• تاریخ انشار: ۱۴ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 14404
  • 835 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

خداوند راه های اقتدار مسلمانان را در قرآن بیان کرده است/ غیرمسلمانان از این راه ها استفاده کرده و به اقتدار رسیده اند

n00150978-b

در گفتگوی آزاد گفتمان علمی پژوهشی این هفته مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل با عنوان “اسلام و رسیدن به اقتدار؛ طرح اساسی یا شعار احساسی؟!”، سید حسن حسینی رئیس دفتر مرکزی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل گفت: “خداوند برای اقتدار انسان ها سنت ها و روش هایی را قرار داده که اگر […]

در گفتگوی آزاد گفتمان علمی پژوهشی این هفته مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل با عنوان “اسلام و رسیدن به اقتدار؛ طرح اساسی یا شعار احساسی؟!”، سید حسن حسینی رئیس دفتر مرکزی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل گفت: “خداوند برای اقتدار انسان ها سنت ها و روش هایی را قرار داده که اگر به آن ها عمل شود، مقتدر می شوند. هرچند خداوند این راه های اقتدار را در قرآن بیان کرده، اما غیرمسلمانان از آن ها استفاده کرده و به اقتدار رسیده اند”.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، گفتمان علمی پژهشی تحت عنوان “اسلام و رسیدن به اقتدار؛ طرح اساسی یا شعار احساسی؟!” روز گذشته(پنج شنبه) از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و با حضور علما، روحانیون، استادان دانشگاه، دانشجویان و اقشار مختلف مردم در کابل برگزار شد.

 

حسینی: بسیاری از مسایل اسلامی، به جای عمل در کشورهای اسلامی، در کشورهای غیراسلامی رعایت می گردد

به باور سید حسن حسینی، یکی از این سنت هایی که خداوند برای اقتصاد انسان ها قرار داده، علمیت است: “علمیت تنها فراگرفتن علم نیست، بلکه استفاده از ابزارها و راه و روش های مدرن و به روز است. به طور مثال مقوله امنیت یک علم است، مدیریت رسانه یک علم است، جامعه شناسی یک علم است و…”

 

وی افزود: “البته در دین مبین اسلام تنها به فراگیری علم یا تعلیم اشاره نشده، بلکه تعلیم و تربیت را دو بال موفقیت انسان ها دانسته است”.

 

به گفته رییس دفتر مرکزی خبرگزاری صدای افغان(آوا)، سنت دیگر، انقلابی بودن است: “اگر مسلمانان انقلابی نباشند، ظلم و ستم بر آن ها چیره می شود و یا به غیرمسلمانان و دشمنان اسلام وابسته می شوند و مجبورند به آن ها باج بدهند”.

 

وی ادامه داد: “شجاعت از دیگر خصوصیاتی است که یک فرد انقلابی در مقابله با دشمن باید داشته باشد، هم اکنون متأسفانه در بسیاری از مسایل دیپلماتیک، مسئولین کشورهای اسلامی از موضع قدرت و شجاعت با دشمنان شان برخورد نمی کنند و همین امر باعث چیرگی آنان بر کشورهای مسلمان شده است”. به عقیده حسینی، در افغانستان که اصلا مسئولین و دیپلمات ها جرأت ندارند در مقابل کشورهای غربی و به خصوص امریکا نه بگویند.

 

وی خاطرنشان کرد: “هم اکنون بسیاری از مسایلی که در اسلام به آن ها توصیه و یا از آن نهی شده، به جای این که در کشورهای اسلامی رعایت شود، در کشورهای غیر اسلامی رعایت می گردد. به طور مثال: کمک به دیگران، رعایت حقوق همسایگان، تربیت و نوع برخورد با مردم و یا این که مسایلی که از آن نهی شده مانند دروغ، غیبت، رشوه خواری، کلاهبرداری و… در جوامع غیرمسلمان رعایت می شود”.

 

این فعال فرهنگی اجتماعی علاوه کرد: “دانشمندان در تحقیقی که در ۱۷۰ کشور در خصوص رعایت مسایلی که در اسلام به آن توصیه شده یا از آن نهی شده، انجام داده اند، سوئیس که یک کشور غیراسلامی است، رتبه اول را کسب کرده و اولین کشور مسلمان که مالزی باشد، در رتبه ۳۷ قرار دارد”. وی ادامه داد: “این چه را می رساند، این که ما به اصول و روش ها و احکامی که در اسلام برای اقتدار ما بیان شده است، عمل نمی کنیم”.

 

علوی: اسلام با طرح اساسی و برنامه های آموزنده به اقتدار رسید، نه با شعارهای احساساتی و توخالی!

در همین حال حجت اسلام والمسلمین سید هاشم علوی، عضو مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان گفت: “اسلام در ابتدا با طرح اساسی و برنامه های آموزنده رونق پیدا کرد و مسلمین به اقتدار رسیدند، نه با شعارهای احساساتی و توخالی”. وی افزود: “حضرت پیامبر(ص) برای بشر نه شعار می داد تا احساسات مردم را برانگیزد و نه شعر می گفت تا با جادوی کلام خود مردم را جذب نماید، بلکه آیات را از کلام وحی می گفت که تا عمق جان ها نفوذ می کرد و وجدان های خفته را بیدار می ساخت”.

 

به گفته این فعال فرهنگی اجتماعی، پیامبر بزرگ اسلام در میان گروهی از انسان ها به رسالت مبعوث شد که انسانیت در وجود آنان مرده بود و قطعاً با شعر و شعار زنده نمی شد، بلکه معجزه می خواست که آن هم آیات وحی بود.

 

به گفته سید هاشم علوی، حضرت پیامبر(ص) با تعلیمات آسمانی از گروه های وحشی شبه جزیره عربستان، بهترین انسان ها را ساخت و با همین نیروی ورزیده و متعهد، بزرگترین تمدن بشری را بنا نهاد و در مدت کمتر از نیم قرن، اسلام از خاور تا باختر را در نوردید و تا قلب اروپا پیش رفت.

 

اما وی ادامه داد: “اما سوال ساسی اینجاست که چرا آفتاب پر فروغ تمدن اسلامی به یک بارگی افول کرد و کشور عظیم اسلامی دست خوش تفرقه گردید و در نهایت مسلمانان اقتدار خود را از دست دادند و به جای این که امروز سرور و آقای جهان می بودند، برعکس غیرمسلمانان بر دنیا حکومت می کنند؟!”.

 

علوی تصریح کرد: “هرچند عوامل زیادی باعث شد تا اقتدار و عظمت از مسلمانان سلب شود، اما عمده ترین عامل دوری مسلمانان از دستورات قرآن و فاصله گرفتن از سنت رسول خدا و ولایت و وابستگی به غیرخدا بود. امروز اکثر کشورهای اسلامی تحت تسلط بیگانگان و اغلب زمامداران مسلمان گوش به فرمان طاغوت هستند تا خدا و پیامبر”.

 

به گفته وی، افغانستان در حالی که که یک کشور صد در صد اسلامی می باشد، اما تمام حل و فصل مسائل سیاسی و کشوری آن به دست غربی ها و ایالات متحده امریکا است: دولت به نام افغانستان است، اما تعیین کننده و تصمیم گیرنده امریکا است. حتی حکومت فعلی نیز دست نشانده غرب است، پس با این وجود چگونه می توان انتظار داشت که اسلام و مسلمین به عزت و اقتدار برسند؟!”.

 

اقتدار و عزت در خط سرخ عاشورا نهفته است

در بخش پایانی این گفتمان، محمد جعفر ظریف، یک تن از شرکت کنندگان در این گفتمان، عزت مسلمانان را در زنده نگهداشتن خط امام حسین(ع) دانست و تاکید کرد که خط امام حسین(ع) و یزید همواره در متن جامعه انسانی وجود دارد، اما اقتدار و عزت در خط سرخ عاشورا نهفته است.

 

به گفته او در مکتب امام حسین(ع)، خداجویی، ایثارگری، جوان مردی، شجاعت، رحم و مروت و هر آن چه عزت افرین است، وجود دار: “به تجربه ثابت شده است که خط کفر و یزیدیان ممکن است پیرو داشته باشد، اما فرجام ندارد، ولی خط امام حسین(ع) هرچند پیروان کمتر داشته باشد، ولی پویا و ماندگار است”.

 

اشتراک کننده دیگر نیز عزت مسلمانان را در وحدت دانسته افزود: “ما تا زمانی در درون خود به وحدت نرسیم، به عزت نمی رسیم”.

 

به گفته وی، متأسفانه امروز بسیاری از جوانان دین گریز و عالم ستیز شده اند و دلیل شان هم این است که علما علیه تهاجم فرهنگی و برنامه های دشمن با جدیت عمل نمی کنند و در عین حال به شبهه های قشر جوان پاسخ قانع کننده نمی دهند.

 

او تأکید کرد که علمای دین وظیفه هدایت مردم به خصوص جوانان را دارند و اگر یک عالم به یک جوان مسلمان روی خوش نشان ندهد، او به کجا برود و مشکل فکری و ذهنی خود را از چه طریق حل کند؟

 

در همین حال محمد جواد مهدوی نیز گفت که اسلام در ذات خود اقتداری دارد که حتی غیرمسلمانان از جمله گاندی، رهبر هند به آن اعتراف دارند، اما متاسفانه به دلایل مختلف مسلمانان امروز این اقتدار را از دست داده اند و جای آن را فرهنگ های بیگانه پرکرده است.

 

اشتراک کننده دیگر گفتمان نیز در ادامه گفت: “ما شعارهایی داریم که با عمل کردن به آن یقیناً به اقتدار می رسیم”.

به گفته او، کلمه طیبه، قرآن و باور به سایر برنامه های اسلامی از شعار هایی است که می تواند ما را به اقتدار و عزت برساند: “ایمان به خدا و عمل صالح و عمل به احکام قرآن و سنت پیامبر(ص) از دیگر گزینه هایی است که می تواند ما را به اقتدار و آن چه شایسته یک انسان است، برساند”.

 

قابل یادآوری است که مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان هر هفته گفتمان های دینی، علمی و کاربردی را با موضوعات روز دینی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را در دفاتر نمایندگی خود در کابل، مزارشریف، هرات و همچنین شهر مقدس مشهد در جمهوری اسلامی ایران برگزار می کند. این گفتمان ها که با حضور گسترده شخصیت های و اقشار مردم به خصوص جوانان برگزار می شود، تأثیر به سزایی بر آشنایی بیشتر مردم با مقوله های دینی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و افزایش سطح آگاهی آن ها داشته است.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>