• تاریخ انشار: ۲۷ دلو ۱۳۹۵
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 9133
  • 748 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حضرت فاطمه زهرا (س) فرقان خداست و پیروان راستین خدا و رسولش را از مدعیان دروغین جدا می سازد

زندگی حضرت زهرا(س) شاخص و الگویی است برای برای مدعیان پیروی از حضرت زهرا(س)، برای فاطمی زیستن، فاطمی عمل کردن، فاطمی حضور و ظهور کردن، فاطمی ولایی بودن و از همه مهم تر فاطمی دختر بودن، همسر بودن مادر بودن. معاون بخش زنان مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان این مطلب را در همایش تحلیلی\” […]

زندگی حضرت زهرا(س) شاخص و الگویی است برای برای مدعیان پیروی از حضرت زهرا(س)، برای فاطمی زیستن، فاطمی عمل کردن، فاطمی حضور و ظهور کردن، فاطمی ولایی بودن و از همه مهم تر فاطمی دختر بودن، همسر بودن مادر بودن.

معاون بخش زنان مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان این مطلب را در همایش تحلیلی\” تحولات افغانستان؛ رازها و درس ها و مسؤلیت هموطنان\” در کابل که با حضور علما، شخصیت های سیاسی، فرهنگی، دانشگاهیان، متنفذین مردمی و صدها تن از جوانان اعم از زن و مرد که از سوی دفتر مرکزی مرکزتبیان برگزار شده بود عنوان کرد.

خانم نجمه موسوی ضمن تسلیت به مناسبت فرار رسیدن ایام فاطمیه، سالروز شهادت صدیقه طاهره، فاطمه زهرا(س) گفت: برای شناخت حضرت زهرا(س) لازم است کلام خدای عزوجل و رسول گرامی اسلام و حضرت علی (ع) را در مورد این بزرگ بانوی جهان اسلام و بشریت بدانیم.

وی گفت: زندگی حضرت زهرا(س) شاخص و الگویی است برای برای مدعیان پیروی از حضرت زهرا(س)، برای فاطمی زیستن، فاطمی عمل کردن، فاطمی حضور و ظهور کردن، فاطمی ولایی بودن و از همه مهم تر فاطمی دختر بودن، همسر بودن مادر بودن.

به گفته بانو موسوی، در مورد حضرت زهرا(س) همین بس که خدای عزوجل آیه های متعددی را در شان آن بزرگ بانوی جهان اسلام نازل فرموده که از همه روشن تر بر اساس اتفاق نظر مفسرین اسلامی، سوره کوثر نمونه بارز آن می باشد. خداوند دراین سوره از فاطمه زهرا(س) خیر کثیر یاد کرده است که بدون شک این چشمه زلاله رحمت در جهان بشریت، راهیان راه حقیقت و تشنه گان کمال انسانیت را سیراب می کند.

به گفته وی، در کلام گهربار پیامبر می بینیم عجیب ترین، زیبا ترین و پرمحتواترین تعبیر را در مورد حضرت فاطمه (س) فرموده است که می گویند؛ فاطمه ام ابیها ( فاطمه مادر پدرش).

به گفته خانم موسوی، وقتی به کلام مولای متقیان، ولی حق، امیرالمومنین علی(ع) نگاه کنیم، در مورد حضرت زهرا چنین می فرماید: \”تا فاطمه زنده بود کاری نکردم که او را به خشم آورد و بر هیچ کار او را مجبور ننمودم و او نیز هیچ گاه مرا به خشم نیاورد و در هیچ کاری نافرمانی مرا نکرد و به راستی هر وقت به او نظر می کردم تمام غم و اندوه هایم بر طرف می شد.\”

وی علاوه کرد: با توجه به کلام خداوند عزوجل، سخنان پیامبر اعظم و امام علی(ع) در مورد حضرت فاطمه (س) ویژه گی های بارز آن حضرت را در چهار بخش می توان خلاصه کرد تا بدانیم ما در پیروی، الگو برداری، عشق ومحبت به حضرت زهرا(س) در کجا هستیم، چه می کنیم و چگونه باید باشیم.

دفاع و پاسداری از ولایت

به باور بانو موسوی، یکی از ویژه گی های شاخص و بارز حضرت زهرا(س) دفاع و پاسداری از ولایت بوده که ما باید از پیام دفاع ازحریم ولایت در مکتب فاطمه (س) درس بگیریم، درس که به صورت روشن باید بفهمیم ولایت چیست؟ ولی کیست؟ و چگونه ولایت داری کنیم؟ ولی ما در زمان غیبت حضرت حجت(عج) کیست؟ ودرباره اش چقدر می دانیم و چقدر پاسداری می کنیم؟

این فعال فرهنگی افزود: به راستی که حضرت فاطمه زهرا (س) فرقان خداست و پیروان راستین خدا و رسولش را از مدعیان دروغین جدا می سازد. او با حیات و معاش، دفاع از ولایت را به ما آموخت و به ما بفهماند که جدایی از ولایت، ذلت همیشگی، نزدیکی به ولایت عزت همیشگی است.

همسرداری

به گفته بانو موسوی، دومین ویژگی حضرت زهرا(س) همسرداری آن حضرت است. رای یک زن بزرگترین موفقیت و ارزش این است که در شئون گوناگون زندگی خشنودی همسرش را بدست آرد واز هر گونه عملی که موجب ناراحتی همسرش می شود بپرهیزد. درست زیستن و معاشرت کردن باهمسر و فرزندان، سامان بخشی به امور خانه وزندگی در سیره حضرت فاطمه (س) به صورت تکامل یافته خود نمایی می کند واین بزرگوار را به عنوان الگوی در حوزه خانواده برای تمام دوره های تاریخ قرار داده است.

این فعال زنان گفت: فاطمه زهرا (س) آئین خانه داری و همسرداری را به خوبی مراعات می کردند، سراسر زندگی ایشان درس های برای همه زنان است ، که باید فرا بگیرند تا به سعادت و خوشبختی برسند. حضرت علی می فرماید جهاد زن خوب شوهر داری است زن برای اینکه در این جهاد پیروز باشد تمام سعی و تلاش خود را به کار برد که خانه را محل آرامش مرد قرارا دهد.

به باور وی، الگوی همسر داری حضرت فاطمه (س) بهترین الگوی برای مسلمانان است، رفتار حضرت زهرا (س) با همسر شان امیرالمومنین در عالی ترین مرحله صفا ومهربانی بود که نه تنها هرگز خاطر این برزگوار را نرنجاند، بلکه یاوری مهربان برای ایشان بود.

الگوی کامل در مورد تربیت فرزند

خانم موسوی سومین ویژگی صدیقه کبری (س) الگوی کامل در مورد تربیت فرزند، دانست.

به باور وی، دانشمندان علوم تربیتی معتقد اند کودکان در هر سنی به محبت و اظهار علاقه نیازمند اند، کودک می خواهد پدر و مادرش او را دوست داشته باشند و نسبت به او اظهار علاقه کنند. بر خلاف تصور برخی از والدین، کودک بیش از آن که به لباس و خوراک و محل زندگی توجه داشته باشد به این توجه دارد که آیا والدین او را دوست دارند یا خیر. همه این درس ها در خانه زهرا (س) به طور کامل و دقیق ارائه می شد. خود آن حضرت که از محبت و عطوفت رسول خدا (ص) سیراب شده بود و قلب شان کانون محبت برای همه فرزند اش بود. در این باره نیز وظیفه مادری خویش را به بهترین شکل ممکن انجام می داد.

این بانوی فرهنگی افزود: چند از نمونه های بارز امور تربیتی که حضرت زهرا به آن توجه داشت: ایجاد اعتماد به نفس در فرزندان و محبت و مهرورزی برای فرزندان، تشویق فرزندان به آموختن علم و دانش بود. که می بینم امروز اسلام مدیون همان فرزندان است که مادرش فاطمه (س) بود، همه ما می دانیم و براین اعتراف داریم که اگر امام حسن (ع) و امام حسین (ع) و حضور زینب نمی بود امروز ما اسلام را به معنی واقعی نداشتیم.

به گفته بانو موسوی، حضرت فاطمه زهرا(س) تربیت کننده احیاگران اسلام بود و فرزندانی تحویل جامعه داد که امروز افتخار عالم بشریت است.

حضور اجتماعی سیاسی زن مسلمان

این فعال جوان علاوه کرد: ویژگی چهارم فاطمه زهرا(س) الگوی حضور اجتماعی سیاسی زن مسلمان است. حضرت فاطمه زهرا (س) در بطن مسائل سیاسی جامعه و بحران ها رشد کرده وتربیت یافته بود و رسالت دفاع از حق و حقیقت را بر عهده داشت. با بصیرت و آگاهی عمیق نسبت به توطئه ای که مسیر امامت را منحرف ساخته بود، هوشیارانه وارد عرصه سیاسی جامعه شد و به صورت یک سیاست مدار آگاه و مدافع حریم امامت در صحنه جامعه حضور جدی وفعال یافت و رهبری دفاع از امامت را بر عهده گرفت.

به عقیده وی، حضرت زهرا (س) زنی بود تربیت شده الهی و پیامبر زمان خود وجود گوهر گران قدری همچو فاطمه زهرا (س) به عنوان قوی ترین رکن سیاسی جامعه برای تشخیص حق از باطل مطرح است.

بانو موسوی علاوه کرد: دختر گرامی پیامبر به خاطر بیداری جامعه و آگاهی دهی مردم در انحراف آغازین خود، فعالیت های سیاسی خود را آغاز نمود. بررسی فعالیت و روش های که حضرت فاطمه (س) اتخاذ کرده نمونه ای است که نشان می دهد، اسلام می خواهد افراد جامعه اعم از مرد و زن، همیشه نسبت به مسائل جامعه ایی که در آن زندگی می کنتد، آگاهی شناخت لازم داشته باشند تا بتواند در امور سیاسی جامعه مشارکت کنند.

به گفته وی، حضرت صدیقه کبری (س) سد شکن تفکر غلط نسبت به زن بود، که با تمام وجود سرشار از عشق الهی و رسالت نبی از امامت و ولایت را رهبری می کرد. حال بیایم خود را محک آزمون بگذاریم و بیبینم از ادعای های دوستی و محبت به حضرت زهرا (س) و ادعای پیروی از ان حضرت در کجا قرار داریم، جی کردیم و چگونه باید گام برداریم.

موسوی گفت: لازم است تا دراخیر بازهم یک اشاره داشته باشم به همه خواهران ولایت مدار و کسانی که می خواهند فاطمی زیست و زندگی بکنند، آدرسی با همین رویکرد و آرمان سالهاست برای رشد و تعالی جوانان مسلمان اعم از خواهران و برادران با مدیریت و رهبری شخصیت مدبر، عالم حضرت حجت السلام و المسلمین جناب آقای حسینی مزاری ایجاد شده و هزاران جوان مومن را هم با همین تفکر راهی عرصه های اجتماعی، علمی، سیاسی و فرهنگی کرده اند.