• تاریخ انشار: ۱۷ میزان ۱۳۹۹
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 30589
  • 299 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

درس اربعین؛ باید یاد حقیقت و خاطره شهادت را در مقابل توفان تبلیغات دشمن زنده نگه داشت

  حضرت امام حسین(ع) و حضرت زینب(س) پرچمداران عینی جامعه بشری و مفسران عملی قرآن کریم اند، امام تمام هستی خود را فدای ارزشهای انسانی و قرآنی کرد و با ایثار و خودگذری به منظور جلب رضایت خداوند و باز کردن راه عبودیت و بندگی، بشریت را از منجلاب دنیا پرستی، پستی ها و رذالت […]

 

حضرت امام حسین(ع) و حضرت زینب(س) پرچمداران عینی جامعه بشری و مفسران عملی قرآن کریم اند، امام تمام هستی خود را فدای ارزشهای انسانی و قرآنی کرد و با ایثار و خودگذری به منظور جلب رضایت خداوند و باز کردن راه عبودیت و بندگی، بشریت را از منجلاب دنیا پرستی، پستی ها و رذالت ها نجات داد.

 

خبرگزاری صدای افغان(آوا) – کابل: سالروز اربعین حسینی از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، با حضور علما، دانشگاهیان و اقشار مختلف مردم در کابل تجلیل شد.

 

حجت الاسلام والمسلمین عبدالعظیم عظیمی استاد حوزه و دانشگاه که در این مراسم صحبت می کرد، گفت که یکی از نعمت های بزرگ خداوند که شامل حال بندگانش شده است، نعمت هدایت است.

 

به گفته وی، برای یک انسان مومن و قدر شناس بهترین مقطع عمر زمانی است که با تکیه گاه اصلی خود یعنی خداوند هنگام نماز در ارتباط باشد و بگوید “اهدنا الصراط المستقیم” خدایا مرا به راه راست هدایت کن.

 

او با اظهار اینکه هدایت اساس همه نعمت ها است افزود: خداوند قرآن کریم را نیز کتاب هدایت معرفی کرده و تاکید می کند که قرآن افراد با تقوی و کسانیکه واکسینه ایمان شده اند را راهنمایی می کند.

 

به گفته او، اهمیت این کتاب مقدس آسمانی این است که دست انسانها را می گیرد و از هلاکت و سقوط و افتادن به دام شیطان نجات می دهد.

 

 

عظیمی همچنان بیان داشت: در طول تاریخ انسان های ساخته شده و نخبگان جهان اسلام برای حفاظت از ارزشهای این کتاب مقدس گاهی از تمام هستی شان گذشته اند و درنهایت تمام زندگی شان تبدیل به چراغ راه شده است، تا دست راه گم کرده گان را بگیرد و ازظلمت و تاریکی نجات دهد.

 

حضرت امام حسین(ع) و حضرت زینب(س) که پرچمداران عینی جامعه بشری و مفسر عملی قرآن کریم هستند، با ایثار و فداکاری به منظور جلب رضایت خداوند و باز کردن راه عبودیت و بندگی بشریت را از منجلاب دنیا پرستی و پستی ها و رزدلت ها نجات دادند.

 

عظیمی افزود که امام حسین(ع) از این جهت ماندگار است که ارزش کار او جاویدان است، شمع وجودی امام حسین آب شد تا مردم را از جهل و تاریکی نجات دهد.

 

امام نه تنها خود که اهل و عیالش را نیز قربانی راه دین و ارزشها کرد، حضرت زینب(س) خواهر گرانقدر امام حسین با اهل و عیالش به اسارت رفت و از کربلا تا کوفه و از آنجا تا شام زحمات و رنج زیادی را متحمل شد، اما پس از قرنها امروز از کارنامه ها و شاهکاری های این زن قهرمان به خصوص در اربعین تجلیل می شود.

 

به گفته او عاشورا از این جهت ماندگار شد که امام حسین(ع) و خواهرش حضرت زینب(س) قرآن کریم را آیه به آیه تفسیر عملی کردند و تا دنیا باقی است این دو خواهر و برادر تابلوی عینی قرآن کریم هستند.

nf00220387-1

درهمین حال یار محمد رحمتی عالم دین، نیز در این مراسم با استناد به حدیثی از امام حسن عسکری(ع) گفت که امام می فرماید: نشانه انسان مومن دو چیز است یکی خواندن ۵۱ رکعت نماز در شبانه روز و دوم زیارت اربعین.

 

رحمتی افزود: درسی که اربعین به ما میدهد٬ این است که باید یاد حقیقت و خاطره شهادت را در مقابل توفان تبلیغات دشمن زنده نگه داشت.

 

به گفته وی، دستگاه ظالم جبار یزیدی با تبلیغات خود٬ حسین بن علی (ع) را محکوم می ساخت و وانمود می کرد٬ او کسی بود که بر ضد دستگاه عدل و حکومت اسلامی و برای دنیا قیام کرده است! بعضی هم٬ این تبلیغات دروغ را باور می کردند. بعد هم که حسین بن علی (ع)٬ با آن وضع عجیب و با آن شکل فجیع٬ به وسیله دژخیمان در صحرای کربلا به شهادت رسید٬ آن را یک غلبه و فتح وانمود کردند. اما تبلیغات درست دستگاه امامت٬ تمام این بافته ها را عوض کرد. حق٬ این گونه است.

 

رحمتی زیارت اربعین را مهم خوانده و تاکید کرد که اگر امسال ارادتمندان به دلیل ویروس کرونا نتوانستند به پابوسی شهدای کربلا به خصوص سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) بروند می توانند در  هرجایی که هستند فریاد لبیک یا حسین را در روز اربعین سر دهند و از طریق با آرمان شهدای کربلا تجدید پیمان کنند.

nf00220387-2

 

رحمتی افزود که در اربعین اولین زوار کربلا جابر بن عبدالله انصاری و عطیه است که در خاک پاک شهدا اشک ریختند و گریه کردند، طبق برخی از روایات همزمان کاروان اسرای اهلبیت به سرداری حضرت زنیب و امام سجاد (ع) نیز رسیدند و اربعین را با شور و نوا برپا کردند که از آن روز تا به امروز همه ساله میلیونها عاشق دلباخته با پیمودن مسیرهای طولانی در چنین روزی خود را به کربلا می رسانند و سر به آستان ملکوتی این امام و نور رحمت و یاران با وفایش می گذارند.

 

لازم به ذکر است که همه ساله در اربعین حسینی میلیونها زائر از سراسر جهان به منظور زیارت امام حسین و یارانش به کربلا حضور پیدا می کنند و بزرگترین تجمع بشری را شکل می دهند، اما امسال به دلیل شیوع بیماری واگیردار کرونا این تجمع بزرگ به صورت چشم گیری تقلیل یافته است.