• تاریخ انشار: 20 می 2020
  • سرویس: بین الملل
  • کد خبر: 30049
  • 381 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

خط حمایت از قدس خط عظمت اسلام است/ موضوع حمایت از فلسطین برگرفته از منابع دینی است

نشست مجازی تحت عنوان “روز قدس و وظایف مسلمین” امروز چهارشنبه ۳۱ثور از سوی دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مقدس قم برگزار گردید. خبرگزاری صدای افغان (آوا) -قم: دکتر سیدذکی موسوی مسئول دفتر مرکز تبیان در قم و کارشناس این نشست در ابتدای سخنان خود اظهار داشت؛ این جلسه به مناسبت روز […]

نشست مجازی تحت عنوان “روز قدس و وظایف مسلمین” امروز چهارشنبه ۳۱ثور از سوی دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مقدس قم برگزار گردید.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -قم: دکتر سیدذکی موسوی مسئول دفتر مرکز تبیان در قم و کارشناس این نشست در ابتدای سخنان خود اظهار داشت؛ این جلسه به مناسبت روز قدس برگزار شده است، لذا شاید سوال پیش بیاید که چرا ما هر ساله از روز قدس تجلیل می‌کنیم و چرا باید مسلمین در روز قدس احساس وظیفه کنند و در صحنه حضور پیدا نمایند و اساسا ما چه دلیل و مدرکی برای این کار خود داریم؟

موسوی در پاسخ به سوال فوق عنوان کرد: مساله فلسطین و روز قدس برگرفته شده از منابع و متون دینی ما می‌باشد و حداقل سه دلیل را می‌توان برای آن ارائه نمود.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی در رابطه با دلیل اول به این آیه‌ی شریفه استناد کرد که خداوند متعال فرموده است “الَّذینَ أُخرِجوا مِن دِیارِهِم بِغَیرِ حَقٍّ إِلّا أَن یَقولوا رَبُّنَا اللَّهُ وَ لَولا دَفعُ اللَّهِ النّاسَ بَعضَهُم بِبَعضٍ لَهُدِّمَت صَوامِعُ وَبِیَعٌ وَ صَلَواتٌ وَ مَساجِدُ یُذکَرُ فیهَا اسمُ اللَّهِ کَثیرًا وَ لَیَنصُرَنَّ اللَّهُ مَن یَنصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِیٌّ عَزیزٌ” (الحج،۴۰).

دکتر موسوی توضیح داد؛ این آیه مبارکه به کسانی اشاره دارد که از سرزمین خودشان به غیر حق رانده می‌شوند و گناهی هم ندارند و تنها گناه آنها این است که می‌گویند پروردگار ما خداوند یکتاست؛ همه وظیفه دارند که از این انسان‌ها دفاع نمایند. از طرفی ما عینا می‌بینیم که مردم فلسطین را از سرزمین‌شان به غیر حق اخراج نمودند، پس اولین دلیلی که طبق آن بایستی همه باید از مردم فلسطین دفاع نمایند، بر اساس همین آیه شریفه می‌باشد، چرا که فلسطینیان نیز به غیر حق از سرزمین‌شان اخراج گردیده‌اند.

وی ادامه داد: دومین دلیل برای حمایت از روز قدس و فلسطین این حدیثی است که امام صادق (ع) از پیامبر (ص) نقل می‌فرماید که «مَنْ أَصْبَحَ لَا یَهْتَمُّ بِأُمُورِ الْمُسْلِمِینَ فَلَیْسَ مِنْهُمْ وَ مَنْ سَمِعَ رَجُلًا یُنَادِی یَا لَلْمُسْلِمِینَ فَلَمْ یُجِبْهُ فَلَیْسَ بِمُسْلِم»‏ کسی که صبح نماید و اهمیتی به کارهای مسلمانان ندهد او از آنان نمی‌باشد، کسی که صدای شخصی را بشنود که فریاد کمک‌خواهی از مسلمانان را سر می‌دهد ولی پاسخ ندهد مسلمان نمی‌باشد. پیامبر اسلام در این حدیث شریف بطور صریح می‌فرماید که اگر مسلمانی درخواست کمک کرد باید مسلمانی که صدای او را می‌شنود به او کمک نماید و اگر مسلمانی ندا را بشنود ولی کمک نکند مسلمان نخواهد بود. مردم فلسطین درخواست کمک نموده‌اند بنابراین مسلمین جهان باید از آنان حمایت کنند.

دکتر موسوی در توضیح دلیل سومِ کمک به مردم مظلوم فلسطین، به این روایت از امام علی (ع) اشاره کرد که آن امام فرموده‌اند “و کونا للظّالم خصماً و للمظلوم عوناً” دشمنِ ظالم و یار مظلوم بوده و برای مظلوم همکار باشید. یعنی شما هر جایی که مظلوم را دیدید از او حمایت نمایید ولو اینکه مسلمان نباشد.

این آگاه امور دینی تشریح کرد: امام علی (ع) برای یاری رساندن به مظلوم، شرط مسلمان بودن را نمی‌گذارد و می‌‌فرماید هرجا که مظلوم را دیدید از او حمایت نمایید و هر جا که ظالم را دیدید با او خصومت داشته باشید. بناً مساله فلسطین و روز قدس برگرفته از متن آیات و روایات است. به این معنا که تکلیف اسلامی، دفاع از مظلوم و از عدالت، عدالت‌خواهی و همچنین مبارزه با بی‌عدالتی اقتضا می‌کند که همه مسلمین جهان از مردم فلسطین حمایت کنند، اصلا اساس قضیه فلسطین همین است که در هر نقطه از عالم که هستیم باید تصمیم بگیریم از عدالت دفاع کنیم و از عدالت بگوییم و در مقابل ظالم ایستادگی کنیم.

رئیس دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی نمایندگی تبیان در قم در بخش دوم از مطالب خود در نشست مجازی “روز قدس و وظیفۀ مسلمین” گفت: حضرت امام (ره) به عنوان بنیانگذار روز قدس، خطی را ترسیم می‌کند که خطِ عظمت اسلام و مسلمانان و دفاع از محرومان و مستضعفان در سراسر عالم است.

وی ادامه داد: از این طرف بعضی‌ها تصور نکنند که قضیه فلسطین به یک منطقه‌ی جغرافیایی خاص تعلق دارد، اینطور نیست. مساله فلسطین مساله‌ یک سرزمین و جفرافیای خاص نیست بلکه مساله بشریت و انسانیت است. همه مسلمان‌ها و گذشته از مسلمان‌ها همه بشریت باید اینگونه باشند که در هر جایی که ظلم واقع می‌شود باید در مقابل ظلم قد علم کرده و از مظلوم دفاع کنند؛ این دستور دینی ما می‌باشد.

دکتر موسوی با بیان اینکه متاسفانه بعضی از مسلمانان نه تنها به این دستورات عمل نکردند بلکه برعکسِ این آیات و روایات عمل کرده و دشمن مظلوم و یاور ظالم شدند، گفت: عربستان به عنوان مثال کشوری که ادعای ام‌القرایی جهان اسلام را دارد، با آمریکا که حامی اصلی اسرائیل است پیمان نظامی می‌بندد و میلیاردها دالر از دارایی‌های مسلمین و حجاج بیت‌الله الحرام که باید برای مسلمانان مظلوم از جمله مردم فلسطین خرج شود را با کشورهای استکباری قرارداد نظامی می‌بندد.

وی خاطرنشان کرد: کارخانه‌های نظامی امریکا با چنین قراردادهایی فعال می‌شود و وضع اقتصادی آنها بهبود پیدا می‌کند. از این سو هم با اسلحه‌های خریداری‌شده خون مسلمانان ریخته شده و تکه پاره می‌شوند. در حالی که این هزینه‌ها باید صرف کشورهای اسلامی شود. لذا امروز که می‌بینیم جامعه‌ی فلسطین اینگونه است، این نتیجه‌ی عدم عملکرد کشورهای اسلامی به وظایف دینی خودشان می‌باشد.

مسئول دفتر مرکز تبیان در قم با اشاره به این نکته که تا زمانی که مسلمین به خود نیایند و به آیات و روایات عمل نکنند وضع مسلمانان همین خواهد بود، اظهار داشت: اگر مسلمین می‌خواهند به عزت دست یابند و در جامعه‌ی امروز عزیز شوند، باید به آیه‌ی شریفۀ بالا و حدیث شریف پیامبر خدا (ص) و امام علی (ع) عمل کنند.

به گفتۀ دکتر موسوی، نتیجۀ عدم وحدت مسلمانان این شده که آنها در نقاط مختلف جهان خار و ذلیل می‌شوند. فلسطین یک نمونه می‌باشد. وضعیت نامناسب در سوریه، عراق و افغانستان و یمن و جاهای دیگر ثمره‌ی عمل نکردن به دستورات و قوانین ناب اسلامی است.