• تاریخ انشار: ۵ دلو ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 23191
  • 797 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

خانواده سالم از دیدگاه اسلام/ راه‌های مبارزه با تهدیدات زندگی مشترک کدامند؟

خانواده جامعه‌ی کوچکی است که اگر سالم باشد، تمام اجتماع را به سوی سلامتی سوق می‌دهد و اگر ناسالم باشد، سلامت جامعه را تهدید خواهد نمود. شبکه‌های اجتماعی، تفکرات وارداتی و عمل نکردن به الگوی رفتاری ائمه مخصوصا زندگی نمونه‌ی حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س)، از جمله عوامل فروپاشی خانواده‌های اسلامی می‌‌باشند. برای […]

خانواده جامعه‌ی کوچکی است که اگر سالم باشد، تمام اجتماع را به سوی سلامتی سوق می‌دهد و اگر ناسالم باشد، سلامت جامعه را تهدید خواهد نمود. شبکه‌های اجتماعی، تفکرات وارداتی و عمل نکردن به الگوی رفتاری ائمه مخصوصا زندگی نمونه‌ی حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س)، از جمله عوامل فروپاشی خانواده‌های اسلامی می‌‌باشند. برای برون‌رفت از این مشکلات باید به دستورات قرآن و اهل‌بیت عمل نموده و زندگی خود را درست مدیریت نماییم.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، گفتمان دانشجویی تحت عنوان “خانواده سالم از منظر اسلام” روز جمعه (۵ دلو) از سوی این خبرگزاری در مزارشریف برگزار گردید.

 

کارشناسان این گفتمان هر یک حجت‌الاسلام والمسلمین محمدشجاع رحیمی؛ آگاه مسائل دینی و حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا موسوی؛ مسئول دانشجویی مرکز تبیان در مزارشریف،‌ هر یک روی سرفصل‌های “بازشناسی خانواده”، “شاخصه‌های خانواده سالم و غیر سالم”، “خانواده از منظر فاطمه زهرا (س)” و “تهدیدات خانواده سالم، راه مبارزه با تهدیدات” صحبت نمودند.

 

در ابتدا حجت‌الاسلام محمدشجاع رحیمی که روی سرفصل “بازشناسی خانواده” صحبت می‌نمود گفت: کشور ما یک کشور اسلامی است. برای اینکه بدانیم یک خانواده‌ی سالم داشته‌ایم یا خیر، باید از منظر قرآن بسنجیم و بنا به دستورات قرآن عمل نماییم. وی افزود که اگر خانواده بر اساس قرآن بنا گردد، در مقابل مشکلات زندگی به هم نمی‌خورد.

 

این آگاه مسائل دینی، خانواده پر مودت و رحمت را که قرآن از آن تعبیر به خانواده سالم نموده است، بهترین نوع خانواده عنوان کرد و افزود که مودت در ابتدای زندگی لازم است. این رفتاری که ابتدا دو جوان پیدا می‌کنند که عبارت است از همان رفتار محبت‌آمیز را مودت می‌گویند. رحمت نیز در جریان زندگی به میان می‌آید.

 

وی در رابطه با دومین تفاوت مودت و رحمت افزود که مودت بین بزرگان است و رحمت همچون سایه‌ی آنهاست که فرزندان زیر آن پرورش می‌یابند.

 

آقای رحیمی مودت را مسئله‌ای دو جانبه و رحمت را یک طرفه دانست و گفت که رحمت ازسوی یک طرف به میان می‌‌آید و زندگی را از چالش‌های متعدد نجات می‌دهد.

 

وی افزود که زندگی مشترک دو نوع حقوق دارد، یک حقوق قانونی و حقوق الزامی مانند نفقه که مرد باید تهیه نماید. وی به عنوان نمونه اجازه گرفتن از مرد را حقوق قانونی دانست که زنان باید رعایت کنند.

 

این آگاه مسایل دینی، حقوق اخلاقی را برای پیشبرد تعالی خانواده مهم دانست و به عنوان نمونه به محبت و شفقت اشاره کرد و افزود که اگر هر دو حقوق مراعات شوند، جامعه بسیار عالی خواهد بود.

 

حجت‌الاسلام سیدرضا موسوی؛ مسئول بخش دانشجویی مرکز تبیان با اشاره به سرفصل “‌شاخص‌های خانواده سالم و غیر سالم” گفت که خانواده حاصل پیوندی است که توسط عقد شرعی زن و مرد شکل می‌گیرد که سبب آرامش افراد می‌شود.

 

آقای موسوی، خانواده را مسیری بسیار مهم برای رسیدن به تکامل دانست و گفت که از طریق خانواده می‌توان به تکامل رسید.

 

وی در توضیح وجود یا عدم وجود عقد و پیوند شرعی در خانواده‌های غربی عنوان کرد: در جامعه‌ی غربی هیچ قانونی رعایت نمی‌شود و خانواده الزاما از مادر و پدر تشکیل نشده است. خانواده در غرب می‌تواند از پیوند یک مرد با مرد نیز به وجود بیاید.

 

آقای موسوی ضمن اشاره به این نکته که مودت و رحمت دو اساس مهم در خانواده می‌باشند گفت: پدر و مادر، دو عنصر مهم در خانواده هستند که سلامت خانواده و فرزندان، منوط به سلامت این دو فرد است. اگر این دو عضو سالم باشند، خانواده‌ای بسیار سالم شکل خواهد گرفت.

 

مسئول دانشجویی مرکزتبیان رعایت حقوق زن و مرد، رعایت حقوق اولاد بر والدین،‌ رعایت حقوق والدین بر اولاد و معاشرت نیکو را از شاخص‌های دیگر خانواده سالم عنوان کرد.

 

حجت‌الاسلام رحیمی با اشاره به سرفصل “خانواده از دیدگاه حضرت زهرا” بیان داشت: باید ابتدا آفت خانواده را بشناسیم. وی نبود حمایت بین زوجین را از جمله آفات خانواده‌ی سالم معرفی کرد.

 

رحیمی در ادامه افزود که معیارهای یک خانواده سالم را باید از دیدگاه حضرت فاطمه (س) که سیده زنان عالم است، بررسی نماییم.

 

آقای رحیمی خاطرنشان ساخت که حضرت زهرا (س)، هیچ وقت از امیر مومنان چیزی نخواست که در توان علی (ع) نبوده باشد. خانم‌ها در این زمان نیز اگر از این الگوی رفتاری حضرت استفاده نمایند، خانواده با بسیاری از مشکلات مواجه نخواهد شد.

 

این آگاه مسائل دینی تاکید نمود: مرد و زن باید در صدا کردن همدیگر از کلمات محبت‌آمیز استفاده نمایند تا روابط‌شان محکم‌تر گردد. حضرت زهرا (س)، همواره امیرالمومنین را ابوالحسن صدا می‌نمود.

 

وی در ادامه مادر را اولین مربی فرزندان دانست و تصریح کرد: اگر مادر تمام قیودات شرعی و حقوقی را رعایت نماید، اولادی سالم به جامعه تحویل خواهد داد. امام خمینی (ره) در جایی گفته است که مرد از دامن زن به معراج می‌رود.

 

آقای رحیمی همسرداری درست و تربیت سالم فرزندان را دو اصل مهم در تربیت اولاد معرفی کرد و زندگی حضرت علی و حضرت فاطمه را بهترین نمونه و الگوی آن یاد کرد.

 

آقای موسوی که روی سرفصل “تهدیدات خانواده سالم” صحبت می‌نمود، رعایت نکردن حقوق اخلاقی را تهدیدی بزرگ برای خانواده‌ی سالم عنوان نمود و گفت که اگر تمام افراد در خانواده حقوق را رعایت نکنند، این معضل سبب فروپاشی خانواده می‌گردد.

 

وی باورهای وارداتی که از سوی غرب دامن‌گیر خانواده‌ها می‌گردد را تهدیدی بزرگ برای خانواده‌های مسلمان دانست و گفت: اگر فرهنگ‌های وارداتی از غرب کنترول نشوند، خانواده‌های سالم را از بین می‌برند، چنان که خانواده در غرب خانواده از بین رفته است.

 

مسئول دانشجویی مرکز تبیان با اشاره به این مطلب که شبکه‌های اجتماعی یکی از تهدیدات خطرناک برای خانواده هستند گفت: اگر شبکه‌های اجتماعی که به دنبال تخریب خانواده‌های اسلامی هستند مدیریت نشوند، اساس خانواده را متزلزل می‌نمایند.

 

وی عدم کنترل درست فرزندان را یکی از تهدیدات دیگر دانست و ابراز داشت که والدین باید فرزندان‌شان را مدیریت نمایند و مواظب آنان باشد تا خانواده‌ی سالم شکل بگیرد.

 

آقای رحیمی در رابطه با سرفصل “راه مبارزه با تهدیدات”، گذشت و بخشش را راه مبارزه با تهدیدات معرفی کرد و افزود که زوجین باید در مقابل همدیگر بخشش داشته باشند و از یکدیگر درک درست داشته باشند تا اساس خانواده به هم نخورد.

 

وی با بیان اینکه چشم‌پوشی از خطاها در خانواده، راه دیگری برای مبارزه با تهدیدات است بیان داشت: این عمل سبب محکم شدن بنیاد خانواده می‌گردد.

 

در ادامه آقای رحیمی، اصل احترام متقابل را عاملی استحکام‌بخش برای اساس خانواده دانست و گفت که مستحب است، زوجین همواره به همدیگر سلام نمایند، احترام یکدیگر را داشته باشند تا خانواده‌ای سالم و به دور از تهدیدات داشته باشند.

 

گفتنی است که ارائه نظریات شرکت‌کنندگان پشت تریبون و پاسخ به سوالات دانشجویان از سوی کارشناسان از برنامه‌های دیگر گفتمان دانشجویی آوا در مزارشریف بود.