• تاریخ انشار: ۲۶ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 20338
  • 419 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

خوی استکبار اینگونه است که می‌خواهد تمام جهان را به بردگی خود بکشاند

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، گفتمان علمی‌پژوهشی تحت عنوان “بایسته‌های مقابله با تهاجم فرهنگی غرب؛ موانع و راهکارها” با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسینی مدیر مدرسه معارف اسلامی ۴ مجتمع آموزشی امام خمینی ره و حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر جلالی استاد حوزه و دانشگاه و نیز جمعی از علما، دانشجویان و فرهنگیان در دفتر […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، گفتمان علمی‌پژوهشی تحت عنوان “بایسته‌های مقابله با تهاجم فرهنگی غرب؛ موانع و راهکارها” با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسینی مدیر مدرسه معارف اسلامی ۴ مجتمع آموزشی امام خمینی ره و حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر جلالی استاد حوزه و دانشگاه و نیز جمعی از علما، دانشجویان و فرهنگیان در دفتر مرکز تبیان در شهر مقدس قم برگزار گردید.

 

 

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی در ابتدای گفتمان با ذکر این مطلب که گروه داعش در آغاز حمله به سوریه، ابتدا اقدام به هتک حرمت قبر حجرابن عدی کرد گفت: حجر ابن عدی از ۷ نفر از یاران خاص حضرت علی علیه‌السلام بود که به خاطر ولایت شهید شدند. و لذا مشکل تکفیری‌ها با پیروان اهل‌بیت علیهم‌السلام یک بحث پیچیده‌ی فکری دارای عقبه‌های تاریخی است.

 

حجت‌الاسلام حسینی ادامه داد: تضاد استکبار که به وجودآورنده‌ی گروه‌های تروریستی می‌باشد نیز با ما تضاد روزمره‌ی سیاسی نیست. بلکه استکبار و در راس آن آمریکا و اسرائیل می‌خواهند کل دنیا را با تهاجم نظامی و فرهنگی از بین ببرند و خودشان حاکم بلامنازع جهان شوند و ادیان ابراهیمی و غیر ابراهیمی هم برای‌شان اهمیتی ندارد.

 

به باور این کارشناس حوزه علوم دینی، خوی استکبارگران اینگونه است که می‌خواهد بر تمام جهان مسلط شده و جهان را به بردگی خودشان بکشانند؛ جهانی که یک قسمت آن جهان اسلام و بخشی از جهان اسلام نیز در خاورمیانه (غرب آسیا) قرار دارد.

 

وی ادامه داد: استکبار برای رسیدن به این هدف خود تلاش می‌کند اندیشه‌ی جوانان جامعه‌ی هدف خود را از گستره‌ی وسیع دغدغه‌های دینی و فرهنگی به مسایل مادونی نظیر شکم و مسایل شهوانی تنزل دهد و از طرفی با ترویج انواع و اقسام محرکات احساسی و تخدیرکننده‌ها، آنچنان ذهن جوانان یک کشور را درگیر مسایل سکسی و افیون کند که دیگر فرصت و دغدغه‌ای برای فکر کردن در مورد مسایل اساسی آیین و کشورشان نداشته‌باشند.

 

مدیر مدرسه معارف اسلامی ۴ مجتمع امام خمینی با تاکید بر اینکه جنگ فرهنگی میان جبهه‌ی باطل و جبهه‌ی حق از صدر وجود انسان در کره‌ی خاکی وجود داشته‌است گفت: وظیفه‌ی اصلی و اساسی انبیاء الهی ابلاغ رسالت و نجات انسان‌ها از ظلم و یوغ بندگی ظالمان به سوی خداوند بوده است.

 

به باور این کارشناس علوم دینی، برای مقابله با تهاجم فرهنگی غرب، به تبعیت از سیره‌ی پیامبران، بالاترین و مهمترین وظیفه‌ی دغدغه‌مندان مسلمان عصر حاضر در هر کشوری فهم صحیح دین و رساندن مبانی دینی و فرهنگ اسلامی به آحاد مردم کشورشان می‌باشد.

 

وی ادامه داد: در جنگ فرهنگی، هر اندازه کفه‌ی معارف دینی ما سنگین‌تر شود کفه‌ی مقابل که در آن استکبار قرار دارد سبک‌تر خواهد شد و هر اندازه معارف اسلام ما کمرنگ‌تر شود، نفوذ دشمنان در زمینه‌های مختلف بیشتر خواهد شد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی با ذکر این نکته که دانشگاه‌ جامعه‌ی اسلامی باید محیطی انسان‌ساز باشد گفت: هر گاه چنین اتفاقی بیفتد همه‌ی دانشجویان عالم به مسایل خواهند شد و مردم جامعه نیز به حدی خواهند رسید که حداقلِ معارف دینی در دست‌شان باشد و لذا در این صورت دشمنان به هیچ عنوان توانایی نفوذ در چنین جامعه‌ای را نخواهند داشت.

 

وی با ذکر این مطلب که فقر اقتصادی یکی از زمینه‌های به وسط کشیده‌شدن تهاجم فرهنگی است، خطاب به کسانی که با مشاهده‌ی برخی از خدمات اروپایی‌ها به مهاجرین، شیفته‌ی تمدن غربی می‌شوند گفت: این افراد باید دید مذهبی‌شان را بالا ببرند و باید بدانند که مفاهیم پرطمطراقی نظیر حقوق بشر و حقوق شهروندی صرفا لقلقه‌ی زبان دولت‌های غربی است. چرا که در حقیقت آنها کشورهای مختلف را استثمار می‌کنند و سرمایه‌ی آن را به کشور خودشان می‌برند و مقدار بسیار ناچیزی از آن را نیز در راستای منافع خودشان ظاهرا برای پناهنده‌ها هزینه می‌کنند.

 

مدیر مدرسه معارف اسلامی ۴ مجتمع امام خمینی در قسمت پایانی مطالب خود با اشاره به این نکته که آمال نهایی پیروان جبهه‌ی باطل، همین دنیای مادی است بیان کرد: استکبار به این دلیل با جبهه‌ی حق دشمنی و لجاجت دارد که احساس می‌کند نور حقیقت، آرامش زندگی دنیوی آنها را بر هم زده‌است. و لذا ما باید زمین خودی و غیر خودی را به درستی تشخیص دهیم و متوجه باشیم که در زمین خودی حضور داشته باشیم و آخرت خود را به ثمن بخس دنیا نفروشیم.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جلالی که به عنوان کارشناس در گفتمان این هفته مرکز تبیان در شهر مقدس قم حضور داشت در پاسخ به این پرسش که غربی‌ها در افغانستان به دنبال چه اهدافی بوده و آیا به آنها رسیده‌اند یا خیر، گفت: می‌توان از زوایای مختلف به این پرسش نگاه کرد؛ به لحاظ دینی زمانی که فرهنگ اسلامی در جامعه تزریق شد، اثرگذاری آن ابدی و ماندگار گشته و فرهنگ اسلامی به گونه‌ای در روح و کالبد و روان اجتماع افغانستانی نهادینه شد که آمیخته با روح و جان این جامعه گردیده‌است.

 

آقای دکتر جلالی ادامه داد: ما با دو نگاه کوتاه‌مدت و بلندمدت می‌توانیم به رصد وضعیت فعلی جامعه‌ی افغانستانی در برابر تهاجم فرهنگی غرب بپردازیم.

 

به باور این استاد حوزه و دانشگاه، در نگاه کوتاه‌مدت ما شاهد آن هستیم که چهره‌ی آمریکا به عنوان سردمدار استکبار در اثر ندانم‌کاری و جهالت خودشان در تمام دنیا در حال منفورشدن است. اگر دیروز جرج بوش در عراق توسط بوت خبرنگار مورد استقبال قرار می‌گرفت امروز هم ترامپ با مجسمه‌هایی که از وی ساخته می‌شود و نمادهای صهیونیسم وی را به دنبال خود می‌کشند شناخته می‌شود. آمریکا در افغانستان نیز با قتل‌عام مردم، گسیل داعش و انفجار و انتحار هر روز منفورتر از گذشته می‌شود.

 

حجت‌الاسلام دکتر جلالی تاکید کرد: ما در صورتی می‌توانیم بگوییم استکبار در افغانستان به تمامی اهداف خود رسیده‌است که هم حکومت و هم ملت افغانستان، یک‌دست ویک‌صدا از فرهنگ و تمدن آمریکایی و رفتار آنها دفاع کنند و سراپا در خدمت اهداف استکبار باشند.

 

دکتر جلالی با اشاره به آیه‌ی شریفه‌ی «الیوم یئس الذین کفروا من دینکم… امروز کفرپیشگان از دین شما ناامید شدند» بیان داشت: این فرمول قرآن کریم برای فرهنگ‌ جوامع اسلامی ابدی و همیشگی است؛ چرا که یأس دشمنان اسلام از همان روز نزول آیه شروع شده است و این آیه در عصر حاضر به طریق اولی صدق می‌کند چرا که اسلام قدرتمندتر و جمعیت مسلمانان گسترده‌تر شده است.

 

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان این مطلب که ابزارهای استکبار جهت غلبه بر فرهنگ اسلامی با احساس و هوای نفس افراد سر و کار دارد تصریح کرد: غربی‌ها اسپانیای دیروز را با بهره‌بردن از عوامل احساسی توانستند تسخیر کنند.

 

وی ادامه داد: دشمنان اسلام با تاسیس فضاهای باز تفریحی و سرسبز در اندلس و نمایش دختران نیمه‌عریان، زمینه‌ی اختلاط آنها را با جوانان مسلمان فراهم کردند. این اختلاط‌ها باعث گردید جوانان دیروقت به منزل بازگشته و نماز صبح‌شان قضا شود. از آنطرف هم تا دیروقت می‌خوابیدند و این باعث سستی اراده‌ و به تبع آن پایین آمدن سطح سواد و سطح کار و تولید آنان شد و لذا دشمنان به راحتی توانستند اندلس را از دست مسلمانان بگیرند.

 

به باور آقای دکتر جلالی، امروزه دشمنان اسلام از عوامل چشم‌پرکن و احساسی بیشترین استفاده را می‌برند. ماهواره‌ها با پخش شبانه‌روزی تصاویر تحریک‌کننده باعث می‌شوند تا جوانان به تصویرسازی ذهنی پرداخته و به دنبال اشباع امیال تحریک‌شده‌ی خود وارد اجتماع شوند و انواع جنایت‌ها و بزه‌های اجتماعی را رقم بزنند.

 

حجت‌الاسلام دکتر جلالی ادامه داد: جامعه‌ی اسلامی از لحاظ عمق فرهنگی مغلوب غربی‌ها نشده‌است؛ اما از لحاظ رفتاری از ترکیب دو عامل ضعف اقتصادی و عوامل احساسی گرفتار آنها شده و به تدریج ظاهر خودمان را با آنها هماهنگ می‌سازیم.

 

این استاد حوزه و دانشگاه تاکید کرد: جامعه‌ی ما باید به صورت غیر ایستا در برابر تهاجم فرهنگی غرب عمل کرده و همیشه مقاومت خود را داشته‌باشد.

 

در پایان این گفتمان به سوالات دو نفر از شرکت‌کنندگان با حضور کارشناسان پاسخ داده شد.