• تاریخ انشار: ۲۱ جدی ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 23010
  • 526 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دانشگاهیان هرات: از حضرت زینب درس ولایت مداری باید آموخت

در گفتمان نخبگانی خبرگزاری صدای افغان (آوا) در هرات عنوان شد، حضرت زینب در حالی که عالمی به تمام معنا بود اما تحت هر شرایطی در انجام امورات همواره مطیع و فرمانبردار امام زمانش بود، پس باید از آن حضرت درس ولایت مداری بیاموزیم.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) امروز جمعه، گفتمان دانشجویی از […]

در گفتمان نخبگانی خبرگزاری صدای افغان (آوا) در هرات عنوان شد، حضرت زینب در حالی که عالمی به تمام معنا بود اما تحت هر شرایطی در انجام امورات همواره مطیع و فرمانبردار امام زمانش بود، پس باید از آن حضرت درس ولایت مداری بیاموزیم.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) امروز جمعه، گفتمان دانشجویی از سوی خبرگزاری صدای افغان آوا با حضور دانشگاهیان و فرهنگیان شهر هرات برگزار گردید.

 

در این گفتمان کارشناسان درباره حضرت زینب(س)، شخصیت والا مقام آن حضرت و جایگاه زن در جهان اسلام به بحث و تبادل نظر پرداختند.

 

در این گفتمان، سید باقر موسوی -استاد دانشگاه – طی سخنانی بیان کرد: حضرت زینب (س) از سلاله پاک حضرت علی (ع) و حضرت زهرا(س) و نواسه رسول خدا(ص) می باشد که بنحوی با وحی ارتباط دارد. ایشان از زمان طفولیت تا آخر عمر بابرکتش دارای کرامات و فضایل فراوان بوده است.

 

وی در ادامه افزود: شهامت و شجاعت، فصاحت و بلاغت، صبر و استقامت و تمامی ویژگی های آن بانوی مکرمه، را اگر بررسی نماییم، متوجه خواهیم شد که این ویژگی ها، آن حضرت را از یک انسان معمولی کاملا متمایز می کند.

 

آقای موسوی با اشاره به نقل قول شیخ شوشتری (علیه الرحمه) که فرموده بود؛ امام حسین (ع) یک بار علیه یزیدیان قیام نمود و شهید شد اما حضرت زینب(س) دوبار قیام کرد، تصریح نمود: درست است که حضرت زینب (س) با شمشیر قیام نکرد، اما آن حضرت با خطابه های علی وار خویش بار اول در مجلس ابن زیاد و بار دوم در مجلس یزید قیامی برپا کرد که تاثیر آن بعد از عصر عاشورا کمتر از شهادت امام حسین (ع) در ظهر عاشورا نبود.

 

این استاد دانشگاه یکی از بارزترین ویژگی های آن حضرت را “ولایت مداری” خواند و گفت: حضرت زینب (س) در طول ۵۷ سال از عمر با شرافت شان حضور هفت معصوم و پنج امام را درک کرد و با وجودی که آن حضرت از درک و علم بالایی برخوردار بود و گذشته از آن یک زن بود، آنهم در روزگار آنروز، اما همیشه گوش به فرمان امام عصر خویش بود.

 

به باور وی، حضرت زینب (س) در ولایت مداری، مبلغ آیه شریفه “اطیعو الله و اطیعوالرسول و اولی الامر منکم” می باشد، خاطر نشان ساخت: حضرت زینب (س) با این که یک ولایت مدار کامل و به تمام معنا بود، از اول تا آخر زندگی خویش خصوصا بعد از ظهر عاشورا، تا زمان بازگشت به مدینه مبلغ ولایت نیز بود، و آن حضرت به ما درس داد که اینگونه باید در راه ولی امر خویش و گوش به فرمان وی زندگی کنیم، پس برماست تا از این ولایت مداری حضرت در عصر امروز، الگو بگیریم و مطیع ولی امر خویش باشیم.

 

در ادامه این گفتمان، طاهره رضایی -فارغ التحصیل رشته گرافیک دانشگاه هرات- اظهار داشت: حضرت زینب (س) به جهانیان نشان داد که زن میتواند حماسه ساز باشد، مانند یک قهرمان با شمشیر کلام و عفاف در راه خدا قیام کند، ظهر عاشورا و روحیه استکبار ستیزی را ماندگار کند.

 

به گفته وی، اگر حضرت زینب(س) نبود، قیام امام حسین (ع) در همان صحرای کربلا به پایان رسیده بود، و این حضرت زینب (س) بود که این حماسه را برای همیشه جاوید ساخت.

 

خانم رضایی با اشاره به صبر و استقامت حضرت زینب (س) واضح ساخت: آن صبر و استقامت عظیم که حضرت زینب در مقابل آن سیل عظیم مصائب از خود نشان داد، حاکی از ایمان محکم و پولادین وی به خداوند (ج) بود.

 

به باور وی، سر منشا این ایمان قوی، این روحیه انقلابی، رشد در دامان حضرت زهرا (س)و حضرت علی (ع) و تربیت خانوادگی وی بوده که با تلاش های بعدی خود آن حضرت پرورش و رشد داده شد تا اینکه زینب، زینب گردید.

 

از سویی دیگر، فاطمه مظفری یک تن از فرهنگیان شهر هرات، حفظ حجاب و عفاف حضرت زینب سلام الله علیها را الگویی ارزشمند برای زنان جهان عنوان نموده گفت: در صورتی که زنان حجاب و عفت خود را در مقابل نامحرم حفظ بکنند نشان می دهند که پیرو راه و مسیر حضرت زینب هستند.

 

وی همچنان علاوه کرد: ذکاوت، شجاعت، بلاغت و ایمان قوی حضرت زینب به عنوان یک زن، برای زنان ولایی جهان جای افتخار و مباهات را دارد.

 

خانم مظفری خطاب به زنان افغانستان تاکید کرد که زنان مسلمان افغانستان باید هوشیار باشند و خود را در برابر هر نوع دسیسه دشمن حفظ و ایمن بدارند و نگذارند دشمن به راحتی فرهنگ های غلط و نادرست خود را در جامعه شیوع داده و زنان ما را چون بازیچه ای در دست هوس بازان قرار بدهند.