• تاریخ انشار: ۲۷ عقرب ۱۳۹۸
  • سرویس: فرهنگی، هنری
  • کد خبر: 27831
  • 296 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دانشگاه؛ نقطه حساسی که هم دوست و هم دشمن روی آن تمرکز جدی دارند

در محفل تجلیل از روز دانشجو در هرات؛ داشتن مطالعه، اندیشه، آرمان، بصیرت و روحیه پرسشگری توام با مدیریت زمان از شاخصه های یک دانشجوی موفق و فعال عنوان گردید.   خبرگزاری صدای افغان(آوا) – هرات: محفلی به مناسبت روز دانشجو تحت عنوان “تقدیر از دانشجویان فرهیخته و فعال” و همچنان اعلام برندگان مسابقه بزرگ […]

در محفل تجلیل از روز دانشجو در هرات؛ داشتن مطالعه، اندیشه، آرمان، بصیرت و روحیه پرسشگری توام با مدیریت زمان از شاخصه های یک دانشجوی موفق و فعال عنوان گردید.

 

خبرگزاری صدای افغان(آوا) – هرات: محفلی به مناسبت روز دانشجو تحت عنوان “تقدیر از دانشجویان فرهیخته و فعال” و همچنان اعلام برندگان مسابقه بزرگ مجازی “پیامبر رحمت؛ محور وحدت” از سوی دفتر نمایندگی مرکز تبیان در هرات برگزار شد.

 

سید عبدالله نایاب؛ مسئول دفتر نمایندگی مرکز تبیان در هرات در این محفل طی سخنانی گفت که نهاد های تحصیلی به خصوص دانشگاه، نقطه حساس در کشور است که هم دوست و هم دشمن روی آن تمرکز جدی دارند.

 

او افزود: دانشگاه ها در کشور های مختلف دنیا همواره منبع تحول، تغییر و انقلاب بوده و این واضح – که آینده سیاسی، فرهنگی، فکری و اقتصادی یک کشور را کسانی تعیین می کنند که از دانشگاه فارغ می شودند – اهمیت این نهاد را چند برابر می سازد.

 

نایاب بر مؤثریت دانشگاه تأکید کرده و خاطر نشان ساخت: بر اهمیت و جایگاه دانشگاه همین بس که بسیاری از شخصیت های علمی و سیاسی، نخبگان و آینده سازان کشور از این نهاد عبور می کنند.

 

وی در قسمت ویژگی ها و بایسته های یک دانشجوی واقعی و نخبه، اظهار داشت: اولین ویژگی یک دانشجو این است که روحیه پرسشگری داشته باشد که این مهم می تواند دانشجو را به قله های دانایی و علم برساند.

 

به باور مسئول دفتر تبیان، دومین شاخصه یک دانشجوی برتر، مطالعه است. بهترین فصل و ایام مطالعه در زندگی دوران دانشجویی می باشد؛ در زمان دانشجویی می توان خود را به مطالعه عادت داده و با کتاب انس پیدا کرد.

 

او ادامه داد: مدیریت زمان از صفات دیگر دانشجوی موفق است که به وی این توانایی را می دهد تا از سالهای عمر خود در راستای رسیدن به آرمان ها و اهداف خویش استفاده بهینه نماید.

 

به اعتقاد این فعال فرهنگی؛ اگر یک دانشجو و عامه انسان ها یک هدف و اندیشه نداشته باشند، به هیچ جای نخواهند رسید حتی اگر استاد دانشگاه شود و وزیر و رئیس؛ که چی؟!؛ باید خودتان صاحب اندیشه باشید و گرنه دیگران برای تان راه و نشان تعیین می کنند.

 

این ماستر رشته جامعه شناسی همچنان گفت که دانشجو باید از هویت  خود آگاهی داشته باشد و آن را حفظ نماید؛ تحت تأثیر یک عده روشنفکر نما قرار نگیرد، باید اندیشه ها و باور های متفاوت و متضاد را مطالعه کند تا در دام افراط و تفریط گرفتار نشود. مهارت داشته باشد؛ از امکانات عصر و ابزار روز در راستای رسیدن به اهداف خویش استفاده نماید.

 

وی در اخیر خاطر نشان کرد که یک دانشجوی بصیر، آگاه و موفق نباید به هیچ عنوان از وضعیت زمان خود غافل گردد؛ آگاهی کامل از جهان پیرامون خود داشتن، گام مهمی در راستای رستگاری و موفقیت است.

 

گفتنی است که در این محفل به دانشجویان فعال که عضویت مرکز تبیان را داشتند، هدیه و لوح تقدیر اهداء گردیده و برندگان مسابقه مجازی “پیامبر رحمت، محور وحدت” که به مناسبت فرخنده میلاد باسعادت پیامبر اسلام و امام صادق علیه السلام و همچنان هفته وحدت برگزار شده بود اعلام شد.