• تاریخ انشار: ۱۵ سرطان ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 26331
  • 479 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حضرت معصومه (س) بعد از تبعید برادرش، وظیفه‌ای مانند رسالت حضرت زینب (س) در کربلا را بر عهده گرفت

کارشناسان در هرات می‌گویند که دختر مسلمان باید عامل تشویق و آرامش باشد. آنان معتقدند دختری که رشد و رفتار طبیعی دارد، به جای “احساس نیاز کاذب به پشتوانه”‌ می‌تواند با رفتار خود، پشتیبان دیگران باشد و به آنها امید داده و برای درس، کار، عبادت و زندگی انگیزه ببخشد.   به گزارش خبرگزاری آوا، […]

کارشناسان در هرات می‌گویند که دختر مسلمان باید عامل تشویق و آرامش باشد. آنان معتقدند دختری که رشد و رفتار طبیعی دارد، به جای “احساس نیاز کاذب به پشتوانه”‌ می‌تواند با رفتار خود، پشتیبان دیگران باشد و به آنها امید داده و برای درس، کار، عبادت و زندگی انگیزه ببخشد.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، به مناسبت فرارسیدن ولادت با سعادت حضرت معصومه (س)، گفتمان دانشجویی تحت عنوان “وظایف دختران مسلمان در شرایط فعلی افغانستان” با حضور جمعی از علما و روحانیون، اساتید، دانشجویان و فرهنگیان در سالن اجتماعات این خبرگزاری در هرات برگزار شد.

 

سید محمد هادی حجت “بهشتی” در این گفتمان طی سخنانی علت نام‌گذاری سالروز ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) به عنوان روز دختر را، ویژگی‌های بی‌بدیل و منحصر به فرد آن حضرت، به عنوان یک دختر عنوان کرد.

 

وی افزود: حضرت معصومه (س) از سوی حضرت امام رضا (ع)، ملقب به “معصومه” شد، که نشان از عصمت وی دارد. علاوه بر عصمت، آن بزرگوار کسی است که امام موسی کاظم (ع) در ستایش دانش علمی وی جمله‌ی معروف “فداها، ابوها” یعنی؛ پدرت به فدایت باد! را فرموده است.

 

به گفته آقای حجت، آن حضرت طبق فرموده امام صادق (ع)، شفیع شیعیان اهل بیت (ع) در روز جزاء خواهد بود و با شفاعت ایشان، شیعیان وارد بهشت خواهند شد.

 

وی علاه کرد که ایشان با این ویژگی‌های بی‌نظیر، نام‌گذاری روز ولادت‌شان به عنوان روز دختر با هدف الگو‌گیری دختران مسلمان از ایشان یک امر بسیار بسزا، نیکو و شایسته است.

 

این فعال فرهنگی در ادامه به بررسی وظایف یک دختر مسلمان در شرایط کنونی پرداخت و گفت: دختر مسلمان در نخست باید توجه قلبی به خدا داشته باشد و همواره بکوشد تا رضایت حق تعالی را کسب کند تا به استقلالیت نفس دست یافته و از همگان، جز خدا بی‌نیاز گردد.

 

بنا به اظهارات حجت، یک دختر باید عامل رشد اجتماعی باشد و اگر به هنر “زن بودن” دست یابد دیگر متوجه می‌شود که کار اصلی او این نیست که نان‌آور خانه باشد، چون طبق فرموده امام علی (ع)؛ “زن چون گل ظریف و آسیب‌پذیر است، بلکه او با احساسات و عواطف می‌تواند روی پدر، برادر و شوهر خود تاثیر گذارده و آن‌ها را به سوی رشد سوق دهد”.

 

او ادامه داد که در قدم دیگر، یک دختر مسلمان باید عامل تشویق و آرامش باشد و دختری که رشد و رفتار طبیعی دارد، به جای “احساس نیاز کاذب به پشتوانه”‌ می‌تواند با شیرین‌زبانی، آراستگی و متانت رفتاری خود، پشتیبان دیگران باشد و به آنها “امید”‌ بدهد و برای “درس، کار، عبادت و زندگی”‌ انگیزه‌بخش باشد و در عین حال “آرامش”‌ ببخشد.

 

این دانشجوی دانشگاه هرات، با تاکید بر اینکه یک بانوی مسلمان باید به زن بودن خود افتخار کند اظهار داشت که یک زن نباید تلاش کند مانند مردان باشد بلکه او توانایی دارد که از شوهرش یک مرد بسازد، او می‌تواند، هنرهای زنانگی خود را رشد، حضور در جامعه را بر ظهور در جامعه ترجیح، و در رشد و بالندگی جامعه چون کارگردان یک فیلم عمل کند که بیشترین حضور موثر و کمترین ظهور را دارد.

 

از سوی دیگر، سید اسدالله بهشتی، دانش‌آموخته حوزه و دانشگاه و مسئول بخش دانشجویی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات در این گفتمان طی سخنانی گفت: حضرت معصومه (س) مانند برادرش حضرت رضا (ع)، غریب ماند و بعد از تبعید مظلومانه‌ی امام رضا (ع) به خراسان، خواهر ایشان وظیفه‌ای شبیه رسالت حضرت زینب (س) در کربلا را انجام داد.

 

وی افزود: آنچه در زمان امام حسین (ع) مورد تاخت و تاز قرار گرفته بود، اصل و بنیه اسلام بود ولی در زمان امام رضا (ع) آنچه مورد شک و تردید قرار گرفته بود مسئله “امامت” بود که حضرت معصومه (س) چون مورد تایید چهار امام معصوم قرار داشت، در راه خراسان روشنگری‌ها نموده و شهادت داد که برادرش امام رضا (ع) بر حق است.

 

آقای بهشتی در ادامه، وظیفه نخستین یک دختر مسلمان را “خداشناسی” خواند و گفت: نمی‌توان کسی را مسلمان خواند در حالی که خدای خود را درست نمی‌شناسد و این خداشناسی مشروط بر خودشناسی است.

 

این فعال فرهنگی علاوه کرد: یک دختر مسلمان باید بداند که در چه خانواده‌ای به دنیا آمده و خانواده وی از چه سطح معیشتی برخوردار است و جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند چه ویژگی‌ها و شرایطی دارد.

 

او افزود که یک دختر وظیفه‌شناس مسلمان، شأنیت خانواده مسلمان خود را رعایت نموده و به هیچ عنوان دست به کاری نخواهد زد که شئونات یک خانواده و فامیل مسلمان زیر سوال برود.

 

به باور وی دختر مسلمان همچنان وظیفه دارد که به تحصیل وکسب علوم بپردازد، و یقینا یکی از دلایلی که حضرت معصومه (س)، اطاعت مطلق از امام زمانش داشت، سطح دانش و سواد بالای وی بود.

 

در اخیر این گفتمان به سوالات حاضرین پاسخ داده شد.