• تاریخ انشار: ۴ میزان ۱۴۰۰
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 30958
  • 46 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حضرت زینب و امام زین‌العابدین(ع) فاتحان جنگ حق علیه باطل در کوفه و شام

همزمان با فرارسیدن اربعین حسینی، آگاهان دینی می گویند که حضرت زینب(س) و امام زین العابدین(ع) نهضت عاشورا را به کمال رساندند و آخرین سنگرهای باطل را در کوفه و شام فتح کردند.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) – کابل: گفتمان علمی پژوهشی تحت عنوان «زینب؛ قهرمان جنگ سرد»، امروز یکشنبه ۴ میزان از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری آوا در کابل بر گزار شد.

حجت الاسلام علی‌اسود بلال؛ کارشناس امور دینی در این گفتمان به رسالت های زینبی پس از حادثه عاشورا اشاره کرد و گفت: حضرت زینب و امام زین العابدین(ع) نهضت عاشورا را به کمال رساندند و آخرین سنگرهای باطل را در کوفه و شام فتح کردند.

به گفته بلال، امام حسین(ع) با ژرف نگری، پیش از حرکت از مدینه، تمام اطراف و جوانب انقلابش را ملاحظه کرده بود وعلیرغم مخالفت هایی که از سوی نزدیکانش صورت می گرفت و حتی یک عده تاکید کردند که حد اقل اهل و عیالش را با خود نبرد؛ اما امام می دانست که چکار باید کند تا نهضت عاشورا ماندگار شود.

به باور وی، امام حسین(ع) می دانست که اگر مردم کوفه یاری اش کنند و بتوانند بساط ظلم را برچیده و حکومت عدل علوی را برپا کنند در عراق ماندگار خواهد شد و اهل و عیالش باید حضور داشته باشند و اگر هم چنین اتفاقی نیافتاد و در راه دین شهید شد، بازهم نیاز به خانواده و به خصوص حضرت زنیب(س) است تا پیام خون شهدا را به جهانیان رسانده و از نهضت کربلا شبهه زدایی کند.

بلال افزود در حالی که دستگاه تبلیغاتی بنی امیه تصمیم گرفته بود تا با تبلیغات سوء، انقلاب کربلا را از رونق بیاندازد و نابود کند؛ اما با حضور حضرت زینب و امام زین العابدین که گردانندگان اصلی جنگ تبلیغاتی بودند نه تنها این چانس را از دست دادند؛ بلکه قضیه برعکس شد، موجی از بیداری میان مردم به وجود آمد که در پی آن دستگاه حکومتی یزید متزلزل و حقانیت نهضت امام ثابت گردید.

از دید بلال، خطبه های حضرت زینب و امام زین العابدین(ع) در کوفه و شام عرصه را بر یزید و اطرافیانش چنان تنگ کرده بود که جز احترام به خاندان اهلبیت و مقصر دانستن ابن زیاد در قضیه کربلا چاره ای نداشت.

از طرف دیگر، به گفته این عالم دینی، حضرت امام حسین(ع) در کنار خواهرانش زینب و ام کلثوم و همچنین امام زین العابدین(ع)، تعدادی از اطفال و زنان را نیز با خود آورده بود تا بعد از حادثه عاشورا به عنوان اسیر و نمادی از مظلومیت، خشونت و غیر انسانی بودن حکومت یزید را بیشتر برملا و نهضت کربلا را ماندگارتر کنند.

آقای بلال به برخی از پیام های زنده اربعین حسینی نیز اشاره کرد و گفت: رفع شبهات و پاک کردن غبار جهل و نادانی از ارزش ها و حقیقت ها جزو فلسفه های این روز تاریخی است.

به عقیده او بعد از شهادت امام حسین(ع) و یارانش، یزیدیان بسیار تلاش کردند تا امام را شورشی و قیامش را سرکشی در برابر خلیفه خود قملداد کنند؛ اما حضرت زینب و امام زین العابدین(ع) این فرصت را به آنان ندادند و تمام شبهات را از قیام کربلا برداشته و با سخنرانی های متین و کوبنده در کوفه و شام، افکار عامه را متحول و موجی از بیداری را به وجود آوردند.

بلال همچنین اظهار داشت که امروز نیز پیروان اهلبیت با شبهات و انتقادهای مختلف در گوشه و کنار جهان روبه‌رو هستند و حتی یک‌عده شیعیان را به خاطر برخی از اعمال شان «مشرک» می دانند، به ویژه در افغانستان که امروز بیشتر قدرت ایدئولوژیکی حاکم است تا سیاسی، پس ایجاب می کند که آگاهان دینی و مذهبی مانند حضرت زینب و امام زین العابدین(ع) آماده مبارزه با شبهات و دفاع از خود باشند و حقانیت مذهب جعفری را با استدلال و منطق تثبیت کنند.

گفتنی است که اربعین حسینی یکی از روزهای مهم تاریخی در اسلام است و در این روز اهلبیت پیامبر(ص) به سرداری حضرت زینب و امام زین العابدین پس از تحمل ماه ها رنج و سختی به کربلا می رسند.

اربعین حسینی از سوی پیروان اهلبیت(ع) در سراسر جهان با شکوه و عظمت تجلیل می شود و همه ساله سیلی از زائران دلسوخته با حضور در بارگاه باصفای امام عاشقان و حضرت عباس(ع) بزرگترین تجمع بشری را در کشور عراق تشکیل می دهند.