• تاریخ انشار: ۱۸ جدی ۱۳۹۸
  • سرویس: زنان
  • کد خبر: 28765
  • 420 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حضرت فاطمه زهرا (س)؛ الگویی همیشه زنده است

در سیره حضرت فاطمه زهرا (س) الگوهایی وجود دارد که عیناً قابل اقتباس و پیروی هستند؛ مانند عبادت و دعا، احترام به همسر، رفتار مناسب و مهرورزی به اعضای خانواده و غیره، اما این الگوها منحصر به زمانی خاص نیستند، بلکه در همه اعصار می توان به این الگوهای حیاتی مراجعه کرد.   خبرگزاری آوا […]

در سیره حضرت فاطمه زهرا (س) الگوهایی وجود دارد که عیناً قابل اقتباس و پیروی هستند؛ مانند عبادت و دعا، احترام به همسر، رفتار مناسب و مهرورزی به اعضای خانواده و غیره، اما این الگوها منحصر به زمانی خاص نیستند، بلکه در همه اعصار می توان به این الگوهای حیاتی مراجعه کرد.

 

خبرگزاری آوا -کابل: گفتمان عملی فرهنگی تحت عنوان “الگو‌پذیری ازحضرت زهرا (س) در عصر حاضر؛ چرا و چگونه؟” به مناسبت فرارسیدن سالروز شهادت دخت گرامی رسول خدا (ص) حضرت صدیقه طاهره، حضرت فاطمه زهرا (س) از سوی بخش بانوان مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.

 

در این گفتمان، سیره علمی حضرت فاطمه زهرا(س) در عرصه های مختلف سیاسی، اجتماعی و اخلاقی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

“سید حسن حسینی” رئیس دفتر مرکزی خبرگزاری صدای افغان آوا و کارشناس این گفتمان، حضرت زهرا (س) را بارزترین الگوی زندگی انسانی خوانده و از علما و نخبگان دینی جوامع اسلامی خواست تا در برابر تفکر غربی و زن‌ستیزی که به صورت نرم افزاری و تحت عنوان احیاگری حقوق زن در حال توسعه و جهانی شدن است، الگوهای برتر، از جمله حضرت فاطمه زهرا (س) را به مردم دنیا معرفی کنند و فرهنگ اسوه پذیری را گسترش دهند.

 

به عقیده این کارشناس فرهنگی، منظور از اسوه پذیری این نیست که در همه رفتارها، همان قالب های رفتاری فردِ الگو را مدنظر قرار داده و به همان شکل عمل کنیم، بلکه هر یک از رفتارهای حضرت زهرا (س) دارای حقیقتی است که آنرا به سادگی و با تحلیل و استنباط می توان در هر زمان و در ابعاد فردی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی به کار برد.

 

به زعم آقای حسینی بعضی از رفتارها نیز در سیره حضرت فاطمه (س) وجود دارد که عیناً قابل اقتباس و پیروی است؛ مانند عبادت و دعا، احترام به همسر، رفتار مناسب و مهرورزی به اعضای خانواده، زهد و دوری از مادیات و تجمل‌گرایی و غیره، پس با این وجود باید گفت که الگوها منحصر به زمان خاص نیستند، بلکه در همه اعصار می‌توان به الگوهای حیاتی مراجعه کرد.

 

آقای حسینی با اشاره به اینکه سیره فاطمه زهرا (س) در عرصه‌های مختلف زندگی اخلاقی، اجتماعی و خانوادگی همیشه زنده و قابل تطبیق است، افزود که از همه مهمتر مشی سیاسی این بانوی نمونه اسلام است که در دفاع از حق و ولایت حضرت علی (ع) در حساس ترین شرایط دنیای اسلام به صورت آگاهانه، توام با بصیرت و مبتنی بر ایمان و عقیده قدم برداشت.

 

حسینی خاطرنشان کرد: خطبه تاریخی حضرت زهرا (س) در مسجد مدینه، پس از رحلت رسول خدا (ص)، بیان ضمنی فلسفه و اسرار احکام، تحلیل تاریخ سیاسی اسلام و مقایسه دوران جاهلیت عرب با زندگی آنها، درسهای بزرگی به پیروان حق داد و آن حضرت را در زمره آگاهان و خبرگان جامعه به لحاظ سیاسی قرار داد.

 

به باور آقای حسینی هرچند زندگی حضرت زهرا از سن کودکی تا نوجوانی و جوانی حایز اهمیت و قابل بازنگری و واکاوی است اما آنچه در شرایط امروز قابل ملاحظه و حایز اهمیت می باشد زندگی سیاسی این بی بی به خصوص بعد از رحلت پدر بزرگوارش می باشد.

 

رییس دفتر مرکزی خبرگزاری صدای افغان افزود: حضرت فاطمه (س) آن زن سیاست مداری است که حتی از جنازه و مرگ خود نیز ابزار سیاسی ساخت و با مخفی کردن قبرش سوالات زیادی را در طول تاریخ در اذهان خلق کرد و تا دنیا باقی است این سوال مطرح است که چرا قبر حضرت زهرا (س) مخفی است.

 

وی علاوه نمود که فاطمه زهرا (س) بر اساس آموزه های اسلام و سیره پدر بزرگوارش حضرت پیامبر و بدور از مسایل جنسیتی قدم به وادی سیاست و اجتماع گذاشت و آنچه لازم بود برای احیای اسلام و نجات ولایت از طوفان جهالت انجام داد، آن حضرت تنها به امور خانواده و سرپرستی اطفال بسنده نکرد، بلکه همچون سیاست‌مداری قهرمان در دفاع از حق و عدالت جان نثاری کرد و فریاد زد که ای مسلمانان، اسلام از خط اصیل منحرف شده و جهالت دوباره زنده شده و حیات طیبه در خطر قرار گرفته است.

 

در همین حال “یار محمد رحمتی” مسوول بخش شهدای مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان در حاشیه این نشست، حضرت فاطمه زهرا (س) را نقطه اتصال سیره نبوی تا روز قیامت و همچنین ادامه دهنده نسل باشکوه پیامبر خواند و گفت: وجود حضرت زهرا (س) به اندوه پیامبر از ناحیه دشمنان که حضرت را ابتر می خواندند پایان داد و همچنین خط ولایت در طول نبوت ادامه یافت.

 

رحمتی افزود که نزول سوره مبارکه کوثر در شان حضرت فاطمه زهرا (س)، نه تنها پیامبر را خوشحال کرد که دشمنان را مایوس ساخت و برای زنان عالم افتخار آفرید و همچنین بر فرهنگ جاهلیت که وجود دختر را ننگ می‌دانستند مهر پایان گذاشت.

 

به گفته این عالم دینی هرچند که امروز نیز گاهی فرهنگ جاهلی در ذهن عده‌ای زنده می شود و با تولد دختر در خانه شان ناراحت می شوند، اما در مجموع وجود حضرت زهرا (س) ریشه جهالت و تفکر زن‌ستیزی را از میان برداشت.

 

قابل یاد آوری است که در ماه جمادی الاول، یگانه دخت رسول گرامی اسلام (ص) پس از هجده سال زندگی با برکت و پر از صفا و صمیمت، به شهادت رسید و اندوه عظیم، دوامدار و تمام نشدنی را برای پیروان اهل بیت خلق کرد.