• تاریخ انشار: ۹ جدی ۱۴۰۰
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 31511
  • 38 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

خون شهدای افغانستان موجب رسوایی امریکا شد / استکبار تحمل دیدن فعالیت‌های فرهنگی مرکز تبیان را نداشت

سخنرانان همایش «شهدای ۷ جدی و خون‌های که امریکا را به زانو درآورد» تاکید کردند که خون شهدای افغانستان موجب خروج مفتضحانه امریکا از افغانستان و رسوا شدن این کشور در سطح جهان شد.

خبرگزاری آوا – کابل: همزمان با چهارمین سالگرد رویداد خونین هفتم جدی سال ۱۳۹۶، این همایش روز پنجشنبه (۹ جدی) با حضور صدها تن از علما، طلاب حوزات علمیه، اعضای خانواده‌های شهداء و اقشار مختلف جامعه در سالن بیت‌الشهداء – دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان برگزار شد.

سخنرانان در این همایش یادآور شدند که مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان از بدو تاسیس تاکنون در عرصه جهاد فرهنگی پیشتاز بوده‌اند که عملکرد موثر آنان حساسیت دشمن را برانگیخت.

بربنیاد گفته‌های آنان؛ دشمن بعد از این‌که خود را در جلوگیری از فعالیت‌های مرکز تبیان و خبرگزاری آوا ناتوان دیدند، سعی کردند تا با انجام عملیات انتحاری صدای آنان را خاموش سازند؛ اما این مراکز نه تنها از حرکت باز نایستادند، بل با اراده مستحکم‌تر به فعالیت‌های خود ادامه دادند.

حجت الاسلام و المسلمین محمد امین زاهدی، مسئول بخش شهداء و ایثار گران دفتر تبیان در این همایش گفت که خداوند پیامبران را مامور هدایت بشر کرد و به آنان دستور داد تا قبل از جهاد فزیکی به جهاد فرهنگی بپردازند.

زاهدی اضافه کرد: پیامبر اسلام نیز با پیروی از دستور خداوند، اول قلب‌های مسلمین را با جهاد فرهنگی تسخیر کرد و بعد از آن به جهاد فزیکی با دشمنان اسلام پرداخت.

وی از جهاد فرهنگی به عنوان بهترین عمل ارزشی یاد کرد و گفت: در حال حاضر همه ما مسئولیت جهاد فرهنگی در برابر دشمن را داریم و یقیناٌ این جهاد دشمن را بیش از سایر حرکت‌ها به ترس وا می‌دارد.

بر بنیاد گفته‌های زاهدی؛ هرچند دشمن همواره در میادین جهاد فزیکی شکست خورده‌اند؛ اما آنان نیز با استفاده از حرکت‌های نرم و فعالیت‌های ضد فرهنگی، سعی در سُست ساختن مرز عقیده مسلمانان می‌باشند.

مسوول بخش شهداء و ایثار گران دفتر تبیان در ادامه خاطر نشان ساخت: دفتر تبیان و خبرگزاری صدای افغان از بدو تاسیس تاکنون در عرصه جهاد فرهنگی پیشتاز و میدان‌دار بوده‌است.

به گفته زاهدی؛ پس از ناتوانی دشمن در جلوگیری از فعالیت‌های فرهنگی دفتر تبیان و خبرگزاری صدای افغان؛ آنان با انجام عملیات انتحاری سعی در حذف فزیکی کادرهای این مراکز کردند و ۵۲ تن از مدیران و کادرهای فرهنگی این دفاتر را به خون کشانیدند و بیش از ۱۴۰ تن دیگر را نیز زخمی ساختند.

وی یادآور شد:خون این شهداء و سایر شهدای افغانستان منجر به این شد که امریکا با همه توان نظامی، فرهنگی و اقتصادی خود در افغانستان با شکست مواجه شود مفتضحانه از کشور ما اخراج شود.

بر بنیاد گفته‌های زاهدی؛ به برکت قطره قطره خون این شهداء دیگر امریکا به هیچ وجه جرئت اشغال افغانستان و سایر کشورهای اسلامی را به خود نخواهد داد.

حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالله ذکی، استاد حوزه علمیه کابل نیز با نکوهش رویداد خونین هفتم جدی سال ۱۳۹۶ گفت که این حادثه در تاریخ افغانستان بی مانند بوده است.

وی تصریح کرد: هرچند در افغانستان صدها هزار تن در رویدادهای ناگوار به شهادت رسیده‌اند؛ اما در هیچ حادثه‌ی بیش از ۳۱ نفر از علما و طلاب و بیش از ده نفر اساتید دانشگاه و دانشجویان و همچنین ۹ نفر از خبرنگاران تعلیم دیده شهید نشده‌اند.

ذکی از مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان به عنوان مراکز کادر ساز یاد کرد وابراز داشت: این مراکز در حوزات علما، علوم روز و تربیه کادرهای خبری مهم‌ترین فعالیت‌ها را انجام داده‌اند.

بر بنیاد گفته‌های ذکی، دفتر تبیان و خبرگزاری صدای افغان نیروهای بزرگی را برای افغانستان آماده کرده بود که دنیا و منافقین داخلی تحمل دیدن کادر سازی این مراکز را در خود ندیدند و با انجام عملیات انتحاری در راستای جلوگیری از فعالیت‌های تبیان و صدای افغان اقدام کردند.

وی در ادامه به جایگاه شهید اشاره کرد و گفت: مطابق آیه قرآن کریم هیچ کسی حق ندارد حتا گمان مرده بودن شهداء را کند؛ چون آن ها زنده اند و در نزد خداوند روزی دارند، شهادت برای مسلمانان پایان زندگی نیست، بلکه آغاز یک حیات مافوق حیات‌های دیگر است.

بر اساس گفته‌های ذکی؛ سایر مسلمانان نیز بعد از مرگ به حیات برزخی می‌رسند؛ اما این حیات فرق فراوانی با حیات شهید دارد.

ذکی عنوان کرد: اولین قطره خون شهید موجب آمرزش تمام گناهان اش می‌شود و او ملبس به لباس بهشتی و پاک از دروازه مخصوص به سوی خدا می‌رود.

درهمین حال خانم جعفری مسوول بخش بانوان دفتر تبیان گفت: مرکز تبیان و خبرگزاری آوا همیشه در راستای بیدارگری و آگاهی دهی به مردم بیشترین فعالیت را داشته‌است.

وی ادامه داد: این فعالیت‌های در حوزات مختلف -علما، دانشجویان، طلاب، آگاهی دهی جامعه- با برگزاری گفتمان‌ها، سمینارهای آموزشی، نمایشگاه‌ها، کلاس‌های آموزشی صورت گرفته است.

مسوول بخش بانوان دفتر تبیان افزود: دشمن با وجود خرچ مصارف هنگفت در راستای ترویج فعالیت‌های ضد فرهنگی؛ اما در برابر فعالیت های موثر مرکز تبیان و خبرگزاری آوا خود را زبون حس کردند و به دنبال اقدام جدی‌تر بیرون شدند.

وی اظهار داشت: هرچند در رویداد انتحاری ششم جدی سال ۱۳۹۶ دشمن توانست ۵۲ تن از کادرهای این مراکز را به شهادت برساند و ۱۴۲ تن دیگر را زخمی بسازد؛ اما به هیچ وجه موفق به جلوگیری از فعالیت‌های دفتر تبیان و خبرگزاری آوا نشد.

وی ادامه داد: به برکت خون شهدای مرکز تبیان و سایر شهدای افغانستان دامن استکبار تا حد زیادی از دنیا برچیده شد.

حجت الاسلام و المسلمین یارمحمد رحمتی، رئیس دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان نیز در این مراسم گفت: خون شهدای دفتر تبیان و سایر شهدای افغانستان موجب شد تا همه ابرقدرتهای دنیا با تمام تجهیزات و امکانات دست داشته‌ی شان به زباله‌دان تاریخ فرستاده شوند.

رحمتی با اشاره به خروج خفت بار امریکا از افغانستان عنوان داشت: مسلمان‌ها نباید هیچ گاهی به باطل تکیه کنند، چون تکیه بر باطل در حقیقت ساختن خانه عنکبوتی می‌باشد.

وی همچنین از شهدای هفتم جدی سال ۱۳۹۶ به عنوان شهدای بیداری و آگاهی یاد کرده افزود: شهداء نظر به این‌که در نزد خداوند روزی میخورند حیات حقیقی دارند با دعاییه‌ی این همایش را به پایان رسانید.

قابل ذکر است: شهلاء سادات عضو بخش بانوان دفتر تبیان نیز در این همایش شعری را در وصف شهدای هفتم جدی سال ۱۳۹۶ دکلمه کرد.

در هفتم جدی سال ۱۳۹۶ یک مهاجم انتحاری با ورود در گفتمان تخصصی مرکز تبیان و منفجر ساختن مواد همراه‌اش ۵۲ تن را به شهادت رسانید و بیش از ۱۴۰ تن دیگر را نیز زخمی ساخت. هرچند داعش در آن زمان مسوولیت این رویداد را به عهده گرفت؛ اما مسوولین دفتر تبیان باورمند اند که این حمله از سوی امریکا و عوامل آن کشور صورت گرفته است.