• تاریخ انشار: ۲۵ قوس ۱۴۰۰
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 31432
  • 57 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دانشجویان ضمن داشتن روح سیاسی، باید آمادگی مدیریت و رهبری کلان کشور را داشته باشند

رییس کل مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در دیدار با جمعی از دانشجویان افغانستانی دانشگاه اهل بیت(ع) در تهران، با بیان این‌که دانشجویان سرمایه‌های بزرگ ملت هستند افغانستان و در شرایط موجود می‌توانند جهت ایجاد تحول مثبت در کشور و تغییر فضای بحرانی کار جهادی انجام بدهند، تأکید کرد: دانشجویان با داشتن روح سیاسی، ضمن کار در مسیر دستیابی به اهداف بلند الهی، خود را برای مدیریت و رهبری کلان کشور آماده کنند.

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ تهران: حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری در دیدار با جمعی از دانشجویان افغانستانی دانشگاه بین‌المللی اهل بیت(ع) در تهران، بیان داشت: دانشجویان سرمایه های بزرگ ملت افغانستان هستند و در شرایط بحرانی موجود می توانند جهت ایجاد تحول مثبت در کشور و تغییر فضای بحرانی و گشودن راه نجات مردم از مشکلات و معضلات گوناگون و احقاق حقوق مذهبی و مدنی توده ها در صحنه باشند و کار جهادی انجام بدهند.

اما به گفته وی، به شرطی که اولا علوم اکادمیک را به خوبی فراگرفته، ثانیا در راستای کسب معارف دینی تلاش ورزند و تهذیب و تزکیه را مورد توجه اکید قرار بدهند و ثالثا سازمان یافته عمل کنند و اگر قبلا این رویکرد را نداشته‌اند، از همین امروز جهت خود را مشخص کرده، با داشتن روح سیاسی، ضمن کار در مسیر دستیابی به اهداف بلند الهی، خود را برای مدیریت و رهبری کلان کشور آماده کنند.

رییس مرکز تبیان تصریح کرد: نیروهای تحصیل کرده ما وظایف شان را به خصوص در ۲۰ سال گذشته به خوبی و درست انجام نداده و در این عرصه دو مشکل وجود داشته است؛ یکی این‌که در حرکت‌ها روح سیاسی وجود نداشته؛ نه افراد با روح سیاسی حرکت کردند و نه مجموعه‌ها، حلقات و جریان‌ها و حتی آن‌هایی که مدعی رهبری و جهت‌دهی مردم بودند. دوم هم حرکت ها انفرادی بوده و اگر جمعی بوده، باز هم به‌صورت جزیره‌ای عمل شده و مردم متحد و حامی هم‌دیگر نبوده‌اند.

وی خطاب به دانشجویان گفت: حالا هم کار افغانستان به آخر نرسیده و از هر زمان که شروع کنیم، آغاز کار است، اما در این آغاز باید نگاهی به گذشته نیز داشته باشیم تا نقاط ضعف را از بین برده و نقاط قوت خود را تقویت بکنیم.

به باور حسینی مزاری: مهمترین قشری که می‌تواند برای اصلاح رفتارها، گفتارها و روند زندگی مردم اقدام جدی کند، تحصیل کرده‌ها است؛ لذا این طیف باید خودشان را در عرصه‌های دینی و اخلاقی به گونه‌ای بسازند که گفتار و رفتارشان برای سایر افراد جامعه الگو و درس باشد.

این‌جاست که وی تاکید کرد: حضور دانشجویان در دانشگاه یک فرصت خیلی خوب است و بایستی هم در عرصه تحصیل علوم روز تلاش کنند و هم در کنار آن، در راستای بلند بردن معرفت دینی، ظرفیت‌شان را بالا ببرند.

به باور رییس خبرگزاری صدای افغان(آوا): در افغانستان اگر کار های فرهنگی شکست خورده، چون دارای روح سیاسی نبوده و همچنان اگر کارهای سیاسی شکست خورده، دارای فرهنگ مبتنی بر فرهنگ دینی نبوده و این دو از هم جدا فکر شده است؛ لذا دانشجویان باید از همین اکنون در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی و همچنان در حرکت‌های سازمانی ورود داشته باشند؛ چون بدون ورود به حرکت‌های سازمانی حتی در زندگی خود نیز دچار مشکل می‌شوند و کسی که روش کار سازمانی را بلد نباشد، حتی خانواده خود را نمی‌تواند مدیریت کند.

بر این اساس، وی تأکید کرد که دانشجویان باید دارای روح سیاسی و دغدغه‌مند در مسایل داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی صاحب‌نظر باشند، در این عرصه توانمند شوند و وقتی که فارغ می‌شوند، به عنوان مدیران ارشد حرکت‌های اجتماعی و سیاسی عمل کنند.

این عالم برجسته‌ دینی با بیان این‌که دانشجویان باید کارآفرین و دارای فکر جمعی باشند، خاطرنشان ساخت: دلیل این‌که غربی‌ها این‌قدر قدرت‌مند هستند و امریکا و اسرائیل این همه برای جهان اسلام مشکل‌آفرینی می‌کند، این است که آن‌ها روحیه سیاسی و توسعه طلبانه دارند و کار جمعی می‌کنند، به همین لحاظ کارشان رو به گسترش و توسعه است.

همچنین وی در ادامه تاکید کرد: همانطوری‌که غربی ها هزاران کیلومتر را می‌آیند و به دنبال ایجاد اشراف بر کشورهای اسلامی هستند و اهداف توسعه‌طلبانه و شیطانی خود را بر ملت‌های مسلمان پیاده می‌کنند؛ باید یک مسلمان نیز فکر و اهداف توسعه طلبانه داشته باشد و در مسیر گسترش تفکر دینی و زمینه‌ها و اسباب حاکمیت الله در روی زمین گام بردارد.

حسینی مزاری تاکید کرد: در شرایط کنونی که کشور در بحران به‌سر می‌برد، همه ما وظیفه داریم مردم را روحیه بدهیم و تشویق کنیم تا در کشور بمانند و آن‌هایی که خارج شدند نیز برگردند؛ چون‌که تخلیه افعانستان به ضرر همه ما تمام خواهد شد.

وی دانشجویان و جوانان را در عرصه مبارزه فکری و فرهنگی توصیه نموده و اظهار داشت: مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان ۳۰ سال در عرصه حضور داد و هزاران کادر در بخش‌های مختلف تربیت کرده و فعلا در عرصه‌های مختلف در داخل و خارج از این کشور حضور دارد.

حسینی مزاری در اخیر به اولویت‌های کاری مرکز تبیان پرداخته و اظهار داشت: مرکز تبیان در شرایط فعلی به‌دنبال اولویت‌های کار سازمانی در عرصه‌های فکر، فرهنگ، رسانه و آگاهی‌های مردم و همچنان کار در عرصه‌های اقتصادی، بحث امنیتی، ایجاد روحیه هماهنگی و همپذیری بین افراد و اشخاص و تلاش در جهت تحکیم صلح و ثبات دایمی در کشور می‌باشد.