• تاریخ انشار: ۱۵ جدی ۱۳۹۷
  • سرویس: حوزه و دانشگاه
  • کد خبر: 22977
  • 601 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دانشجویان دانشگاه هرات: نظام درسی کهنه و استادان غیر رسمی را نمی‌خواهیم

دانشجویان ولایت هرات بر این باورند که در عصر تکنالوژی، نسل نوین دانشجویان نیاز به نظام تدریسی جدید و پیشرفته‌ای دارند که مطابق با نیازمندی‌های روز باشد. آنان از تعصبات پنهان و آشکار در سطح دانشگاه هرات شکایت داشته و برخی از استادان و کارمندان اداری این دانشگاه را به رفتارهای تبعیض‌آمیز نسبت به دانشجویان […]

دانشجویان ولایت هرات بر این باورند که در عصر تکنالوژی، نسل نوین دانشجویان نیاز به نظام تدریسی جدید و پیشرفته‌ای دارند که مطابق با نیازمندی‌های روز باشد. آنان از تعصبات پنهان و آشکار در سطح دانشگاه هرات شکایت داشته و برخی از استادان و کارمندان اداری این دانشگاه را به رفتارهای تبعیض‌آمیز نسبت به دانشجویان متهم می‌کنند.

 

روز جمعه با حضور جمعی از دانشجویان رشته‌های مختلف دانشگاه‌های دولتی و خصوصی، گفتمانی دانشجویی در مورد “مشکلات و چالش‌ها؛ پیشرفت‌ها و انتظارات دانشجویان دانشگاه هرات” از سوی خبرگزاری صدای افغان (آوا) در این ولایت برگزار گردید.

 

در این نشست، عزیز سروش؛ دانشجوی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه هرات بیان کرد: در سیستم آموزشی دانشگاه هرات، مواد درسی مطابقت کمتری با سطح و سویه و نیازمندی دانشجویان دارد و این کتاب‌ها بیشتر کپی شده از مواد درسی دانشگاه‌های کشورهای دیگر می‌باشند.

 

آقای سروش که در دانشگاه خصوصی نیز تحصیل می‌کند، عقیده دارد که بعضی از دانشگاه‌های خصوصی از دانشگاه‌های دولتی بهتر و باکیفیت‌تر هستند و در آنها ناهنجاری‌ها، تبعیض‌ها و بی توجهی‌های کمتری نسبت به دانشجویان وجود دارد.

 

وی در قسمت راهکارها برای بیرون‌رفت از چالش‌ها و مشکلات موجود در دانشگاه‌های هرات بیان کرد: باید افراد لایق، شایسته و متخصص، بدون ملاحظات قومی و مذهبی در‌ کادر علمی دانشگاه‌ها جذب شوند و استادان جوانِ با سواد و پرانرژی جایگزین افراد مسن گردند.

 

در همین حال، روح الله رحیمی؛ دانشجوی سال چهارم رشته‌ی ساینس دانشگاه هرات، یکی از مشکلات این دانشگاه را تراکم زیاد محصلین در یک صنف خواند و گفت: کمبود کلاس و حضور تعداد زیاد و غیرمعیاری دانشجویان در یک کلاسِ درسی از عوامل عدم رسیدگی درست به دانشجویان می‌باشد.

 

آقای رحیمی‌ وجود تبعیض‌های قومی- مذهبی آشکار و پنهان در دانشگاه هرات را چالش دیگر فراروی دانشجویان این دانشگاه بیان نموده و اظهار داشت: گرچه در دانشگاه هرات ظاهرا تبعیض وجود ندارد، اما اگر کمی دقت و موشکافی صورت پذیرد تبعیض‌ها به وضوح قابل مشاهده هستند و این موضوع خیلی نگران‌کننده است.

 

 

 

از سویی دیگر، محدثه احمدی؛ دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه هرات، کمبود کادر علمی را از مشکلات مهم دانشگاه هرات عنوان کرد.

 

وی افزود: در دانشکده‌های دانشگاه هرات استادانی هستند که به صورت غیررسمی و افتخاری تدریس می‌کنند، در حالی که اکثر آنها فقط تا مقطع لیسانس سواد دارند.

 

خانم احمدی، سیستم تدریس سنتی استادان این دانشگاه را یکی دیگر از مشکلات فراروی دانشجویان بیان نموده و اظهار داشت: فقط برخی از استادان از امکانات جدید و شیوه‌های تدریس مدرن‌تر مانند پروژکتور، ویدئو کلیپ و اسلاید استفاده می‌کنند؛ شیوه‌هایی که  مورد استقبال دانشجویان نیز قرار گرفته است.

 

به گفته‌ی وی، بیشتر مواد درسی دانشگاه هرات از اعتبار علمی مناسبی برخوردار نبوده و برخی از استادان صرفا به کپی‌برداری جزوه‌ها اقدام کرده و شاگردان را مکلف به حفظ آنها می‌نمایند.

 

خانم احمدی همچنان علاوه کرد: در کنار تمامی مشکلات و نارسایی‌های موجود در دانشگاه هرات، ما شاهد پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای نیز در این دانشگاه بوده‌ایم که این مسئله برای دانشجویان و نسل نوین کشور انگیزه و امید ایجاد می‌کند.

 

گفتنی است که دانشجویان دانشگاه هرات همواره از تبعیض، نامناسب بودن برخورد و رویه برخی از استادان و نامناسب بودن نوع غذای لیلیه‌ها شکایت داشته و از مسئولین بلندرتبه در وزارت تحصیلات عالی کشور خواهان رسیدگی به مشکلات‌شان شده‌اند.

 

اما با وجود تمامی چالش‌ها، در چند سال اخیر دانشگاه هرات با اشتراک در برخی از رقابت‌های علمی توانسته در سطح ملی و بین ‌لمللی دست‌آوردهای قابل ملاحظه‌ای را از آن خود نماید.