• تاریخ انشار: 16 دسامبر 2017
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 15866
  • 797 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

خطر افراط گرایی، سکولاریسم و فمینیسم جامعه را تهدید می کند

گفتمان هفته وار مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات تحت عنوان “روابط حوزات علمیه و دانشگاه در افغانستان ” برگزار شد و کارشناسان پیرامون جایگاه این دو نهاد علمی و اهمیت ارتباط آن باهم صحبت کردند.   حجت الاسلام والمسلمین زاهدی در خصوص نقش مدیریت حوزات علمیه بیان داشت : امروز نهادهای علمی […]

گفتمان هفته وار مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات تحت عنوان “روابط حوزات علمیه و دانشگاه در افغانستان ” برگزار شد و کارشناسان پیرامون جایگاه این دو نهاد علمی و اهمیت ارتباط آن باهم صحبت کردند.

 

حجت الاسلام والمسلمین زاهدی در خصوص نقش مدیریت حوزات علمیه بیان داشت : امروز نهادهای علمی کشور از جمله حوزات علمیه با چالش های زیادی روبه‌رو هستند .

 

وی با اشاره به ضعف علمی مدیران حوزات علمیه خاطر نشان کرد: در حوزات علمیه باید به افراد متخصص و عالم بها داده شود و مدیران به صورت آگاهانه و متناسب با شرایط زمانی و نیاز های جامعه عمل نمایند.

 

اقای زاهدی با انتقاد از عدم توجه به علم مدیریت و نگاه کلیشه ای به دانشگاه از سوی حوزات علمیه

اظهار داشت: باید دانشگاه ها و حوزات علمیه بصورت منسجم و با مدیریت و انگیزه های علمی در کشور فعالیت نماید.

در ادامه این نشست استاد حیدری؛ از اساتید دانشگاه هرات در خصوص مدیریت دانشگاه هاگفت : در بسیاری از دانشگاه های کشور اگر تخصص وجود داشته باشد،. تعهد وجود ندارد و اگر هم تعهد وجود داشته باشد  تخحص نیست.

 

وی بیان اینکه تخصص و تعهد باید دانشگاه ها لازم و ملزوم یکدیگرند گفت: هر شخصی که در دانشگاه به عنوان استاد فعالیت میکند، شایستگی،توان علمی و تعهد داشته باشد.

 

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین باتاکید بر ضرورت تعامل بین دانشگاه و حوزه عملیه گفت: با حفظ هویت و ساختار، باید تعاملات این دو نهاد علمی کشور، افزایش پیداکند

 

در ادامه استاد حیدری در خصوص نقش دانشگاه و حوزات علمیه در  مبارزه با تفکرات افراطی گفت:باید روی معرفی و ارائه فرهنگ اصیل اسلامی ، سیرت پیامبر اکرم (ص) و امامان معصوم(علیهم السلام) در دانشگاه ها و حوزات علمیه کار اصولی و علمی صورت بگیرد تا مانع گسترش افکار خشن  و افراطی جلوگیری بعمل آید .

 

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد هاشمی؛ مسئول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات هم طی سخنانی در رابطه به نقش و روابط دانشگاه و حوزات علمیه بیان اینکه در طول تاریخ میان علم ، دین و جامعه همبستگی خاص وجود داشته است، گفت:  این سه عنصر حیاتی، انسانی و اجتماعی دچار بحران شده است

 

وی با بیان اینکه، بعضی ها آنقدر به بُعد علم تکیه کردن  و حتی  آن را از دین  جدا دانسته و در نقطه ی مقابل کسانی هم دین و مذهب را همه چیزی خود میداند. و از علم ، صنعت و تکنولوژی در شرایط کنونی فاصله گرفته اند.

آقای هاشمی تاکید کردند که ؛ علم بدون دین هیچ سودی به جامعه بشری نمی رساند جز اینکه ظلت و تباهی را در جامعه بوجود می آورد.

 

وی در ادامه گفت که ؛ دین بدون علم رشد نخواهد کرد، علم بدون اخلاقیات نمی تواند بشر را به سعادت برساند. باید علم و دین همبستگی تعادل خود را داشته باشد تا اینکه جامعه به اوج کمال برسد.

وی به بیان اینکه جامعه ما را  تفکرات افراطی و سلفی گری تهدید می کند، گفت: دانشگاه های ما هم با خطر سکولاریسم و فمینیسم مواجه می باشند