• تاریخ انشار: ۳ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: فرهنگی
  • کد خبر: 20463
  • 456 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

داشتن روحیه سیاسی بنیه اصلی کار فرهنگی است

به گزارش آوا، رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات که روز جمعه در گفتمانی دانشجویی سخن می گفت، اذعان داشت: با شناخت ارزش های فرهنگی یک جامعه می توان سرنوشت آن جامعه را تغییر داده و برای آن برنامه نوشت، برنامه ای که می تواند سلطه فکری افراد یا یک جریان را […]

به گزارش آوا، رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات که روز جمعه در گفتمانی دانشجویی سخن می گفت، اذعان داشت: با شناخت ارزش های فرهنگی یک جامعه می توان سرنوشت آن جامعه را تغییر داده و برای آن برنامه نوشت، برنامه ای که می تواند سلطه فکری افراد یا یک جریان را بر آن جامعه حاکم بکند.

 

وی در ادامه در پاسخ به این سؤال که وظیفه ما به عنوان جوانانی که در جامعه ای سنتی و با تفکرات اسلامی زندگی می کنیم چیست، بیان کرد: یکی از ویژگی های شخص فرهنگی این است که شرایط و زمان را درک کرده و مطابق آن در جامعه کار و فعالیت فرهنگی کند.

 

این فعال فرهنگی کشور در ادامه افزود که فعالیت فرهنگی باید مطابق با ارزش های حاکم در جامعه صورت بگیرد و در صورت نیاز این ارزش ها مورد اصلاح قرار بگیرد که به ارزش آن افزوده خواهد شد.

 

آقای نایاب تاکید کرد: کار فرهنگی باید هدفمند و آرمانی باشد، کار فرهنگی که بدون هدف و آرمان بلند و مشخص صورت بگیرد، تشبث فرهنگی بوده و توهین و به سخره گرفتن کار فرهنگی می باشد.

 

وی همچنین گفت: باید از طریق کار فرهنگی به دیگر افراد جامعه خدمات ارائه کنیم و ارزشمندتر از کار فرهنگی در جامعه وجود ندارد.

 

رییس مرکز تبیان هرات در ادامه تاکید کرد که بر کار فرهنگی باید روح سیاسی را حاکم نمود و در کار فرهنگی که روح سیاسی حاکم نباشد این کار دارای استراتژی، آرمان و هدف بلند نخواهد بود.

 

وی علاوه کرد: در متون دینی نیز تاکید شده است که سیاست ما عین دیانت ماست و دیانت ما عین سیاست ما. کار فرهنگی هم بخشی از ارزش های دینی حاکم بر جامعه ماست و داشتن روح سیاسی نیز بنیه اصلی کار فرهنگی می باشد.

 

این فعال فرهنگی گفت: اگر در جامعه کاری فرهنگی انجام می دهیم باید اندیشه و تفکری شاخص داشته باشیم تا به آرمان و هدف خود بتوانیم زودتر، دقیق تر و عالی تر دست بیابیم.

 

وی در ادامه علاوه کرد: تخصصی کار کردن یکی دیگر از شاخصه های کار فرهنگی است و این مهم با مطالعه و انس با کتاب به دست می آید و کسی که مطالعه نمی کند و علاقمند به کار فرهنگی می باشد در حقیقت به خود، مردم و جامعه اش ظلم کرده است.

 

آقای نایاب در ادامه با اشاره به موجودیت فضای مجازی در جامعه افزود: باید همراه با ابزار روز کار فرهنگی انجام بدهیم و از این امکانات و ابزار به نحو درست و بجا استفاده بکنیم و باید از کمترین امکانات بیشترین استفاده را بکنیم و در نبود امکانات عقب نشینی نکرده و آرمان و هدف مان را قربانی نکنیم.

 

رییس مرکز تبیان در هرات در پایان تاکید کرد: باید در قبال انجام کار فرهنگی احساس مسؤولیت کنیم و مقتدرانه وارد کار شویم.

 

در ادامه این گفتمان، محمد عظیم اکبری زاده؛ مسؤول شورای ولایتی حزب انسجام ملی افغانستان طی سخنانی گفت: در حدود دوسال است که این گفتمان های دانشجویی بدون وقفه و با هدف بلند در حال اجرا می باشد و این برنامه پروژه ای نبوده و در جهت چهره سازی و شخصیت سازی جوانان و دانشجویان این جامعه برگزار می شود.

 

وی در ادامه علاوه کرد: ما هدف داریم تا این دانشجویان با استفاده از فرصت ایجاد شده چهره سازی و شخصیت سازی شده و به چهره های شاخص اجتماعی مردمی تبدیل شوند و بتوانند قسمتی از بحران های جامعه را حل و برطرف کنند.

 

در این گفتمان تعدادی از دانشجویان شعر قرائت نموده و به ایراد سخنرانی پرداختند.