• تاریخ انشار: ۷ جدی ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 28308
  • 311 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حکومت دست‌ های پُشت پرده حمله به خبرگزاری صدای افغان را افشاء کند!

مراسم گرامیداشت از دومین سال‌گرد رویداد حمله انتحاری بر دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) تحت عنوان «حمله تروریستی هفتم جدی؛ اهداف دشمنان و مسئولیت حکومت و نخبگان» با حضور علما، فرهنگیان، خانواده‌های شهدا و جمع کثیری از شهروندان در کابل برگزار شد.   صدیق‌الله توحیدی رئیس کمیته مصونیت ژورنالیستان […]

مراسم گرامیداشت از دومین سال‌گرد رویداد حمله انتحاری بر دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) تحت عنوان «حمله تروریستی هفتم جدی؛ اهداف دشمنان و مسئولیت حکومت و نخبگان» با حضور علما، فرهنگیان، خانواده‌های شهدا و جمع کثیری از شهروندان در کابل برگزار شد.

 

صدیق‌الله توحیدی رئیس کمیته مصونیت ژورنالیستان افغان در این مراسم تاکید کرد که حکومت باید دست‌های پُشت پرده رویداد حمله به خبرگزاری صدای افغان و سایر رسانه‌ها را افشاء کند.

 

آقای توحیدی اضافه کرد که تاکنون در ده‌ها رویداد خبرنگاران و رسانه‌ها آماج قرار گرفته‌اند و آنان می‌خواهند بدانند که کدام دست‌ها حادثه آفرینی می‌کند و در پُشت این رویدادها قرار دارد.

 

او اشاره کرد که امنیت ملی تنها عاملان یک رویداد از خشونت های مرگبار علیه خبرنگاران (رویداد شش‌درک کابل که منجر به جان باختن ۹ خبرنگار شد) را به صورت نیم‌بند با کمیته حامی رسانه‌ها شریک ساخته، درحالیکه عوامل سایر رویدادها همچنان ناشناخته و نامرئی باقی مانده اند.

 

توحیدی یادآور شد که همکاران ما در خبرگزاری صدای افغان برای مقاصد نظامی گردهم جمع نشده بودند، بلکه برای اطلاع رسانی و کار فرهنگی آمده بودند.

 

او علاوه کرد که گروه‌های تروریستی به خاطر این که خبرنگاران در خط مقابل شان قرار دارند همیشه مورد هدف قرار می‌دهند و میخواهند جلو روشنگری آنان را به نحوی بگیرند.

 

براساس گفته‌های توحیدی؛ از سال ۲۰۰۱ تاکنون ده‌ها خبرنگار به جُرم اطلاع رسانی هدف دشمن قرار گرفته و فامیل های شان به سوگ نشسته اند.

 

او خاطر نشان ساخت که هرچند سال ۲۰۱۹ از نظر جان باختن خبرنگاران سال بهتر بوده و تنها ۵ خبرنگار در این سال به شهادت رسیده اند، اما آمارهای خشونت علیه خبرنگاران در  این سال کماکان بلند بوده است.

 

رئیس کمیته مصونیت ژورنالیستان افغان از بی‌توجهی دولت به خانوادهای قربانیان خبرنگار انتقاد کرد و گفت که هرچند توقع ما این بود که به شهدا و معلولین رسانه‌ها توجه بیشتر صورت گیرد؛ اما متاسفانه فامیل های آنان مورد بی مهری قرار گرفته اند و ما شاهد یک تحول چشم گیر در راستای حمایت از خبرنگاران نبوده ایم.

 

او ابراز امیدواری کرد که حکومت به مسوولیت های خود در قبال خبرنگاران و رسانه ها بیش از پیش توجه داشته باشد و ادای دَین کند.

 

توحیدی همچنان ابراز امیدواری کرد که به به برکت خون شهدای تبیان و سایر شهدای کشور، افغانستان از ظلم و حضور گروه های تروریستی و افراطی نجات پیدا کند.