• تاریخ انشار: ۱۶ دلو ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 8917
  • 1,467 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حکومت افغانستان به داد مهاجرین خارج کشور برسد/ شرایط اخذ تذکره غیابی آسان شود/ مهاجرین هموطن جهت اخذ پاسپورت الکترونیکی مشکل جدی دارند

دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان جهت رفع مشکلات مهاجرین هموطن در خارج کشور جهت دریافت تذکره غیابی، از حکومت افغانستان تقاضای کمک فوری کرد.   این دفتر طی صدور بیانیه ای با برشمردن مشکلات مهاجرین افغانستانی در خارج، جهت دریافت تذکره غیابی آن هم بابت دریافت پاسپورت الکترونیکی، حکومت افغانستان را متوجه […]

دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان جهت رفع مشکلات مهاجرین هموطن در خارج کشور جهت دریافت تذکره غیابی، از حکومت افغانستان تقاضای کمک فوری کرد.

 

این دفتر طی صدور بیانیه ای با برشمردن مشکلات مهاجرین افغانستانی در خارج، جهت دریافت تذکره غیابی آن هم بابت دریافت پاسپورت الکترونیکی، حکومت افغانستان را متوجه وظیفه ذاتی خود کرده، از دست اندرکاران امور خواست، تا در این راستا سهولت های قانونی ایجاد کنند تا مهاجرین هموطن مقیم در خارج، از حیرت و سر درگمی خارج گردیده، به راحتی بتوانند اقدام به اخذ مدارک شناسایی از کشور متبوع خود شوند.

 

متن بیانیه به شرح زیر است:

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

حکومت افغانستان هرچه سریع تر به داد مهاجرین خارج کشور برسد/ شرایط اخذ تذکره غیابی آسان شود/ مهاجرین هموطن جهت اخذ پاسپورت الکترونیکی مشکل جدی دارند

 

……………….

بنا بر تصمیم حکومت وحدت ملی، تمامی اتباع افغانستان که متقاضی پاسپورت هستند باید تذکره داشته باشند که در واقع امر، تصمیم درستی است و برای کسانی که در داخل کشور زندگی می کنند مشکل خاصی نیست و هر شهروند افغانستان می تواند از مکان محل زندگی شان تذکره تهیه کرده و اقدام به اخذ پاسپورت نماید که متاسفانه این قانون بدون در نظر گرفتن شرایط مهاجرین هموطن در خارج افغانستان هم اعمال می شود که مشکلات فراوانی را به وجود آورده است.

 

دست اندرکاران امور کشور، سازوکاری را که جهت دریافت تذکره برای هموطنان ما در خارج از افغانستان در نظر گرفته اند در ظاهر بسیار ساده اما در اجرا بسیار دشوار بوده و مشکلات عدیده ای را برای شان به وجود آورده است.

 

بیش از پنج ملیون نفر از هموطنان ما عمدتا به ایران و پاکستان مهاجر شده اند. این افراد در صورت نیاز به پاسپورت باید تذکره داشته باشند و با مراجعه به نمایندگی های سیاسی افغانستان در کشور محل اقامت خود، فرم درخواست تذکره را پر کرده و به یکی از اقارب و یا وکیلشان در کابل فرستاده تا آنها بعد از طی مراحل، تذکره را گرفته و ارسال کنند.

 

از آنجایی که مهاجرین ما مدت زیادی هست از افغانستان خارج شده اند و بسیارند افراد و خانواده هایی که کسی را به عنوان آشنا یا عضوی از خانواده و فامیل خود، در داخل ندارند و خودشان هم به دلیل مشکلات مالی و غیره قادر به مسافرت به داخل کشور نیستند، حیران و سرگردانند و مشکلی بزرگ بر مشکلاتشان اضافه شده است.

 

همچنین این افراد برای تقاضای تذکره باید اصل یا کپی تذکره یکی از اقارب درجه اول را ارایه کنند مثل پدر، کاکا(عمو)، برادر، پدر کلان و …. در این قسمت هم بسیاری، اسناد هویتی ندارند و در این سالها از بین رفته است و تنها دارای کارت مهاجرت و یا پاسپورت قدیمی هستند و یا اینکه همین را هم ندارند.

 

بنابراین مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان جهت کمک به مهاجرین و اندیشیدن تدبیری جهت خارج کردن آنها از سرگردانی و حیرت، پیشنهاد می کند که؛ دولت افغانستان کما فی السابق با کارت مهاجرت و یا براساس همان پاسپورتهای قدیمی، پاسپورت الکترونیکی صادر نماید و بر اساس همان مدارک، با ایجاد دفتر ثبت نفوس در نمایندگی های افغانستان مطابق مدارک مهاجرت و پاسپورتهای قبلی و یا شهادت چند نفر مهاجر هموطن تذکره صادر نمایند.

 

یا اینکه دولت افغانستان ابتدا تمام کنده های تذکره در افغانستان را بر اساس ولایات، الکترونیکی نماید به طوریکه نمایندگی های سیاسی افغانستان در خارج، به آن از طریق اینترنت دسترسی داشته باشند و بتوانند تذکره صادر نمایند و تا انجام این کار کما فی السابق بر اساس پاسپورت های قدیمی و اسناد مهاجرتی سازمان ملل متحد پاسپورت الکترونیکی صادر نمایند. در غیر آن مردم مظلوم مهاجر حیران و سرگردان می شوند.

 

مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان

 

دفتر مرکزی- کابل