• تاریخ انشار: ۲۰ دلو ۱۳۹۷
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 23406
  • 497 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حمله تروریستی هفتم جدی مرکز تبیان، فرهنگ افغانستان را هدف قرار داد/فرهنگ فصل واحد رشد و توسعه هر ملت است

ناصر جهانشاهی؛ رایزن فرهنگی سابق جمهوری اسلامی ایران در افغانستان،در همایش تجلیل از رهبران انقلابی؛ روش احیای حرکت مبارزاتی در مشهد مقدس، اظهار داشت:  فرهنگ فصل واحد رشد و توسعه هر ملت است  و هر ملتی که بخواهد در عرصه های مختلف صاحب رای و نظر باشد و در مسیر سربلندی قرار گیرد ، باید […]

ناصر جهانشاهی؛ رایزن فرهنگی سابق جمهوری اسلامی ایران در افغانستان،در همایش تجلیل از رهبران انقلابی؛ روش احیای حرکت مبارزاتی در مشهد مقدس، اظهار داشت:  فرهنگ فصل واحد رشد و توسعه هر ملت است  و هر ملتی که بخواهد در عرصه های مختلف صاحب رای و نظر باشد و در مسیر سربلندی قرار گیرد ، باید فرهنگ جامعه خودش را جدی بگیرد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) رایزن فرهنگی سابق ایران در افغانستان با بیان اینکه رشد فرهنگ، زیر ساخت توسعه  می باشد، به فرمایشی از امام خامنه ای اشاره کرد که فرموده اند: استقلال فرهنگی میتواند اوج استقلال را در ممالک ایجاد کند، اگر فرهنگ یک جامعه تحت تاثیر دیگران قرار گرفت، تمام عرصه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی اون جامعه تحت تاثیر قرار گرفت.

 

وی اظهار داشت: فرهنگ فصلی است که  همه چیز یک ملت به  آن بستگی دارد، و در این ایام  هم چهل سالگی انقلابی را تجلیل می کنیم که تلاش اصلی خودش را فرهنگ قرار داد و این میزان هجمه هم به دلیل  پرداختن به فرهنگ می باشد.

 

آقای جهانشاهی، گفت: انقلاب اسلامی، انقلاب فرهنگی بود،  به همین دلیل توانست در درون و بیرون مرزهای خود تحول ایجاد کند، و این تحول، بستر عزت مردم ایران و ملت های مسلمان شد و ما آن را در داخل افغانستان این رو کاملا احساس کردیم.

 

وی بار دیگر تاکید کرد که فرهنگ موجبات عزت ملت ها را فراهم می کند، خاطر نشان کرد: اتفاق هایی نظیر حمله تروریستی  به مرکز تبیان در هفتم جدی سال  ۹۶ ، در واقع هدف قرار دادن فرهنگ افغانستان است نه کشتن عده ای انسان که در جاهای دیگر نیز امکانش وجود دارد.

 

رایزن فرهنگی سابق ایران در افغانستان با بیان اینکه ما با الگوگیری از قیام امام حسین (ع) توانستیم، استقلال فرهنگی را در ایران و در کشورهای مسلمان ندا بدهیم و فریاد بزنم که استقلال فرهنگی میتواند ملت ها را نجات بدهد اظهار داشت:  در کشور افغانستان ما تمام تلاشمان را معطوف به احیای فرهنگ مشترک دو ملت دوست و برادر ایران و افغانستان کردیم.

 

جهانشاهی افزود: دشمنان فشارهای زیادی را وارد آورده اند تا تعاملات فرهنگی دو ملت شکل نگیرد اما بحمدالله چون ملت افغانستان ملتی فرهنگی بود خود به خود زیر ساخت فرهنگی خودش را جدی گرفت.

 

وی با تاکید بر اینکه مردم افغانستان و ایران باید فرهنگ جوامع خود را جدی بگیرند متذکر شد:  خیلی ها تلاش میکنند، یا ما رو متهم به هجمه فرهنگی به افغانستان کنند، اما ما و شما دارای فرهنگ مشترک هستیم هر دو موظفیم از آن پاسداری  و در جهت گسترش آن تلاش نماییم.

 

جهانشاهی با اشاره به این مطلب که در حوزه فرهنگ نمی توان مرزی متصور بورد گفت:  ایرانی و افغانی ندارد ایرانی عراقی لبنانی افغانی ندارد ما در حوزه فرهنگ، سرباز یک جبهه هستیم، پس ما باید از توطئه ها نترسیم،  از تفرقه ها بترسیم، از توطئه دشمنان نگران نباشیم از دوری یکدیگر نگران باشیم .

 

او خاطر نشان کرد: ما اگر از یکدیگر دور شدیم قطعا بین ما و شما دشمنانی قرار خواهد گرفت که نه خیر شما و نه خیر ما را میخواهند، از این جهت هست که امروز دستگاه های فرهنگی در داخل افغانستان مهیا همکاری هستند تا از این بستر موجبات رشد و جوامع خود را ایجاد کنیم .

 

او در پایان سخنان خود تصریح کرد: انقلاب اسلامی مربوط به من ایرانی نیست مربوط به شماست مربوط به همه مشتاقان و دوستداران امام است ، ما انشالله شاهد خواهیم بود این انقلاب با عزت به صاحب اصلی خود تحویل داده شود.