• تاریخ انشار: ۶ ثور ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 9999
  • 1,093 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حل مشکلات بازاریان و سرمایه گذاری مهاجرین در ایران، به نفع مردم ما و در جهت شکوفایی اقتصاد ایران مفید است

دبیر کل حزب اسلامی تبیان گفت: اگر ملت مهاجر و مسلمان افغانستان تقویت شوند به عنوان یکی از بزرگترین حامیان ولایت فقیه و نظام اسلامی و همچنین کمک کننده به حل مشکلات درونی افغانستان خواهند بود.   دو فایده برگزاری مراسم برای اموات   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، همزمان با سالروز شهادت حضرت امام […]

دبیر کل حزب اسلامی تبیان گفت: اگر ملت مهاجر و مسلمان افغانستان تقویت شوند به عنوان یکی از بزرگترین حامیان ولایت فقیه و نظام اسلامی و همچنین کمک کننده به حل مشکلات درونی افغانستان خواهند بود.

 

دو فایده برگزاری مراسم برای اموات

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، همزمان با سالروز شهادت حضرت امام موسی کاظم(ع) و چهلمین روز درگذشت خانم صدیقه مظنه و یادبود حاج غلامرضا مظنه  و بانو فاطمه مظنه، حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری دبیر کل حزب اسلامی تبیان همزمان با سالروز شهادت حضرت امام موسی کاظم(ع)در مراسم چهلمین روز در گذشت بانو صدیقه مظنه و یادبود حاج غلامرضا مظنه و خانم فاطمه مظنه، در حسینیه هراتی های مشهدمقدس، با بیان محاسن برگزاری این گونه محافل ابراز داشت: دو فایده اساسی در این مراسم ها وجود دارد که یکی نثار ثواب قرائت قرآن، فاتحه و تعزیه و خیرات برای اموات از سوی اشتراک کنندگان است و دیگری تلنگری بر بازماندگان مبنی بر فنای دنیا و زودگذر بودن آن است.

 

دو فایده اصلاح نفوس

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری با تاکید بر ضرورت خودسازی افزود: چه خوب است آدمی در حیات فانی خود در مسیر رضای معبود حرکت کرده و جز به دستور او عمل نکند و به اصلاح نفس خود بپردازد که این اصلاح نفس از یکسو باعث گشوده شدن درهای رحمت و معنویت الهی و صد البته حمایت باری تعالی و عنایت معصومین(ع) به طور اقوی خواهد شد و از سویی اصلاح نفس در بعد مادی موجب شناخت ظرفیت های نهادینه شده از سوی پروردگار در انسان می شود که با این شناخت، جامعه رو به توسعه و پیشرفت حرکت کرده و دارای اقتدار و صلابت ذاتی خواهد شد.

 

اصلاح نفوس باعث اقتدار جامعه

 

این عالم برجسته دینی اضافه کرد: یک جامعه اسلامی پس از تزکیه نفس در دو بعد مادی ومعنوی قوی خواهد شد و آنوقت است که عظمت و عزت از آن این جامعه است اما اگر نفوس ما آلوده باشد و رذایل اخلاقی و رفتاری جایگزین تزکیه نفس شود ، جامعه و فرد دچار خسران خواهد شد.

 

دو ضرر آلودگی نفوس

 

وی مضرات عدم اصلاح نفس را در دو گروه اصلی بر شمرد و تشریح کرد: باید بدانیم که عذاب های الهی ناشی از رذایل اخلاقی موجود در نفس ماست که باعث نزول کیفر، تضعیف روند زندگی مطلوب و در نهایت اضمحلال و نابودی می شود و از نگاه دیگر باعث عقب ماندگی مادی جامعه می گردد زیرا وقتی آلودگی ها پیرامون ما را بگیرد مانع پیشرفت می گردد به طوری که به جای تعالی، انسان درگیر آلودگی های نفسانی، شهوت پرستی، شکم بارگی و اختلافات خواهد شد.

 

رییس خبرگزاری صدای افغان(آوا)، روی گردانی خداوند از بندگان آلوده را از مضرات عدم تزکیه نفس عنوان نموده، خاطر نشان کرد: گناه و ناپاکی نفس در انسان حالتی را ایجاد می کند که با وجود تلاش برای عبادت، عزاداری اهل بیت(ع) و دعا، هیچ یک از نداها و کرنش های ما مرضی درگاه معبود قرار نگرفته و مقبول واقع نخواهد بود، زیرا این ناپاکی ها فاصله ما را با خداوند زیاد کرده است.

 

وی عدم اجابت دعای مسلمین را اینگونه استدلال کرد که خداوند چگونه به دعوت ما لبیک بگوید وقتی ما به دعوت خدا لبیک نمی گوییم و خواسته او را اجابت نمی کنیم و بر اساس احکام و ملاکهای او عمل نمی نماییم و از همه مهمتر او چه مجبوریتی دارد که به خواسته های ما عمل کند در حالی که ما کوچکترین توجه و رجوعی به دستورات خدای متعال نداریم؟ پس ما به دستورات و خواسته های خدا عمل کنیم تا او تعالی هم خواسته های مارا اجابت کند، چون اگر ما یک گام به سوی خدا بگذاریم، خداوند ده گام به سوی ما می گذارد، خداوند ارحم الراحمین است و بندگانش را دوست دارد.

 

آقای حسینی مزاری، محاسبه نفس را یکی از شاخصه های مومنان و پیروان اهل بیت (ع) خوانده و گفت: باید در طی شبانه روز حداقل یکبار به بررسی عملکرد خود بپردازیم و آن را محاسبه کنیم که چه مقدار به عنوان رهروی آنها به وظایف و رهنمودهای آنان توجه نموده ایم و باید توجه داشته باشیم که عزاداری ها و یا جشن و سرورهای ما برای اهل بیت(ع) بدون پیروی از اهداف پویای ایشان جایگاه چندانی نخواهد داشت.

 

مصداق دوستی اهل بیت(ع) در شرایط کنونی، حرکت در مسیر اندیشه امام خمینی(ه)

 

ایشان، شخصیت وجودی پیامبر اکرم(ص) و ائمه معصومین(ع) را منحصر به قرون صدر اسلام ندانست و ابراز داشت: تعلق امامان معصوم(علیهم السلام) به یک بازه زمانی در تاریخ اشتباه محض است زیرا ایشان با رفتار و منش خود برای هر روز و هر عرصه و زمانه ما برنامه و مسیر مشخص معین نموده و با اقتضای هر زمان نقشه ای پویا به تصویر کشیده اند.

 

وی مصداق حرکت پویا در مسیر اهل بیت(ع) را نهضت امام خمینی (ره) عنوان کرد و افزود: خط ولایت این است که هر زن مومنه و مرد مومنی که به دنبال پالایش و اصلاح نفس خود است و ادعای پیروی از اهل بیت عصمت و طهارت(ع) دارد، در مسیر زندگی خود به فعالیت ها، صحبت ها و مبارزات امام خمینی(ره) توجه کند و از خط ارائه شده از سوی ایشان که همان ولایتمداری است، پیروی نماید و همانطور که ایشان برای رهایی و بزرگ شدن تنها خودش کاری نکرد بلکه برای ما و جهان اسلام بلکه بشریت مبارزه کرد، تا امروز به عنوان پیروان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) حضور داشته باشیم و با افتخار در دنیا حرف بزنیم ما نیز چنین رویه مثبت و رو به ارتقاء را در پیش بگیریم.

 

رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان، حضرت امام خامنه ای را خلف صالح حضرت امام خمینی(ره) خوانده، تاکید کردند: امام خامنه ای(حفظه الله تعالی) این شخصیت بزرگ جهانی به راستی در مسیر اهل بیت(ع) به عنوان یک محور و استوانه مدیر، مدبر و قامت رسای ارائه دهنده منویات ائمه معصومین(ع) و مبارز توانمند علیه استکبار تبارز کرده و توجه به رهنمودها و اطاعت از دستورات ایشان مصداق واضحی از حرکت در خط ولایت اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است و اینجاست که اطاعت از ایشان اطاعت از امام خمینی(ره) و حرکت قاطع و همه جانبه در راستای تامین خواستهای امام زمان(عج) جهت فراهم شدن زمینه های حکومت عدل مهدوی(عج) خواهد بود.

 

وی پیروی از ولایت فقیه را تنها راه نجات کل دنیای اسلام عنوان نموده، تصریح کرد: امروز تنها خطی که در راستای اقتدار جهان اسلام حرکت می کند خط ولایتمداری است و باید به آن توجه جدی داشته باشیم.

حسینی مزاری ولایتمداری و پیروی از ولایت فقیه را مطابق احکام مذهب جعفری، از فرایض دینی دانسته و انتساب آن را فقط به ایرانی ها رد کرد و افزود: اگر مطالعه و بررسی داشته باشیم در می یابیم که ولایت مداری جزء متن دین و مذهب ماست و ربطی به ملیت خاص ندارد همچنان که امروز بسیاری از مخالفین از ملیت ایرانی در تقابل با این اندیشه تلاش می کنند، پس نباید ولایت فقیه را در ایران محصور کرده و پیروان آن در دیگر ممالک را مورد اتهام قرار دهیم.

 

به گفته این شخصیت سیاسی کشور، هرچند در بحث ولایت فقیه ملیت مطرح نیست اما اگر امروز به دقت نگاه بیندازیم می بینیم که جمهوری اسلامی ایران به عنوان مظهر اقتدار جهان اسلام ایستاده و با مظاهر کفر مبارزه می کند . هرچند کشورهایی مثل مصر نیز با پیروزی حکومت اسلامی رنگ امیدی بر پیکر مسلمانان زد اما با انحراف سران حکومت و خصوصا جریان اخوان المسلمین به ناامیدی بس عظیم گرایید.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری تاکید کرد: مردم مسلمان افغانستان بایستی بین مسائل کوچکی چون برخورد نادرست برخی افرادی از ادارات با مهاجرین، با اصل ولایت مداری تفکیک قائل شوند و مسائل کلان را بر منافع کوچک ترجیح داده و سطحی نگر نباشند.

 

وی جهاد سال ۱۳۵۷ مردم غیور افغانستان را هرچند متاثر از اندیشه امام خمینی (ره) دانست اما گفت: در آن زمان اصلا بحث ارتباط نزدیک با ایرانی ها مطرح نبود و مردم فقط بر اساس یک وظیف دینی به مقابله با استکبار برخواستند و جانانه در این مسیر خون دادند.

ایشان تلاش برای حل مشکلات فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، امنیتی و اقتصادی و همچنین مسائل داخلی و خارجی را از ضروریات جامعه و اصلاح نفس دانست و گفت: اگر در مسیر اصلاح نفس کار نکنیم و برای حل مشکلات و معضلات تلاش نداشته باشیم مطمئنا روز به روز به جای پیشرفت، پسرفت می کنیم.

 

اختلافات یکی از پیامدهای آلوده بودن نفوس

 

به گفته آقای حسینی مزاری، اولین پیامد آلوده بودن نفس ما، به وجود آ مدن اختلافات است. اگر امروز در درون خانواده، مراکز فرهنگی آموزشی، جریان های سیاسی و حتی حوزه های علمیه و روحانیون اختلافاتی را می بینید، بدانید که نتوانسته ایم به درستی نفس خود را اصلاح کنیم و منیت ها باعث عدم پذیرش نظرات دیگری در ما می شود، همانطور که این اختلافات در سطح کشور به شکل وسیع وجود دارد و اوضاع افغانستان را روز به روز آشفته تر می کند، اما هرگز تلاشی برای تزکیه نفس نشده است تا از اختلافات عبور کنیم.

 

دبیر کل حزب اسلامی تبیان خاطر نشان کرد: امروز در عملکرد سران حکومت ما آلودگی و گناه واضح و آشکار است و هر روز یکی از پیامدهای آن که اختلافات است جدی تر، عمیقتر و وسیعتر می شود، در حالی که مردم ما جهاد و مبارزه کردند، جان دادند، شکنجه شدند، در انتخابات شرکت کردند و این افراد را به قدرت رساندند اما اکنون سران حکومت به جای پرداختن به مردم و کشور و مبارزه با بحران و نجات افغانستان، بر سر تقسیم قدرت جدال و نبرد دارند.

 

به عقیده ایشان، اگر تزکیه نفس وجود داشته باشد، اگرروحیه الهی داشته باشیم چرا علیه برادر و خواهر مومن خود غیبت کنیم، دروغ بگوییم، کلاه برداری و نیرنگ کنیم. دلیل آن است که نفس های ما ناپاک است و در راستای اصلاح نفس خود عمل نکرده ایم .

 

جنگ پیامد دیگر آلودگی نفوس

حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری مشکلات عدیده کشور را ناشی از آلودگی نفسانی مسئولین و برخی از مردم دانست و افزود: جنگ و اختلاف به عنوان دو پیامد عمده آلودگی نفس در افغانستان بیداد می کند وهر روز صدها جوان ما را به کام مرگ می فرستد به طور مثال بیش از ۲۰۰ تن از نیروهای جوان اردوی ملی ما که سنشان بین ۲۰ تا ۲۵ سال بوده در معرض رگبار تروریستها قرار گرفته و به شهادت رسیدند.

 

ایشان حضور نیروهای خارجی در افغانستان را عامل بسیاری از این مشکلات برشمرد و خاطر نشان کرد: اگرچه خارجی ها عامل بسیاری از مصیبتهای مردم و کشور است و برای ایجاد اختلاف نیز حد اقل میان شخصیتهای اثر گذار کشور نهایت تلاش دارند، اما اگر منصفانه بنگریم مشکل اساسی در درون جامعه ماست زیرا اگر ما از درون آسیب پذیر نباشیم چگونه یک خارجی توانایی دخالت در امور داخلی ما را خواهد داشت.

 

فقر و مشکلات اقتصادی از پیامدهای دیگر آلودگی نفوس

 

وی نتیجه دیگر ناسالم بودن اجتماع را فقر و مشکلات اقتصادی خواند و تصریح کرد: مشکلات اقتصادی جامعه افغانستان به قدری به مردم فشار می آورد که دل هر انسانی به درد می آید اما این موضوع دامنگیر مهاجرین ما نیز هست به دلیل اینکه با وجود فضای مناسب برای کاهش آسیب ها برای رفع آن تلاشی نمی کنیم .

 

وجود مشکلات در سطح مهاجرین در ایران با وصف ایجاد نگاه های مثبت

 

به گفته وی، با این همه نگاه مثبتی که نظام جمهوری اسلامی خصوصا شخص حضرت امام خامنه ای(حفظه الله تعالی) نسبت به مهاجرین دارد و قبلا هم حضرت امام خمینی(ره) به مهاجرین داشته اند و همچنین با توجه به همه انکشافاتی که امروزه در بحث مهاجرین شده و دستگاههای مختلف توجه دارند، ما باز چرا مشکل داریم؟

 

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان ضمن تقدیر از تلاش های آقای عجمی؛ مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی ولایت خراسان رضوی، ابراز داشت: مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی در بحث بیمه سلامت با رایزنی با دیگر دستگاه ها توانسته است سهمیه ۵۰۰۰ نفری اقشار آسیب پذیر ولایت خراسان رضوی را به ۲۵۰۰۰ نفر افزایش دهد و به صورت رایگان بیمه نماید در حالی که مسئولین و نمایندگان کمیساریای سازمان ملل در امور پناهندگان و کشور خودمان افغانستان به مشکلات عمده مهاجرین توجه لازم را ندارند.

 

اخذ تذکره مشکلی از ناحیه دولت علیه مهاجرین افغانی

 

وی با انتقاد از رویکرد سفارت و کنسولگری های افغانستان در توزیع پاسپورت الکترونیکی و ضرورت رویت تذکره، اظهار داشت: با وجود مشکلات فراوان مهاجرین، دولت افغانستان به جای کاهش مشکلات مردم، بر گرفتاری های آنها می افزاید و اکنون نیز مردم را وادار به گرفتن تذکره از افغانستان می کند در حالی که حتی اگر کسی توانایی این کار را هم داشته باشد باز هم به کرات دیده ایم که بر خلاف قول های داده شده، اداره ثبت احوال و نفوس با مهاجرین به شکل تبعیض آمیز برخورد کرده و کارشان را به تعویق می اندازد و یا هم رد می نماید.

 

آقای حسینی مزاری خطاب به بزرگان مهاجر گفت: اگر خود ما همت داشته باشیم می توانیم با اتحاد و یک دلی مشکلات را بررسی و طبقه بندی کرده و راهکار آن را به مقامات ایرانی پیشنهاد دهیم، در حالی که با توجه به سابقه ۳۰ ساله بنده در زمینه پیگیری امور مهاجرین مطمئن هستم مسؤلین ایرانی نیز از این موضوع استقبال می کنند.

 

او با سنگین خواندن خسارات وارده به بازاریان مهاجر افزود: امروز با وجود مشکلات فراوان و عدم همکاری مقامات ایرانی جهت فراهم نکردن تسهیلات لازم برای بازاریان و سرمایه گزاران، مهاجرین و سرمایه داران به نحوی سرمایه خود را از ایران خارج کرده و به کشورهای نظیر امارات، ترکیه، قزاقستان و … انتقال می دهند که این موضوع نه به نفع مهاجرین و نه به نفع جمهوری اسلامی است در نتیجه باید هم مهاجرین و هم مسئولین ایرانی در این زمینه با هم همکاری کنند تا مشکلات به طور کامل رفع شود.

 

مشکل بازاریان مهاجر حل شود

 

دبیر کل حزب اسلامی تبیان تاکید کرد: مشکلات بازاریان مهاجر که سالها به ایران اسلامی خدمت کرده و پشتیبان نظام بوده اند بایستی حل شود و بحث صدور پروانه کار و تعیین مباشر از میان خود بازاریان و کسبه تسهیل گردد.

 

آقای حسینی مزاری، بیان مشکلات مهاجرین و انتقال آن به مسئولین را وظیفه شرعی عنوان کرد و گفت: از آنجایی که امکانات لازم برای ما فراهم است و از سویی رسانه های مختلف در اختیار داریم بر خود واجب می دانیم تا معضلات دامنگیر مهاجرین را انعکاس داده و در رفع آن بکوشیم.

 

حسینی مزاری گفت: بزرگان، دانشگاهیان و روحانیون مهاج از جایگاه خود در ایران برای حل مشکلات مهاجرین و مردم افغانستان استفاده کنند و مسئولین جمهوری اسلامی هم توجه داشته باشند که اگر ملت مهاجر و مسلمان افغانستان تقویت شوند به عنوان یکی از بزرگترین حامیان ولایت فقیه و نظام اسلامی و همچنین کمک کننده به حل مشکلات درونی افغانستان عمل جدی خواهند کرد.

 

وی گفت: اگر مشکلات سر راه مهاجرین در راستای سرمایه گذاری و کار در ایران برداشته شود، نیازی به حضور غربیها و شرکت های اقتصادی وابسته به آنها نیست و تنها کافیست که ملیاردها دالر پول و سرمایه افغانستانیها از سرتاسر دنیا به ایران سرازیر گردیده، آنگاه است که هم به نفع مهاجرین و مردم داخل افغانستان خواهد شد و هم در جهت شکوفا ساختن اقتصاد ایران نقش به سزایی ایفا خواهد گردید.

 

وی در پایان همه زنان و مردان را به تقوای الهی توصیه کرد و اظهار داشت: اگر تقوای الهی داشته باشیم از هیچ کس و هیچ چیز ترس نخواهیم داشت و می توانیم بر مشکلات خود و جامعه فائق آییم و به سعادت دست یاببیم.