• تاریخ انشار: ۱۲ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 14356
  • 737 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حضرت زینب(س) و امام زین العابدین(ع) ؛ خدعه های دشمن را در هم شکستند

n00150897-b

بعد از انقلاب کربلا ؛ با حضور حضرت زینب(س) و امام زین العابدین(ع) تلاش دشمن برای از بین بردن ماهیت قیام به نتیجه نرسید.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) ، مراسم تعزیه داری به مناسبت شهادت حضرت امام حسین(ع) و یاران با وفایش امروز چهارشنبه، سیزدهم محرم الحرام از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی […]

بعد از انقلاب کربلا ؛ با حضور حضرت زینب(س) و امام زین العابدین(ع) تلاش دشمن برای از بین بردن ماهیت قیام به نتیجه نرسید.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) ، مراسم تعزیه داری به مناسبت شهادت حضرت امام حسین(ع) و یاران با وفایش امروز چهارشنبه، سیزدهم محرم الحرام از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.

 

حجت الاسلام و المسلمین محمد امین زاهدی ؛ مسئول فرهنگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در این مراسم گفت: تمام تلاشهایی که از سوی دستگاه یزید برای مهار کردن انقلاب کربلا صورت گرفت با حضور و پایمردی حضرت زینب(س) و امام زین العابدین(ع) به نتیجه نرسید، زیرا امام حسین(ع) بنیاد این نهضت را بگونه ای نهاده بود که دشمن هیچگاه نتواند خدشه و ایرادی در آن وارد کند.

 

به گفته وی امام از ابتدای حرکت از مدینه به مکه در جواب خیرخواهان و کسانی که مانع حرکت امام بودند، گفت: آنچه را من در خشت خام می بینم شما در آیینه نمی بینید و آن حفظ دینی است که پیامبر(ص) توسط آن انسان ها را از حضیض ذلت به اوج عزت رساند.

 

زاهدی افزود: جامعه ای که پیامبر(ص) ساخت، بعد از رحلت آن حضرت شکل دیگری به خود گرفته بود، تبعیض به اوج خود رسیده بود و اقتصاد مسلمین در اختیار یک عده محدودی مربوط به دستگاه حاکم قرار گرفته و علیه اسلام استفاده می شد.

 

این عالم دینی همچنان گفت: مردمی را که پیامبر(ص) بر اساس دستور قرآن تربیت کرده و توسط آنان مدینه فاضله را ایجاد کرد بعد از پنجاه سال به میدان شیادان تبدیل شد که برای رسیدن به مقصد خود سه روش را در پیش گرفتند، زر، زور و تزویر.

 

به عقیده زاهدی ، دستگاه حکومتی بنی امیه از زور در برابر کسانی استفاده می کردند که ایمان ضعیف داشتند و تزویر نیز مال کسانی بودند که فکر درست نداشتند، مانند خوارج و … و همچنین زر را مایه وسوسه افراد دنیا پرست و عالم نماهای بی خبر قرار داده بودند تا علیه اسلام و خاندان نبوت در ازای پول فعالیت کنند.

 

بنا بر این امام حسین(ع) انحرافاتی را در دین می دید که برای دیگران قابل درک نبود و وضعیت به گونه ای بود که بنی امیه فقط پوستی از اسلام را باقی گذاشته و مغز و محتوایش را خالی کرده بودند.

 

امام حسین (ع) در شرایطی قرار داشت که یزید می گوید اگر شراب در اسلام حرام است من به دین مسیح آن را حلال کرده و می نوشم. اینجاست که امام می گوید اگر انسانی مانند یزید که حتی ظواهر قانون اسلام را مراعات نمی کند خلیفه مسلمین باشد، باید فاتحه اسلام را خواند.

 

زاهدی خاطرنشان کرد: در سرزمین کربلا دو جبهه در برابر هم قرار می گیرد یکی جبهه حق که از زمان هابیل آغاز می شود و در طرف دیگر وارثان قابیل صف کشیده اند، اما این صف آرایی ها در ظرف پنج یا شش ساعت تمام می شود و امام حسین(ع) و یارانش شهید می شوند.

 

اما دستگاه یزید برای اینکه ماهیت انقلاب امام حسین(ع) را از بین ببرد، حربه را از سرکوب کردن روحیه اسیران آغاز می کند و آنان را از قتلگاه عبور می دهند تا گریه و نوحه کنند و بر این ماجرا سنگ تمام گذاشته شود، اما حضرت زینب(س) نیز رسالتش را برای باطل کردن سحر و جادوی امویان از هیمنجا آغاز می کند. وقتی بدن پاره پاره برادرش را در بغل می گیرد صدا می زند خدایا این قلیل قربانی را از ما قبول کن و نگفت که خدایا این چه وضعیت است که بر سر ما آمده است.

 

زاهدی ادامه داد: بعد از شهادت امام حسین(ع) و یارانش حضرت زینب(س) و امام زین العابدین(ع) لحظه ای از پا ننشستند و در هر مرحله و هر منزلی که می رسیدند پیام خون شهدای کربلا را به مردم می رساندند.

 

وی افزود: حضرت زینب(س) با منطق رسا و سخنان زیبا و علی گونه خود در کوفه خطبه ای خواند که تمام زشتی ها و ظلم عبیدالله ابن زیاد را برملا و حقانیت برادرش حسین(ع) را ثابت کرده و کوفه را منقلب ساخت.

 

اما آقای زاهدی با انتقاد از برخی عالمان دینی به دلیل عدم توانایی در تبیین ارزشهای دینی ، ابراز داشت: ملا امامانی که در بعضی از مساجد وظیفه دارند از سواد کافی برخوردار نمی باشند که این خود باعث دوری یک تعدادی از جوانان از دین شده اند چون نتوانسته اند که به شبهات این جوانان پاسخ درستی ارایه نمایند.

 

در همین حال سید عزیز الله عباسی از دیگر سخنرانان این محفل ضمن پربار خواندن انقلاب عاشورا و آموزندگی آن برای بشریت گفت: عالمان دین و دانشمندان متاسفانه قیام امام حسین(ع) را نتوانسته اند که با شرایط روز وفق بدهند و از آن به صورت درست الگو برداری کنند در حالی که دانشمندان غیر اسلامی از قیام امام حسین(ع) به نفع شان بسیار خوب استفاده کردند.

 

او تاکید کرد: با تاسف ، علمای دین در همه سخنرانی های شان فقط از جنگ امام حسین(ع) صحبت می کنند در حالی که آن حضرت تنها یک فرد جنگی نبود بلکه وی مرد سیاسی اجتماعی، فرهنگی و صلح دوست نیز بود.

 

عباسی همچنان اظهار داشت: علمای دین نباید در همچون شرایطی محافظه کار باشند بلکه باید در مقابل حرکت های غیر دینی ایستادگی کرده و مردم را آگاه کنند، که این کار خود پیروی از قیام امام حسین(ع) است.

 

به باور وی، اگر عالمان دین در مقابل حرکت های غیر دینی از خود عکس العملی نشان ندهند در پیش خداوند باید پاسخگو باشند، چون جوانان به سوی بی دینی سوق داده می شوند.

 

او همچنان تاکید کرد عالمان دین باید در شرایط کنونی دست از محافظه کاری بردارند و در مقابل نابرابری های جامعه ایستادگی کنند.

 

به عقیده او، اگر ما مسلمانان در شرایط کنونی از قیام امام حسین(ع) پیروی کنیم دیگر به کشورهای غیر اسلامی وابسته نمی شویم بلکه آنان به کشور های اسلامی محتاج خواهند بود.

 

لازم به ذکر است که محفل امروز با ذکر مصیبت و دعائیه مداح اهلبیت(ع) قاری حاج کاظم گل محمدی پایان یافت.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>