• تاریخ انشار: 29 دسامبر 2017
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 16261
  • 327 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

داعش؛ نقطه کور مبارزه با تروریزم

حمله روز پنجشنبه به دفتر مرکزی خبرگزاری صدای افغان (آوا) و مرکز فعالیت های فرهنگی- اجتماعی تبیان را گروه تروریستی داعش، بر عهده گرفت.   حمله روز پنجشنبه یکبار دیگر نشان داد که داعش به منظور ایجاد تفرقه و نفاق و نفرت میان اقوام و مذاهب افغانستان، از همه ابزارها و حد اکثر توانمندی هایش […]

حمله روز پنجشنبه به دفتر مرکزی خبرگزاری صدای افغان (آوا) و مرکز فعالیت های فرهنگی- اجتماعی تبیان را گروه تروریستی داعش، بر عهده گرفت.

 

حمله روز پنجشنبه یکبار دیگر نشان داد که داعش به منظور ایجاد تفرقه و نفاق و نفرت میان اقوام و مذاهب افغانستان، از همه ابزارها و حد اکثر توانمندی هایش برای آماج قرار دادن مراکز فرهنگی، اعتقادی و مردمی در قلب پایتخت، استفاده می کند.

 

این در حالی است که حتی در عرصه نبردهای میدانی نیز وضعیت کاملا به نفع این گروه تروریستی است.

 

به عنوان نمونه در قوش تپه جوزجان، نیروهای داعش، آشکارا در حال سربازگیری از میان مردم و جوانان است؛ بدون آنکه از جانب نیروهای خارجی یا دولتی، هدف قرار بگیرند. در ولسوالی درزاب همان ولایت که نقطه ای تحت محاصره است، داعش به طوری معجزه آسا، از راه آسمان رشد و توسعه پیدا می کند و با انتقال اعضا، خانواده ها و تجهیزات، روز به روز قدرتمندتر می شود. گفته می شود که در آن ولسوالی، صدها کودک از ساکنان محلی، به استخدام آموزگاران حرفه ای داعش درآمده اند که افزون بر شست و شوی مغزی و آماده سازی ذهنی آنها به منظور انجام عملیات های انتحاری، به آنان، فنون و اسلوب های استفاده از سلاح نیز آموزش داده می شود.

 

بنابراین، همه چیز حکایت از آن دارد که تروریست های داعش، در پی تحمل شکست های سنگین در سوریه و عراق، اینک افغانستان را به عنوان مرکز اصلی فعالیت های هراس افکنانه و خشونت بار خود برگزیده اند و بدیهی است که نخستین قربانیان این رویداد خطرناک، مردم بی دفاع افغانستان خواهند بود که زیر نام مذهب، قومیت و حتی گرایش سیاسی، به سادگی از طرف جوخه های مرگ داعش، به خاک و خون کشیده می شوند.

 

اینهمه در حالی است که در عرصه رجزخوانی های گمراه کننده تبلیغاتی و رسانه ای جبهه ضد تروریزم، داعش در افغانستان یا «نابود» شده و یا با مردن در کوه ها در نتیجه گرسنگی، در حال نابودی است!

 

فرماندهان نظامی خارجی و مسؤولان سیاسی و امنیتی داخلی، همواره نگرانی های ابراز شده در خصوص تقویت و تحکیم پایه های حضور و سلطه داعش در افغانستان را به سرعت و با صراحت انکار می کنند.

 

نمونه بارز آن، موضع گیری قاطع اخیر وزارت دفاع در قبال ادعای دیپلمات های روسی در زمینه گسترش دامنه حضور داعش در افغانستان بود.

 

با این حال، رویداد هولناک و مرگبار روز پنجشنبه، به باور آگاهان و کارشناسان، یکبار دیگر نشان داد که داعش نه تنها نابود نشده؛ بلکه همچنان نیرو می گیرد، بزرگ می شود و توسعه می یابد.

 

اگر ادعاهای منابع روسی یا هشدارهای مکرر جنرال دوستم و سایر ناظران سیاسی و امنیتی افغانستان و منطقه در باره خطر قدرت گیری داعش در افغانستان، جدی نیست و با واقعیت هایی که به نحو حیرت انگیزی تنها دولت و نیروهای خارجی حامی آن، از آن خبر دارند، همخوانی ندارد، حمله خونین روز پنجشنبه به دفتر مرکزی خبرگزاری آوا و مجموعه تبیان، رخدادی نبود که قابل رد و انکار باشد.

 

ده ها حمله مشابه دیگر نیز بر مراکز دینی، فرهنگی و اجتماعی مردم افغانستان از سوی تروریست های خون آشام داعش، صورت گرفته که دولت به سادگی از کنار آنها عبور کرده است.

 

همین رویکرد دولت در برخورد با اقدامات هراس افکنانه تروریست های داعش، موضع گیری های مبتنی بر رد و انکار مسؤولان دولتی در قبال ادعاهای منابع منطقه ای در باره خطر داعش در افغانستان را نیز از اعتبار ساقط می کند و ناظران بی طرف را در این باره که آیا به راستی دولت و نیروهای خارجی حامی آن، در ادعاهای شان نسبت به نابودی و انهدام داعش در افغانستان، صادق اند، به تردید و تأمل وا می دارد.

 

این وضعیت، داعش را به نقطه ای کور و مبهم در عرصه مبارزه با تروریزم در افغانستان، بدل کرده و به گمانه زنی های نگران کننده در باره رویکرد و سیاست واقعی نیروهای خارجی مدعی مبارزه با تروریزم در افغانستان، وسیعا دامن زده است.

 

ناامیدکننده تر از آن اینکه دولت نیز به جای آنکه در این وضعیت پیچیده و خطیر، به داد مردم برسد و فریادهای دادخواهانه قربانیان پرشمار تروریزم تکفیری را بشنود و جدی بگیرد و برای تأمین امنیت آنها و سرکوب و انهدام دشمنان شناخته شان، تدابیر و تمهیداتی اتخاذ نماید، تابع سیاست مبهم و پرسش برانگیز ناتو و امریکا، در برابر خطر رو به گسترش داعش در افغانستان، محتاطانه و محافظه کارانه عمل می کند و به این ترتیب، ناخواسته، به تروریست های خون آشام آن گروه، امکان می دهد که بی هیچ هراسی به منظور تحقق اهداف شوم و مرگبار شان، حتی در قلب کابل؛ پایتخت، آزادانه، جولان بدهند.