• تاریخ انشار: ۵ عقرب ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 14977
  • 696 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حکومت استراتژی قوی و مشخصی در مقابله با تروریزم ندارد/ حکومت از ظرفیت ایران در مبارزه با تروریزم استفاده کند

n00152095-b

حکومت استراتژی قوی و مشخصی در مقابله با تروریزم ندارد اما اگر بتواند با استراتژی قوی از ظرفیت ایران در مبارزه با تروریزم استفاده کند، بدون شک ریشه‌ی تروریزم از افغانستان برچیده می‌شود.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، این مطلب را حجت‌الاسلام و المسلمین “سید محمد هاشمی راستی”، مسوول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی […]

حکومت استراتژی قوی و مشخصی در مقابله با تروریزم ندارد اما اگر بتواند با استراتژی قوی از ظرفیت ایران در مبارزه با تروریزم استفاده کند، بدون شک ریشه‌ی تروریزم از افغانستان برچیده می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، این مطلب را حجت‌الاسلام و المسلمین “سید محمد هاشمی راستی”، مسوول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات در میزگرد تحلیلی “مبارزه صادقانه با تروریزم و چالش‌های پیش رو” بیان داشت.

 

این میزگرد که از سوی دفتر نمایندگی مرکز تبیان در هرات و با حضور علما، دانشجویان و اقشار مختلف جامعه برگزار شده بود.

 

مسوول دفتر نمایندگی مرکز تبیان در هرات در این میزگرد بر عوامل ایجاد تروریزم و راهکاری مقابله با آن صحبت کرد و افزود که عوامل خارجی و داخلی در شکل‌گیری تروریزم در افغانستان دخیل هستند. اگر به صورت ریشه‌ای بررسی کنیم، سیاست‌های کشورهای فرامنطقه‌ای هم در شکل‌گیری تروریزم و استمرار و ادامه آن در افغانستان تاثیرگذارند.

 

وی در صحبت‌‌هایش به امریکا اشاره کرد و گفت که امریکا قصد دارد تا در مرکزی‌ترین نقطه‌ی آسیا، حضور نظامی داشته و بر این کشورها اشراف داشته باشد. به همین دلیل در مسیر تامین این اهداف و سیاست‌ها، به بهانه‌های مختلف کشور مار ا انتخاب کرده و سعی دارد تا پایگاه‌های خود را تقویت کند.

 

اما به نظر هاشمی، عواملی داخلی چون بی‌سوادی، فقر، تبعیض، اختلاف طبقاتی و گرایش‌های افراطی اعتقادی نیز زمینه‌سازی شکل‌گیری و رشد تروریزم در کشور شده است.

 

مسوول دفتر نمایندگی مرکز تبیان در هرات گفت که دشمن از بی‌سوادی و جهل مردم بیشترین بهر را برده است. انسان‌های جاهل برای برای انجام حملات انتحاری و تروریستی در افغانستان تربیت می‌کند.

 

از سویی هم، هاشمی بر این باور است که تروریزم با حمایت‌های مالی کلانی که از سوی استکبار دارد، به راحتی می‌تواند مردم فقیر را در نقاط مختلف کشور جذب کرده و به عنوان سرباز پرورش دهد.

 

تبعیض، اختلاف طبقاتی و گرایش‌های افراطی نیز از جمله عوامل رشد و استمرار تروریزم در کشور است.

 

ضعف مدیریت در کشور نیز یکی از عوامل رشد تروریزم است. هاشمی می‌گوید: عوامل خارجی هم آمده روی نقاطی که زمینه‌ساز است، سرمایه‌گذاری کرده است. اگر مداخلافت خارجی و سیاست‌های کشورهای فرامنطقه‌ای نبود، شاید حکومت وحدت ملی با اقداماتی که کرده، می‌توانست تروریستان را کنترل کند.

 

هاشمی بر این باور است که حکومت تلاش می‌کند اما پشتوانه‌های تروریزم آنقدر وسیع و گسترده است که برای مبارزه با آن، باید تمام مردم وارد عرصه شوند.

 

این فعال فرهنگی در غرب کشور در ادامه افزود که “بر هیچ آگاه و اهل تحقیقی پوشیده نیست که ریشه‌های تروریزم به مدارسی در پاکستان که با حمایت امریکا و عربستان شکل گرفته، بر می‌گردد”.

 

او تاکید کرد که ریشه‌های تروریزم را می‌توانیم در مثلث امریکا، عربستان و پاکستان جستجو کنیم. امریکا اگر واقعا می‌خواست طی ۱۶ سال با تروریزم مبارزه کند، طالبان را نابود می‌کرد اما نه تنها این کار را نکرد و طالبان قوی‌تر شد، بلکه می‌بینیم که گروه تروریستی داعش در افغانستان ظهور و بروز پیدا کرد و هر روز تقویت می‌شود.

 

به گفته‌ی وی، بارها هم هواپیماهایی در مناطق تحت تسلط داعش نشست کرده و به آنان مهمات رسانده است.

 

این عالم دینی در ادامه تاکید کرد که امریکا به هیچ وجه قصد نابود کردن گروه‌های تروریستی در افغانستان را ندارد. از طرفی هم عربستان سعودی طرفدار افراطیت است و امریکا هم از آن نفع می‌برد.

 

وی با اشاره به این موضوع که حکومت استراتژی قوی و مشخص ندارد گفت که اگر حکومت وحدت ملی بتواند با یک استراتژی قوی از ظرفیت‌های کشور ایران در مبارزه با تروریزم استفاده کند، بدون شک ریشه تروریزم از افغانستان برچیده می‌شود.

 

او افزود که ایران تجربیات بالایی در مبارزه با تروریزم دارد و کشورهایی چون سوریه و عراق، نهایت استفاده را از این موضوع برده‌اند.

 

مسوول دفتر نمایندگی مرکز تبیان در هرات یادآور شد که حکومت به هر دلیلی، در بُعد روابط با همسایگانی که می‌شود از آن‌ها در مبارزه با تروریزم استفاده کرد، استراتژی مشخصی ندارد.

 

این فعال فرهنگی در غرب کشور در ادامه اذعان داشت که حکومت باید با ایران پیمان‌های استراتژیک منعقد کرده و از تجربیات الین کشور استفاده کند تا در مدت کوتاهی، ریشه‌ی ناامنی از کشور برچیده شود. از سویی هم بارها ایران اعلام کرده که طرفدار آرامش، صلح و ثبات در افغانستان است.

 

وی در پایان گفت که یکی از اهداف تروریستان، ناامن جلوه دادن وضعیت کشور است تا مردم مجبور به ترک آن شوند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>