• تاریخ انشار: ۱۸ سنبله ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 27286
  • 325 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

خواص و عوامِ سال ۶۱ هجری به بیماری فسق مبتلا بودند

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سید فضل الله قدسی در نهمین شب عزاداری محرم‌الحرام در حسینیه شهید مصباح در مشهد مقدس که از سوی مرکز تبیان با عنوان “عاشورا؛ اوج تبلور عدالت‌خواهی و ظلم‌ستیزی” برگزار شد، در رابطه با تاثیر دنیاطلبی در وقوع فاجعه کربلا و عاشورا به سخنرانی پرداخت.   قدسی […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سید فضل الله قدسی در نهمین شب عزاداری محرم‌الحرام در حسینیه شهید مصباح در مشهد مقدس که از سوی مرکز تبیان با عنوان “عاشورا؛ اوج تبلور عدالت‌خواهی و ظلم‌ستیزی” برگزار شد، در رابطه با تاثیر دنیاطلبی در وقوع فاجعه کربلا و عاشورا به سخنرانی پرداخت.

 

قدسی بیان کرد: یکی از بیماری‌های جامعه‌ی زمان وقوع فاجعه عاشورا را که کل جامعه اسلامی به آن مبتلا شده بودند، بیماری به نام فسق دانست. به گفته‌ی وی، در آن دوران ضد ارزش‌ها به ارزش تبدیل شده بود.

 

وی در تشریح مطلب فوق اظهار داشت: معمولا خواص جامعه بیشتر دچار فسق می‌شوند، البته عوام هم به دنبال آن‌ها درگیر می‌شوند. کل تکاپوی جامعه خصوصا خواص این است که چگونه به مال و ملال برسند با این تصور که انسان‌ها هر چقدر بیشتر ثروت داشته باشند، مقرب‌تر و سربلندتر خواهند بود.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین سید فضل الله قدسی با ذکر مثالی عنوان کرد: ابوموسی اشعری یکی از صحابه‌های پیامبر اسلام به حساب می‌آمد. او از طرف خلیفه به عنوان حاکم منسوب شده بود. وقتی لشکر برای جنگ از شهر کوفه حرکت کرد، او تنها ۴۰ شتر محموله نقره و طلا و اجناس کالاهای گران‌بها را با خودش برداشت، چرا؟ چون احتمال می‌داد که عزل ایشان از طرف خلیفه اعلان شود، به خاطر همین تمام دارایی‌هایش را همراه خود حمل می‌کرد.

 

این عالم دینی بیان کرد: مشاهده می‌کنیم که آن کسی که روزی در میدان جنگ خندق با خرما رفع گرسنگی می‌کرد، کارش به جایی می‌رسد که تمامی دارایی خود را روی ۴۰ شتر حمل می‌کند.

 

سید فضل الله قدسی افزود: در آن دوران، در واقع داشتنِ مال و اندوختن آن به یک ارزش دنیایی مبدل شده و آن را امتیازی بالا می‌دانستند و مسئله آخرت مطرح نبود؛ این یکی از ویژگی‌های جامعه آن روز بود، یعنی جامعه مبتلا به فسق شده بود.

 

موصوف با بیان این که عمر بن سعد می‌داسنت که جنگ با امام حسین (ع) گران تمام می‌شود، افزود: عمر ابن سعد ۱۰۰ درصد یقین داشت که در این جنگ هرگز پیروز نمی‌شود ولی نفس او به فکر فرماندهی شهر ری و به بیماری فسق مبتلا شده بود. آن زمان شهر ری به عنوان  یکی از بزرگترین شهرها محسوب می‌شد.

 

وی بیان کرد: در آن دوران، یک چنین تغییراتی در بنیاد و شالوده‌ی فکری و اعتقادی بوجود آمده بود، لذا به راحتی ۳۲ هزار نفر که همگی مسلمان بودند در سرزمین کربلا علیه امام حسین (ع) حضور پیدا کردند.