• تاریخ انشار: ۴ جدی ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 28184
  • 288 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دادخواهی برای شهدای فرهنگ و رسانه در مزارشریف؛ حکومت به خانواده شهدا و زخمی‌ها توجهی نکرده است!

همزمان با فرا رسیدن دومین سالگرد حادثه تروریستی ۷ جدی ۱۳۹۶ علیه دفاتر مرکزی خبرگزاری صدای افغان(آوا) و مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل که ۵۲ شهید و ۹۳ زخمی برجای گذاشت، دفتر نمایندگی خبرگزاری آوا و مرکز تبیان در بلخ امروز چهارشنبه(۴ جدی) طی یک گردهمایی از شهدای فرهنگ و رسانه‌ کشور دادخواهی […]

همزمان با فرا رسیدن دومین سالگرد حادثه تروریستی ۷ جدی ۱۳۹۶ علیه دفاتر مرکزی خبرگزاری صدای افغان(آوا) و مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل که ۵۲ شهید و ۹۳ زخمی برجای گذاشت، دفتر نمایندگی خبرگزاری آوا و مرکز تبیان در بلخ امروز چهارشنبه(۴ جدی) طی یک گردهمایی از شهدای فرهنگ و رسانه‌ کشور دادخواهی کردند.

 

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ مزارشریف: سید محمد سامع، مسئول کمیسیون مستقل حقوق بشر در شمال کشور در سخنانی در این گردهمایی، ضمن تقدیر و تشویق از برگزارکنندگان و شرکت کنندگان این گردهمایی، گفت: این چنین گردهمایی‌ها باعث رساندن صدای مردم به گوش مقامات و نشان‌دهنده بیداری و آگاهی ملت افغانستان نسبت به اوضاع موجود در کشور است.

 

به گفته او، گروه‌های تروریستی سال‌ها است که با حملات دهشت‌افگنانه خود، از مردم ستم ‌دیده ما قربانی گرفته‌اند.

 

سامع با ذکر برخی حوادث بزرگ تروریستی در سراسر کشور مانند حادثه دهمزنگ، باقرالعلوم، چهارراهی زنبق، چهارراهی الکوزی و… که تعداد زیادی از هموطنان ما شهید و مجروح شدند، و حوادث دیگر در شهرهای هلمند، هرات، مزارشریف، جلال‌آباد و غیره گفت که این حوادث تروریستی به هیچ وجه نمی‌تواند مانع کارهای انسانی و ایمانی مردم شده، جلوی پیشرفت، کار و زحمت آن‌ها را بگیرد.

 

وی در ادامه از جامعه جهانی و دولت افغانستان خواهان تامین امنیت تمامی مردم افغانستان شد، که حق اساسی هر شهروند مطابق به قانون اساسی کشور است.

 

در ادامه این گردهمایی رحیمه یزدانی، خبرنگار آوا در بلخ نامه‌ سرگشاده خبرگزاری صدای افغان(آوا) خطاب به ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت را قرائت کرد که قرار ذیل است:

 

نامه سرگشاده خبرگزاری صدای افغان( آوا) به ریاست اطلاعات و فرهنگ بلخ

 

ریاست محترم اطلاعات و فرهنگ بلخ؛ همان‌طور که مستحضر هستید، بعد از تشکیل حکومت وحدت ملی تاکنون تعداد زیادی از اهالی فرهنگ و رسانه کشورمان توسط دشمنان این مرز و بوم شهید و مجروح شده‌اند.

 

در این میان در ۷ جدی سال ۱۳۹۶، دفاتر مرکزی مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان در کابل مورد حمله تروریستی گروهک جنایت‌کار داعش قرار گرفت که در نتیجه آن، ۵۲ تن از اهالی فرهنگ و رسانه کشور شهید و ۹۳ تن دیگر زخم برداشتند. این حادثه در نوع خود، پرتلفات‌ترین و خون‌بارترین حمله بر یک نهاد رسانه‌ای و فرهنگی در کشور به شمار می‌رود.

 

قابل ذکر است که از سال ۱۳۹۶ تاکنون دولت به خانواده‌های شهدا و زخمی‌های این حادثه تروریستی توجهی نکرده است. خبرگزاری صدای افغان(آوا) امروز ۴ جدی ۱۳۹۸ طی این گردهمایی در صحن این ریاست که همواره حامی رسانه‌ها در ولایت بلخ بوده، خواهان رساندن خواست‌های خانواده‌های شهدای فرهنگ و رسانه به وزارت اطلاعات و فرهنگ و مقام ریاست جمهوری است.

 

خواست‌های ما قرار ذیل می‌باشد:

۱- مسمی شدن ۷ جدی به نام روز شهدای فرهنگ و رسانه در تقویم افغانستان

۲- توجه دولت به خانواده‌های شهدای فرهنگ و رسانه

۳- مسمی کردن اماکن عمومی به نام شهدای فرهنگ و رسانه

۴- مهیا کردن زمینه آموزش رایگان به خانواده‌های شهدای فرهنگ و رسانه

۵- فراهم کردن زمینه تداوی زخمی‌های اهالی رسانه

۶- توجه به معلولین اهل رسانه و ثبت نام آنان در ریاست شهدا و معلولین و برخوردار شدن از معاش ماهیانه

۷- تامین امنیت مراکز آموزشی و فرهنگی

۸- تامین امنیت اصحاب رسانه

۹- تشکیل بنیاد شهدای فرهنگ و رسانه