماعی و تعالی فردی آن حضرت در تبیین جایگاه زن از دیدگاه اسلام می تواند به عنوان بهترین الگو در دنیای امروز ارائه شود زیرا رسالت و ایفای نقش حضرت زینب در کربلا به زنان عصر حاضر تعلیم می دهد که بایستی پرچمدار عزت و شرف، پیام آور صبر و استقامت، بزرگترین امر کننده به معروف و خالق نقش های اجتماعی باشند.

وی تصریح نمود که او معنای زن بودن، عابد و صابر بودن، حامی و قاطع بودن، مدیر و مدبر، اسوه بودن و در یک کلمه پرورش یافتن و پرورش دادن در مکتب اسلام است و در کشمکش اندیشه های مختلف مصداق عینی ارزش های الهی و حامل نجات بخش ترین تفکر بشری می باشد.

به بیان وی، وضعیت سیاسی و مذهبی دوران زندگانی حضرت زینب کبری(س) و نوع مواجهه این بانوی ارجمند با رخدادهای گوناگون سبب می‌شود تا امروزه بتوان از ابعاد شخصیت ایشان به عنوان الگوی جاودان زنِ مسلمان یاد کرد.  

این دانش آموخته حوزه علمیه در هرات همچنان گفت: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخشی از بیانات خود با اشاره به شاخص بودن عملکرد آن حضرت از جهات گوناگون، یک استاد، معلّم معنویّت، معلّم اخلاق و معلّم رفتار اسلامیِ زن محسوب می‌شد، زن مسلمان از درون خانواده تا درون جامعه، مسائل علمی، مسائل سیاسی، کمک رسانی، ارزشهای اخلاقی و نشان دادنِ منشهای بزرگ انقلابی، همه را با هم دارد.

به باور وی، زینب کبری(س) نشان داد که می‌توان در هنگام ورود به عرصه‌ی روابط اجتماعی در عین حفظ روحیات و عواطف و اهتمام به امر خانواده، در عرصه‌ی علم و دین فعال عمل کرده و همواره بر مشی انقلابی خود استوار بود.