• تاریخ انشار: ۱۰ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 14218
  • 939 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حضرت زینب(س) در تمام عرصه ها الگوی زنان عالم است/ زنان مسلمان با تأسی از حضرت زینب(س) باید رسالت خود را مطابق شرایط و زمان انجام دهند

n00150789-b

در انقلاب عاشورا، زنان دو گونه نقش بازی کرده اند؛ یکی مستقیم و دیگری غیرمستقیم. نقش غیرمستقیم زنان همان مسأله تربیتی است که از خانواده ها آغاز می شود و تا سطح جامعه پیش می رود، اما نقش مستقیم، فعالیت عملی زنان در این واقعه می باشد که نمی توان آن را انکار کرد.   […]

در انقلاب عاشورا، زنان دو گونه نقش بازی کرده اند؛ یکی مستقیم و دیگری غیرمستقیم. نقش غیرمستقیم زنان همان مسأله تربیتی است که از خانواده ها آغاز می شود و تا سطح جامعه پیش می رود، اما نقش مستقیم، فعالیت عملی زنان در این واقعه می باشد که نمی توان آن را انکار کرد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، خانم نوریه حسینی، مسوول بخش زنان مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل که در مراسم عزاداری روز یازدهم محرم الحرام و با موضوع “آغاز رسالت زینبی” صحبت می کرد، با بیان مطلب فوق افزود: “نقش غیرمستقیم زنان در حادثه کربلا این است که پشت هر یکی از هفتاد و دو تن از یاران جان بر کف امام حسین(ع)، دست مادران بوده که با تربیت سالم، آنان را به میدان عشق کشاند”.’

 

به گفته خانم حسینی، مادران در عرصه تربیت، در حقیقت نقش انبیا را بازی می کنند؛ همان گونه که پیامبران در جامعه انسان ها را تربیت می کنند، زنان نیز در خانواده ها فرزندان شان را تربیت می کنند.

 

اما نقش مستقیم زنان در حادثه کربلا بسیار بارز و روشن است، زنان پاک باز و مبارز در جهت ترویج فرهنگ عاشورا از هیچ تلاشی دریغ نکردند.

 

خانم حسینی خاطرنشان کرد که به عنوان نمونه، وقتی که حضرت مسلم(ع) در کوفه تنها شد و مردان کوفه بی وفایی کرده و پشت حضرت را رها کردند، زنی به نام “طوعه” به وی پناه داد و از او حمایت کرد.

 

همچنین یکی زنان ولایت مدار به نام “ماریه” در شهر بصره خانه اش را محل تجمع طرفداران امام حسین(ع) ساخته و فداکاری می کند؛ حتی فرزندانش را به حمایت از اهداف امام حسین(ع) تشویق می کرد. همچنین حضرت “ام البنین”(س) مادر حضرت عباس(ع) که چهار فرزندش را در راه امام حسین(ع) قربانی کرد.

 

به گفته خانم حسینی، “اگر از همه بگذریم نقش حضرت زینب(س) و ام کلثوم(س) در حادثه کربلا و پس از آن، شگفت انگیز است . حضرت زینب(س) با این که مرگ ۱۸ تن از جوانان بنی هاشم را به چشم سر دیده است، با تن خسته و کوفته، اما در کوفه خطبه ای را ایراد می کند که مردم گمان می کنند علی(ع) سخن می گوید”.

 

این استاد دانشگاه ادامه داد: “یکی از اعجاز خطبه های حضرت زینب(س) در کوفه این بود که وقتی ایشان آغاز به سخن کرد، همه ساکت شدند و حتی صدای زنگ های اشتران نیز خاموش شد.

 

به باور خانم حسینی، حضرت زینب(س) نه تنها با خطبه آتشین خود، کوفه را منقلب ساخت، بلکه در مجلس ابن زیاد، وقتی که به حضرت خطاب شد کار خدا را در مورد خود چگونه دیدید و چطور خداوند شما را خار کرد، خواهر امام حسین(ع) صدا زد “ما در کربلا جز زیبایی ندیدیم، شهادت بر ما خاندان افتخار است و اسیری در راه خدا عیب ندارد”.

 

این آگاه مسائل دینی ادامه داد: “پس از حادثه کربلا به دستور یزید، شهر شام را آذین بسته بودند و مردم شادی می کردند، اما وقتی کاروان اسرا را وارد کردند و پیامبران نهضت عاشورا، امام زین العابدین(ع)، حضرت زینب(س) و ام کلثوم(س) آغاز به کار کردند، شام را یک سره منقلب ساختند و محافل شادی و سرور را با خطبه های شان به عزا تبدیل نمودند”.

 

او همچنان ابراز داشت: “رسالت زینبی در مسیر خط قیام عاشورا، آن قدر مؤثر و کارساز بود که به دنبال آن انقلاب های زیادی به وقوع پیوست و دستگاه حکومت اموی را متزلزل ساخت”.

 

خانم حسینی اظهار داشت: “زنان جامعه ما نیز امروز رسالت مهمی بر دوش دارند تا این که فرزندانی تربیت کنند که در خط امام حسین حرکت کرده و با یزیدیان زمان مبارزه کنند”.

 

او تأکید کرد، امروز اگر مردان موفقی در جوامع اسلامی وجود دارد که درعرصه مختلف اجتماعی، سیاسی و… می درخشند، یقنا در دامن زنی پاک تربیت شده اند.

 

خانم حسینی در پایان با بیان این که که حضرت زینب(س) در تمام عرصه ها الگوی زنان عالم است، افزود: “زنان مسلمان با تأسی به حضرت زینب(س) باید رسالت خود را مطابق شرایط و زمان انجام دهند”.

 

لازم به ذکر است که محفل امروزی با ذکر مصیبت توسط سید محمد عظیمی پایان یافت.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>