• تاریخ انشار: ۲۷ قوس ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 8264
  • 1,361 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حفظ وحدت قرآنی سبب پیروزی بر دشمنان خواهد شد

علمای شیعه و سنی در هرات تا کید نمودند: اگر مسلمانان وحدت قرآنی خود را حفظ کنند، هیچ دشمنی بر آنان پیروز نخواهد شد.   به گزارش خبرگزاری آوا، مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات عصر روز گذشته به مناسبت میلاد پیامبر اسلام، حضرت محمد(ص) و سبط پاکشان، رئیس مذهب جعفری، امام جعفرصادق(ع) و […]

علمای شیعه و سنی در هرات تا کید نمودند: اگر مسلمانان وحدت قرآنی خود را حفظ کنند، هیچ دشمنی بر آنان پیروز نخواهد شد.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات عصر روز گذشته به مناسبت میلاد پیامبر اسلام، حضرت محمد(ص) و سبط پاکشان، رئیس مذهب جعفری، امام جعفرصادق(ع) و هفته وحدت گفتمانی تخصصی را در سالن اجتماعات آن مرکز با حضور علما، اساتید دانشگاه و جمع کثیری از دانشجویان و جوانان برگزار کرد.

 

در این گفتمان که کارشناسان دینی در آن شرکت داشتند، بر روی مبانی وحدت اسلامی و ضرورت آن در جامعه‌ی اسلامی تاکید شد.

 

مولانا “عبدالعزیز خالقی” از علمای برجسته اهل سنت خراسان جنوبی کشور ایران که به هرات سفر کرده است، در این گفتمان بر حفظ وحدت مسلمین تاکید کرد.

 

وی گفت: اگر مسلمانان وحدت قرآنی خود را حفظ کنند، هیچ دشمنی بر آنان پیروز نخواهد شد.

 

آقای خالقی همچنین ایمان را شرط رستگاری و بزرگی عنوان کرد.

 

همچنین مولوی “سیداحمد آخوندزاده” رئیس شورای اخوت اسلامی هرات می‌گوید: تمام کفر متحد هستند و از طریقی می‌خواهند تا به شکوه و جلال اسلام خدشه وارد سازند.

 

وی گفت: دشمن در افغانستان تمام تلاش خود را کرد تا نفاق را میان اقشار مختلف ایجاد کند اما موفق نشدند زیرا مردم ما همیشه گوش به فرمان علمای خود هستند و به همین دلیل است که علما باید هوشیار باشند.

 

او تاکید کرد که علما باید با سخنان و توطئه‌های دشمنان را در نطفه خنثی سازند.

 

وی همچنین به نقشه‌های دشمن برای ایجاد اختلاف میان مسلمین اشاره کرد و افزود: طی روزهای گذشته چند تن از علمای شیعه و سنی در هرات به شهادت رسیدند و همچنین سوء قصدی به جان مولوی “خداداد صالح” رئیس شورای علمای غرب کشور اتفاق افتاد.

 

او افزود: دشمن از این طریق به دنبال ایجاد تفرقه میان مسلمین است.

 

رئیس شورای اخوت اسلامی هرات به ظهور حضرت مهدی(عج) و روز قیامت اشاره کرد و افزود: طبق مطالعاتی که از ظهور امام مهدی(عج) دارم، به زودی دنیا توسط ایشان پر از عدل شده و اسلام به اوج خود خواهد رسید و تمام استکبار از بین خواهند رفت.

 

آخوندزاده خاطر نشان کرد: کودکان بی گناهی که در کشورهایی چون فلسطین، عراق و سوریه کشته می‌شوند، چه سنّی و چه شیعه، خون‌شان پایمال نخواهد شد، چنان‌که خداوند در قرآن فرموده است که “خداوند انتقام گیرنده است” و هر ظالمی که در هر جایی به هر کسی ظلم کند، خداوند از او انتقام خواهد گرفت.

 

همچنین حجت الاسلام و المسلمین “موسی رضایی” رئیس شورای علمای شیعه هرات نیز بر پیروی از سیره‌ی معصومین در برخورد با مردم تاکید کرد و گفت: اگر ما مسلمانیم و به خدای یکتا ایمان داریم و پیرو یک پیامبر و ائمه معصومین هستیم، باید روی وحدت و برادری تکیه کنیم.

 

وی اضافه کرد: اخوت به عنوان یک تکلیف دینی مانند دیگر تکالیف دینی است.

 

آقای رضایی تاکید کرد: دشمنان برای رسیدن به اهداف سیاسی خودشان به دنبال ایجاد اختلاف میان مسلمانان هستند.

 

رئیس شورای علمای شیعه‌ هرات علاوه کرد: باید سیره پیامبر(ص) را بازنگری کرده و عملا در زندگی خود پیاده نمائیم.

 

در ادامه حجت الاسلام و المسلین “زاهدی” یک تن از علمای شهر هرات با اشاره به علل گسترش اسلام و فراگیر شدن آن در میان اقشار مختلف گفت: خداوند در قرآن کریم از اخلاق پیامبر(ص) به عنوان خلق عظیم یاد کرده است و این خلق عظیم را مقید به زمان خاصی نکرده است.

 

او اضافه کرد: یکی از عوامل مهم پاگرفتن حکومت اسلامی همین “خلق پیامبر(ص)” عنوان شده است.

 

زاهدی افزود: از نظر عملی نیز اگر به موضوع برپایی حکومت بپردازیم، می‌بینیم زمانی یک حکومت شکل می گیرد که مردم دور شخص را بگیرند.

 

این عالم دینی در هرات همچنین گفت: پیامبر(ص) در ابتدا تئوری وحدت را به جامعه معرفی کرد و از این راه توانست پایه‌های وحدت را تحکیم ببخشد.

 

به بیان زاهدی، پیامبر وحدت را یک اصل و مطلوب ذاتی به عنوان یک هدف مردم معرفی کرد. امتیازهای نژادی را از بین برد و تمام اختلاف‌های طبقاتی را جهت رسیدن به وحدت حذف کرد.

 

او در ادامه سخنانش به اهمیت وحدت در کنار دین و جدای از آن اشاره کرد و افزود: خداوند در قرآن دین را به عنوان شریعت معرفی می‌کند و مساله وحدت را نیز در کنار دین قرار داده است.

 

حجت الاسلام والمسلمین “محمدمطهری” رئیس مدرسه علمیه حجتیه در هرات نیز به بیان رابطه‌ وحدت و پیشرفت جامعه پرداخت و گفت: اگر در جامعه‌ای میان مردم وحدت و همدلی حاکم باشد، در آن جامعه امنیت برقرار خواهد شد و با برقراری امنیت هر شخص می‌تواند به پیشرفت در هر زمینه‌ای دست یابد.

 

وی گفت: ابتدا باید مبانی وحدت در قرآن، سنت و از لحاظ عقلی بررسی و شناسایی شود و پس از آن علما و بزرگان این مبانی را به مردم معرفی نمایند.