• تاریخ انشار: ۲۳ عقرب ۱۴۰۰
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 31121
  • 42 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حکومت یک گروه و طایفه خاص راه‌حل افغانستان نیست/ دیپلوماسی التماسی کارآمد نیست

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی ایران در سخنانی در وبینار بین‌المللی علمای جهان اسلام و تحولات جدید افغانستان، تاکید کرد: حکومت یک گروه و یک طایفه خاص، راه نجات ملت افغانستان نیست و طالبان باید با بقیه اقوام و گروه ها تعاون و تعامل داشته باشد. او در اشاره به کسب مشروعیت بین المللی حکومت اسلامی طالبان، گفت: مشروعیت بین المللی را نمی‌شود که التماسی کسب کرد و دیپوماسی التماس کار آمد نیست. وقتی اقتدار باشد طبعا مشروعیت بین المللی هم حاصل خواهد شد.

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ تهران: همزمان با فرا رسیدن هفته وحدت اسلامی و برگزاری کنفرانس جهانی وحدت اسلامی، مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با همکاری مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی وبینار بین‌المللی علمای جهان اسلام و تحولات جدید افغانستان را با محورهای شاخصه‌ها و معیارهای تشکیل حکومت اسلامی، دولت فراگیر، تأمین امنیت، احقاق حقوق ملت و کسب مشروعیت بین‌المللی برگزار کرد.

د‌کتر اسدالله بادامچیان؛ دبیر کل حزب موتلفه اسلامی ایران که در این وبینار سخن می‌گفت، اظهار داشت: مسایل جدیدی که در افغانستان پیش آمده است، یک روزه حادث نشده؛ بلکه مدت ها است که این بحث ها در آنجا مطرح بود. مشکلات از روزی شروع شد که انگلیسی ها و بعد شوروی ها و امریکایی ها و عناصر وابسته به این قدرت های استعماری در افغانستان بر سر کار آمدند.

او افزود: تا زمانی که یک ملت و یک‌کشور سرپای خودش نایستد و اتکای به بیگانه داشته باشد، مستقل نمی‌شود. چون بیگانگان برای یک ملت دلسوز نیستند و حتما منعفت خود شان را می‌‌خواهند.

دبیر کل حزب موتلفه اسلامی ایران تاکید کرد: اولین شرط پیروزی و ثبات دایمی افغانستان این است که ملت افغانستان اراده کند و از خداوند مدد بطلبد و در مسیر دفاع از ارزش ها و حاکمیت ملی شان استقامت به خرج بدهند تا این‌که پیروزی به سراغ شان بیاید.

این فعال سیاسی با بیان این‌که حالا یک‌مجموعه ای آمده و حکومت افغانستان را در دست گرفته اند و این‌جا مردم افغانستان دو راه دارند: یا با این مجموعه و حکومت جدید بجنگند و یا این حکومت را همراهی کنند، خاطرنشان ساخت: زمانی یک ملت حکومت را همراهی می‌کنند که آن حکومت فقط به فکر گروه خودش نباشد؛ بلکه به فکر همه ملت و همه کشور باشد. بنابراین اکنون با این حکومت نباید برخورد کرد و باید سعی کرد که این حکومت اگر می‌خواهد که بماند، باید یک حکومت صالح، قوی و ارزشمند بشود.

به باور وی، افغانستان کشوری بسیار غنی است و می‌تواند به خوبی مسیر شکوفایی و سعادتمندی ملت اش را ترسیم کند؛ به شرطی که حکومت اراده این کار را داشته باشد و برنامه ریزی و طراحی این کار را انجام بدهد.

وی خطاب به طالبان و مردم افغانستان گفت: در شرایط فعلی چه گروهی که به نام طالبان در افغانستان سر کار آمده و چه مردم افغانستان باید همدیگر را درک کنند و بدانند که ملت حق اصلی را دارد. حکومت فعلی افغانستان باید نسبت به خودش در بین همه اقوام افغانستان یک باور و اطمینان را پدید بیاورد. یعنی همه اقوام، مذاهب، دیدگاه ها و عقاید بدانند که این دولت چتر امنیتی را بالای همه شان باز کرده و همچنین زمینه همزیستی مسالمت آمیز را به وجود آورده است و عقیده خاص خود شان را بالای دیگران اعمال نمی‌کنند.

او با بیان این‌که طالبان باید نوع حکومت شان را مشخص کنند، تاکید کرد: فرقی نمی‌کند که عنوان حکومت جدید امارت اسلامی، خلافت اسلامی و یا جمهوری اسلامی باشد؛ بلکه مهم این است که در حکومت جدید محورهای اصلی حکومت محکم و پابرجا باشد. لذا یک ساختمان را ستون ها نگه‌ می‌دارد و ستون های یک کشور عبارت اند از ملت، دولت، نعمت های الهی، ذهنیت برادری، همزیستی، هم شهری و هم ملتی. اگر حکومت جدید این عناوین را برآورده کند قطعا موفق خواهد شد.

بادامچیان یادآور شد: البته ما مهمترین نوع حکومت را جمهوری اسلامی ولایی می‌دانیم که بر مبنای ولایت، محبت، مهربانی و ولایت امر استوار است و نمونه خوب اش هم در ایران نشان داده شده که تا اکنون موفق عمل نموده است.

این آگاه مسایل سیاسی می‌گوید: حکومت یک گروه و یک طایفه خاص، راه نجات ملت افغانستان نیست و طالبان باید با بقیه اقوام و گروه ها تعاون و تعامل داشته باشند و در این مسیر باید حقوق حقه همه را رعایت نموده و ثروت و فقر را در بین همه مساویانه تقسیم کنند.

او با اشاره به مسئله امنیت افغانستان، تصریح کرد: طبعا دشمنان افغانستان نمی‌گذارند حکومتی سرکار باشد و ملت افغانستان در امنیت به سر ببرند و همچنین مسئله ناامنی و داعش کار رژیم صهیونیستی، امریکایی ها و انگلیسی ها است که می‌خواهند یک کشور در امنیت و آرامش نباشد.

به باور وی، ارامش و امنیت زمانی پدید می آید که دولت و ملت همه با هم بخواهند که امنیت برقرار بشود؛ زیرا وقتی که یک ملت بخواهد امنیت برقرار بشود، کسانی که برهم زننده امنیت هستند هیچ کاری انجام داده نمی‌توانند و مجبور می‌شوند که خودشان را تسلیم ‌کنند.

دکتر بادامچیان تاکید کرد: مسئله اقتصاد یک مسئله مهم است، اما آن چیزی که یک ملت را در اقتصاد مقاوم می‌کند این است که دولت طرح صحیحی برای رشد اقتصاد داشته باشد. افعانستان به جای این‌که تریاک بکارد و مواد مخدر تولید کنند که هم نسل خودشان را فاسد می‌کند و هم دیگران را، بیاید طرح درست بریزد و از منابع طبیعی و ذخایر معدنی شان بهره برداری کنند.

او در ادامه اظهار داشت: ما ۴۰ سال در تحریم امریکا، دنیای غرب و همه به سر بردیم و کشور خود را ساختیم و اکنون ضمن این‌که یک دالر بدیهی عقب افتاده هم نداریم به جای آن هم استقلال داریم و هم داریم فضا را فتح می‌کنیم و همچنین صنایع دفاعی ما قدرت یافته و استخراج و صادرات نفت و گاز خود را نیز شکل دادیم.

او خاطرنشان ساخت: احزاب و گروه هایی که در افغانستان فعال هستند، به جای رقابت های ناسالم به فکر سعادت ملت شان باشند و به قدرت و اقتدار کشور شان بیاندیشند. اگر چنین بکنند استقلال ملی، فرهنگی و دینی شان شکوفا شده و دیگران را وادار به احترام به افغانستان و ملت افغانستان می‌کنند.

بادامچیان با اشاره به کسب مشروعیت بین المللی حکومت اسلامی طالبان، گفت: مشروعیت بین المللی را نمی‌شود که التماسی کسب کرد و دیپلماسی التماس کارآمد نیست. وقتی التماس کنیم طرف در مقابل آن چیزی که می‌دهد سلطه گری می‌کند. لذا وقتی اقتدار باشد طبعا مشروعیت بین المللی هم حاصل خواهد شد.

این فعال سیاسی و فرهنگی در پایان تاکید کرد: ملت افغانستان از قومیت گرایی، اختلاف و چندگانگی خسته هستند و مسئولین سعی کنند که همه باهم بتوانند پیشرفت و سعادت را به وجود بیاورند.

این در حالی است که به گفته برگزارکنندگان این وبینار، هدف از برگزاری آن، ارائه دیدگاه‌های علما و نخبگان جهان اسلام برای رهیافت ایجاد یک دولت اسلامی پاسخ‌گو و فراگیر در افغانستان، احقاق حقوق همه مردم افغانستان و تأمین امنیت در کشور است.