• تاریخ انشار: ۲ میزان ۱۴۰۰
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 30936
  • 41 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

خواست مجمع جهانی اهل بیت(ع) نرفتن افغانستان به سمت درگیری قومی و مذهبی است/ مرکز تبیان با قدرت عمل کرده است

مدیرکل آسیا ـ اقیانوسیه مجمع جهانی اهل بیت(ع) در همایش عاشورا تا اربعین؛ پیام‌ها و پیامدها در تهران با بیان این‌که افغانستان در ردیف اولین اولویت‌های حمایتی این مجمع قرار دارد، به وضعیت کنونی کشور اشاره کرد و گفت: توجه ما به جامعه شیعه و محبین و پیروان اهل بیت(ع) است، همه تلاش ما و علما و بزرگان شیعه افغانستان، این است که با مردم صحبت شود تا خدایی نکرده وضعیت افغانستان به سمت نزاع و درگیری قومی و قبیله‌ای و مذهبی کشیده نشود. حجت‌الاسلام معینیان از تلاش‌های حجت‌الاسلام حسینی مزاری و مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان که بسیار با قدرت عمل کرده، تشکر و قدردانی کرد.

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ تهران: عصر روز پنج شنبه(۱میزان/ مهر ۱۴۰۰) برابر با ۱۶ ماه صفر و در آستانه اربعین حسینی(ع)، همایش از عاشورا تا اربعین؛ پیام‌ها و پیامدها و همچنین در حاشیه آن، تقدیر از هیئات فعال مذهبی مهاجرین افغانستانی در تهران از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در تهران با همکاری مجمع جهانی اهل بیت(ع) و سازمان تبلیغات جمهوری اسلامی ایران، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مجتمع شهدای انقلاب فرهنگی تهران(سرچشمه) برگزار گردید.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی معینیان، مدیرکل آسیا ـ اقیانوسیه مجمع جهانی اهل بیت(ع) که در ابتدای این همایش سخن می‌گفت، با اشاره به این‌که خداوند برای این‌که جریان هدایت بشری از دست نرود، جانشینانی را برای وجود ولی خاتم(ص) تعیین کرد، و آن امامان معصوم(ع) و وجود حضرت امام زمان(عج) است، گفت که این بزرگواران در واقع جانشینان پیامبر خاتم(ص) تا زمان قیامت هستند و مهمترین وظیفه آن‌ها، صیانت و حفاظت از دین خدا است.

وی افزود که امامان معصوم(ع) در عصر خودشان وظیفه داشتند از این دین که با زحمت فراوان توسط نبی مکرم اسلام(ص) به مردم عرضه شد، حفاظت و صیانت کنند و هر امام در عصر خود متناسب با شرایط زمانی و مکانی، با بهترین روش این کار را دنبال کرد.

معینیان در مورد در عصر امام حسین(ع) گفت که جریان به گونه‌ای رقم خورد که ظواهر اسلام رو به نابودی بود و جای معروف و منکر تغییر کرده بود، به خصوص بعد از مرگ معاویه، که یزید قدرت را در دست گرفت، رشد منکر در جامعه و اشاعه زشتی‌ها به سرعت بالا گرفت و کار به جایی رسید، که امام حسین(ع) فرمودند: دیگر چیزی از اسلام باقی نمانده بود، از اسلام فقط یک اسم مانده است. در چنین فضایی، وظیفه امام صیانت و حفاظت از دین خدا بود و امام فرمودند، اگر ماندن این دین با کشته شدن من محقق می‌شود، ای شمشیرها بیایید من را در بر بگیرید.

به گفته وی، دینی که امروز به دست ما رسیده، مدیون خون سیدالشهداست.

این عضو ارشد مجمع جهانی اهل بیت(ع) در ادامه به دو پیام و پیامد مهم حرکت امام حسین(ع) اشاره کرد و گفت که مهمترین پیام، امر به معروف و نهی از منکر است و امام در وصیت‌نامه‌اش نوشت که “من می روم امر به معروف و نهی از منکر کنم، امت جدم را اصلاح کنم”، امتی که در شرف نابودی قرار داشت.

وی تأکید کرد که یکی از مهمترین درس‌ها از فرهنگ عاشورا، امر به معروف و نهی از منکر است، اما متأسفانه امروز در جوامع اسلامی امر و به معروف و نهی از منکر رعایت نمی‌شود و فرد به راحتی جرأت می‌کند منکری را آشکارا انجام بدهد و کسی به آن نیز تعرض نکند، در حالی که امر به معروف و نهی از منکر جزء واجبات اجتماعی و وظیفه تک تک انسان هاست، زیر اگر به آن نپردازیم، ثمره آن پررنگ شدن گناه و زشتی در جامعه است.

معینیان دومین پیام حرکت امام حسین(ع) را با اشاره یک آیه قرآن کریم، بحث هجرت و مجاهدت خواند و به نقل از قرآن کریم گفت: اگر کسی به ایمان واقعی دست پیدا کرد، ثمره واقعی ایمان، هجرت و مجاهدت در راه خداست و امام حسین(ع) برای حفظ دین و باقی ماندن اسلام هجرت و مجاهدت کرد.

وی با بیان این‌که هجرت و مجاهدت دو جنبه جسمانی و روحانی دارد، هجرت صغری امام را از مدینه به مکه برای نپذیرفتن بیعت یزد عنوان کرد و افزود که هجرت کبری مربوط به روح انسان و هجرت از غیرخدا به سوی خداست.

اما به گفته مدیرکل آسیا ـ اقیانوسیه مجمع جهانی اهل بیت(ع)، جهاد اصغر، معرکه‌ای بود که امام و یارانش را در میدان جنگ حاضر کرد و تا لحظه آخر به ایمان و اراده‌شان خدشه‌ای وارد نشد و جهاد اکبر، یعنی مجاهدت با نفس.

وی تأکید کرد که ما هم باید امروز از این پیام امام درس بگیریم.

معینیان در بخش دوم سخنان خود نکاتی را پیرامون مجمع جهانی اهل بیت(ع) بیان کرد و گفت: مجمع جهانی اهل بیت(ع) حدود سه دهه است که تأسیس شده، مرکزیت این مجموعه در تهران است و انشعاباتی متشکل از ۷۰۰  عضو از شخصیت‌های برجسته، علما، اساتید دانشگاه و نخبگان در اقصی نقاط جهان دارد که هر ۴ سال یک بار، تحت عنوان اجلاس عمومی دور هم جمع می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد که یکی از اولویت‌های مجمع جهانی اهل بیت(ع) توجه ویژه به کشورهای همسایه که تمرکز پیروان اهل بیت و شیعیان در همین مناطق است، بوده و در این میان، افغانستان شاید در ردیف اولین اولویت‌های حمایتی این مجمع قرار دارد و از بین ۷۰۰ عضو اصلی مجمع جهانی اهل بیت(ع)، حدود ۲۰ نفر از جمله حجت‌السلام والمسلمین حسینی مزاری، رییس مرکز فعالیت‌های فرهنگی جتماعی تبیان، اهل کشور افغانستان اند که در جلسات عمومی حضور و تأثیرگذاری دارند.

مدیرکل آسیا ـ اقیانوسیه مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت که حجت‌الاسلام حسینی مزاری در حوزه فعالیت‌های حقیقی و رسانه‌ای بسیار با قدرت عمل کرده و و تلاش می‌کند، و از زحمات ایشان تقدیر و تشکر کرد.

وی در پایان در مورد شرایط کنونی افغانستان، با بیان این‌که مهمترین دغدغه مجمع جهانی اهل بیت(ع) دفاع از کیان جامعه پیروان اهل بیت(ع) و شیعیان است، خاطرنشان کرد: اقداماتی که الان توسط بخشی از اعضای ما و شورای علمای شیعه افغانستان انجام شده، اقدامات خوبی است و همه تلاش‌ها و جلسات بر این است که جامعه شیعه به خطر نیافتد و منافع آن حفظ شود.

معینیان تصریح نمود: این که جریان سیاسی آینده افغانستان چه می شود، کار ما نیست، ما سیاسی نیستیم، بلکه توجه ما به جامعه شیعه و محبین و پیروان اهل بیت(ع) است، اما همه تلاش ما و علما و بزرگان شیعه افغانستان، این است که با مردم صحبت شود تا خدایی نکرده وضعیت افغانستان به سمت نزاع و درگیری قومی و قبیله‌ای و مذهبی کشیده نشود.

وی ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک، شاهد برقراری صلح و امنیت پایداردر کشور اسلامی افغانستان و عزت و سربلندی پیروان اهل بیت(ع) در اقصی نقاط جهان شاهد باشند.