• تاریخ انشار: 6 ژانویه 2020
  • سرویس: مهاجرین
  • کد خبر: 28730
  • 353 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

خدمت‌گزاری به مهاجرین یک فرصت الهی است

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -مشهد مقدس: حسینی مزاری در ابتدا با تبریک مسئولیت جدید برای دکتر محمد تقی هاشمی، مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی و آرزوی توفیقات روزافزون در این مسئولیت، خطاب به ایشان گفت: “مسئولین قبل از شما هم زحمات زیادی کشیدند و لازم است از همه آن عزیزان نیز […]

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -مشهد مقدس: حسینی مزاری در ابتدا با تبریک مسئولیت جدید برای دکتر محمد تقی هاشمی، مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی و آرزوی توفیقات روزافزون در این مسئولیت، خطاب به ایشان گفت: “مسئولین قبل از شما هم زحمات زیادی کشیدند و لازم است از همه آن عزیزان نیز تقدیر و تشکر نمائیم، به خصوص جناب آقای قاسمی، جناب آقای عجمی، جناب آقای افشاری، مرحوم جناب آقای جعفری‌نژاد، جناب آقای علما، جناب آقای حسین پور. از مجموع دوستانی که فعلا در قید حیات هستند، تشکر می‌کنیم و به روح پرفتوح مرحوم آقای جعفری‌نژاد که به رحمت حق پیوسته است درود و صلوات می ‌ فرستیم .”

 

وی سپس به معرفی مرکز فعالیت ‌های فرهنگی اجتماعی تبیان به عنوان یکی از تشکلات بزرگ فکری و فرهنگی در افغانستان و منطقه پرداخت و گفت: ما در داخل افغانستان در ولایت‌های مختلف دفتر داریم و ۸۰ درصد فعالیت‌های ما در بخش آموزش است که کارهای زیادی نیز در این عرصه شده است. تنها در دفتر مشهد، از سال ۷۷ تا ۸۶ شمسی بیش از ۴۶ هزار نفر از جوانان مهاجر در رشته‌‌های مختلف آموزش دیدند. از جمله ۵ هزار نفر در امور قرآنی و ۳۵۰ نفر خبرنگار. بخش اعظم این خبرنگاران اکنون در خبرگزاری صدای افغان فعال بوده و تعدادی از آن‌ها هم در رسانه‌‌های مختلف داخلی و خارجی چه در داخل و چه در ایران و چه در اروپا فعالیت دارند.

 

رئیس مرکز تبیان ادامه داد: ۳۰ نفر را در بخش گویندگی، برنامه ‌سازی و تهیه‌کنندگی رادیو و تلویزیون آموزش دادیم و بقیه هم در سطح کامپیوتر، زبان انگلیسی، آلمانی و فرانسه و ۱۰۰ نفر هم در بخش تشکیلات، تشکیلات روانشناسی و جامعه‌ شناسی آموزش دیدند. همچنین بیش از ۱۰ هزار نفر در آموزشگاهی که در کابل داشتیم آموزش داده شده‌اند. در حال حاضر نیز یک دبیرستان در کابل داریم که از صنف اول تا صنف دهم در حال تحصیل در آن هستند. علاوه بر آن یک مدرسه علمیۀ بسیار فعال در کابل داریم که طلاب علوم دینی در آن آموزش می‌بینند. همچنین در بخش رسانه نیز در حال حاضر خبرگزاری بین‌المللی صدای افغان و روزنامۀ انصاف به صورت بسیار فعال در عرصه حضور دارند. در گذشته نیز هفته‌نامه فریاد عاشورا در ولایات داخل  و کشورهای مختلف خارجی به مدت ده‌ سال منتشر می‌شد.

 

حسینی مزاری، مجموع فعالیت ‌های مرکز تبیان را بر محوریت تفکر دینی و تبلیغ اندیشه اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام دانست و عنوان کرد: ویژگی و برجستگی این تشکیلات، داشتن مواضع اسلامی صریع است، به گونه‌ای که یکی از انتقاداتی که گاهی ممکن است نسبت به مرکز تبیان داشته باشند، همین رک بودن و شفاف بودن و صریح بودن این تشکیلات است. اما ما این روند را بر اساس یک تفکر و استراتژی تاکنون ادامه دادیم و تا آخر هم ادامه خواهیم داد، چرا که منافع دینی و فرهنگی و اجتماعی ‌ ما ایجاب می کند و نیز از سیاست‌های حوزه انقلاب اسلامی حمایت می کنیم و در مجموع امت مسلمه یک روح واحد هستند که در همه عرصه‌ها و شادی ‌ها و غم‌ ها حتما باید یک مسیر واحد را بپیمایند و مدافع همدیگر باشند.

 

وی گفت: ما در سه شهر در جمهوری اسلامی ایران از جمله مشهد، تهران و قم دفتر رسمی داریم که البته در تهران در حال حاضر تنها دفتر خبرگزاری صدای افغان فعال است که ان‌شاءالله به زودی دفتر مرکز تبیان نیز در آن افتتاح خواهد شد . در این میان دفتر مشهد مقدس نزدیک به ۳۰ سال است که در خدمت امور مهاجرین بوده و دفتر مرکز تبیان در قم نیز از نزدیک  به دو سال بدین‌سو فعالیت خود را آغاز کرده است.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در ادامه، به اهداف تشکیلات مرکز تبیان از حضور در جمهوری اسلامی ایران پرداخت و عنوان کرد: هدف اول ما روشنگری عمومی در سطح کل مهاجرین است. هدف دوم ما ارتقای سطح فرهنگی و آموزشی مهاجرین اعم از کودکان ، نوجوانان و جوانان و آماده کردن آن‌ها جهت خدمت به مردم افغانستان است . هدف سوم، شناسایی و جذب و آموزش وهدایت نخبگان مهاجر و فراهم نمودن زمینه‌های بازگشت‌شان به افغانستان است، چنانچه که فعلا تعدادی از کادرها و مسئولین تشکیلات از نیروهایی هستند که قبلا مقیم جمهوری اسلامی ایران بودند ولی توسط مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان شناسایی، جذب و پس از آموزش فرهنگی رسانه ای اعزام شدند که خدمات بسیار خوبی را نیز در آن جا انجام می دهند. هدف چهارم ما فعالیت فرهنگی و تبیین وظایف مهاجرین در قبال افغانستان و همچنین در قبال نظام جمهوری اسلامی ومردم مسلمان ایران و بیان اهمیت انقلاب اسلامی و نظام هست.

 

nf00199882-1

 

وی افزود: هدف پنجم ما شناساندن فرهنگ و عنعنات مردم افغانستان به مردم ایران و  شناساندن فرهنگ و عنعنات مردم ایران به مردم افغانستان است. هدف ششم، تلاش در راستای نزدیک ساختن دو ملت ایران و افغانستان بر اساس مبانی و ملاک‌ ها و مشترکات بسیار زیادی است که بین ایران و افغانستان وجود دارد. هدف هفتم نیز داشتن ارتباطات نزدیک با اداره امور اتباع در راستای انتقال مشکلات مهاجرین و ارائه طرح‌ ها و دیدگاه ‌ ها و نظرات در راستای بهره‌ برداری درست از ظرفیت مهاجرین و همچنین انتقال دیدگاه‌ها و برنامه‌ های ادارۀ اتباع ودر مجموع وزارت کشور به مهاجرین افغانستانی است که الحمدلله در مجموع دفاتر مرکز تبیان در راستای نیل به این اهداف موفق عمل کرده‌است.

 

این فعال امور اجتماعی با بیان اینکه مرکزتبیان همیشه آمادۀ تعامل و همکاری با دفتر اداره امور اتباع و برنامه‌هایشان بوده در راستای بهبود زندگی مهاجرین است، گفت: همواره سفارش اکید ما به مسئولین دفاتر ما و پرسنل شاغل در آنها این است که وظایف عمده و اصلی و اساسی ‌شان در این راستا باید باشد، چرا که ا مروز فهماندن سیاست ‌ها و برنامه‌های جمهوری اسلامی ایران در حوزه مسایل مهاجرین یکی از مسایل و فعالیت‌های اصلی و اساسی ِ جریان‌های فعال حوزۀ مهاجرین باشد. که متاسفانه میان این جریان‌ها این رویه یا وجود ندار د و یا اگر وجود دارد در بخش ایجاد تعامل طرفینی بین مردم و مهاجرین افغانستانی با ادارۀ اتباع کار جدی صورت نمی‌گیرد.

 

حسینی مزاری با بیان اینکه مرکز تبیان در این عرصه به صورت خیلی شفاف و واضح در صحنه حضور داشته است، تاکید کرد: این که ما گاهی برخی از مشکلات مهاجرین را بدون پرده‌ پوشی بازتاب داده و حتی در محافل و سخنرانی‌ها در راستای آن سخنرانی کرده‌ایم، هنگامی بوده که پیگیری‌های ما طی نشست با مسئولین جمهوری اسلامی ایران محقق نشده است.

 

رئیس مرکز تبیان با ابراز آمادگی کامل برای همکاری با اداره امور اتباع در حوزه امور مهاجرین، گفت: ما اعلام آمادگی می‌کنیم که از این به بعد نیز همچون گذشته با این اداره در راستای ساماندهی بهتر زندگی مهاجرین همکاری کنیم و هر طرح و برنامه‌ ای که اداره امور اتباع در مورد مهاجرین داشته باشد با توجه به ظرفیت بالایی که مرکز تبیان در میان مهاجرین دارد می‌تواند روی این مرکز حساب کند. ظرفیت امروز مرکز تبیان در عرصه مهاجرین بسیار بالا است.

 

حسینی مزاری، سیاست خیلی روشن و واضح مرکز تبیان در عرصۀ منافع دینی را یکی از ظرفیت ‌های این مرکز در مرحلۀ اول دانست و خاطرنشان ساخت: ما در چهار چوب سیاست های دینی‌ هیچگونه تعامل و هیچ گونه مماشاتی را نمی پذیریم.

 

وی صیانت از منافع ملی را اولویت و ظرفیت دیگر مرکز تبیان عنوان کرد و گفت: ما در چهار چوب این تفکر، هم با جمهوری اسلامی ایران و هم با بقیۀ کشورها تعامل داریم و هیچگونه خط قرمزی در تعامل حول منافع افغانستان نداریم.

 

رئیس مرکز تبیان گفت که ما با همه رسانه های دنیا به جز رسانه های اسرائیلی و عربستانی ارتباطات متقابل داریم و این تعامل و ارتباط حول برنامه‌هایی که در افغانستان داریم وجود دارد.

 

حسینی مزاری ادامه داد: ما با این حجم از ظرفیت‌ها در خدمت شما هستیم و امیدواریم نگاه مسئولین امر نیز به ما به گونه‌ای نباشد که استفاده از ظرفیت ما تضعیف شود و یا به عنوان مثال ادارۀ اتباع نتواند از ظرفیت ما استفادۀ اعظمی نماید. ما به دنبال رقابت با جریان‌های فعال محلی نیستیم چرا که کلا ذهن ما فارغ از این موضوعات است و برنامه‌های ما به صورت کلان و در سطح افغانستان و منطقه و حتی جهان می‌باشد.

 

رئیس مرکز تبیان در پایان سخنان خود با بیان اینکه دفاتر اصلی ما در افغانستان استقرار دارند، اظهار داشت: علاوه بر این که در ایران دفتر داریم، در کشورهای مختلف اروپایی، آمریکایی، استرالیا و برخی دیگر رابط‌ های فرهنگی و رسانه‌ ای داریم.

 

nf00199882-3

 

 

در ادامۀ این دیدار، دکتر محمدتقی هاشمی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی ضمن عرض خوش‌آمدید به حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری و هیئت همراه، گفت: مرکز تبیان با سوابق و راهبردهایی که از حدود سی سال گذشته داشته، منشا خدمات خوبی برای مجموعه مهاجرین واهداف انقلاب اسلامی بوده است و ما از این بابت بسیار خوشحالیم که انقلاب اسلامی و راهبردهای حضرت امام در عرصه بین‌المللی اثرگذار بوده و فرصت‌هایی را برای برخی از برادران مسلمان در دنیا فراهم کرده که بسیار موفق نیز بوده است.

 

دکتر هاشمی عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران نشان داده که به عنوان ام‌القرا از سعۀ صدر بالایی برخوردار بوده و موضوعات را به خوبی مدیریت و دنبال کرده است. ما از این بابت بسیار خوشحال هستیم که به عنوان جمهوری اسلامی میزبانان خوبی بودیم که به صداهای مختلف فرصت دادیم تا از تریبون‌های مختلف شنیده شوند، صددرصد انقلاب اسلامی از ابتدایی که امام پایه‌گذاری کرد مشی آن این بوده که حتما طرفدار انتقادهای سازنده باشد و از این بابت ما شنونده بودیم، هستیم و خواهیم بود.

 

وی با بیان اینکه دشمنان اسلام سعی دارند که مسلمانان را حذف کنند گفت: اینکه ما فرصت داشته باشیم از جهات مختلف از مسلمانان دفاع کنیم یک وظیفه دینی و شرعی و عقلی و انسانی همۀ کسانی است که تحت لوای پرچم اسلام در حال خدمت هستند.

 

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی با اشاره به تهاجم شدید فکری دشمنان اظهار داشت: امروز هجوم آنها در این عرصه بسیار گسترده ‌تر ‌و با جاذبه‌ های بیشتری در حال طرح است؛ لذا هرچند کارهای زیادی از جانب شما انجام شده ولی کارهای زیادی نیز هستند که باید انجام بشود که به نظر می‌رسد که شما حتماً برای آنها برنامه دارید و همکاران ‌تان نیز آن برنامه‌ها را دنبال می‌کنند و به سرانجام می‌رسانند. لذا ما از این بابت اعلام آمادگی می‌کنیم که در هر زمینه‌ای که بتوانیم به شما کمک کنیم.

 

وی ادامه داد: ما به عنوان اداره کل اتباع سعی کردیم که مشکلات مهاجرین را با کمک‌های حاکمیتی در عرصه‌های مختلف برطرف کنیم و آنها را به حداقل برسانیم. ما توانستیم تسهیلات ویژه‌ای در عرصه ‌های مختلف به مهاجرین بدهیم و امروز به خاطر همین موضوع شاهد هستیم که انتظارات مهاجرین روزبه‌ روز دارد متفاوت ‌تر می‌شود و آن نیازمندی‌های اولیه کاملاً برطرف شده و نیازمندی‌های ثانویه و بعدی و بعدی درحال ظهور و بروز است و من بسیار خوشحالم که توانستیم از این مرحله بگذریم و یک عاملی هم برای کارهای بیشتر و بیشتر داشته باشیم.

 

دکتر هاشمی در باب تعاملات دوجانبه و فی‌مابین نیز گفت: واقعیت این است که زمانی ما در دنیا موفق خواهیم بود که در حوزه‌های مختلف وحدت عمل و نظر داشته باشیم. اگر امروز انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی خواسته و نگاه متفاوتی دارد، این خواسته و نگاه منطبق بر تمام منافع مسلمانان در سراسر دنیا است. اولویت اول ما نگاه و اهداف آرمانی ما در سطح دنیا است که دنبال می‌کنیم. امروز می‌بینیم که جمهوری اسلامی ایرانِ شیعی‌مذهب یک دفاع جانانه‌ای از موضوع فلسطین دارد و در سراسر دنیا تنها دولتی است که امروز حامی مستضعفین و مسلمانان بوده است. این مسئله نشأت گرفته از همان نگاهی است که امام بنیان‌گذاری کرده است.

 

وی با بیان اینکه ایدئولوژی جمهوری اسلامی ایران در مقابل تفکرات افراطی گروه‌هایی نظیر داعش قرار دارد، اظهار داشت: به نظر من اولین کسانی که از ایجاد گروه‌های افراطی نفع می‌برند خودِ غرب و اروپاست. اما جمهوری اسلامی این دیدگاه را داشته و دارد که حتماً باید از منافع مسلمانان در سراسر دنیا حمایت نماید.

 

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی با اشاره به فعالیت‌های زیاد این اداره در عرصه‌های مختلف، ابراز داشت: در عرصه‌ی ساماندهی تقاضا وجود دارد و همچنان هم در‌ حال بیشتر شدن است.

 

وی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم که خادمین خوبی برای حضرت امام رضا علیه‌السلام باشیم، گفت: امیدواریم بتوانیم به پناهندگانی که به این بارگاه مقدس پناه می‌آورند خدمات مناسبی ارائه دهیم.

 

دکتر هاشمی همچنین بر لزوم برگزاری جلسات و دیدارهای منظم‌ تر و تقویم‌ دار بین اداره اتباع و مرکز تبیان تاکید کرد و گفت: طبیعتاً ما هرچه بتوانیم منظم ‌تر همدیگر را ببینیم بهتر می‌توانیم خواسته‌ها و انتظارات و توقعاتی که از همدیگر داریم را مطرح و فعالیت‌های مشترک را در عرصۀ مهاجرین پیگیری کنیم.

 

وی با بیان اینکه در جمهوری اسلامی پست‌ها و وظایف در اختیار اشخاص نیست و در اختیار مجموعه نظام است، خاطرنشان کرد: مجموعۀ نظام و ساختار انقلاب اسلامی، نشأت گرفته از ساختاری است که نبی مکرم اسلام پایه‌گذاری کردند که وابسته به افراد نبوده است. مهم این است که اهداف و آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باقی بماند.

 

مدیر کل امور اداره اتباع خراسان رضوی،‌ خدمت‌گذاری به خلق خدا و مهاجرین محترم را فرصتی الهی دانسته و گفت: ما باید بابت فراهم شدن این فرصت خدمت‌گذاری سپاسگزار و شاکر خداوند متعال باشیم و همچنین یک شکرگزاری مضاعف داشته باشیم که در دایره انقلاب اسلامی حضور و فعالیت می‌کنیم. خدمتگزاری در نظام انقلاب اسلامی می‌تواند منشاء تحولات بزرگی در عرصه بین‌الملل و زمینه‌ ساز ظهور انسان کامل باشد. ‌امیدواریم که بتوانیم با کمک همدیگر به این قله ‌ای که برایمان ترسیم شده برسیم و شاهد باشیم‌ که در دورۀ حیات ما حضرت مهدی(عج) ظهور نمایند. از همه شما ممنونم و از تشریف‌ فرمایی شما تشکر می‌کنم، این دیدار فرصت خیلی خوب و مغتنمی بود.

nf00199882-2