• تاریخ انشار: ۱۶ سنبله ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 27169
  • 356 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

درس‌های عاشورا رمز ماندگاری این واقعه‌ی تاریخ‌ساز است

مکتب عاشورا به ما این درس را داد که اگر با اعتقاد به آموزه‌های مکتب‌مان حرکت می‌کنیم و به معنای واقعی کلمه شیعه هستیم و با ایمان راسخ وارد عمل می‌شویم؛ قطعا نباید از دشمن بترسیم، نباید از قدرت و توانمندی‌های ظاهری دشمنان هراسی به دل راه بدهیم، چون نهضت عاشورا ثابت نمود که ایمان […]

مکتب عاشورا به ما این درس را داد که اگر با اعتقاد به آموزه‌های مکتب‌مان حرکت می‌کنیم و به معنای واقعی کلمه شیعه هستیم و با ایمان راسخ وارد عمل می‌شویم؛ قطعا نباید از دشمن بترسیم، نباید از قدرت و توانمندی‌های ظاهری دشمنان هراسی به دل راه بدهیم، چون نهضت عاشورا ثابت نمود که ایمان راسخ می‌تواند جبهه استکبار را با شکست و فروپاشی مواجه نماید.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ مراسم عزاداری پنجمین شب ماه محرم با حضور اقشار مختلف مردم در حسینه شهید مصباح مشهد مقدس برگزار شد. حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد هاشمی راستی -مسئول عمومی بخش علمای دفاتر مرکز تبیان- در این مراسم در رابطه با “علل ماندگاری و درس‌ها و عبرت‌های واقعه‌ی عاشورا” سخنرانی کرد.

 

هاشمی راستی ابتدا در رابطه با علل ماندگاری یاد و خاطره قیام عاشورا اظهار داشت: درس‌ها و عبرت‌های عاشورا رمز ماندگاری این واقعه‌ی تاریخ‌ساز است.

 

او افزود: بسیاری از وقایع معروف تاریخی که اتفاق می‌افتد در همان عصر و زمان بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد، اما همین واقعه‌ای که مثلا در زمان وقوعش بسیار معروف و شناخته شده بوده، با گذشت زمان رنگ می‌بازد و در افکار و اندیشه‌های مردم تضعیف می‌شود تا رفته‌رفته کاملا از خاطره‌ها محو می‌گردد، شخصیت‌های تاریخی نیز اینچنین هستند.

 

هاشمی راستی علا‌وه کرد: اما این خیلی دقیق و مهم است که از واقعه خونین و تاریخ‌ساز عاشورا بیش از ۱۳۰۰ سال می‌گذرد ولی با گذشت این زمان طولانی، باز هم این واقعه هرگز تضعیف نشده و رنگ نباخته است، و نه تنها فراموش و تضعیف نشده که بلکه هر سال با شکوه‌تر از سال قبل، تجلیل شده و با گذشت زمان اجتماعات بیشتری این واقعه را می‌شناسند و انسان‌های آگاه درس‌های تازه‌تری از این واقعه بدست می‌آورند.

 

به گفته وی واقعا جای سوال است که چه رمز و سرّی در این واقعه وجود دارد که زمان نه تنها آن را تضعیف نمی‌تواند، بلکه درخشندگی‌اش را بیشتر می‌کند؟

 

هاشمی در پاسخ به سوال فوق گفت: اگر بخواهیم علل ماندگاری این قیام را بررسی کنیم باید به ماهیت آن توجه داشته باشیم؛ این نهضت و قیام ماهیتاً یک قیام صددرصد آگاهانه است. قیام صددرصد آگاهانه یعنی اینکه در شکل‌دهی آن، ذره‌ای از غفلت و بی‌اطلاعی عناصر شکل‌دهنده‌ی آن استفاده نشده است.

 

این عالم دینی تصریح کرد: امام حسین (ع) از همان آغازِ حرکت تا رسیدن به کربلا منزل به منزل به اصحاب و یاران‌ خود آگاهی‌بخشی می‌نمود؛ با روشنی به یاران می‌گفت که این مسیرِ ما مسیر جانبازی در راه خداست، راه شهادت و فداکاری ست، راهی است که برای زنده نگهداشتن درخت تنومند دین، خون ما ریخته می‌شود. کسانی که اهداف و مقاصد دیگری دارند می‌توانند از همین منزل برگردند و ما را همراهی نکنند.

 

به عقیده آقای هاشمی،‌ این یعنی اگر کسی با اهداف دیگری در کنار امام قرار گرفته، باید از ایشان جدا شود. آن حضرت شب عاشورا اصحاب و یاران خود را جمع کرد و از فردای خونین خبر داد، بیعت خود را از تمامی اصحاب و یاران و حتی اهل‌بیت (ع) برداشت و حتی دستور داد چراغ ها را خاموش کنند، چراغ‌ها خاموش شد و امام فرمود اینک نه من شما را می‌بینم و نه شما من را؛ تا نشود که بخاطر شرم و حیا مجبور باشید در کنار من بمانید.

 

حجت‌الاسلام هاشمی راستی خاطرنشان کرد که از این مسئله می‌توان نتیجه گرفت که اصحاب و یاران امام حسین (ع)، با علم و آگاهی مسیر امام را انتخاب نموده و عاشقانه در این مسیر فداکاری نمودند و از سویی هم در قیام ایشان ذره‌ای فریب و نیرنگ بخاطر کشاندن مردم در جبهه جنگ وجود نداشته است.

 

او افزود: اصحاب و یاران امام، حقیقت را شناخته بودند و با آگاهی و با علم، به حق و حقیقت پیوستند و مانند حق و حقیقت جاودانه شدند و به همین دلیل و دلایل متعددِ دیگر این قیام هرگز فراموش نشده و نخواهد شد.

 

مسئول عمومی بخش علمای دفاتر مرکز تبیان سخنان خود را با تبیین و توضیح درس‌ها و عبرت‌های عاشورا ادامه داد.

 

او با اشاره به سخنان شهید مطهری (ره) افزود: عاشورا دو صفحه دارد؛ یک صفحه، صفحه‌ی سفید و درخشان عاشوراست و صفحه‌ی دیگر صفحه‌ی تاریک، سیاه و ظلمانیِ آن. در صفحه‌ی سفید و نورانی آن شخصیت‌هایی مانند اباعبدالله، عباس، علی‌اکبر و اصحاب و یاران باوفای امام (علیهم‌السلام) قرار دارند.

 

به باور وی؛ این بزرگواران بزرگترین درس‌های حریّت، آزادگی، شجاعت، فداکاری، خداباوری، دین‌محوری، صداقت، ظلم‌ستیزی، دفاع از حق و عالی‌ترین مجاهدت‌ها و مبارزات مومنانه در برابر حاکمیت مستکبر را به جهان بشریت آموختند و از این مسیر به عالی‌ترین مقامات انسانی رسیده‌اند که بزرگترین درس‌ها را برای رسیدن به سعادت جوامع بشری دارد و انسان‌ها با عمل به این آموزه ها یقیناً به سعادت خواهد رسید.

 

هاشمی راستی همچنین با اشاره به صحفه تاریک عاشورا گفت که در صفحه دوم اشخاصی مانند: یزید، ابن زیاد، ابن سعد، شمر، حرمله و امثال آنان قرار دارند. صفحه سیاه و تاریک عاشورا متشکل از این اشخاص و افراد است و عبرت‌ها مربوط به این صفحه می‌شود و این افراد که به خاطر رسیدن به مقام و منصب، مال و منال و به خاطر هواهای نفسانی و دنیاپرستی دست به فجیع‌ترین جنایات زدند، به جایگاهی پست‌تر از حیوانات سقوط کرده‌اند.

 

وی تصریح کرد: عملکرد این افراد در صفحه سیاه و ظلمانی واقعه عاشورا مایه عبرت برای انسان‌ها در همه‌ی عصرها و ادوار است، یعنی هرگاه انسان‌ها بخواهند از زشتی‌ها و پلیدی‌ها دور شوند و از بدی‌ها اجتناب کنند، باید اعمال‌شان را با عملکرد‌های زشت و پلید این عده بسنجند.

 

این عالم دینی گفت که درس‌های عاشورا به ما می‌آموزد که در راه قرآن از همه چیز بگذریم. عاشورا به ما درس می‌دهد که برای حفظ دین و ارزش‌های الهی با تمام وجود فداکاری نمائیم و در میادین مبارزه علیه باطل، زن و مرد، کوچک و بزرگ و پیر و جوان متحد و منسجم، یک‌دست و یکپارچه باشیم و در یک صف واحد قرار بگیریم.

 

آقای راستی درس دیگر این واقعه را “اهمیت بصیرت” عنوان کرده و گفت که این نهضت خونین به ما می‌آموزد که همیشه برای مومنین در ابعاد مختلف مسائل سیاسی، فرهنگی و اجتماعی “بصیرت” لازم است، چون بی‌بصیرت‌ها در طول تاریخ به راحتی اسیر توطئه‌های دشمنان می‌شوند. در جبهه‌ی عبید الله بن زیاد نیز بسیاری از افرادی که بر علیه امام جنگیدند؛ همان بی‌بصیرت‌هایی بودند که به راحتی فریب دشمن را می‌خورند.

 

وی، درس دیگر این واقعه بزرگ تاریخی، را درس ولایت‌پذیری خواند و افزود: شدت ولایت‌پذیری شهدای کربلا در هیچ دوره‌ی تاریخی مشاهده نمی‌شود. همانگونه که بیشترین ولایت‌گریزی مردم نیز در دوران امام حسین (ع) بوده که واقعا قابل تامل و دقت است.

 

طبق بیانات آقای هاشمی؛ مکتب عاشورا به ما این درس را می‌دهد که اگر با اعتقاد به آموزه‌های مکتب‌مان حرکت کنیم، به معنای واقعی کلمه شیعه باشیم و با ایمان راسخ وارد عمل شویم؛ قطعا نباید از دشمن بترسیم، نباید از قدرت و توانمندی‌های ظاهری دشمنان هراسی به دل راه بدهیم، چون این نهضت ثابت نمود که ایمان راسخ می‌تواند جبهه استکبار را با شکست و فروپاشی مواجه نماید.

 

او در اخیر سخنان خود خاطرنشان ساخت: تنها راه نجات جامعه و مردم ما و همه‌ی انسان‌ها از ظلم و بی‌عدالتی این است که به درس‌ها و پیام‌های عاشورا توجه جدی داشته باشیم و این درس‌ها را به عنوان الگو در مسیر زندگی خود مبنای عمل قرار دهیم تا به سعادت و خوشبختی برسیم. چرا که اگر این درس‌ها مبنای عمل قرار بگیرند، بدون تردید یک ملت از ذلت به عزت می‌رسد. عمل به این درس‌ها جبهه‌ی کفر و استکبار را با شکست قطعی مواجه می‌کند.