• تاریخ انشار: 13 اکتبر 2018
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 22401
  • 747 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دانشجویان: تنها جوانان آگاه و دلسوز است که می توانند افغانستان را از این بحران نجات دهند

جوانان بازوی پرقدرت جامعه هستند و باید در نظام افغانستان سهم فعال بگیرند و با افکار و نظریات شان کشور را از تمام بدبختی ها نجات دهند. گفتمان دانشجویی را تحت عنوان “جوانان وانتخابات”  با سرفصل های «سیستم وانواع انتخابات در افغانستان، جایگاه جوانان در نظام انتخاباتی  و جوانان و فرصت ها و چالش های […]

جوانان بازوی پرقدرت جامعه هستند و باید در نظام افغانستان سهم فعال بگیرند و با افکار و نظریات شان کشور را از تمام بدبختی ها نجات دهند.

گفتمان دانشجویی را تحت عنوان “جوانان وانتخابات”  با سرفصل های «سیستم وانواع انتخابات در افغانستان، جایگاه جوانان در نظام انتخاباتی  و جوانان و فرصت ها و چالش های انتخاباتی در افغانستان» از سوی خبرگزاری صدای افغان(آوا) با اشتراک کارشناسان، دانشجویان  و طلاب حوزات علمیه برگزار شد.

حسین محمدی؛ فارغ التحصیل رشته فزیک دانشگاه بلخ و از اشتراک کنندگان این گفتمان تصریح کرد: جوانان قشر نیرومند و قوی جامعه اند که باید از نیروی شان هم به نفع خودشان و هم به نفع جامعه ومردم استفاده کنند.

آقای محمدی افزود جوان یعنی قشر پر انرژی جامعه، جوانان می توانند در انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات پارلمانی اشتراک کنند و به دو شکل می توانند سهم بگیرند: اول کاندید نمودن خودشان که این زمینه ای می شود که پارلمان کم کم به یک پارلمان جوان تبدیل شود و نظریات جوان و فکر های کهنه از بین برود و کشور به سوی پیشرفت گام بردارد و دوم آگاهی دهی مردم که در برگزاری انتخابات سالم سهم بگیرند.

ابراهیم احدی؛ محصل دانشکده تعلیم و تربیه دانشگاه بلخ می گوید: برای ما جوانان این فرصت مهیا شده تا یک زعیم عدالت پیشه را در پارلمان انتخاب کنیم. کسانی که قانون مدار باشند، زیرا اگر قانون مدار نباشند از رای مردم دفاع نمی توانند.

به گفته آقای احدی، یک وکیل باید علم داشته باشد، اگرعلم داشته باشد می تواند از حقوق مردم دفاع می تواند.

این دانشجوافزود که ما باید بدون در نظر داشت تعصبات قومی، سمتی و مذهبی به کسی رای دهیم که شایستگی آنرا داشته باشد. وکیل شدن یک طرف قضیه است و  وکیل ماندن طرف دیگرقضیه است.

وی ادامه داد که وکیل زیاد است، ولی اکثریت آنها ازحقوق مردم دفاع نکردند و کارهایی کردند که شایسته یک وکیل نبوده است و وکلایی که شایسته بودند از سوی زورمندان و آنانی که نمی خواهند افغانستان آباد شود، به شهادت رسیدند و بعضی های شان نیز تهدید و یا به بهانه ای جلو فعالیت شان گرفته می شود.

احدی خطاب به جوانان گفت: ما باید در مقابل این زورمندان ایستادگی  کنیم و کسی را انتخاب کنیم که فردا ازاتباع  افغانستان دفاع بتوانند.

ام البنین احمدی؛ محصل دانشکده طب بلخ نیز در سخنانی گفت: در انتخابات امسال تعداد کثیری از جوانان خودشان را کاندید کردند و ما جوانان باید به آنان رای دهیم و این فرصت را مهیا کنیم که آنان به پارلمان راه یابند. زیرا کسانی که قبلا به پارلمان راه پیدا کرده بودند، بی سواد بودند.

خانم احمدی، می گوید: همه جوانان  که امسال کاندید شده اند، همه با سواد هستند، فرصت دهیم و تا آنان در پارلمان راه یابند. زیرا پارلمان افغانستان، صلاحیت بالایی دارد تا کم کم شاهد تغییر و پیشرفت در افغانستان باشیم.

در ادامه گفتمان، نجیب الله سیار؛ دیگر محصل دانشگاه بلخ، خاطرنشان کرد: در انتخابات سه فاکتور داریم یکی مرجعی که انتخابات را برگزار می کنند که کمیسون مستقل انتحابات است، دوم برگزینندگان و سوم برگزیده شوندگان است.

آقای سیار، جوانان را قشر و بازوی اساسی یک جامعه عنوان کرد و توانایی یک جامعه به توانایی های جوانان آن بستگی دارد.

این دانشجو گفت: پارلمان جای قانون گزاری است و جوانان کسانی را انتخاب نمایند که درآینده بتوانند کشور ما را از بحران دور نمایند.

وی، به نقل حدیثی از پیامبربزرگ اسلام پرداخت که “کسی را انتخاب کنید که اهلیت آنرا داشته باشد”.

به گفته وی، جوانانی که افکار رهگشا و روشن ارند باید انتخاب شوند تا یک پارلمان خوب داشته باشیم.  زمانی که یک پارلمان خوب داشته باشیم، می توانیم یک کشور مملو از خوبی ها داشته باشیم.

در همین حال، علی آقا هاشمی از اشتراک کنندگان گفتمان دانشجویی می گوید که مهمترین نقش را درانتخابات جوانان دارند و بزرگان باید جوانان را سهم دهند.

هاشمی از جوانان آگاه و دلسوز خواست تا به خانواده ها، اطرافیان و همه مردم مشوره دهند زیرا بعضی ها از کاندیدا معرفت کامل ندارند تا کسانی به حیث زعیم انتخاب کنند که به درد کشور بخورد.

هاشمی گفت: وکیل باید یک بارحق  کاندید را می داشت و ما باید به کسانی که یک بار به پارلمان رفته اند، ولی کاری نکردند، رای ندهیم. به کسانی رای ندهیم که غایب بوده اند و در اکثر جلسات پارلمان شرکت نکردند.

به گفته وی، به نسل جوان که پول ندارند، باید رای بدهیم. باید نسل جوان را حمایت کنیم. سیاست مداران همیشه به منفعت خودشان فکر می کنند و به فکر نسل جوان نیستند. جوانان مستعدی را که افغانستان دارد، هیچ کشوری ندارد .

گفتنی است که این دومین گفتمان دانشجویی است که در زمان کارزار های انتخابات از سوی خبرگزاری صدای افغان(آوا) برگزار گردیده است و مورد حمایت تعداد زیاد دانشجویان قرار گرفته است.