• تاریخ انشار: ۷ جدی ۱۴۰۰
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 31523
  • 25 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حکومت اشرف غنی با رویکرد فاشیستی و وابسته به غرب مشکلات جدی را برای تجلیل از شهید سلیمانی ایجاد کرد/ مقاومت در شرایط کنونی افغانستان بی‌فایده است

رییس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در یک نشست خبری در تهران به مناسبت فرا رسیدن دومین سالگرد شهادت سردار شهید سلیمانی، فرمانده شاخص جبهه مقاومت در منطقه و جهان، در پاسخ به خبرنگار آوا مبنی بر محدودیت‌های حکومت سابق افغانستان در مورد تجلیل از شهید سلیمانی گفت: مردم افغانستان، شخصیت های حقیقی و حقوقی و جریان های مختلف به صورت طبیعی این علاقمندی را داشتند که در رابطه با شهید سردار سلیمانی کارهایی صورت بگیرد، ولی متاسفانه رویکرد دولت غنی یک رویکرد فاشیستی، به شدت مزدورانه و وابسته به غرب بود؛ لذا در بحث تجلیل از شهید سلیمانی مشکلات خیلی جدی را ایجاد کردند. حسینی مزاری در عین حال، در پاسخ به سوالی در مورد تحولات کنونی افغانستان تأکید کرد: در افغانستان مقاومت تحت هیچ شرایطی فایده ندارد و بهترین راه گفت‌وگو و تعامل با طالبان است.

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ تهران: در آستانه فرا رسیدن دومین سالگرد شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران و همچنین جبهه مقاومت علیه استکبار جهانی، صهیونیزم و گروه‌های تروریستی در منطقه، روز دوشنبه(۶ جدی/ دی) نشست خبری «نقش بی بدیل سردار شهید سلیمانی در عرصه تحولات افغانستان» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس کل مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و همچنین خبرگزاری صدای افغان(آوا) در تهران برگزار شد.

رویکرد فعلی سپاه قدس در رابطه با افغانستان بسیار هوشمندانه و کاملا به نفع مردم افغانستان است

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری در ادامه سخنانش در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در مورد نقش سپاه قدس ایران در مورد تحولات افغانستان گفت: رویکرد فعلی سپاه قدس در رابطه با افغانستان بسیار هوشمندانه و کاملا به نفع مردم افغانستان می‌باشد؛ اگرچند که در اواخر عمر حکومت غنی احساس می‌شد که جبهات مقاومت شکل بگیرد و طبعا یکی از کشورهایی که از جبهه مقاومت باید حمایت می‌کرد، جمهوری اسلامی ایران بود که کار و برنامه یک چنین حرکتی هم به دست سپاه قدس بود، اما بعدها شاهد بودیم که یک‌چنین حرکتی در برابر طالبان شکل نگرفت؛ بلکه با سیاست‌هایی که سپاه قدس در پیش گرفت و همچنان ارتباطاتی که با دست اندرکاران طالبان داشتند و بعد با حضور طالبان در افغانستان مواجه شدند، دیدیم که با یک رویکرد مثبت و منعطفانه در برابر طالبان ظاهر شدند.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری ادامه داد: اگرچه کل مردم افغانستان برای ایران مهم است، اما شیعیان افغانستان خط قرمز جمهوری اسلامی ایران می‌باشند و نسبت به آنها نگاه ویژه‌تر دارد. به همین سبب در این اواخر مشاهده می‌کنیم که برخورد و رویکرد طالبان نسبت به گروه‌ها و مردم شیعه افغانستان خیلی محترمانه و مثبت بوده است، که قطعا این رویکرد طالبان هم جدای از سیاست سپاه قدس نیست و امروز سپاه قدس تصمیم اش در راستای تعامل با طالبان و حمایت از طالبان است، اما با تاکید بر این نکته که باید حکومت همه شمول در افغانستان ایجاد شود و تمام مردم افغانستان خود را در چارچوب حکومت فعلی یا آینده افغانستان ببینند، تا این‌که به این ترتیب همه گروه‌ها و پیروان همه مذاهب در راستای تامین امنیت، ثبات و سازندگی دست به‌دست هم بدهند و نقش پیدا کنند.

اینجاست که وی یادآور شد: “من تا هنوز نشنیدم که سپاه قدس فرد و یا جریانی را که مخالف طالبان است مورد حمایت قرار بدهد، بلکه همواره گروه‌ها، شخصیت‌ها و جریان ها را در راستای برقراری تعامل با طالبان و حضور در افغانستان تشویق کرده اند تا این‌که ثبات و سازندگی کشور افغانستان به وجود بیاید”.

رویکرد دولت غنی یک رویکرد فاشیستی، به شدت مزدورانه و وابسته به غرب بود

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در پاسخ به خبرنگار آوا مبنی بر این‌که بعد از شهادت سردار سلیمانی مردم افغانستان و اخصا دوستداران آنها با چه مشکلات و محدودیت هایی مواجه بودند، گفت: مردم افغانستان، شخصیت های حقیقی و حقوقی و جریان های مختلف به صورت طبیعی این علاقمندی را داشتند که در رابطه با شهید سردار سلیمانی کارهای صورت بگیرد، ولی متاسفانه رویکرد دولت غنی یک رویکرد فاشیستی، به شدت مزدورانه و وابسته به غرب بود، و هر آنچه که امریکایی‌ها علاقه داشتند در داخل افغانستان اعمال می‌کرد؛ لذا در بحث تجلیل از شهید سلیمانی مشکلات خیلی جدی را ایجاد کردند.

وی خاطرنشان کرد: شاید بتوان گفت که تنها تشکیلات که در سال اول همزمان با شهادت شهید سلیمانی موفق شد کارهایی را در داخل افغانستان انجام بدهد، مرکز تبیان بود، اما مرکز تبیان هم بخاطر وجود فشارهای دولت و امنیت ملی وابسته به امریکا مجبور شد که برای برگزاری مراسمات چندین بار زمان و مکان محفل را تغییر دهند و با جمعیت کمتر و با حضور جمعی از فرهنگیان و رسانه‌ها مراسم شان را برگزار بکنند.

حسینی مزاری با بیان این‌که، با وجودی که رویکرد دولت پیشین افغانستان با کسانی که در رابطه با شهید سلیمانی کار می‌کردند، بسیار یک رویکرد برخوردمعابانه بود، علاوه نمود: ولی ما از طریق فضای مجازی و با برگزاری وبینار‌های خیلی بزرگ و تاثیرگذار توانستیم تا حدودی کارهایی را انجام بدهیم. اما متاسفانه طبعا با آن شکلی که باید گسترده می‌بود و تاثیرگذاری عمومی در سطح کل افغانستان می‌داشت، نبود.

امسال فضای افغانستان برای تجلیل از سالیاد شهادت شهید سردار سلیمانی آماده است

او در ادامه یادآور شد: امسال فضا تقریبا آماده است و مشکلات قبلی در راستای تجلیل از سالیاد شهادت سردار سلیمانی در افغانستان وجود ندارد، لذا جریان های مختلف دست به کار شدند که در رابطه با شهید سلیمانی برنامه‌هایی داشته باشند و مرکز تبیان هم برنامه‌های متعدد و متنوعی را در داخل افغانستان، علاوه بر برنامه‌های خبرگزاری خبرگزاری صدای افغان دارد.

اوضاع کنونی نتیجه بی توجهی و بی اهتمامی مردم، نخبگان و شخصیت های فرهنگی، سیاسی و جهادی ما بوده است

در همین حال رییس خبرگزاری صدای افغان(آوا) در پاسخ به رحمانی از خبرگزاری نور نیوز در ارتباط به

آینده سیاسی افغانستان و تشکیل حکومت همه‌شمول توسط طالبان، خاطرنشان ساخت: آینده افغانستان بستگی به مردم، نخبگان و شخصیت حقیقی و حقوقی افغانستان دارد. مردم افغانستان چیزی را که می‌خواستند، حالا به آن رسیدند، یعنی شرایطی که ما فعلا در افغانستان قرار داریم، خواست مردم افغانستان بود. اوضاع سیاسی، اجتماعی و اقتصادی که فعلا وجود دارد و ۲۰ سال جنایتی که امریکایی‌ها در حق مردم ما روا داشتند و فعلا زیرساخت‌های کشور ما با مشکلات جدی مواجه ‌اند؛ این‌ها در نتیجه بی توجهی و بی‌اهتمامی مردم، نخبگان و شخصیت های سیاسی، فرهنگی، جهادی و غیرجهادی ما بوده است.

وی تاکید کرد: اگر مردم به شمول شخصیت های تاثیرگذار سیاسی، اجتماعی و فرهنگی باز هم مثل گذشته به‌شکل محافظه کارانه و سازش کارانه عمل بکنند، معلوم است که مشکلات افغانستان ادامه پیدا خواهد کرد و ما به این زودی ها روی راحتی را نخواهیم دید.

بهترین راهبرد در اوضاع کنونی حضور در صحنه افغانستان است

وی در پاسخ به خبرنگار دیگر و با تاکید بر این‌نکته که بهترین راهبرد برای گذر از بحران کنونی افغانستان حضور در عرصه است، اظهار داشت: “بنده در افعانستان چند اولویت کاری اعلام کردم که باید در این راستا مردم ما جدا کار کنند که این اولویت ها عبارتند از ارتقای فعالیت های فکری فرهنگی، اقتصاد، امنیت، هماهنگی بین مردم و شخصیت ها و جریان‌ها و تعامل با طالبان است که باید همه در صحنه افغانستان حضور داشته باشند و برای به‌دست آوردند آن تلاش کنند.

گروه تروریستی داعش به حمایت امریکا بزرگنمایی می‌شود

به باور این فعال فرهنگی و اجتماعی: گروه تروریستی داعش به حمایت امریکا بزرگنمایی می‌شود و اراده مردم ما و قوت و قدرت ما به مراتب بزرگتر از هر گروه تروریستی است. مردم ما می‌توانند در صحنه حضور داشته باشند و در راستای مهار و مقابله با ترویست‌ها ‌کار کنند.

شهید سلیمانی الگوی واقعی از یک شخصیت مسلمان است

عضو مجمع جهانی اهل بیت(ع) در پاسخ به خبرنگار دیگر در پیوند به فعالیت های سردار سلیمانی برای ملت های منطقه و تاثیرگذاری وی روی جوانان و نیروهای مقاومت، تصریح کرد: سردار سلیمانی یک عنصر به تمام معنی و الگوی واقعی از یک شخصیت مسلمان بود. فردی بود که سعی داشت با داشتن شاخصه های دینی حضور جدی در عرصه داشته باشد و ممثل فرهنگ انقلاب اسلامی باشد، انقلاب اسلامی که با همت حضرت امام خمینی(ه) رهبری شد و به پیروزی رسانده شد و در طی این دوران عناصر جوان تربیت شد و یکی از آن جوانان شخصیت شهید سلیمانی بود. شهید سلیمانی چه در عرصه عقاید و چه در عرصه عبادات و اخلاق که می‌شود گفت سه پایه دین است، یک انسان برجسته بود که کمتر چنین فرمانده و شخصیتی در طول این چهل سال مثل ایشان تبارز کرده باشد.

او در ادامه افزود: طبعا سیاستی هم که ایشان در عرصه مدیریتی پیش داشت، مبتنی بر این سه عنصر عقاید، اخلاق و عبادت بود. به هر حال سردار سلیمانی در تمام عرصه ها یک شخصیت کاملا خدایی بود، و طبیعی است چنین عنصری در تمام عرصه می‌تواند تاثیرگذار باشد. نه تنها جوانانی که در کنار شهید سلیمانی بودند و ایشان را درک کرده بودند، بلکه جوانانی که از دور شایستگی‌ها و شاخصه‌های ایشان را مطالعه می‌کردند، از شخصیت او متاثر بودند. امروز فکر نکنید، جوانانی که به صورت گسترده در یمن، فلسطین، لبنان، عراق، سوریه و افغانستان مبارزه می‌کنند همه شاگردان مباشر شهید سلیمانی بوده اند، در حالی‌که آن‌ها از راه دور متاثر بودند.

پیروان اندیشه و عقاید شهید سلیمانی در وضعیت خفقان افغانستان و حضور امریکایی‌ها به مبارزاتشان ادامه دادند

این عالم برجسته دینی‌ می‌گوید: اخلاق، سیاست، خصوصیات و شاخصه های این مرد بزرگ به گونه‌ای تاثیرگذار بود که ما در طول بیست سال گذشته شخصیت ها و نیروهای بسیار مجاهدی در عرصه داشتیم که از حضور بیش از ۱۵۰ هزار نیروی ارتش امریکا، صدها رسانه و هزاران نیروی امنیتی امریکایی در افغانستان و همچنان انتحار و ترور و زندانی شدن و شکنجه نمی‌ترسیدند و آزادانه در عرصه مبارزه می‌کردند.

حسینی مزاری با بیا این‌که، در جایی مثل افغانستان و کابل در سال ۱۳۸۶ تظاهرات روز قدس بنیانگذاری شد، آدمک بوش و اولمرت در آن زمان به دار مجازات آویخته و آتش زده شد، علیه امریکا کار خیلی جدی صورت گرفت و بعد تجلیل از حضرت امام خمینی(ره) و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی تحت اشغال ۹۰ درصد امریکایی اظهار داشت: عناصری که در این عرصه با این شکل و شمایل ورود پیدا کرده و کار نمودند، قطعا متاثر از هدایات، افکار و عقاید فرد و شخصیتی مثل سردار سلیمانی بودند و همین رویکرد باعث شد که یک جریان توانمند مثل مرکز تبیان در کابل در سال ۹۶ مورد حمله انتحاری داعش قرار بگیرد و ۵۲ نفر شهید و ۱۴۰ زخمی بدهد. این افراد اگر صددرصد خصوصیات و اخلاق شهید سلیمانی را فرا نگرفته بودند، درصد بالایی متاثر از اخلاق شهید سلیمانی بودند.

رییس کل مرکز تبیان در ارتباط به ویژگی شخصیتی شهید سلیمانی گفت: شهید سلیمانی یک فرد کاملا مسلمان واقعی، یاور مستضعفین و جهت دهنده جمعیت مسلمان و یک مرد استکبارستیز در صحنه‌ها و همه اوقات بود.

رویکرد متفاوت دولت آیتالله رییسی در قبال مسائل افغانستان

همچنین رییس خبرگزاری صدای افغان(آوا) در پاسخ به خبرنگار دیگر از رویکرد دولت آیت الله رییسی و کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به مردم افغانستان یادآوری نموده و بیان داشت: اگر چه در رابطه با افغانستان کار های زیادی وجود دارد که باید صورت بگیرد، اما طبعا از روزی که دولت سیزدهم(به رهبری آیت الله رییسی) در ایران روی کار آمده، وضعیت نسبت به گذشته خیلی فرق کرده و رویکرد آن متفاوت و مثبت است.

او یادآور شد: در گذشته من معترض بودم که افغانستان در اولویت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران قرار ندارد، در حالی‌که افغانستان یک کشور بسیار مهم و حساس در منطقه است و مورد تهاجم واقع شده بود و ظرفیت های خیلی بالایی هم وجود دارد که می‌تواند بین افغانستان و ایران تعاملاتی وجود داشته باشد. اما بعد از به وجود آمدن دولت سیزدهم، یک رویکرد مثبت و خیلی جدی و فعال، چه در رابطه با داخل افغانستان و مردم کشور و چه در عرصه مدیریت اوضاع مهاجرین به وجود آمده است. تقریبا می‌شود گفت که این روند پر شتاب است و ما امیدوار هستیم که جمهوری اسلامی ایران بتواند از ظرفیت های بالایی که در افغانستان وجود دارد، هم به نفع مردم افغانستان و هم به نفع جمهوری اسلامی ایران، کل منطقه و جهان اسلام بهره‌برداری کند.

در افغانستان مقاومت تحت هیچ شرایطی فایده ندارد

او با اشاره به طرفداران مقاومت در شرایط کنونی افغانستان خاطرنشان ساخت: کسانی که شعار مقاومت را سر می‌دهند، از چند حال خارج نیستند؛ اولا یا دشمنان مردم افغانستان هستند که سعی دارند از این طریق باز هم مردم ما درگیر جنگ و برادرکشی شود و همچنان حالت نابسامان در افغانستان ادامه پیدا کند، ثانیا یا مزدوران دشمن و کسانی که در داخل ایران علایقی با دشمنان ما دارند و سعی می‌کنند که صدای دشمن را از خارج منعکس کنند تا از یک طرف افغانستان را درگیر مصیبت کند و از طرف دیگر جمهوری اسلامی ایران را به یک جنگ ناخواسته بکشانند که قطعا آسیب جدی به جمهوری اسلامی ایران می‌رساند.

حسینی مزاری در ادامه یاد آور شد: دسته سوم که طرفدار مقاومت هستند، کسانی بودند که با آمدن طالبان منافع شان را از دست دادند و منافع آنها در جنگ و ناامنی تامین می‌شود. دسته چهارم نیز کسانی بودند که از اوضاع افغانستان اطلاع دقیقی نداشتند.

این در حالی است که به گفته وی، در افغانستان مقاومت تحت هیچ شرایطی فایده ندارد و اگر منظور از مقاومت برگشت عناصر و جریان هایی است که قبلا در حکومت بودند، که آنها بیست سال در حکومت بودند و با در دست داشتن بیش از ۳۰۰ هزار نیروی نظامی و چندین میلیارد امکانات و تسلیحات نظامی، نتوانستند افغانستان را حفظ کنند، حالا که همه چیز را از دست داده و به لندن، ترکیه و ایران مهاجر شدند و حتی یک‌مدرک اقامتی به دست آورده نمی‌توانند، چه کار می‌توانند که شعار مقاومت سر بدهند.

به گفته این فعال سیاسی، ایشان از اول مخالف مقاومت بوده و حالا هم قطعا مخالف مقاومت می‌باشد، چون بهترین راه این است که همه جریان‌ها و افرادی که اسلحه بدست دارند، سلاح به زمین بگذارند و از عفو عمومی طالبان حسن استفاده را کنند و با طالبان وارد گفت‌وگو و تعامل شوند.

حسینی مزاری در اخیر تاکید کرد: طالبان نمی‌توانند که همه را بکشند، چون چنین ظرفیتی وجود ندارد؛ اولا طالبان علاقه‌ای به این کار ندارند و ثانیا اگر هم بکنند، نمی‌توانند و چنین کاری امکان ندارد؛ لذا باید نخبگان و جریان ها برای ثبات، صلح و تامین امنیت و بالا بردن وضعیت اقتصادی مردم و پویا ساختن روند حرکت سیاسی، در افغانستان حضور داشته و کار کنند.