• تاریخ انشار: ۲۱ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: فرهنگی
  • کد خبر: 20310
  • 536 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دانشجویان: برای فرهنگ‌سازی ازدواج آسان در جامعه باید از خود شروع کرد

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، به مناسبت فرارسیدن سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها (اول ذی‌الحجه) مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزار شریف، ﮔﻓﺘﻤﺎنی ﺩﺍﻧﺸﺠﻮﯾﯽ را تحت عنوان “ﺍﺯﺩﻭﺍﺝ ﻭ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ” با حضور فعالان فرهنگی، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه برگزار کرد.   شریفه حسینی؛ از اشتراک‌کننده‌های […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، به مناسبت فرارسیدن سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها (اول ذی‌الحجه) مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزار شریف، ﮔﻓﺘﻤﺎنی ﺩﺍﻧﺸﺠﻮﯾﯽ را تحت عنوان “ﺍﺯﺩﻭﺍﺝ ﻭ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ” با حضور فعالان فرهنگی، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه برگزار کرد.

 

شریفه حسینی؛ از اشتراک‌کننده‌های این گفتمان در مورد معیارهای انتخاب همسر گفت: شناخت، اولین گام برای رسیدن به یک زندگی موفق است که معیار این شناخت، دانستن زیبایی، قد و قیافه، داشتن ثروت و تحصیلات برای دوطرف نباشد؛ بلکه ایمان و اخلاق رکن اصلی شناخت را تشکیل می دهد.

 

تمنا نادری؛ یکی دیگر از دانشجویان، اسراف های بی‌جا در عروسی را  خلاف ارزش های دینی عنوان کرد و اذعان داشت: بهترین الگو برای دختران و پسران در امر ازدواج، ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) می باشد.

 

وی ضمن انتقاد از برگزاری مراسم عروسی که دستورات شرعی در آن رعایت نمی شود، بیان کرد: “شرم است که کشور ما اسلامی است و ما همه خود را مسلمان می گیریم؛ اما درعروسی ها  دستورات شرعی را رعایت نمی کنیم “.

 

یدالله طاهری؛ فارغ التحصیل رشته روابط عمومی از دانشگاه بلخ هم گفت: مصارف گزاف عروسی و چشم و هم‌چشمی ها و رواج های ناپسند سبب به تاخیرافتادن ازدواج جوانان شده است.

 

زینب حسینی؛ محصل سال سوم رشته روانشناسی دانشگاه بلخ هم گفت: برای برگزاری و رایج شدن ازدواج آسان باید فرهنگ سازی شود و تمام حرف ها از قالب شعار خارج و در عمل پیاده گردد.

 

به گفته بانو حسینی اگر یک دختر و پسر خود شان در مقابل مصارف گزاف عروسی ایستادگی نمایند و مخالفت نشان دهند بالاخره این مصارف به مرور زمان کاهش یافته و برداشته خواهد شد.

 

وی دینداری، اخلاق،  داشتن نسب خوب و شاغل بودن را از معیارهای ازدواج  بیان کرد و گفت: جوانان اخلاق و دینداری را با همدیگر اشتباه نگیرند که این دو از همدیگر متفاوت است.

 

سیدعلی آقا هاشمی؛ اشتراک کننده دیگر این گفتمان ضمن انتقاد از شماری از خانواده‌ها که خواسته های شان را به اجبار بالای فرزندان شان تحمیل می کنند، گفت: خانواده‌ها در امر ازدواج فرزندان شان باید تجارب خود را با آنها شریک سازند نه اینکه خواسته های شان را تحمیل کنند.

 

گفتنی است که کارشناس این گفتمان محمد جاوید نظری؛ کارشناس مسائل دینی بود که در مورد ﺳﺮﻓﺼﻞ ﻫﺎی “ﺍﺯﺩﻭﺍﺝ ﺩﺭ ﻏﺮﺏ ﻭ اﺳﻼﻡ، ﻧﻘﺶ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ ﺩﺭ ﺍﺯﺩﺍﻭﺍﺝ ﻣﻮﻓﻖ و ﻣﻮﺍﻧﻊ ﺍﺯﺩﻭﺍﺝ ﺩﺭ ﺍﻓﻐﺎﻧﺴﺘﺎﻥ” صحبت نمود.