• تاریخ انشار: ۳۰ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 14830
  • 700 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

داعش توطئه دشمن در برابر نهضت عاشوراست/ دشمن تلاش می کند نقش امام عصر(عج) و فلسفه ظهور را تضعیف کند

n00151854-b

امروز دسیسه و توطئه های دشمن زیاد شده است، از جمله به وجود آورن داعش که در حقیقت حرکتی است در برابر نهضت امام حسین و انقلاب سبز حضرت مهدی(عج). دشمن تلاش می کند تا از یک سو عاشورا را کمرنگ بسازد و از سو دیگر نقش امام عصر(عج) و فلسفه ظهور را تضعیف کرده […]

امروز دسیسه و توطئه های دشمن زیاد شده است، از جمله به وجود آورن داعش که در حقیقت حرکتی است در برابر نهضت امام حسین و انقلاب سبز حضرت مهدی(عج). دشمن تلاش می کند تا از یک سو عاشورا را کمرنگ بسازد و از سو دیگر نقش امام عصر(عج) و فلسفه ظهور را تضعیف کرده و اذهان پیروان امام را مشغول کند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام و المسلمین عباس حسن زاده، مسوول شورای عالی قرآنی افغانستان که در اختتامیه مسابقه کتاب خوانی “نقش زنان در قیام عاشورا” که از سوی مرکز فرهنگی والعصر در کابل برگزار شده بود، صحبت می کرد، با بیان مطلب فوق گفت: “هدف از این مسابقه کتاب خوانی، تنها به دست آوردن جوایز مادی نیست، بلکه تبلیغ پیام خون شهدای کربلا از زبان حضرت زینب(س) می باشد”.

 

به گفته حسن زاده، حضرت زینب(س) به عنوان یک بانوی فداکار، شجاع و متدین، تا روز آخر از برادرش جدا نمی شود و نقش بارز و برجسته را پس از حادثه کربلا بازی کرده و نهضت را ادامه می هد.

 

به گفته این عالم دینی، حضرت زینب(س) با وجود این که مرگ شش برادر دیده و رنج و محنت سفرها را تحمل کرده بود، اما هیچ گاه نقش ولایت مداری را فراموش نکرده و ضد دستگاه ظلم مبارزه کرد. حضرت زینب(س) با تمام توان تلاش کرد که هدف و آرمان امام حسین(ع) را بهتر تبلیغ کند تا درخت اسلام بیشتر بارور شود.

 

وی تصریح کرد، نقش ولایت مداری حضرت زینب(س)، شخصیت او را چنان برجسته ساخت که نام و یاد او تا روز قیامت فراموش نمی شود.

 

به گفته حسن زاده، حضرت زینب(س)، تنها زنی بود که در مجلس ابن زیاد، آن هم در حال اسیری، به او پاسخ های دندان شکن داده و گفت، آن چه را تو شکست می پنداری، برای ما زیبایی و رضایت خداوند بود.

 

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر حضرت زینب(س) که سردار قافله بود و نقش بنیادی را پس از حادثه کربلا داشت، سایر زنان اهل بیت(ع) نیز در نهضت عاشورا سهم داشتند و هر کدام قیام کربلا را به نوبه خود تبلیغ کردند. در حقیقت یاران امام حسین(ع) متشکل از مجموعه انسان های مؤثر در سنین و جنسیت مختلف بود که هر کدام به سهم خود قابلیت رهبری این نهضت را داشتند.

 

رییس شورای عالی قرآنی تأکید کرد: همان گونه که حضرت زینب(س) نقش خود در قبال دین و جامعه انجام داد، امروز نیز باید فرهنگیان و جوانان اعم از دختران و پسران، وظیفه دینی و اسلامی خود را انجام دهند. امروز دسیسه و توطئه های دشمن زیاد است، از جمله به وجود آورن داعش، خود حرکتی در برابر نهضت امام حسین و انقلاب سبز حضرت مهدی(عج) است.

 

وی تصریح کرد: “دشمن تلاش دارد تا از یکسو عاشورا کمرنگ بسازد و از سو دیگر نقش فلسفه ظهور را در زندگی مسلمانان تضعیف کرده و اذهان پیروان امام(عج) را مشغول کند. دشمنان دین پرچم داعش را بسیار سنجیده شده طراحی کرده اند، زیرا در زمان ظهور حضرت مهدی(عج) خراسانیان با پرچم سیاه و شعار لا اله الا الله، محمد رسول الله اعلام آمادگی می کنند”.

 

حسن زاده همچنان اظهار داشت: “گروه داعش با پرچم سیاه و شعار زیبا ظهور کرده است، درحالی که هیچ عقیده ای به خداوند ندارند، زیرا در زمان حیات سیاه خود، هزاران انسان را سربریدند و هرگز به طفل، زن و پیر و جوان رحم نکردند. افزون بر آن تأکید کردند که اولین کار ما انهدام زیارتگاه ها است تا نشان دهند که حتی از ویران کردن خانه کعبه نیز ابایی ندارند”.

 

مصباح: زنان در حادثه در کربلا، در میدان کار زار و بعد از آن، ادامه نهضت را به عهده گرفتند

از سوی دیگر، سید محمدرضا مصباح، رییس مجمع نهضت فکری افغانستان در محفل اختتامیه مسابقه کتاب خوانی نقش زنان در نهضت عاشورا گفت: اصحاب امام حسین(ع) متشکل از افراد نخبه و پاک ترین انسان ها مانند ظهیر ابن قین، حبیب ابن مظاهر، مسلم بن عوسجه، وهب و مانند آنان بود که تا آخر کوچک ترین تزلزلی در اراده شان راه پیدا نکرد.

 

به گفته او، امام حسین(ع) یاران خود را پیش از پیش شناخته و از آنان توقع همکاری می کرد، زیرا هرکس ظرفیت یکجا شدن با قافله عشق را نداشت، به همین دلیل نیز امام از ظهیر ابن قین با این که میل نداشت با حضرت یکجا شود، در خواست کمک کرد، تا بالاخره ظهیر به تشویق همسرش درخواست امام را پذیرفت.

 

مصباح بیان داشت: “در اینجا می بینیم که نقش زن در حادثه کربلا چقدر برجسته است! همسر ظهیر با این که می داند برگشتی از این راه وجود ندارد، درعین حال شوهرش را به همکاری با امام حسین ترغیب می کند و انگیزه می دهد”.

 

وی افزود، همچنین زن عبدالله بعد از آن که شوهرش در کربلا شهید می شود، خود به میدان می آید و با افتخار جام شهادت را می نوشد، بنابر این می بینیم که در صحنه کربلا، نه تنها زنان در پشت صحنه فعالیت دارند، بلکه عملاَ وارد کار زار می شوند؛ چنان که مادر حر، همسر حبیب و مادر وهب از نقش آفرینان عمده نهضت عاشورا هستند.

 

آقای مصباح همچنان ابراز داشت: همان گونه که در صحنه نبرد زنان نقش سازنده داشتند، بعد از حادثه کربلا نیز حضرت زینب(س) با جمعی از اسرای زن و کودکان، ادامه نهضت را به عهده گرفتند و به فرجام رساندند.

 

وی ادامه داد: “حضرت زینب(س) در کوفه از آدرس یک خانم سخن نمی گوید، بلکه به عنوان یک رهبر خردمند صحبت می کند و با لحن و زبان علی سخن می گوید، به گونه ای که همه مردم کوفه را تحت تأثیر خود قرار می دهد و فضا را دگرگون می سازد. بنابر این باید گفت که یکی از دلائل مهمی که حادثه عاشورا برجسته و ماندگار ساخت و پیام خون شهدای کربلا را به جهانیان رساند، توانمندی های حضرت زینب(س) بود”.

 

به گفته وی، حضرت زینب(س) نهضت عاشورا را به گونه ای رهبری کرد که با سخنان واقع بینانه خود، اذهان تمام مخالفین را تغییر داد و مردم یک بار دیگر گویا خطبه ها و صدای علی(ع) را از حنجره حضرت زینب می شنیدند.

 

این عالم دینی ادامه داد، حضرت زنیب و امام زین العابدین(ع) در شام نیز با بیان واقعیت ها، مجلس سرور و شادی یزید را به غم تبدیل کردند و تمام سفرای کشورهای اسلامی و غیر اسلامی را به حیرت انداختند. حضرت زینب(س) با شجاعت تمام در مجلس عام، یزید را دشمن خدا و فرزند دشمن خدا معرفی کرده و با منطق و استدلال قوی، سخنانش را به اثبات رساند و شام را یک دسته منقلب ساخت. همچنین حضرت زینب(س) ضمن سخنان خود گفت: “یزید شرم نمی کنی که از آدرس رسول خدا(ص) بر این کرسی تکیه زدی، اما فرزندانش را می کشی و اهل و عیالش را اسیر می کنی؟”

 

با این حال به گفته مصباح، شکی نیست که یکی از دلائل ماندگاری انقلاب امام حسین(ع)، پایمردی حضرت زینب و امام زین العابدین(ع) بود، وگرنه انقلاب های زیادی در دنیا به وقوع پیسوته است، اما به مرور زمان همه از خاطره ها محو شده است.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>