• تاریخ انشار: ۲۳ عقرب ۱۴۰۰
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 31136
  • 23 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حکومت همه‌شمول، لازمه‌ی رهایی افغانستان از مشکلات است/ اسلام دین وحدت و یگانگی است

آیت‌الله صالحی مدرس، رئیس شورای علمای شیعه‌ی کشور طی سخنانی در وبینار بین‌المللی علمای جهان اسلام و تحولات جدید افغانستان، با اشاره به چهار دهه مصایب و مشکلات مردم افغانستان و همچنین تحولات اخیر کشور، خطاب به مسئولان دولت اسلامی طالبان اظهار امیدواری کرد که آنان با ایجاد دولت همه‌شمول، همه‌ی اقوام را ملت واحد افغانستان بدانند تا از رهگذر آن، یک افق روشنِ رهایی از قتل‌ها و انفجارها برای مردم ایجاد شود.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) ـ تهران: همزمان با فرارسیدن هفته وحدت اسلامی و برگزاری کنفرانس جهانی وحدت اسلامی، مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با همکاری مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، وبینار بین‌المللی علمای جهان اسلام و تحولات جدید افغانستان را با محورهای شاخصه‌ها و معیارهای تشکیل حکومت اسلامی، دولت فراگیر، تأمین امنیت، احقاق حقوق ملت و کسب مشروعیت بین‌المللی برگزار کرد.

آیت‌الله محمد هاشم صالحی مدرس، که در این وبینار سخن می‌گفت، در ابتدای سخنان خود با گرامی‌داشت ایام ولادت با سعادت حضرت رسول گرامی اسلام (ص) و هفته وحدت اسلامی، عنوان کرد: اسلام برای وحدت ارزش زیادی قائل است؛ چرا که دین اسلام دین وحدت و یگانگی است. در اسلام بین زمین و آسمان، روح و تن و دین و دنیا جدایی نیست. باید ارتباط همه بندگان با خداوند متعال محکم و مستحکم باشد.

از دید این عالم دین، اسلام برای وحدت برنامه‌های بسیاری را مهیا کرده و تمام عوامل وحدت را در قرآن کریم و به وسیله پیامبر مکرم اسلام (ص) در اختیار امت اسلامی قرار داده است.

رئیس شورای علمای شیعه کشور، امت اسلامی را جمعیتی دانست که بخش عظیمی از نفوس جهان را تشکیل داده و اکثریت منابع زمینی و بیش از هشتاد دولت در اختیار آنان است، اما در حالی که این امت باید در دنیا حرف اول را بزند و آقای جهان باشد، متاسفانه درگیر انواع و اقسام مشکلات و معضلات است.

آیت‌‌الله صالحی مدرس در چراییِ عقب‌ماندگی جهان اسلام با وجود ظرفیت‌های بی‌نظیر آن ابراز داشت: این عقب‌ماندگی‌ها فقط و فقط برای این است که ملت مسلمان با یکدیگر وحدت ندارند؛ در حالی که عظمت اسلام و عظمت ملت مسلمان مرهون وحدت است و دین اسلام نیز به وحدت نه به‌عنوان یک درس اخلاقی یا به‌عنوان یک فعل مستحب، بلکه به‌عنوان یک امر واجب، توصیه‌ی اکید نموده است.

این عالم دینی، خاطرنشان کرد: اسلام می‌خواهد ثابت کند که وحدت اساس مسلمان بودن است؛ همان‌طور که یکی از بزرگان فرموده: اسلام روی دو پایه استوار است؛ کلمه‌ توحید و وحدت الکلمه. یعنی همه‌ی مسلمین باید با هم هماهنگ باشند، با هم تقریب داشته باشند و همانند بنیانی مرصوص در مقابل دشمنان اسلام بایستند. اصل اسلام این است که با همدیگر وحدت، انسجام، یگانگی و برادری داشته و در مقابل دشمنان اسلام ایستادگی نموده و به مشترکات توجه داشته باشیم.

آیت‌الله صالحی مدرس، در توصیف وضعیت ملت افغانستان در چند دهه‌ی گذشته گفت: مردم مظلوم ما در چهار دهه یا بیشتر از چهار دهه گرفتار ظلم و ستم و انتحار و انفجار بوده‌اند و مساجد، حسینیه‌ها و مکاتب آنها تخریب گردیده‌اند. پیرمردها و پیرزن‌ها و اولادشان همه رفتند و مردم به این همه مهاجرت‌ها، ذلت‌ها و زحمت‌ها دچار شدند. در واقع چهار دهه ملت مسلمان افغانستان گرفتار بدبختی‌های عجیب و غریبی بودند که شاید در عالم نمونه نداشته باشد.

این عالم دینی ادامه داد: اما اخیرا یک تغییر و تحول سیاسی در کشور بوجود آمد به نام امارت اسلامی طالبان که امیدواریم این امارت اسلامی با ایجاد دولت همه‌شمول، همه‌ی اقوام را ملت واحد افغانستان بداند تا شاید برای ملت عزیز کشورمان یک افق روشنی ایجاد شود و روزی از آن همه زحمت‌ها و قتل‌ها و انفجارها خلاص شوند تا بتوانند مقداری در راحتی زندگی کنند.

این در حالی است که به گفته برگزارکنندگان این وبینار، هدف از برگزاری آن، ارائه دیدگاه‌های علما و نخبگان جهان اسلام برای رهیافت ایجاد یک دولت اسلامی پاسخ‌گو و فراگیر در افغانستان، احقاق حقوق همه مردم افغانستان و تأمین امنیت در کشور است.